Sztuka zapisana. Kobiecy dotyk sztuki - ebook
Sztuka zapisana. Kobiecy dotyk sztuki - ebook
Katy Hessel pisze w swej potężnej publikacji (Katy Hessel, Historia sztuki bez mężczyzn. Przełożyła Małgorzata Glasenapp. Wydawnictwo Marginesy 2024):
Historia sztuki dotyczy całego świata, a jednak, kosztem innych punktów widzenia, dominuje w niej perspektywa męska oraz zachodnioeuropejska.
Jej wyjątkowa praca na nowo pokazuje dzieje sztuki, tym razem nie wykluczając z niej samych kobiet. Jakże się bowiem okazuje brały one czynny udział w tworzeniu artystycznym. I choć niejednokrotnie były wykluczane oraz ignorowane, a ich prace nie mogły ujrzeć szerszego grona publiczności, to trzeba głośno powiedzieć: KOBIETY TEŻ TWORZYŁY.
Pisały, malowały, rzeźbiły i projektowały. Zabierały głos, a swą sztuką walczyły o swoje prawa. Istniały w mniejszej lub większej przestrzeni. Nie stanowiły tylko pięknego dodatku do mężczyzn. Nie były tylko muzami inspirującymi płeć przeciwną. One realnie żyły sztuką.
Niektóre samotnie poświęcając się pasji. Inne - dzieląc czas z rodziną i pokazując, że te dwa światy można pogodzić ze sobą. Wszystkie jednak kochały oraz chciały być kochane. Jedne z nich są już znane, podczas gdy drugie czekają na odkrycie. O niektórych krążą legendy niemające wiele wspólnego z prawdą. O pozostałych nie ma nawet wzmianek w kronikach.
Podczas pracy nad kolejnym numerem SZTUKI ZAPISANEJ, której nadaliśmy tytuł Kobiecy dotyk sztuki okazało się, że już dziś czeka na nas tysiące kobiet tworzących na przestrzeni. Staraliśmy się wybrać takie, które same podziwiamy. Kobiety - artystki, matki, żony.
Nie znalazły się jednak w naszym obecnym zbiorze te, o których pisaliśmy w poprzednich numerach (np: Berthe Morisot, Edith Piaf, Sylvia Plath, Emily Dickinson), gdyż już wtedy staraliśmy się pokazać ich fenomen.
Wyobraźcie sobie, że wybór wcale nie jest łatwy. Wpływowych, zdolnych, twórczych kobiet świat naprawdę miał wiele. U nas zapoznacie się z bohaterkami mającymi wpływ na literaturę, malarstwo, modę, architekturę. Mamy nadzieję, że to pozwoli Wam na bliższe im się przyjrzenie. Może czytając nasze artykuły odkryjecie swoje idolki kultury?
Do numeru zaprosiliśmy pisarzy, którzy przyczynili się do poznania niektórych z nich tworząc swoje absolutnie genialne prace literackie. Wśród nich rozmowa z Księdzem Profesorem Witoldem Kaweckim, autorem licznych książek z zakresu sztuki Włoch czy też z Sylwią Zientek szukającą polskich artystek na emigracji. Wywiady, które przeprowadziliśmy pokażą Wam, ile jeszcze pozostało do odkrycia. Udowodnią, że świat sztuki to ogromny księgozbiór postaci zupełnie cudownych.
Nasi autorzy przeniosą Was do kobiecości zabarwionej sztuką. Zapraszam serdecznie do lektury SZTUKI ZAPISANEJ Kobiecy dotyk sztuki.
Magdalena Leszner-Skrzecz, redaktor naczelna SZTUKI ZAPISANEJ
Pisały dla nas: Karolina Bera, Ewa Lees, Urszula Gulbińska-Konopa, Joanna Marcinkowska, Alicja Mazan-Mazurkiewicz, Marta Norenberg, Anna Ozaist-Przybyła, Weronika Skrzecz,
Spis treści
PIĘKNO UKRYTE W KSIĄŻKACH
Vivian Maier – niania, która z aparatem weszła w żywą tkankę miasta Karolina Bera
Mary Shelley i jej niezapomniany Frankenstein Weronika Skrzecz
Trzy artystki, trzy żony, trzy kobiety Magdalena Leszner-Skrzecz
Powrót wielkiej Tamary Karolina Bera
Peggy – życie i sztuka Urszula Gulbińska-Konopa
Hollywood i femme fatale Joanna Marcinkowska
Frida i Georgia – malarki skandalistki Joanna Marcinkowska
Catherine Dior – odważna i niepokonana Ewa Lees
Camille Claudel – tragiczna historia miłosna Magdalena Leszner-Skrzecz
Kiki de Montparnasse – nie tylko muza Urszula Gulbińska-Konopa
Colette i Didion - kobiety, które zmieniły oblicze literatury Magdalena Leszner-Skrzecz
Architektoniczne marzenie Zahy Hadid Ewa Lees
Kobieta jako dekoracja mebla Anna Ozaist-Przybyła
Ku światłu – szkic o Joannie Pollakównie Alicja Mazan-Mazurkiewicz
WYWIADY PRZY ESPRESSO
· Z Księdzem Profesorem Witoldem Kaweckim, autorem książek o sztuce Włoch i Artemizji Gentileschi
· Z Anną Świtajską, redaktor naczelną Wydawnictwa SMAK SŁOWA w refleksji nad książką „Dlaczego nieb było wielkich artystek”
· Z Sylwią Zientek, autorką bestsellerowych książek o polskich artystkach
· Z Agnieszką Starbo, autorką książki „Masz na imię Camille”
MODA I SZTUKA
Kobiety, które znały smak sukcesu Magdalena Leszner-Skrzecz
PIĘKNO WYSTAW
Mistrzyni prostych brył i surowych powierzchni Marta Norenberg
10 PYTAŃ DO WYDAWNICTWA...
Arkady
Kategoria: | Literatura i kultura |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
Rozmiar pliku: | 18 MB |