- W empik go
Żywoty arcybiskupów gnieźnieńskich, prymasów Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego, od Wilibalda do Andrzeja Olszowskiego włącznie. Tom 1 - ebook
Żywoty arcybiskupów gnieźnieńskich, prymasów Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego, od Wilibalda do Andrzeja Olszowskiego włącznie. Tom 1 - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 435 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
O ZAŁOŻENIU ARCYBISKUPSTWA GNIEŹNIEŃSKIEGO.
Wiara Chrześcijańska częściowo w Polsce znana dopiero w drugiej połowie X wieku stała się wyznaniem rządu i narodu.
Według świadectw spółczesnych pisarzów, Mieczysław, poślubiając w roku 965 Dąbrówkę księżniczkę Czeską zobowiązał się i sam chrześcijaństwo przyjąć i poddanych swoich do ochrzczenia się zniewolić Jakoż wierny obietnicy w r. 968 pierwsze biskupstwo w Polsce w Poznaniu założył. Jordan był z początku jedynym na całe państwo mieczysławowskie biskupem, Gniezno dawna stolica, otrzymało kosciół, ale osobnego biskupa nie mając, podlegało zwierzchności biskupa poznańskiego. Były to czasy prawdziwego apostolstwa na północy. Ś-ty Wojciech biskup pragski przybył do Polski, nawracając, tudzież umacniając w wierze Polaków, posunął się dalej do Prus, gdzie padł ofiarą swojej gorliwości w roku 997. Znany był osobiście Bolesławowi Wielkiemu i cesarzowi Ottonowi III-mu a że śmierć męczeńską poniósł, zwłoki jego Bolesław sprowadzić rozkazał do Gniezna i z uszanowaniem w kościele miejscowym złożyć.
Cesarz Otto III. dowiedziawszy się w Rzymie o męczeństwie świętego rnęża roku 1000, gdy go tam choroba zaskoczyła, udał się do jego przyczyny. Odzyskawszy zdrowie postanowił, stosownie do uczynionego w niemocy ślubu, odbyć pielgrzymkę do jego grobu, uwiadomiony o tem Bolesław przyjął wspaniale dostojnego gościa na granicy swoiego kraju. Za zbliżeniem się do Gniezna Unger biskup poznański wprowadził go do kościoła, gdzie cesarz modląc się u zwłok Ś-tego Wojciecha, wywiązał się ze swojego ślubu. Dla uczczenia pamięci świętego, służącą sobie władzą kościoł gnieźnieński na arcybiskupstwo wyniósł, a że w orszaku jego znajdował się wówczas Radyn brat Śtego Wojciecha, wnet go pierwszym arcybiskupem gnieźnieńskim mianował. Spółcześnie dozwolił założyć biskupstwa, w Kołobrzegu, w Krakowie, i Wrocławiu, poddając je pod zwierzchność kościoła gnieźnieńskiego, tylko poznańskie pozostało w dotychczasowej zależności od arcybiskupstwa magdeburskiego.
Oto są jedyne i najpewniejsze wiadomości o założeniu arcybiskupstwa w Gnieźnie. Joachim Lelewel z porównania spółczesnych kronikarzy obcych, z poźniejszymi nieco, krajowymi, w rozprawie swojej "o związkach z Niemcami królów polskich"* rzecz tę wiernie wyłożył. Tak więc, wyliczani w katalogach: Wilibald, Hatto, Robert i Ś-ty Wojciech, arcybiskupami nie byli, i tylko dla nadania wyższej starożytności katedrze gnieźnieńskiej przez późniejszych pisarzów wymienieni są, jakby rzeczywiście tę dostojność piastowali. Być może, iż kościoł gnieźnieński założony został w roku 965 spółcześnie z przyjęciem chrztu przez Mieczysława, że nawet Wilibald, Hatto i Robert byli rządcami tego kościoła, lecz przeciw świadectwu spółczesnego Ditmara, tudzież najdawniejszych kronikarzów krajowych, za arcybiskupów poczytywać ich nie można. Tak więc rok 1000 jest rokiem założenia arcybiskupstwa, a Radyn po łacinie Gaudentym zwany pierwszym arcybiskupem.