Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Żywioły wyobraźni. O wyobrażaniu i przeobrażaniu - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
1 lutego 2014
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
15,00

Żywioły wyobraźni. O wyobrażaniu i przeobrażaniu - ebook

Podczas gdy wyobrażanie to dojrzała władza kreacyjna autonomicznego podmiotu rozciągająca się pomiędzy nim samym a światem, przeobrażanie, zawsze już zapośredniczone w literackim języku i tradycji, uwikłane jest w świat obarczony znaczeniami. Żywioł przeobrażania spełnia się bowiem w twórczych aktach rewizji, błędnych odczytaniach i artystycznym przywłaszczaniu. Zasięgiem jego działania objęta jest również sama podmiotowość, która żywi się iluzją możliwej do osiągnięcia autonomii. Tradycja literacka istnieje jednak mocniej niż przeobrażająca poetka, która wciąż wątpi we własne z wysiłkiem tworzone „ja”: przeobrażająca podmiotowość twórcza jest więc nie tyle punktem wyjścia, ile upragnionym punktem dojścia. Autorka książki wyłania z myśli Jeana-Paula Sartre’a, Gastona Bachelarda oraz Harolda Blooma odmienne figury podmiotowości, a także śledzi sposoby, za pomocą których wyobrażanie i przeobrażanie działają w świecie baśni Lewisa Carrolla. Wędrując tropami filozofii, teorii literatury, poezji i baśni, koncentruje się na pytaniu: jak ulotna imaginacja może wywierać tak potężny wpływ?

 

Marta Matylda Kania – doktor filozofii specjalizująca się w estetyce. Zajmuje się twórczymi działaniami wyobraźni, poruszając się po pograniczach filozofii, literatury i studiów nad niezależnymi grami komputerowymi.

 

Spis treści

Wprowadzenie
CZĘŚĆ PIERWSZA
W poszukiwaniu twórczego podmiotu
Rozdział pierwszy. Homo imaginator
Cogito świadomości
Niemożliwe cogito
Doskonała chwila rzeczy
Wyobraźnia wobec literatury
Czarna dziura wyobraźni
Cogito marzyciela
Kto marzy?
Obrazy marzeń
Język obrazu
Rozdział drugi. Homo rhetoricus
Agon. Osobliwe igrzysko wolności
Cogito wpływu
Meandry zależności. Kondycja opóźnienia
Sprzeciw
Niewierny rewizjonista
Prekursor i efeb – pojedynek silnych wyobraźni
Filozof-artysta i jego błazny – Vuarnet
Mistrz i uczeń – Steiner
CZĘŚĆ DRUGA
Wyobrażanie i przeobrażanie
Rozdział trzeci. Mechanizmy przeobrażeń
Szczelina
Uzupełnienie
Uczłowieczenie
Osobisty demon
Oszukana asceza
Dziady
Rozdział czwarty. O dwoistości wyobraźni
Retoryka obecności i zmiany
Pomiędzy zależnością a autonomią
Języki wyobraźni
Samozwrotność i autokreacja
CZĘŚĆ TRZECIA
Komu się to wszystko przyśniło?
Rozdział piąty. Call Alice
Tożsamość unikatowego imienia i dygresja o pseudonimach
Uroki zmienności
Rozdział szósty. Chcę zostać królową
Ograniczenia
Reprezentacje
Komu się to wszystko przyśniło?
Zakończenie
Bibliografia
Indeks nazwisk
Summary

Kategoria: Polonistyka
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 97883-242-2513-2
Rozmiar pliku: 3,7 MB

BESTSELLERY

Kategorie: