- W empik go
Żywot świętego Alexego Wyznawcy i żywot świętego Eustachiusza męczennika: druk krakowski z roku 1529 - ebook
Żywot świętego Alexego Wyznawcy i żywot świętego Eustachiusza męczennika: druk krakowski z roku 1529 - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 220 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
ŚWIĘTEGO ALEXEG0 WYZNAWCY
ŻYWOT
ŚWIĘTGO EUSTACHIUSZA MĘCZENNIKA.
DRUK KRAKOWSKI Z ROKU 1529.
WYDAŁ I OBJAŚNIŁ
JAN BYSTRON.
odbicie z Tomu V. Sprawozdań Komisyi językowej Akademii Umiejętności w Krakowie.
W Krakowie, 1894.- Uniwersytetu Jagiellońskiego pod zarządem A. M. Kosterkiewicza
Żywot świętego Alexego wyznawcy i
Żywot świętego Eustachiusza męczennika.
Druk krakowski z roku 1529.
Wydał i objaśnił Jan Bystroń.
Aczkolwiek dość rychło po wynalezieniu sztuki drukarskiej pojawiły się pierwsze druki polskie, gdyż już w roku 1475. drukowano niektóre modlitwy, w r. 1506. pieśń Bogarodzica, w r. 1514. powieść o papieżu Urbanie to jednak dopiero w drugim i trzecim dziesiątku w. XVI. drukarstwo zaczęło się u nas rozpowszechniać. Tak więc druk polski, pochodzący z r. 1529. zaliczyć można do najdawniejszych, i druk taki niezawodnie zasługuje na wierna przedrukowanie, zwłaszcza jeżeli jest rzadkością bibliograficzną. Z tego powodu i dla ciekawej ortografii, jakoteż niektórych właściwości językowych, podaję tu dokładny przedruk książeczki 2) o 12 karteczkach (A. – C iii), małego formatu, p… t. „Ziwot blogosla- | wenego Alexego spowednika. Drugi żiwoth Eustachiusza męczennika.” drukowanej w Krakowie u „Macieia Szayffenberka. Lata Bożego 1529.”
Legenda o Św. Alexym musiała się u nas cieszyć wielką wziętością. Z w. XV-go zachowała się jedyna wierszowana legenda o tym
1) Por. Ad. Ant. Kryński w Pracach filolog. T. I. 59 n.
2) Nie znał jej prof. Kałużniacki, pisząc swoje „Historische Ubersicht der Graphik und der Orthographie der Polew (Sitztingsber. der phil… hist. Classe der k. Akad… d. Wissensch. 1831. 99 Bd. 947-986), wskutek czego jego przedstawienie grafiki polskiej jest niedokładne. Zwrócił już na to uwagę Dr. Wisłocki w Przewodniku bibliograficznym z r. 1882, str. 175n.