- W empik go
Automat z wodą gazowaną z syropem lub bez. Powieść mińska - ebook
Automat z wodą gazowaną z syropem lub bez. Powieść mińska - ebook
Automat z wodą gazowaną z syropem z lub bez. Powieść mińska to drugie wydanie książki z roku 2015 o tym samym tytule. Jest to opowieść o pragnieniu wolności w Mińsku dławionym żelazną pięścią sowieckiego totalitaryzmu. W gronie stiljagów, noszących koszule w papugi i słuchających rock’n’rolla, rozgrywa się historia miłości, przyjaźni i rozczarowania. W końcu zostaje tylko bezradność po zderzeniu się z twardą rzeczywistością niczym z automatem, z którego nie da się wydusić porcji gazowanej wody. Równorzędnym bohaterem powieści jest stolica Białorusi, zamieszkana przez fascynujące postaci – lingwistycznego geniusza Biga, Tatarkę Nelę, kagebistę Guryka, mordercę Johna F. Kennedy’ego Lee Harveya Oswalda. Mińsk, całkiem zrujnowany w trakcie II wojny światowej, został odbudowany w stylu socrealizmu. Uładzimir Niaklajeu darzy swoje miasto głębokim, ciepłym uczuciem, nic więc dziwnego, że niejeden wątek powieści pławi się w jego nostalgicznym blasku.
„Kiedyś Asia wyjechała z Mińska na tydzień do krewnych w Wiedniu. I od razu tłum przy okienku z wodą przerzedził się: kolejek nie było nawet w upały. Z Wiednia Asia przywiozła coca-colę, o której śpiewaliśmy: „Nie idźcie, dzieci, do szkoły, napijcie się coca-coli…” – sami wprawdzie nigdy coca-coli nie piliśmy i, jak się okazało, nie była nam do niczego potrzebna. Co tam jakaś coca-cola w porównaniu z bąbelkową wodą z syropem ze sklepiku Sałamona Majsiejewicza!”
Uładzimir Niaklajeu – białoruski poeta, prozaik, opozycjonista, kandydat na prezydenta Białorusi w wyborach w 2010 roku. Laureat Nagrody im. Jerzego Giedroycia za najlepsza książkę prozatorska w języku białoruskim w 2012 roku za powieść Automat z woda gazowana z syropem lub bez. Powieść mińska. Automat… jest pierwsza powieścią Niaklajewa przełożoną na język polski.
Jakub Biernat – dziennikarz TV Biełsat, reportażysta, tłumacz i podróżnik. Jego reportaże i teksty publicystyczne poświęcone krajom Europy Wschodniej były publikowane w najważniejszych polskich gazetach i czasopismach. W czasie swoich podroży odwiedził już 13 z 15 krajów powstałych po rozpadzie Związku Sowieckiego. Jego ulubiona postsowiecka republika jest jednak Białorus.
Spis treści
1. Broadway2. Plac Wolności, dawniej Wysoki Rynek3. Plac Zwycięstwa, dawniej Okrągły4. Ulica Niemiga, dawniej rzeka5. Ulica Engelsa, dawniej Dominikańska, przedtem Piotropawłowska6. Ulica 1 Maja, dawniej Wesoła7. Ulica Komunistyczna, dawniej Druga Michajłowska8. Plac Jakuba Kołasa, dawniej Komarowski9. Ulica Internacjonalistyczna, dawniej Zborowa, Wołocka, Chryszczeńska i Preobrażeńska10. Ulica Kisielowa, dawniej Storożewska11. Ulica Wołodarskiego, dawniej Łoszycka, wcześniej Sierpuchowska12. Plac Niezależności, dawniej Lenina13. Ulica Komsomolska, dawniej Felicjańska14. Ulica Brouki, dawniej Podleśna15. Nawinki, psychiatryk16. Nowy Świat, dawniej Raj17. Ulica Złotego PyłuDodatek
Kategoria: | Literatura piękna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7893-055-6 |
Rozmiar pliku: | 2,5 MB |