Słodko-gorzko. Dlaczego smutek i tęsknota są nam potrzebne do szczęścia - audiobook
Słodko-gorzko. Dlaczego smutek i tęsknota są nam potrzebne do szczęścia - audiobook
Nasza obsesja na punkcie nieustającego szczęścia nie sprawia, że jesteśmy szczęśliwi, zdrowi ani spełnieni. Autorka światowego bestsellera Ciszej proszę… w swojej najnowszej książce, wykorzystując zarówno naukowe badania, jak i prawdziwe historie, dowodzi, że tęsknota i smutek nas dopełniają. Rzuca nowe światło na te od dawna czekające na swój czas ludzkie emocje i wyjaśnia, dlaczego połączenie słodyczy i goryczy stanowi klucz do kreatywności, poczucia łączności ze światem i doświadczenia transcendencji.
Człowiek powinien być twardy i asertywny, a przy tym tryskać optymizmem. Powinien mieć odwagę wypowiadać swoje zdanie, zjednywać sobie przyjaciół i skutecznie oddziaływać na innych. Niemniej za tą maską niesłabnącego entuzjazmu i ciągłej pewności siebie kryje się prawda o tym, że każdy człowiek – nawet internetowy influencer, który zachwyca świat tańcem na parkiecie albo ciętą ripostą – jest istotą wrażliwą.
Gdy się smucimy, tęsknimy lub wzruszamy, życie wydaje nam się słodko-gorzkie. Przepełnia nas wówczas dojmująca świadomość mijającego czasu, ale wraz z nią pojawia się bezgraniczny zachwyt nad pięknem świata. W rzeczywistości słodko-gorzkiej jest miejsce zarówno na światło, jak i na mrok, zarówno na narodziny, jak i na śmierć. Słodycz i gorycz pozostają ze sobą w nierozerwalnym uścisku.
Susan Cain przekonuje, że słodko-gorzki stan świadomości to ukryta siła, dzięki której możemy wznieść się ponad nasze bolączki. Twierdzi, że musimy uznać to, co nas boli, by nie przerodziło się to w agresję, próbę dominacji czy zaniedbania. Jeśli uświadomimy sobie, że wszyscy doświadczyli lub doświadczą w życiu porażek, straty i cierpienia, łatwiej będzie nam otworzyć się na drugiego człowieka.
Książka opowiada o bogatej tradycji słodko-gorzkich doświadczeń oraz o tym, jak zmienić podejście do porażek, własnej pracy twórczej, rodzicielstwa, przywództwa, miłości i umierania, a dzięki temu poczuć prawdziwe, choć niekoniecznie nieustanne, szczęście.
Spis treści
WPROWADZENIE Moc połączenia słodyczy z goryczą
CZĘŚĆ PIERWSZA
Smutek i tęsknota. Jak przekuć ból w kreatywność, transcendencję i miłość?
ROZDZIAŁ 1 Na co pomaga smutek?
ROZDZIAŁ 2 Dlaczego pragniemy „idealnej” i bezwarunkowej miłości? (i co to ma wspólnego z naszym upodobaniem do smutnych piosenek, deszczowych dni, a nawet boskości?)
ROZDZIAŁ 3 Co ma wspólnego kreatywność ze smutkiem, tęsknotą i transcendencją? 101
ROZDZIAŁ 4 Jak sobie poradzić z utraconą miłością?
CZĘŚĆ DRUGA
Wygrani i przegrani. Jak możemy żyć i pracować autentycznie w „tyranii pozytywności”?
ROZDZIAŁ 5 Jak to się stało, że naród ludzi poruszonych do głębi stworzył kulturę obowiązkowych uśmiechów?
ROZDZIAŁ 6 Jak się uwolnić od wymuszonej pozytywności w miejscu pracy i nie tylko?
CZĘŚĆ TRZECIA
Śmiertelność, przemijanie, żałoba. Jak żyć, skoro się wie, że umrzemy i że umrą wszyscy nasi bliscy?
ROZDZIAŁ 7 Czy należy próbować żyć wiecznie?
ROZDZIAŁ 8 Czy powinniśmy próbować „uporać się” z żalem i bólem przemijania?
ROZDZIAŁ 9 Czy dziedziczymy ból po rodzicach i przodkach? A jeśli tak, to czy w kolejnych pokoleniach możemy go przeistoczyć?
CODA Jak dotrzeć do domu?
PODZIĘKOWANIA
O AUTORCE
PRZYPISY
INDEKS
Kategoria: | Psychologiczne |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8231-211-9 |
Rozmiar pliku: | 529 MB |