- promocja
- W empik go
Król - ebook
Król - ebook
Szczepan Twardoch, laureat Paszportu "Polityki" i zdobywca Nagrody Czytelników Literackiej Nagrody Nike za powieść "Morfina" oraz laureat Nagrody Kościelskich za powieść "Drach", powraca z nową wciągającą historią: „Król”.
Dwie perspektywy Polski lat 30. Żydowska i polska. Bez mitologizowania.
Warszawa 1937. Z jednej strony - zniewalająco piękne kobiety, porządnie zmrożona wódka i gorąca krew. Z drugiej – dzielnice biedoty, boks, pełne przepychu burdele. Błoto Woli i luksusowe dzielnice Śródmieścia. Getto ławkowe i walki uliczne. Tygiel etniczny, religijny, społeczny i polityczny Warszawy sprzed II wojny światowej. Najważniejsza jednak jest siła. To waluta, która zwycięża wszystkie istniejące w gangsterskim świecie podziały.
Przepełniona ludźmi sala Kina Miejskiego. Widzowie gorączkowo śledzą walkę bokserską. To już ostatnie starcie w walce o drużynowe mistrzostwo Warszawy. Polacy są za reprezentantem Legii, znanym falangistą Andrzejem Ziembińskim. Z żydowskich trybun słuchać entuzjastyczny doping dla zawodnika klubu Makabi Warszawa – Jakuba Szapiry. Zwycięstwo należy do niego. Świadkami triumfu mistrza są m. in. siedemnastoletni Mojżesz Bernsztajn oraz Kum Kaplica — stary bojownik PPS, socjalista i król warszawskiego półświatka.
Tel Awiw. Czterdzieści lat później. Emerytowany żołnierz Mosze Inbar, pochylając się nad maszyną do pisania, wspomina wieczór, kiedy po raz pierwszy zobaczył na ringu przystojnego, zachwycającego i piekielnie pewnego siebie zawodnika. Nie wiedział jeszcze, że to właśnie on (Jakub Szapira, prawa ręka Kaplicy) zamordował ojca Inbara z powodu niespłaconego długu. Nie miał również pojęcia, jak bardzo jeden wieczór i spotkanie z Kumem zmienią jego życie.
Ebook „Król” Szczepana Twardocha całkowicie nokautuje czytelnika. Znaleźć tu można wszystko, co powinna zawierać wciągająca powieść: targanych namiętnościami bohaterów, nieprzewidywalne zwroty akcji, wciągającą fabułę, żywe konflikty i emocje, barwny, pasjonujący obraz Warszawy lat 30. XX wieku oraz niezwykle interesujący, wolny od jakiegokolwiek mitologizowania, portret żydowskiego bohatera (pierwszy taki w polskiej powojennej literaturze).
Kategoria: | Proza |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-08-05903-6 |
Rozmiar pliku: | 8,5 MB |