Żydzi polscy. Historie niezwykłe - ebook
Żydzi polscy. Historie niezwykłe - ebook
Książka obejmuje 200 ułożonych alfabetycznie szkiców biograficznych, ukazujących przede wszystkim wybitne osobowości, ale także ludzi, którzy rozgłos zyskali dzięki sprzyjającym okolicznościom.
Publikacja pokazuje twórczy wkład Żydów polskich oraz Polaków pochodzenia żydowskiego w polską i światową kulturę. Wyłania się z niej świat ciekawych postaci, związanych z żydostwem również tylko „po kądzieli” lub „po mieczu”. Należy zaznaczyć, że uwzględniono jedynie te osoby, które urodziły się na ziemiach polskich i z polskością w jakiś sposób się identyfikowały.
Szkice dotyczą osób działających w różnych dziedzinach życia społecznego: polityków, finansistów i przemysłowców, uczonych, literatów, publicystów, dziennikarzy, artystów, sportowców. Znaleźli się wśród nich m.in.: polityk izraelski Menachem Begin, poeta Jan Brzechwa, reżyser Jerzy Hoffman, lekkoatletka Irena Szewińska czy lekarz i twórca esperanto Ludwik Zamenhof.
Kategoria: | Biografie |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7427-956-7 |
Rozmiar pliku: | 1,6 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Alter Abraham Mordechaj
Alter Wiktor
Anielewicz Mordechaj
An-Ski Szymon
Askenazy Szymon
Axer Otto
Axer Erwin
Bałaban Majer
Bardini Aleksander
Bauman Zygmunt
Beck Adolf
Begin Menachem
Behrmann Adolf
Ben-Gurion Dawid
Bergson Ludwik
Berlewi Henryk
Berman Adolf Abraham
Berman Jakub
Bielski Tewje
Borejsza Jerzy
Brandstaetter Roman
Brandys Kazimierz
Brandys Marian
Bromberg Adam
Broniszówna Seweryna
Brystygier Julia
Brzechwa Jan
Cohn Ludwik Roman
Cylkow Izaak
Czerniaków Adam
Deutscher Izaak
Edelman Marek
Ehrlich Ludwik
Eisenbach Artur
Erlich Henryk
Fajans Kazimierz
Feldman Wilhelm
Finder Paweł
Finkel Ludwik Michał Emanuel
Finkelstein Samuel
Fitelberg Grzegorz
Ford Aleksander
Funk Kazimierz
Geremek Bronisław
Glicenstein Henryk
Goldflam Samuel
Goldwyn Samuel
Gottlieb Leopold
Grünbaum Icchak
Grynberg Henryk
Haendel Ida
Hamburger Michał
Handelsman Marceli
Hanin Ryszarda
Hartglas Maksymilian Apolinary
Has Wojciech Jerzy
Hass Ludwik
Hemar Marian
Hen Józef
Herling-Grudziński Gustaw
Hertz Aleksander
Hirszenberg Samuel
Hirszfeld Ludwik
Hirszhorn Samuel
Hochfeld Julian
Hoffman Jerzy
Horszowski Mieczysław
Huberman Bronisław
Infeld Leopold
Jasieński Bruno
Jastrun Mieczysław
Jellenta Cezary
Jurandot Jerzy
Kacenelson Icchak
Kalecki Michał
Kamińska Estera Rachel
Kamińska Ida
Kantor Tadeusz Maria
Kiepura Jan Wiktor
Kleiner Juliusz Edwin
Kochański Paweł
Kon Feliks
Kon Oskar
Kopaliński Władysław
Korczak Janusz
Kosiński Jerzy
Kott Jan
Krall Hanna
Kramsztyk Roman
Kraushar Aleksander
Krukowski Kazimierz
Krzywicka Irena
Kuna Henryk
Kusewicki Mosze
Lampe Alfred
Landowska Wanda
Lec Stanisław Jerzy
Lejtes Józef
Lem Stanisław
Lemkin Rafał
Leśmian Bolesław
Lieberman Herman
Luksemburg Róża
Menkes Zygmunt
Michnik Adam
Mietkowski Mieczysław
Minc Hilary
Mond Bernard Stanisław
Morgenstern Janusz
Mortkowicz Jakub
Mostowicz Arnold
Munk Andrzej
Muter Mela
Nossig Alfred
Ordyński Ryszard Stanisław Kazimierz
Pasternak Leon Jakub
Peiper Tadeusz
Perec Icchok Lejbusz
Peres Szymon
Perl Feliks
Petersburski Jerzy
Pilichowski Leopold
Pipes Richard Edgar
Polański Roman
Pragier Adam Szymon
Pryłucki Noach
Radek Karol
Ringelblum Emanuel
Rotbaum Jakub
Rotblat Józef
Rotholc Szapsel
Różański Józef
Rubinstein Akiba
Rubinstein Artur
Rubinstein Helena
Rudnicki Adolf
Rudzki Kazimierz
Rumkowski Chaim Mordechaj
Sandauer Artur
Sare Józef
Sawicka Hanka
Schiper Ignacy
Schlechter Emanuel
Schorr Mojżesz
Schulz Bruno
Sigalin Józef
Singer Izaak Baszewis
Singer Perel
Sirota Gerszon
Słonimski Antoni
Sokołów Nachum
Sommerstein Emil
Steinhaus Hugo Dionizy
Steinsbergowa Aniela
Stern Anatol
Sternbach Leon Samuel
Stiller Robert
Stryjkowski Julian
Syrkus Szymon
Szamir Icchak
Szapocznikow Alina
Szenwald Lucjan
Szeryng Henryk
Szpilman Władysław
Szternfeld Ary
Szwajcer Jerzy
Szyfman Arnold
Szyk Artur
Światło Józef
Tansman Aleksander
Tarski Alfred
Tenenbaum Mordechaj
Tenenbaum Szymon
Thon Abraham Ozjasz
Toeplitz Jerzy Bonawentura
Toeplitz Krzysztof Teodor
Tom Konrad
Trębacz Maurycy
Tuwim Julian
Tyrmand Leopold
Unszlicht Józef
Urban Jerzy
Wars Henryk
Warski Adolf
Waszyński Michał
Wat Aleksander
Wawelberg Hipolit
Rotwand Stanisław
Ważyk Adam
Weintraub Wiktor
Weiss Szewach
Weizmann Chaim Azriel
Węgierko Jakub Ryszard
Wiesenthal Szymon
Zak Eugeniusz
Zambrowski Roman
Zamenhof Ludwik Łazarz
Zeligson Adolf
Znicz Michał
Zygielbojm Szmul MordechajOd Wydawnictwa
Książka, którą oddajemy w Państwa ręce jest propozycją pod wieloma względami szczególną. Zebrano w niej szkice biograficzne aż 200 postaci, które żyły i działały w XX stuleciu lub, co niemniej ważne, żyją i działają nadal. Są więc teksty o Adamie Michniku, Jerzym Hoffmanie, Szymonie Peresie, Romanie Polańskim, czy Jerzym Urbanie. Szeroka formuła książki przewiduje przybliżenie sylwetek osobistości naprawdę wybitnych, związanych ze światem środowisk twórczych i kultury, polityki, sportu, biznesu, jak również tych, które dzięki sprzyjającym okolicznościom miały znaczący wpływ na polskie życie społeczne i polityczne. Oczywiście przeważają postacie o dużym i ponadczasowym dorobku. Sposób prezentacji tych indywidualności odchodzi od tradycyjnych schematów przyjmowanych w encyklopediach czy słownikach, ale zarazem unika sensacji. Wybraliśmy formę esejów biograficznych, ukazujących bohaterów w sposób przystępny, uwzględniający także mało znane a ciekawe fakty z ich bogatego życia. Być może nie w każdym przypadku zamiar ten się w pełni powiódł, sądzimy jednak, że w naszej książce można znaleźć wiele informacji zwykle pomijanych w ogólnie dostępnych tradycyjnych wykazach.
Wielu polskich Żydów i Polaków pochodzenia żydowskiego wzbogaciło dorobek polskiej i światowej kultury w wymiarze duchowym i materialnym. Niektórzy odegrali szczególną rolę w polskiej historii, inni w historii Izraela, jak np. prezydenci i premierzy: Dawid Ben-Gurion, Chaim Weizmann, Szymon Peres, Menachem Begin i Icchak Szamir. Przy doborze postaci prezentowanych w publikacji przyjęliśmy dość szerokie kryterium. Uwzględniliśmy osoby, które urodziły się na ziemiach polskich i z polskością w jakiś sposób się identyfikowały lub – będąc obywatelami polskimi – identyfikowały się tylko z kulturą żydowską i miały świadomość przynależności jedynie do narodu żydowskiego. Interesowały nas także wybitne indywidualności całkowicie zasymilowane.
Mamy nadzieję, że klimat tej książki przybliży świat żydowskiej społeczności oraz ciekawe postacie żydowskiego pochodzenia o znaczącym wkładzie w polskie i światowe dziedzictwo historyczne.
Autorami szkiców są wybitni znawcy tematu, głównie pracownicy naukowi Żydowskiego Instytutu Historycznego i Muzeum Historii Żydów Polskich.
Mamy nadzieję, że efekt finalny ocenicie Państwo jako interesujący.
Marzena Wieczorek redaktor naczelny
Witold Sienkiewicz redaktor książkiPolański Roman
pierw. Liebling Raymond Roman
(ur. 1933), reżyser, aktor, producent filmowy.
Urodził się w Paryżu, gdzie jego ojciec Marian (Mojżesz) przez kilka lat próbował zrobić karierę artystyczną (był malarzem). Wkrótce po urodzeniu się dziecka rodzina Lieblingów wróciła do Polski – w Krakowie prowadzili drobny zakład produkcji zabawek. W czasie wojny znaleźli się w getcie (mieszkali w domu tuż przy murze getta), gdzie Polański zetknął się z codziennością nędzy i przemocy. Rodzice zdecydowali się poświęcić oszczędności na ratowanie syna i umieścili go u polskiej rodziny we wsi Wysoka koło Wadowic (co było możliwe także dzięki temu, że nie miał on semickiego wyglądu). W lutym 1943 r. matka została deportowana do Auschwitz i tam zamordowana, zaś miesiąc później – wraz z likwidacją getta – także ojca wysłano do obozu. Udało mu się przeżyć i po wojnie przyjął nazwisko Polański.
W 1954 r. podjął studia w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, grał też epizodyczne role w kilku filmach. W 1958 r. jako student nakręcił etiudę filmową Dwaj ludzie z szafą, wykorzystując rozwiązania typowe dla kina awangardowego. Przy kręceniu tego filmu rozpoczął współpracę z Krzysztofem Komedą, która trwała aż do przedwczesnej śmierci muzyka. Etiuda zwróciła uwagę świata filmowego na młodego reżysera i została nagrodzona na festiwalu filmowym Expo’58, jednak przełomem w jego biografii artystycznej stał się pełnometrażowy Nóż w wodzie (1962) z Leonem Niemczykiem w roli głównej. Była to historia rywalizacji dojrzałego mężczyzny (który osiągnął wysoką pozycję życiową) z młodym chłopakiem, deklarującym brak zainteresowania mieszczańskim stylem życia w PRL-owskim wydaniu. Wymowa filmu była niejednoznaczna, ale wielu recenzentów widziało w nim próbę krytycznej diagnozy społecznej hierarchii wartości w okresie „naszej małej stabilizacji”, która mogła zostać rozciągnięta na kulturę zachodnią (czego pośrednim potwierdzeniem było zainteresowanie, z jakim film spotkał się na Zachodzie). Władze były zaniepokojone jego rzekomo nihilistycznym przesłaniem. Dał temu wyraz sam Wiesław Gomułka na VIII Plenum Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, omawiając: „Nóż… jako przejaw oderwania od konkretów i warunków społecznej rzeczywistości Polski Ludowej” i przestrzegając, że może „wnieść zamęt w umysły młodzieży”. Ta sytuacja nie rokowała dobrze karierze filmowej Polańskiego w kraju, dlatego wykorzystał sukces filmu na Zachodzie (obraz dostał nominację do Oscara) i wyjechał na Zachód, pracując głównie we Francji i Wielkiej Brytanii. W Londynie nakręcił (według scenariusza napisanego wspólnie z cierpiącym na agorafobię Gérardem Brachem) głośny Wstręt (1965) z Catherine Deneuve w roli głównej. Film był rodzajem „psychologicznego horroru”, pokazującym stan schizofrenii maniakalnej, której objawy – podobnie jak w głośnej Psychozie Alfreda Hitchcocka (z którą go porównywano) wskazywały na wyparcie obszaru seksualności. Równocześnie klaustrofobiczna atmosfera filmu, oddająca poczucie strachu bohaterki, była uznana za artystyczne przetworzenie biograficznych doświadczeń reżysera z okresu wojny. Temat perwersji i przemocy, pokazany w klimacie absurdu, powrócił także w jego następnym filmie Matnia (1966).
Te filmy ugruntowały pozycję reżysera jako wybitnego artysty, eksplorującego niejednoznaczność ludzkiej osobowości i relacji międzyludzkich, przy czym odbiorca sam musiał rozstrzygnąć, gdzie przebiega granica między społecznymi maskami bądź subiektywnymi urojeniami bohaterów a rzeczywistością.
W 1967 r. nakręcił pierwszy film amerykański Bal wampirów, będący udaną parodią filmów o wampirach. Polański – reżyser i aktor – wprowadził także do fabuły rozsiane odniesienia polskie i żydowskie. Na planie poznał aktorkę Sharon Tate, z którą wkrótce się ożenił i przeniósł na stałe do Stanów Zjednoczonych. W 1968 r. powstał jego najgłośniejszy film Dziecko Rosemary, będący bardziej niejednoznacznym od Balu wampirów przetworzeniem motywów kina grozy. Co prawda historię tytułowej Rosemary (Mia Farrow) – która dochodzi do wniosku, że padła ofiarą szatańskiego spisku i została zapłodniona przez diabła – można odczytywać jako jedną z wielu niesamowitych historii, mających wywołać u widza dreszcz fascynacji i zadziwienia, ale krytycy dostrzegali niejednoznaczność wymowy fabularnej konstrukcji. Tadeusz Sobolewski wskazał na „symboliczną wersję tej historii, która wskazuje, że Rosemary istotnie jest ofiarą, ale nie szatana, tylko wyniesionego z dzieciństwa religijnego kompleksu, który utwierdza w niej lęk przed grzechem i utratą niewinności. Rosemary została zgwałcona we śnie nie tyle przez szatana, ile przez własnego męża, potraktowana przez niego jak maszyna do płodzenia dzieci”. Film pokazał, że Polański potrafi opowiadać historie łączące wysoki poziom artystyczny z konwencjami kultury popularnej, co zapewniało mu szeroką widownię. Dużą popularnością cieszyła się także muzyka, skomponowana przez Komedę.
W sierpniu 1969 r. jego pełne sukcesów życie zawodowe i osobiste w Stanach Zjednoczonych uległo załamaniu na skutek zbiorowego mordu popełnionego przez członków sekty satanistycznej na osobach bawiących się w jego domu (pod nieobecność reżysera). Wśród brutalnie zamordowanych znajdowała się także jego ciężarna żona. Jakby tego było mało: „W mediach doszło do dziwnego pomieszania – o ofiarach zaczęto pisać tak, jakby były współwinne zbrodni. Sugerowano, że Cielo Drive 1050 to gniazdo rozpusty i handlu narkotykami, równie makabryczne jak sceny z filmów Polańskiego”. Traumę po tych wydarzeniach reżyser starał się wyrazić, sięgając po dramat Williama Szekspira, którego kluczowym tematem jest mechanizm władzy i międzyludzkiej przemocy. Jednak Tragedia Makbeta (1971) nie cieszyła się dużym zainteresowaniem widzów i krytyki.
W następnym filmie sięgnął ponownie do popularnych gatunków − nakręcił Chinatown (1974). Film nawiązywał do konwencji tzw. czarnego kryminału z lat czterdziestych – bohater prowadząc prywatne śledztwo, stopniowo zagłębia się w gąszcz zamaskowanych układów władzy w życiu wielkiego miasta. Natrafia przy tym na ślady ukrytego za zewnętrzną fasadą życia społecznego perwersyjnego zła, przez co fabuła kryminalna stała się punktem wyjścia dla podjęcia przez reżysera jego „obsesyjnego tematu – wszechwładzy zła”, równocześnie stanowiąc „jedno z najgłębszych oskarżeń Ameryki”. W filmie dominuje zabawa konwencjami, co powoduje, że treści fabularne są usytuowane w kontekście mniej lub bardziej ironicznym bądź „wziętym w cudzysłów”. Do historii kina wszedł też pomysł polegający na tym, że przez większość fabuły główny bohater (grany przez Jacka Nicholsona) ma na nosie plaster, co wprowadza do filmu element ironii.
Właśnie w hollywoodzkim domu Nicholsona rozegrały się trzy lata później wydarzenia, które ponownie zogniskowały uwagę mediów na Polańskim, nie jako artyście, ale człowieku. Został w 1978 r. oskarżony o zgwałcenie trzynastoletniej Samanthy Gailey, z którą spotkał się w związku z przygotowaniem sesji fotograficznej dla pisma „Vogue Hommes”. Aresztowany, przyznał się do winy, po czym sędzia skierował go na 90-dniową obserwację do więzienia. Kiedy po 42 dniach został warunkowo zwolniony, liczył na zakończenie sprawy wyrokiem w zawieszeniu i grzywną. Jednak publiczne wypowiedzi sędziego wskazywały, że zamierza wykorzystać tę sprawę dla własnej kariery i na długo posłać Polańskiego za kratki. Dlatego ten, wykorzystując posiadane obywatelstwo francuskie, wyjechał do Francji. Dopiero po latach sprawa znalazła nieoczekiwany ciąg dalszy, gdy w maju 2009 r. władze szwajcarskie – przymykające dotąd oczy na liczne pobyty reżysera w tym kraju – aby poprawić stosunki z USA, aresztowały go w celu ekstradycji do Stanów Zjednoczonych.
Opuszczenie Stanów Zjednoczonych otworzyło nowy okres w życiu Polańskiego, który nadal był płodnym i znanym z perfekcjonizmu reżyserem, a ponadto żeniąc się z aktorką Emmanuelle Seigner, ustabilizował swoje życie osobiste. Nadal kręcił różne gatunkowo filmy. Uznanie przyniosła mu ekranizacja powieści Thomasa Hardy’ego Tess (1979) z Nastassją Kinski oraz Frantic (1988) z Harrisonem Fordem. W tym ostatnim wykorzystał wiele popularnych konwencji filmowych dla oddania typowego motywu w swojej twórczości – kreowania sytuacji, w której bohater przekonuje się, że świat okazuje się być rządzony przez ukryte siły, których odkrycie nie tylko ukazuje mu iluzoryczność dotychczasowych wyobrażeń, ale także stawia go w sytuacji zagrożenia i nierównej walki ze złem. Podobnie jak kilka lat wcześniej inny wybitny reżyser sięgający po różne gatunki filmowe, Steven Spielberg, postanowił zmierzyć się z tematem Zagłady (będącym dla niego – w odróżnieniu od twórcy Listy Schindlera – tematem głęboko osobistym). W Pianiście (2002) konwencja kina realistycznego posłużyła ukazaniu okupacyjnych losów znanego muzyka Władysława Szpilmana (Adrien Brody). Część krytyków zarzuciła Polańskiemu schematyczny sposób opowiedzenia historii (w której po prostu zostały dokładnie odtworzone poszczególne sekwencje wydarzeń). Jednak zwolennicy filmu właśnie w tym świadomym ascetyzmie narracyjnym dostrzegali odpowiednią metodę dla zmierzenia się z tematyką Zagłady. Potwierdzeniem wysokiej rangi artystycznej filmu było przyznanie Polańskiemu Złotej Palmy na Festiwalu w Cannes i Oscara za reżyserię. Na festiwalu filmowym w Berlinie w 2010 r. dostał nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię filmu Autor widmo (2010).
Piotr Kendziorek