Aktualności ochrony środowiska nr 106. Numer specjalny - ebook
Aktualności ochrony środowiska nr 106. Numer specjalny - ebook
Do tematyki gospodarki wodno-ściekowej możemy zaliczyć m.in.: pobór, uzdatnianie i dostarczanie wody czy odprowadzanie oraz oczyszczanie ścieków. Pracownicy odpowiedzialni za kwestie związane z gospodarką wodno-ściekową muszą znać swoje podstawowe obowiązki i wiedzieć, z jakich przepisów prawnych wynikają. Poza standardową wiedzą warto też zaznajomić się z orzecznictwem sądów w tym zakresie. Firmy często borykają się z problemami mnożenia opłat za wydanie kilku pozwoleń wodnoprawnych w jednej decyzji. Czy organ może żądać wielokrotności opłaty za wydanie pozwoleń wodnoprawnych, gdy są tożsame rodzajowo? Tego dowiesz się dzięki lekturze tekstu na str. 4.
Zgodnie z ustawą Prawo wodne zwykłe korzystanie z wód przysługuje właścicielowi gruntu i służy do zaspokojenia potrzeb własnego gospodarstwa domowego w ilości średniorocznie do 5 m3 na dobę. Kiedy może jednak podlegać opłacie? Zajrzyj na str. 7.
Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków przewiduje procedurę uchwalania przez gminę regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Jednym z jej elementów jest konieczność zaopiniowania projektu przez organ regulacyjny. Jeżeli miałeś kiedyś problemy związane z tą kwestią, zachęcam do lektury tekstu na str. 12.
Kategoria: | Nauki przyrodnicze |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
Rozmiar pliku: | 570 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
MARTA HEBDA redaktor naczelna
Marta Hebda
Napisz do naszego eksperta:
[email protected]
Drogi Czytelniku!
Do tematyki gospodarki wodno-ściekowej możemy zaliczyć m.in.: pobór, uzdatnianie i dostarczanie wody czy odprowadzanie oraz oczyszczanie ścieków. Pracownicy odpowiedzialni za kwestie związane z gospodarką wodno-ściekową muszą znać swoje podstawowe obowiązki i wiedzieć, z jakich przepisów prawnych wynikają. Poza standardową wiedzą warto też zaznajomić się z orzecznictwem sądów w tym zakresie.
Firmy często borykają się z problemami mnożenia opłat za wydanie kilku pozwoleń wodnoprawnych w jednej decyzji. Czy organ może żądać wielokrotności opłaty za wydanie pozwoleń wodnoprawnych, gdy są tożsame rodzajowo? Tego dowiesz się dzięki lekturze tekstu na str. 4.
Zgodnie z ustawą Prawo wodne zwykłe korzystanie z wód przysługuje właścicielowi gruntu i służy do zaspokojenia potrzeb własnego gospodarstwa domowego w ilości średniorocznie do 5 m3 na dobę. Kiedy może jednak podlegać opłacie? Zajrzyj na str. 7.
Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków przewiduje procedurę uchwalania przez gminę regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Jednym z jej elementów jest konieczność zaopiniowania projektu przez organ regulacyjny. Jeżeli miałeś kiedyś problemy związane z tą kwestią, zachęcam do lektury tekstu na str. 12.
Zachęcam do lekturySŁOWNICZEK
Orzeczenie sądu − uzasadniony i udokumentowany w trakcie postępowania sądowego werdykt w sprawie sądowej prowadzonej przez dowolny sąd wydawany po zakończeniu rozprawy, jeżeli nie stoją na przeszkodzie ku temu żadne okoliczności. Od każdego ogłoszonego orzeczenia przysługuje prawo do wniesienia określonego w prawodawstwie środka zaskarżenia. Orzeczenie sądowe to swoisty dokument „przekazujący treści o charakterze prawnym i zaliczony do problematyki związanej z informacją specjalistyczną”. Bardzo ważną cechą orzeczeń sądowych jest ich prejudycjalność, czyli wpływ orzeczenia w jednej sprawie na istotę innej. Wpływa ona na samodzielność decyzyjną sądów.
Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) − sąd państwowy, sprawujący kontrolę nad działalnością administracji publicznej. Kontrola ta oznacza m.in. rozpatrywanie skarg na decyzje administracyjne. Naczelny Sąd Administracyjny jest najwyższą instancją w ramach sądownictwa administracyjnego.
Pozwolenie wodnoprawne − to wyznaczony rodzaj zezwolenia przyznawanego w postaci decyzji administracyjnej przez organy administracji państwowej, uprawniające do wydania pozwolenia na szczególne korzystanie z wód oraz wykonywania urządzeń wodnych. Pozwolenie wodnoprawne jest wydawane na podstawie zgody wodnoprawnej. Dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej lub dyrektor zarządu zlewni Wód Polskich wydaje pozwolenia wodnoprawne, w zależności od sprawy.
Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków − dokument przygotowywany przez radę gminy na podstawie projektów regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków opracowanych przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Regulamin musi być przekazany do zaopiniowania organowi regulacyjnemu, wraz z zawiadomieniem o tym przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Organ regulacyjny opiniuje projekt regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków w zakresie zgodności z przepisami ustawy i wydaje, w drodze postanowienia, na które służy zażalenie, opinię nie później niż miesiąc od doręczenia tego projektu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) – organ władzy sądowniczej w systemie sądów administracyjnych w Polsce, sąd administracyjny pierwszej instancji, organ kontroli zewnętrznej administracji publicznej. Rozpoznaje wszystkie sprawy sądowo-administracyjne, z wyjątkiem spraw, dla których zastrzeżona jest właściwość Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). Od wydanego przez WSA orzeczenia przysługuje środek odwoławczy w postaci skargi kasacyjnej do NSA.
Zwykłe korzystanie z wód − służy zaspokojeniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego lub własnego gospodarstwa rolnego i obejmuje:
1) pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych w ilości średniorocznie nieprzekraczającej 5 m3 na dobę;
2) wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi w ilości nieprzekraczającej łącznie 5m3 na dobę.
Dlaczego orzecznictwo jest istotne
Iga Wall-Majcher
redaktor prowadząca publikacje związane z tematyką gospodarki wodno-ściekowej oraz bhp, z wykształcenia prawnik, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego
Osoby zajmujące się gospodarką wodno-ściekową muszą znać swoje podstawowe obowiązki i wiedzieć, z jakich przepisów prawnych wynikają. Poza wiedzą czerpaną z najważniejszych aktów prawnych, takich jak ustawa Prawo wodne, warto też bazować na inspirujących i niejednokrotnie pokazujących ciekawe spojrzenie na obowiązki środowiskowe dokumentach związanych z orzecznictwem sądów. O tym właśnie przeczytasz w najnowszym numerze specjalnym.
Więcej znajdziesz w wersji pełnej publikacji
Tematy publikacji w pełnej wersji
SŁOWNICZEK
Dlaczego orzecznictwo jest istotne
Sprawdź, w jakim przypadku otrzymasz odmowę wydania pozwolenia wodnoprawnego, i uniknij tego błędu!
Czy spółka może mieć argumenty do negacji decyzji
Kwestie opłat za wydanie kilku pozwoleń wodnoprawnych
Czy mnożenie opłat jest zasadne
Zakres zwykłego korzystania z wód – gdzie są jego granice
Czy pozwolenie wodnoprawne oznacza, że nie mamy do czynienia ze zwykłym korzystaniem z wód
Kiedy możesz zostać zobligowany do przywrócenia gruntu do stanu poprzedniego
Konieczna rzeczywista zmiana stanu wód
Zakres odpowiedzialności przedsiębiorstw wod.-kan. w kontekście siły wyższej
Jak należy rozumieć siłę wyższą
Regulamin dostarczania wody − czy jego pozytywna opinia jest konieczna
Zasadność ponownej oceny po opinii negatywnej
Przygotowanie do wersji elektronicznej: RASTER studio, 603 59 59 71