- W empik go
Żywoty znacznych w XVIII wieku ludzi - ebook
Żywoty znacznych w XVIII wieku ludzi - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 211 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
"Niech to stary Niemcewicz w pamiętniki wsadzi. On tam, słyszałem, stare szpargały gromadzi", odzywa się po opowieści o Cichowskim Hrabia w 7-ej scenie III Cz. "Dziadów". Całem sercem oddany i przywiązany do wszystkiego, co jakikolwiek miało związek z tak gorąco umiłowaną przez niego ojczyzną – Niemcewicz, "wskazywany młodemu pokoleniu od matek polskich z słowami: Oto Człowiek – Polska!" (1) gromadził stare szpargały, między nimi tak cenne, jak "Pamiętniki Paska", odprzedane, – a wiemy to z korespondencyi niewydanej ich właściciela, hr. E. Raczyńskiemu. Na podstawie tych "szpargałów" powstały "Dzieje panowania Zygmunta III", "Zbiór pamiętników o dawnej Polsce" i "Podróże historyczne po ziemiach polskich". "Szpargały", wyborna pamięć, łatwość pisania i ogromna – (1) Mowa w rocznicę śmierci ś… p. J. U. Niemcewicza, czytana przez Krystyna L. Szyrmę na posiedzeniu Grona hist… londyńskiego… str. 5. Paryż 1842.
pracowitość sprawiły, że Niemcewicz zostawił "pisma mnogie", wiele z nich wydał sam kilka wyszło dopiero po śmierci autora, niektóre jednak jeszcze spoczywają w bibliotekach krajowych i zagranicznych. Nie tu miejsce wyliczać epigramy, bajki, poematy, tragedye (1) i powieści, (2) które miałem w ręku i w znacznej części odpisałem; wspomnieć mi jednak należy w związku z podanymi obecnie do druku "Żywotami" o niewydanych pamiętnikach Niemcewicza.
Autor "Śpiewów historycznych" miał zwyczaj codziennego – jeżeli nie zaszła jakaś przeszkoda – zapisywania zdarzeń ważniejszych, a nawet i drobnych. Świadczą o tem wzmianki w niewydanym dotąd dzienniku, o którym niżej.