Żywienie dzieci - ebook
Żywienie dzieci - ebook
"W poradniku omówiono ogólne zasady zdrowego odżywiania i wartości odżywcze poszczególnych składników pokarmowych, a także kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych u najmłodszych i żywienie dzieci w różnych stanach chorobowych. Opisano też szczególne zagadnienia, np. diety wegetariańskie w jadłospisie dziecięcym. Zamieszczone w książce proste przepisy kulinarne pozwolą przyrządzić zdrowe i urozmaicone potrawy. Cennym uzupełnieniem są adresy internetowe, pod którymi można znaleźć porady dietetyczne."
Kategoria: | Medycyna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-200-6554-1 |
Rozmiar pliku: | 1 013 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Dziecko to nie „mały dorosły” i dlatego jedzenie zarówno dla malucha, jak i dorastającej młodzieży musi być odpowiednio dobrane i przygotowane z wyselekcjonowanych, najlepszych produktów spożywczych. Pamiętajmy o tym, że to my właśnie przez odpowiednie żywienie naszych pociech i kształtowanie wśród nich postaw prozdrowotnych mamy bezpośredni wpływ na ich rozwój fizyczny i psychiczny. W żywieniu dzieci kierujmy się nie tylko sercem, ale przede wszystkim rozumem.
Proponowany poradnik ma ułatwić młodym Rodzicom oraz dorastającym dzieciom i młodzieży wybór takiego sposobu odżywiania się, który zapewni każdemu zdrowie oraz właściwą aktywność psychiczną i fizyczną.PODSTAWOWE WIADOMOŚCI Z ZAKRESU ŻYWIENIA DZIECI
Prawidłowe żywienie – co to znaczy?
Prawidłowe żywienie to dostarczanie z posiłkami takich składników pokarmowych (w odpowiedniej ilości i we właściwych proporcjach), które zapewnią „dostawę” energii niezbędnej do zaprogramowanego genetycznie wzrastania całego organizmu, regeneracji tkanek oraz aktywności fizycznej i umysłowej.
Odpowiednio ułożona dieta i prawidłowo wykształcone nawyki żywieniowe są gwarancją właściwego rozwoju fizycznego (przyrost masy ciała i wzrost), sprawności umysłu oraz dobrego zdrowia.
Co należy wiedzieć o składnikach pokarmowych?
Podstawowymi składnikami pokarmowymi, zwanymi także składnikami odżywczymi, są: woda, białka, węglowodany, tłuszcze, składniki mineralne i witaminy.
Wszystkie muszą być dostarczone nie tylko w odpowiednich ilościach, lecz także we właściwych proporcjach. Dokonując wyboru sposobu żywienia dziecka, należy pamiętać o tym, że to my, już od okresu życia płodowego, mamy wpływ na jego prawidłowy rozwój fizyczny, dojrzewanie układu pokarmowego, nerwowego i immunologicznego oraz wytworzenie właściwych szlaków metabolicznych. Zdolność do trawienia, wchłaniania i wykorzystania składników pokarmowych pojawia się u płodu już około 26. tygodnia ciąży, ale aktywność porównywalną z funkcjonowaniem dorosłego osobnika, zaprogramowaną genetycznie i stymulowaną urozmaiconym pożywieniem, dziecko osiąga dopiero około 2. roku życia. Donoszone noworodki z prawidłową masą urodzeniową są w pełni gotowe do przyjmowania pokarmu naturalnego, natomiast wcześniaki wymagają indywidualnego podejścia, zawsze pod nadzorem pediatry lub lekarza rodzinnego.
Uwzględniając dojrzałość organizmu naszego dziecka, a także jego aktualne potrzeby wzrostowe i rozwojowe, należy dostarczyć z pokarmem:
substancje energetyczne – przede wszystkim węglowodany i tłuszcze, a tylko sporadycznie białka;
substancje strukturalne – głównie białka, sole mineralne i niektóre związki tłuszczowe;
substancje regulujące – niektóre białka wchodzące w skład enzymów i hormonów oraz witaminy.
Woda
Woda to największy ilościowo budulec ciała ludzkiego, który u donoszonego noworodka stanowi prawie ³/₄ masy ciała, podczas gdy u dorosłego tylko ²/₃, i podstawowy składnik codziennej diety, niezbędny do utrzymania prawidłowej temperatury ciała, wytwarzania energii oraz transportu składników odżywczych i produktów przemiany materii.
Podstawowym źródłem wody są wypijane płyny, ale również spożywane pokarmy; woda powstaje także w procesie przemiany węglowodanów, tłuszczów i białek.
Z organizmu woda wydalana jest przez:
nerki,
skórę,
płuca
oraz z kałem.
Dobowe zapotrzebowanie na wodę obejmuje podstawowe zapotrzebowanie zależne od wieku i masy ciała oraz wszelkie nadmierne straty (np. podczas upałów czy gorączki, na skutek biegunki lub wymiotów).
Pamiętajmy, że im młodsze dziecko, tym bardziej wrażliwe na straty wody.
Niemowlęta karmione wyłącznie piersią w pierwszym półroczu życia nie wymagają dodatkowej podaży wody, dopajamy je dopiero w momencie wprowadzania do żywienia nowych produktów pozamlecznych.