ABC small business'u 2014 - ebook
ABC small business'u 2014 - ebook
Jak sobie wyobrażasz własny biznes?
- Jako miejsce realizacji swoich marzeń?
- Miejsce, gdzie sam, bez szefa, będziesz mógł decydować o swoim losie?
- Źródło życiodajnej gotówki, która zapewni Tobie i Twojej rodzinie godziwe życie i te wspaniałe wymarzone wakacje wśród palm na tropikalnej plaży?
Wszystko to może znaleźć się w zasięgu Twoich rąk!
Poczuj wreszcie zapach i dotyk pieniędzy, które sam zarobisz w swoim własnym biznesie.
Martwisz się, że to zbyt trudne? My to już za Ciebie przećwiczyliśmy. W tej książce znajdziesz wszystkie potrzebne informacje, wszelkie wskazówki, które pozwolą Ci zorganizować, zarejestrować i poprowadzić WŁASNĄ FIRMĘ.
Znajdziesz tam także „wiedzę tajemną”, czyli to co obowiązuje, ale co wcale nie wynika wprost z polskich niejasnych, celowo zagmatwanych lub niechlujnie napisanych przepisów. Ta wiedza zapewni Ci spokój fiskalny, bo będziesz dokładnie wiedział jakie są Twoje obowiązki podatkowe i czego może od Ciebie wymagać urząd skarbowy.
Jeden z uczestników szkolenia dla starterów organizowanego w ramach akcji szkoleniowej PARP, który w ramach kursu otrzymał ten poradnik, stwierdził, że dopiero lektura ABC dała mu prawdziwą wiedzę z zakresu przedsiębiorczości.
Nie ukrywam, że wielką przyjemność sprawił mi też jeden z ostatnich komentarzy nabywcy ABC:
"... a te dwie książeczki to mistrzostwo świata. Nigdy samodzielnie nie zgromadziłbym tych informacji."
Proponujemy Ci aktualne, już XXVI wydanie „ABC small business’u” wg stanu prawnego na 1 lutego 2014 roku, poradnika, który od lat wspiera zarówno startujących jak i już działających biznesmenów.
W ebooku znajdziesz rozdziały omawiające możliwe formy działalności gospodarczej i metody jej opodatkowania. Zostaniesz też poprowadzony za rękę przez wszystkie zawiłości rejestracji swojej działalności w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i urzędzie skarbowym. Poznasz pułapki czyhające na przedsiębiorców, a także Twoje prawa i metody obrony, gdyby fiskus nabrał ochoty zbytnio Cię oskubać.
W rozdziałach „księgowych” poznasz zasady prowadzenia firmy opodatkowanej zarówno ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wg karty podatkowej oraz na zasadach ogólnych, zarówno wg skali podatkowej jak i podatkiem liniowym. Poznasz zasady zatrudnienia i opodatkowania wynagrodzeń pracowników, ubezpieczenia społeczne Twoje i Twoich pracowników, a także podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług VAT. Znajdziesz tam także zasady rozliczenia rocznego z uwzględnieniem przysługujących Ci ulg podatkowych.
Dodatkowo, jako bonus, dostaniesz też rozdział „Nieruchomości – zasady opodatkowania najmu i sprzedaży nieruchomości prywatnych i firmowych oraz najnowsze przepisy spadkowe – zapis windykacyjny.
Spis treści
A. Jak założyć i prowadzić własny biznes
I. ZAKŁADASZ WŁASNĄ FIRMĘ
1. Przedsiębiorstwo osoby fizycznej/rejestracja działalności gospodarczej/ ZERO OKIENKA/NIP/rejestracja firmy i co dalej/ubezpieczenia społeczne/san-epid i PIP/zawieszenie działalności gospodarczej/firmowe konto bankowe/rozliczenia bezgotówkowe/pełnomocnictwo/rezydencja podatkowa/podatek dochodowy - wybór formy opodatkowania/podatek liniowy czy progresywny/podatek VAT/mały podatnik/swoboda działalności gospodarczej/wiążące interpretacje podatkowe/Krajowa Informacja Podatkowa/Krajowy Rejestr Sądowy/PUŁAPKI NA PRZEDSIĘBIORCÓW/do urzędu przez internet/E-deklaracje/samozatrudnienie/lekarze, stomatolodzy, pielęgniarki i polożne/umowa agencyjna/umowa zlecenia i o dzieło/umowa pomiędzy osobami fizycznymi. Niania/kontrakty menegerskie/wspólna działalność małżonków/działalność gospodarcza cudzoziemców.
2. Spółka cywilna.
3. Spółki osobowe /spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna/.
4. Spółki kapitałowe /spółka z o. o., spółka akcyjna, spółka europejska/.
5. S-24. Zakładanie spółki z o.o. przez internet
6. Łączenie się, podział i przekształcenia spółek/przekształcenie firmy jednoosobowej w spółkę kapitałową.
II. MARKETING
/nisza rynkowa/biznesplan/Analiza techniczno-ekonomiczna /Małe i średnie przedsiębiorstwa/Pomoc publiczna/Pieniądze, kredyty/terminy zapłaty – kredyt kupiecki/Faktoring/Franchising/Outsourcing/ Sklepy internetowe/Promocja, reklama/.
III. PCC, OPAKOWANIA, TRANSPORT
/Podatek od czynności cywilnoprawnych/Opłata skarbowa/Opakowania, obowiązki przedsiębiorców/ Obowiązki sprzedawców sprzętu AGD/Transport/.
IV. RADZĘ CI
/Mnie włamania nie dotyczą/Ubezpiecz firmę/.
B I – FIRMA NA RYCZAŁCIE I FIRMA NA KSIĘDZE
I . RYCZAŁT OD PRZYCHODÓW EWIDENCJONOWANYCH
/Kto może być ryczałtowcem/Wyłączenia z ryczałtu/Stawki ryczałtu/Ewidencja przychodów/Odliczenia/Wykaz środków trwałych/Remanent/Pracownicy/Samochód w firmie ryczałtowca/Być albo nie być ryczałtowcem/Ryczałt, zaliczki kwartalne, wakacje podatkowe/Deklaracja roczna PIT-28/Ryczałtowiec likwiduje firmę/ Kalendarium ryczałtowca/.
II. KARTA PODATKOWA
III. PODATKOWA KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW
/ Zanim usiądziesz do księgi / Prowadzisz księgę / Inne przychody / Koszty uzyskania przychodów / Podróże służbowe / Samochód w firmie / Wyposażenie, środki trwałe, amortyzacja / Leasing / Komis, lombard, kantor / Straty w firmie /.
IV. NIERUCHOMOŚCI – NAJEM, SPRZEDAŻ, DAROWIZNA.
/ Najem, dzierżawa opodatkowane ryczałtem / odpłatne zbycie nieruchomości mieszkalnej / odpłatne zbycie nieruchomości niemieszkalnej / sprzedaż nieruchomości spadkowych i darowanych /zapis windykacyjny/.
VI. PRACOWNICY
/ Zatrudnienie / Wynagrodzenia / Podatki pracownika / PIT-4R / PIT-11 / PIT-40 /.
VII. UBEZPIECZENIA W TWOJEJ FIRMIE.
/ Ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenia zdrowotne, zaległości składkowe, zgłoszenie do ubezpieczenia, zawieszenie działalności, raporty miesięczne i roczne, kontrole ZUS / Zasiłki chorobowe i inne / Zakładowy fundusz socjalny / BHP w Twojej firmie /.
VIII. ROZLICZANIE FIRMY NA KSIĘDZE P. i R.
1. Rozliczanie zaliczek miesięcznych lub kwartalnych / rozliczanie zaliczek wg stawki liniowej / jaką wybrać metodę opodatkowania / uproszczona forma naliczania zaliczek / kredyt podatkowy /.
2. Roczne rozliczenie zaliczek na podatek
3. Zeznanie roczne – Ulgi odliczane od dochodu / darowizny do 6% dochodu / darowizna na działalność charytatywną kościołów / ulga na domowy internet / ulga rehabilitacyjna / odsetkowa ulga inwestycyjna / nowe technologie / odliczenia od podatku / kontynuacja starych ulg mieszkaniowych / kasa mieszkaniowa-kontynuacja / ulga na gosposię-kontynuacja / ulga na każde dziecko / darowizna 1% / zwrot VAT od zakupu materiałów budowlanych /.
C. JAK CIĘ ROZLICZY URZĄD SKARBOWY
I. CO MYŚLI URZĄD O TWOJEJ FIRMIE
II. KONTROLA - trudne odpowiedzi na proste pytania
III. METODY ROZLICZANIA TWOJEJ DZIAŁALNOŚCI
/Prawidłowo i rzetelnie/Szczegółowa analiza firmy/.
IV. TROCHĘ PRAWA
/Ordynacja podatkowa/Twoje prawa i obowiązki/Co Ci grozi/Schemat obrony/.
V. ZBIÓR PRZEPISÓW
§ Wzory formularzy, ewidencji i umów
§ Kalendarium podatnika
§ Indeks rzeczowy
§ Ściąga i Tabele podatku dochodowego.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-60952-30-6 |
Rozmiar pliku: | 21 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
To już XXVI wydanie „ABC small business’u”. Od pierwszego wydania w roku 1992 poradnik urósł od 120 do ponad 500 stron. Średnio przyrastał więc o 22% rocznie. Można zaryzykować twierdzenie, że przez te lata nasz system podatkowy w takim właśnie tempie ulegał skomplikowaniu. I to przy głoszonych jednocześnie deklaracjach polityków, że tym razem będzie już prościej, czytelniej i przyjaźniej dla przedsiębiorców.
Do końca roku 2013 wprowadzonych zostało ponad 140 większych i mniejszych nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 1991 roku. Jest to więcej niż sześć zmian każdego roku.
Swoistym chichotem historii przedsiębiorczości można nazwać fakt, że:
— najbardziej liberalną, przełomową ustawę o działalności gospodarczej wprowadził ostatni premier PRL , wraz ze swoim ministrem-przedsiębiorcą,
— podatek liniowy dla przedsiębiorców przeforsował premier z lewicy i to tej związanej z lewicowym betonem,
— obniżkę podatku dochodowego dla osób fizycznych i drobnych przedsiębiorców, spłaszczenie skali podatkowej i dwukrotną podwyżkę pierwszego (i już tylko jednego) progu podatkowego, oraz obniżkę składki rentowej zafundował nam antyliberalny premier z prawicy.
A ci, którzy podobno najlepiej są do tego przygotowani, od czasu objęciu władzy liczą, liczą i dochodzą do wniosku, że w tym momencie nie stać nas na zbyt radykalne zmiany systemu. W tym właśnie duchu obecna koalicja na przełomie lat 2008/2013 nie wprowadziła żadnych zasadniczych reform, zmieniając prawo głównie w kierunku zwiększenia fiskalizmu.
W dodatku kryzys światowy świetnie tłumaczy rząd z braku większych reform i z podnoszenia podatków, czyli z działań całkowicie przeciwstawnych do głoszonego wcześniej programu wyborczego. Rozumiem uwarunkowania zewnętrzne, dlatego moja opinia jest wyważona.
Ale proszę pamiętać Panie Premierze, że największym z grzechów wobec ludzi, którzy na Pana postawili, jest grzech zaniechania. Tego wyborcy mogą Panu nie wybaczyć!!!
Zmiany jakie zaproponowano nam na rok 2014 najlepiej charakteryzują pierwsze słowa nowego art. 29a ustawy vatowskiej
OPODATKOWANIU PODLEGA WSZYSTKO…
Generalnie zmianom wprowadzonym w tym roku towarzyszy podstawowe przesłanie, że fiskus opodatkowuje wszystko co się da, najszybciej jak się da, opóźniając jak się da zaliczenie wydatków w koszty i ewentualne odliczenia i zwroty podatku naliczonego VAT. Wszystko wg zasady ZAPŁAĆ WCZEŚNIEJ – ODLICZ PÓŹNIEJ.
Najbardziej przyczyniło się do tego całkowite oderwanie terminu powstania obowiązku podatkowego VAT od daty wystawienia faktury.
Przy okazji wprowadzania zmian pojawiło się też parę nowych pułapek. Niektóre niezamierzone, spowodowane pewnie nieuwagą legislatorów, ale są i takie wołające o pomstę do nieba. Artykuły 105a – 105c ustawy vatowskiej to wyjątkowo perfidna pułapka dopuszczająca nieograniczoną wprost uznaniowość dla fiskusa w orzekaniu o odpowiedzialności podatnika.
Bo co może zrobić podatnik, jeżeli urzędnik stwierdzi, że nie dochował on należytej staranności w „prześwietlaniu” dostawcy pod kątem jego uczciwości podatkowej. Że ta tańsza o złotówkę dostawa dlatego była tańsza, bo np. kradziona lub szmuglowana i fiskus VAT-u od niej nie dostanie. A rozbiegane oczy dostawcy były wystarczającym dowodem jego nieuczciwości.
Do korzystnej zmiany doszło za sprawą orzeczenia NSA w składzie 7 sędziów i wydanej zaraz po tym interpretacji ogólnej MF. Nareszcie fiskus zrozumiał, że poczęstunek, a nawet wystawny obiad dla kontrahentów, to nie żadna reprezentacja, tylko działalność mająca bezpośrednie przełożenie na obroty firmy.
Bardzo chwiejne są przepisy samochodowe. Od 1 stycznia 2014 roku wróciła możliwość rejestracji aut wg wzoru Lisaka, jak i aut „z kratką”, jednak pod warunkiem, że spełnią one zaostrzone warunki homologacji. Czy więc kupować „kratkę”, czy poczekać do kwietnia. Z tą datą powinny wejść w życie zmienione przepisy vatowskie, które, za sprawą zgody Komisji Europejskiej pozwolą odliczyć cały VAT od pojazdu i paliwa kupionego dla firmy. Jeśli pojazd użytkowany będzie także prywatnie, odliczenie wynosić będzie po 50%.
Ważne są jednak szczegóły, które mogą znacznie utrudnić lub ograniczyć to prawo. Ot, choćby błysk w oku samorządów, które zwietrzyły kasę i chcą opodatkować samochody „z kratką”, bo to przecież ciężarówki.
W dalszym ciągu nawet nie drgnęło w sprawie zmiany przepisów ubezpieczenia chorobowego, wyjątkowo krzywdzących i upokarzających dla przedsiębiorców. Chodzi o odbieranie prawa do zasiłku chorobowego i to na miesiąc wstecz, z powodu jednodniowego spóźnienia z zapłatą składki chorobowej. Jakby tego było mało, przedsiębiorcy tracą także prawo do pomniejszenia składki ubezpieczenia społecznego za okres choroby, mimo że mają w ręku zwolnienie lekarskie. A potem jeszcze ewentualna 90-dniowa kwarantanna przed powrotem do pełnego ubezpieczenia chorobowego.
Panie Premierze, rozumiem, że poszczególne przepisy, np. o dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym przedsiębiorców, czy też o swoistej 90-dniowej kwarantannie w sprawie zasiłku chorobowego są, każdy z osobna, zgodne z konstytucją. Ale skutek zbiegu tych zgodnych z konstytucją przepisów jest dla przedsiębiorców upokarzający, a dla wielu, którzy zachorują w nieodpowiednim momencie, po prostu niszczący.
Od lat polecałem Twojej uwadze formę prowadzenia działalności, która żadną nowością nie była, ale była odkrywana przez coraz większą rzeszę przedsiębiorców. Chodzi o spółkę komandytową, a przede wszystkim spółkę komandytowo-akcyjną. Polecałem chyba zbyt intensywnie. No i wykrakałem.
Spółki komandytowo-akcyjne już od 2014 roku objęte zostały podatkiem CIT, co oznacza, że spółka płaci podatek od dochodu, a niezależnie od tego wspólnik i akcjonariusz płacą podatek od dywidendy. Tylko niektóre z nich odroczyły nieco podwójny podatek z uwagi na przesunięcie swojego roku obrotowego w stosunku do kalendarzowego.
Cóż, żyjemy w kraju, gdzie znak zakazu zatrzymywania zawsze stoi w miejscu, gdzie możliwość zatrzymania byłaby bardzo dogodna dla ludzi, ryb nie wolno łowić w miejscu, gdzie najlepiej biorą, a biznesu nie można robić w sposób rzeczywiście opłacalny.
MARCUS