Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Życie w krzemowej klatce. Sztuka nowych mediów jako krytyczna analiza praktyk cyfrowego nadzoru - ebook

Rok wydania:
2017
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
23,45

Życie w krzemowej klatce. Sztuka nowych mediów jako krytyczna analiza praktyk cyfrowego nadzoru - ebook

 

W publikacji czytelnik znajdzie analizę sztuki nowych mediów jako dyskursu krytycznego wobec technik i ideologii cyfrowego nadzoru. Autor w tym kontekście prezentuje strategie artystyczne: od wczesnych przykładów net artu po prace prezentowane podczas ostatnich edycji festiwali sztuki nowych mediów. Zagadnienie upowszechniających się technologii śledzenia i nadzoru w świecie funkcjonalnie zależnym od mechanizmów komunikacji sieciowej zostało ujęte kompleksowo, także w aspekcie historycznym - od Internetu wczesnej generacji przez mobilną technologię sieciową po technologie biometryczne.

„Jest to bez wątpienia publikacja naukowa, autor bardzo sprawnie porusza się w obszarze wymagającym kompetencji badawczych i ro­zeznania w aktualnej sztuce nowych mediów, ale styl, w jakim została napisana, sprawia, że może być traktowana także jako pozycja popularyzująca złożone problemy współczesnego pejzażu medialnego na najwyższym poziomie. [...] Ożóg dokonuje autorskiej analizy pola sztuki mediów, obierając szczególną perspektywę, jaką jest krytyczna analiza praktyk cyfrowego nadzoru, i czyni to w sposób przekonujący, kompetentny i nowatorski. [...] Z punktu widzenia marketingowego wydaje się szczególnie istotne, że książka porusza tematy gorąco obecnie dyskutowane i o olbrzymim znaczeniu społecznym, związane ze śledzeniem danych w Internecie, zagrożeniami dla prywatności oraz ambiwalentnymi działaniami politycznymi mającymi na celu zwiększenie bezpieczeństwa obywateli kosztem ich rezygnacji z części prywatności w globalnych sieciach komunikacyjnych”.

Z recenzji prof. dr hab. Anny Nacher (Uniwersytet Jagielloński)

Spis treści

 

Wstęp 7

Rozdział 1. Teorie nadzoru w dobie technologii cyfrowych 17

Od społeczeństwa dyscyplinarnego do społeczeństwa kontroli 17

Poza panoptyzm główne kierunki transgresji 20

Przyjemność i opór. Globalny spektakl i uwłasnowolniający ekshibicjonizm 33

Rozdział 2. Internet jako przestrzeń nadzoru 47

Internet pomiędzy wolnością a kontrolą 47

Internet jako utopia 50

Władza jako kontrola protokolarna 54

Kontrola systemu domen 58

Kontrola treści 64

Kontrola dostępu 71

Kultura partycypacji jako kultura nadzoru 74

Rozdział 3. Nadzór w dobie technologii mobilnych 95

Paradoksy mobilności „Ubicomp” i dyktat mobilności 95

Przestrzeń hybrydowa jako przestrzeń kontroli 99

Herzian space sztuka jako materializacja niewidzialnej sieci kontroli 103

Sousveillance oddolna kontrola i krytyczne interwencje 113

Alternatywne doświadczenie przestrzeni hybrydowej w pracach Michelle Teran 124

Rozdział 4. Nadzór biometryczny 129

Moist surveillance 129

Ciało jako źródło danych 132

Specyfika i rozwój technologii biometrycznych 136

Ciało-jako-informacja i wirtualny cień informacyjny 139

Inteligentne maszyny wobec materii ciała 145

Biometryczna stygmatyzacja 150

Poza granice widzialności. Analiza nadzoru w dobie genetyki w twórczości Paula Vanouse’a 156

Taktyki znikania 164

Zakończenie perspektywy oporu 171

Bibliografia 175

Nota edytorska 187

Indeks nazwisk 189

Kategoria: Media i dziennikarstwo
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-8088-778-7
Rozmiar pliku: 2,6 MB

BESTSELLERY

Kategorie: