Magazyn Literacki Książki - ebook
Magazyn Literacki Książki - ebook
Błądzenie po literaturze
W ich podwarszawskim domu jest specjalny, wydzielony pokój. W biblioteko-gabinecie na każdej ścianie ustawione są regały od podłogi po sufit. Na środku wygodny skórzany fotel i stolik, przy którym spędzają czas, gdy potrzebują skupienia. Tutaj znajduje się lwia część ich książek: stare, jeszcze z domu rodzinnego teściów, zakupione w antykwariacie perełki, po współczesne. – Przeczytałem dużo, ale jeszcze więcej nie przeczytałem. Czytanie książek nigdy nie jest czasem straconym, nawet gdy zapomniałem tytuł, to coś z niego odłożyło się w pamięci, dało podglebie do innych przeżyć – o swoich fascynacjach literackich opowiada Jerzy Radziwiłowicz, aktor teatralny i filmowy
Album, który chce się mieć
– Chciałem zwrócić uwagę na fakt, że nasi rodzimi twórcy działają praktycznie na całym świecie i w dużej części ich dorobek dostępny jest tylko za pośrednictwem internetu. A jest to przekaz dość powierzchowny i również ulotny: często pojawia się jedynie na rolkach czy relacjach na Instagramie, a więc zaledwie na kilka–, kilkanaście sekund. A nawet jeśli wciąż powstają murale w kraju, to przecież wiele z nich pojawia się w tak zwanych pustostanach, czyli w porzuconych zakładach przemysłowych czy innego rodzaju gmachach, do których praktycznie nikt nie zagląda, poza wielbicielami urbexu. Ten nurt kwitnie, mimo że funkcjonuje niemal wyłącznie w necie – rozmowa z Pawłem Kwiatkowskim o jego najnowszej książce „Street Art Polska”
Wileńska saga podbija świat
– W ogromnej mierze jestem produktem polskiej kultury, która wywarła na mnie bardzo duży wpływ. Także polskiego domu, w którym polska literatura i język zawsze były obecne. Tetralogia w pewien sposób zmienia na Litwie postrzeganie czasów Wielkiego Księstwa Litewskiego. Nie tylko bowiem w epoce sowieckiej, ale także w czasach odrodzenia narodowego utożsamiano je z upadkiem państwa, za sprawą spolonizowanej, rozpitej szlachty. Natomiast mnie ten okres zawsze jawił się piękny, z kwitnącą kulturą. Pisząc moją sagę, zrobiłam na Litwie małą rewolucję w świadomości historycznej – rozmowa z Kristiną Sabaliauskaitė, autorką „Silva Rerum”
Jeden kraj, dwa systemy
– Próby ograniczania wolności pojawiały się stopniowo, narastając w ostatniej dekadzie. Dotyczyły choćby „patriotycznych” zmian w programie nauczania, przejmowania mediów przez chiński kapitał czy podmywania lokalnej tożsamości przez imigrację z Chin. Hongkończycy opierali się temu, wychodząc na ulice. Przełomem stały się burzliwe protesty w 2019 roku i narzucona potem miastu ustawa o bezpieczeństwie narodowym. Sformułowano ją tak szeroko, że władze karać dziś mogą każdego, kto jej politycznie nie pasuje – rozmowa z Piotrem Bernardynem, autorem książki „Hongkong”
Proponujemy także
- WYDARZENIA Nagrody literackie, imprezy branżowe, konkursy
- KICIA KOCIA RZĄDZI Bestsellery grudnia
- DOSKROBYWANIE SIĘ DO WARSTW PAMIĘCI „Bliscy” Annie Ernaux
- KSIĘGARNIE PARYŻA Shakespeare and Company
- ZAUFAJ NAUCE I WALCZ! „Rak time” i „Pod mikroskopem”
- TRUDNYCH SŁÓW KILKA Felieton Tadeusza Lewandowskiego
- INNY NIE ZNACZY GORSZY Rozmowa z Joanną Roguską z wydawnictwa Pointa o publikacji „Maba” Heleny Morpho
- KINO W CIENIU CZERWONYCH DYWANÓW Rozmowa z Ewą Szponar, autorką książki „Fabryka splendoru”
- SZTUKA DURNOTY Felieton Grzegorza Sowuli
- W OKU CYKLONU Rozmowa z Alicją Patey-Grabowską, autorką tomiku „Szept Gai”
- MARIA KULIK POLECA „Ach, strach!” Katarzyny Ryrych
- KSIĄŻKI MIESIĄCA Nasze szczególne rekomendacje
- RECENZJE NOWOŚCI WYDAWNICZYCH
Kategoria: | Literatura i kultura |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
Rozmiar pliku: | 17 MB |