- promocja
Dżungla snów - ebook
Dżungla snów - ebook
WITAJ W DŻUNGLI PEŁNEJ SNÓW!
Oto wyjątkowa książka o działaniu terapeutycznym, zawierająca techniki relaksacyjne ułatwiające zasypianie. To książka do wspólnego czytania, dzięki której dzieci nauczą się przetwarzać codzienne doświadczenia, uspokajać się i wyciszać przed snem.
W sześciu opowieściach dzieci towarzyszą zwierzątkom, które z różnych powodów nie mogą zasnąć. Leniwiec za bardzo się martwi. Papuga za dużo mówi i wcale nie czuje się zmęczona. Tapir zjadł zbyt wiele i boli go brzuch. Wyjec ma gonitwę myśli. Mrówka nie czuje się bezpiecznie. Zadaniem dziecka jest pomóc bohaterom w rozluźnieniu się, przez co samo będzie mogło się zrelaksować.
Dzięki tym starannie dobranym i opracowanym historiom dzieci uzyskają pomoc w radzeniu sobie z typowymi trudnościami, które zaburzają spokój i utrudniają zaśnięcie.
Oprócz bajek na dobranoc książka zawiera też praktyczne porady i informacje na temat snu oraz wskazówki, jak stworzyć odpowiednią atmosferę podczas głośnego czytania.
Bajki napisała terapeutka i lekarka Anna Knakkergaard, która ma ogromne doświadczenie z hipnozą kliniczną jako formą leczenia dzieci i młodzieży.
Kategoria: | Dla dzieci |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8252-190-0 |
Rozmiar pliku: | 12 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Opowieści z Dżungli Snów należy czytać cichym i spokojnym głosem. To bardzo ważne, żeby robić to powoli. Kiedy dojdziesz do wielokropka (…), zrób dłuższą pauzę. Niektóre słowa zawierają powtórzenia samogłosek, na przykład „wieeelki”. To znaczy, że głoskę trzeba przeczytać z długim dźwiękiem „e”.
_Podczas lektury natrafisz na akapity z pomocą, wskazówkami i radami od motyla. Nie czytaj ich na głos._
Książka zawiera sześć opowieści o zwierzęcych dzieciach, którym trudno jest zasnąć. Można je czytać po kolei albo każdą osobno.
Każda opowieść rozpoczyna się od tego samego tekstu. Powtórzenia dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa i działają na nie uspokajająco. Jeśli chcesz przeczytać opowieść o kolejnym zwierzęcym dziecku, możesz pominąć początek i zacząć od akapitu znajdującego się pod poziomą linią z gwiazdek.
W każdej z opowieści twoje dziecko ma za zadanie pomóc jednej postaci, która nie może spać. Jednocześnie dostaje ono instrukcje wykonywania różnych ćwiczeń uspokajających. Niektórym dzieciom spodobają się wszystkie opowieści, inne wybiorą spośród nich swoje ulubione. Może się też zdarzyć, że po pewnym czasie bardziej spodobają im się kolejne historie. Trzeba wspierać otwartość i ciekawość dziecka oraz pamiętać, że niektóre rzeczy wyjdą nam świetnie od razu, a innym razem będziemy musieli je przećwiczyć, zanim zadziałają w odpowiedni sposób.
Życzymy wam przyjemnej lektury!
Serdecznie pozdrawiamy
_Anna i Julie_
ZWIERZĘCE DZIECI Z DŻUNGLI SNÓW
Leniwiec Lola _siedzi ze zwieszoną głową i martwi się, gdy nadchodzi pora na sen. Ucieszy się, jeśli pomożesz jej pozbyć się złych myśli._
Papuga Petra _jest prawdziwą paplą. Przed pójściem spać zawsze ma tysiące rzeczy do zrobienia i opowiedzenia. Sprawdź, czy zabawa w milczenie może jej pomóc._
Tapir Tymon _zjadł za dużo burczyjagód i teraz boli go brzuszek. Potrzebuje twojej pomocy, żeby uspokoić swoje ciało i zapaść w sen._
Wyjec Wiktor_, zanim pójdzie spać, zastanawia się zbyt długo. Musi się pozbyć niektórych myśli, żeby dać odpocząć swojej małej główce._
Mrówka Marianna _boi się, bo jest bardzo mała. Potrzebuje magicznej tarczy, żeby wreszcie poczuć się bezpieczną i zasnąć._
Jaguar Jacek _już teraz ma bardzo długie nogi, ale one nie przestają rosnąć i przez to bolą go kości. Najbardziej tuż przed zaśnięciem. Sprawdź, czy pomoże mu masaż dżunglowym kremem._LENIWIEC LOLA
_Opowieść należy czytać cichym i spokojnym głosem. To bardzo ważne, żeby robić to powoli. Kiedy dojdziesz do wielokropka (…), zrób dłuższą pauzę. Nie czytaj na głos tekstu napisanego kursywą, który zawiera wskazówki i rady dla dorosłego czytającego historię. Miłej lektury._
W Dżungli Snów przyszła pora, żeby iść spać, i wszystkie zwierzęce dzieci układają się do snu. Jeśli będziesz leżeć cichutko, może usłyszysz delikatne chrapanie niektórych z nich albo szelesty, gdy rodzice kładą je do łóżek. … Większość zwierząt już śpi. W gniazdach na gałęziach, wysoko nad ziemią, siedzą ptaszki z głowami wsuniętymi pod swoje małe skrzydełka. Małe myszki zasypiają na miękkiej poduszce z mchu, a małpka zwinęła się w kłębek pod swoim puszystym ogonem i leży teraz w bezpiecznym ciepełku. …
Piękne kwiaty, których w dżungli jest tak wiele, na noc zwinęły się w pąki, a motyle o tysiącach kolorów zwisają głowami w dół z liści lasu deszczowego, gdzie przysypiają bez żadnej obawy, ciesząc się na kolejny dzień. …
Na niebie nad Dżunglą Snów zapalają się małe gwiazdki, a łagodny blask księżyca oświetla wszystkie zwierzęta i rośliny. … W wieczornym cieple małpia mama otula swoje młode grubą miękką kołderką z liści. …
_Teraz możesz otulić dziecko szczelniej kołdrą spokojnymi, zdecydowanymi ruchami. Naciskaj kołdrę, zaczynając na wysokości ramion, wzdłuż ciała i rąk, kończąc pod stopami._
Tak jak wszystkie odpoczywające zwierzęta, ty także możesz poczuć, jak odpoczywasz. … Poczuć poduszkę pod swoją głową, … i to, jak głowa leży na poduszce. … Poczuć, jak łóżko i materac podpierają twoje ciało, … poczuć otaczające cię bezpieczeństwo i spokój, … i to, że jest ci tak przyjemnie, kiedy słuchasz opowieści. … Niektóre dzieci uważają, że najlepiej teraz zamknąć oczy, aby lepiej wszystko sobie wyobrazić. … Inne nie chcą jeszcze opuszczać powiek, które będą się stawać coraz cięższe, coraz bardziej zmęczone, aż opadną zupełnie same z siebie, gdy poczujesz, że jest ci przyjemnie. …
Ale nie wszystkie stworzenia śpią. … W Dżungli Snów są też zwierzęce dzieci, które nie mogą zasnąć. … Mam nadzieję, że pomożesz im się wyciszyć, aby zapadły w bezpieczny i słodki sen. …
Sprawdźmy, co słychać u Leniwca Loli. Lola wciąż nie może zasnąć. … W sumie to trochę dziwne, bo zazwyczaj leniwce są prawdziwymi ekspertami od odpoczynku i snu. … Na pewno wiesz, że leniwce mieszkają na drzewach, skąd zwisają głowami w dół. … Może tobie też zdarzyło się zwiesić głowę. …
Kiedy się mówi, że ktoś zwiesza głowę, może to znaczyć, że jest mu smutno, … może myśli o zbyt wielu rzeczach, w dodatku takich, na które nie można nic poradzić. … Są to zmartwienia i myśli, które ci nie pomagają, … nie dają ci spać … i sprawiają, że jest ci smutno. … Na pewno ci się to zdarzyło, … i pewnie także wiesz, że czasem, kiedy zwieszasz głowę, możesz potrzebować pomocy. …
Mam nadzieję, że chcesz pomóc Loli. … W tym celu musisz użyć wyobraźni. … Jeśli wciąż masz otwarte oczy, jest to dobry moment, żeby zacząć je zamykać. … Wyobraźnia zadziała wtedy jeszcze lepiej. …
_Najlepiej zaczekaj, aż dziecko zamknie oczy. Jeśli nie ma na to ochoty, może zostawić je otwarte._
Kiedy poczujesz, że to dobry moment, weź Leniwca Lolę na ręce. … Dasz radę ją unieść, … nie jest zbyt ciężka. … Poczuj, jak cudownie miękkie jest jej szarobrązowe futerko. … Może nawet poczujesz jej długie ręce obejmujące cię za szyję, … i to, jak się rozluźnia, kiedy ją niesiesz. … I tak idziecie razem przez Dżunglę Snów … w stronę magicznego wodospadu. …
Ścieżkę, po której stąpacie, księżyc oświetla mocniej, więc widzicie ją przed sobą wyraźnie, … i gdy zbliżacie się do wodospadu, nastaje coraz większa cisza … i robi się coraz jaśniej, … bo magiczny wodospad sam też świeci … najpiękniej na świecie. … Dziś może jest złoty … albo ma inny kolor … albo mieni się różnymi barwami. … Bez względu na to, jak magiczny wodospad dziś wygląda, możesz ustawić jego temperaturę, … żeby woda była dokłaaadnie taka, jak lubisz, … i jak lubi Lola, … nie za ciepła, nie za zimna, lecz w saaam raaaz. … Możecie wejść pod wodospad i poczuć miękką przyjemną wodę na waszych ciałach, … magiczną wodę, która zmywa wszystkie smutne myśli. … Magiczny wodospad zmywa wszystko, co niepotrzebne, … a ty nic nie musisz robić, … tylko stać razem z Lolą pod spływającymi kaskadami wody. …
Może już czujesz, że Lola ma się coraz lepiej … coooraz lepiej, … podczas gdy wodospad zmywa wszystko, co niepotrzebne. … Woda z magicznego wodospadu potrafi pokryć ciała dzieci, ludzkich i zwierzęcych, błyszczącą, delikatną warstwą, … na zewnątrz i od wewnątrz, … podobną do przyjemnej tarczy ochronnej. … Może czujesz i to, że Lola zrobiła się baaardzo zmęczona, … teraz, gdy smutne myśli zmyła woda, … gdy zostało ich niewiele lub nie ma po nich śladu. … Może słyszysz, jak ziewa … albo czujesz, że oddycha wolniej i spokojniej. …
_Od tego miejsca możesz zacząć czytać szeptem._
Wydaje mi się, że Lola zasnęła. … Lepiej zanieś ją z powrotem do drzewa, na którym mieszka, … i połóż ostrożnie na gałęzi, … za zasłoną zielonych liści, … cichutko i delikatnie.
_Teraz możesz znowu otulić dziecko kołdrą spokojnymi, zdecydowanymi ruchami od góry w dół ciała._
Poczuj spokój i ciepło bijące od Loli, … która smacznie śpi na gałęzi. … Jeśli masz ochotę, możesz położyć się obok niej … tutaj, w samym środku Dżungli Snów, … albo wrócić do swojego łóżka i zaczekać, aż sny o dżungli same przyjdą do ciebie. …
_W tym miejscu można zakończyć czytanie albo wybrać kolejną opowieść z Dżungli Snów._PAPUGA PETRA
_Opowieść należy czytać cichym i spokojnym głosem. To bardzo ważne, żeby robić to powoli. Kiedy dojdziesz do wielokropka (…), zrób dłuższą pauzę. Nie czytaj na głos tekstu napisanego kursywą, który zawiera wskazówki i rady dla dorosłego czytającego historię. Miłej lektury._
W Dżungli Snów przyszła pora, żeby iść spać, i wszystkie zwierzęce dzieci układają się do snu. Jeśli będziesz leżeć cichutko, może usłyszysz delikatne chrapanie niektórych z nich albo szelesty, gdy rodzice kładą je do łóżek. … Większość zwierząt już śpi. W gniazdach na gałęziach, wysoko nad ziemią, siedzą ptaszki z głowami wsuniętymi pod swoje małe skrzydełka. Małe myszki zasypiają na miękkiej poduszce z mchu, a małpka zwinęła się w kłębek pod swoim puszystym ogonem i leży teraz w bezpiecznym ciepełku. …
Piękne kwiaty, których w dżungli jest tak wiele, na noc zwinęły się w pąki, a motyle o tysiącach kolorów zwisają głowami w dół z liści lasu deszczowego, gdzie przysypiają bez żadnej obawy, ciesząc się na kolejny dzień. …
Na niebie nad Dżunglą Snów zapalają się małe gwiazdki, a łagodny blask księżyca oświetla wszystkie zwierzęta i rośliny. … W wieczornym cieple małpia mama otula swoje młode grubą miękką kołderką z liści. …
_Teraz możesz otulić dziecko szczelniej kołdrą spokojnymi, zdecydowanymi ruchami. Naciskaj kołdrę, zaczynając na wysokości ramion, wzdłuż ciała i rąk, kończąc pod stopami._
Tak jak wszystkie odpoczywające zwierzęta, ty także możesz poczuć, jak odpoczywasz. … Poczuć poduszkę pod swoją głową … i to, jak głowa leży na poduszce. … Poczuć, jak łóżko i materac podpierają twoje ciało, … poczuć otaczające cię bezpieczeństwo i spokój, … i to, że jest ci tak przyjemnie, kiedy słuchasz opowieści. … Niektóre dzieci uważają, że najlepiej teraz zamknąć oczy, aby lepiej wszystko sobie wyobrazić. … Inne nie chcą jeszcze opuszczać powiek, które będą się stawać coraz cięższe, coraz bardziej zmęczone, aż opadną zupełnie same z siebie, gdy poczujesz, że jest ci przyjemnie. …
Ale nie wszystkie stworzenia śpią. … W Dżungli Snów są też zwierzęce dzieci, które nie mogą zasnąć. … Mam nadzieję, że pomożesz im się wyciszyć, aby zapadły w bezpieczny i słodki sen. …
Któż to tak gada jak nakręcony? Co to za zamieszanie? … Sprawdźmy, skąd się bierze ten gwar. Jeśli się nie mylę, to pewnie Papuga Petra strasznie się rozpaplała. … Zawsze ma tyle rzeczy do zrobienia, … tyle do powiedzenia, … także wtedy, gdy powinna już spać. …
Na pewno dobrze to znasz. … Gdy bardzo się zmęczysz, masz wrażenie, jakby twoje ciało miało za dużo energii. … Nagle przypominasz sobie o wielu rzeczach, które chciałoby się zrobić … albo opowiedzieć … jeszcze przed pójściem spać. … Mama Petry nazywa to fałszywą energią, … bo tak naprawdę Petrze najbardziej potrzebny jest odpoczynek, … prawdziiiwy odpoczyyynek. … Tylko że czasami może być to trudne, … ale Petra to potrafi, … tak jak i ty, … tylko trzeba jej w tym trochę pomóc.
Spójrz na nią, … jak jej małe ciałko podskakuje. … Miękkie piórka mieniące się różnymi kolorami migają wszędzie tam, gdzie skacze Petra. … Musi jeszcze poprawić poduszkę, … poodkładać wszystko na miejsce, … wygląda na to, że trudno jej znaleźć wygodną pozycję w swoim ciepłym gniazdku. … Jeszcze tylko przyczesać pióóórka, … a teraz zachciało jej się pić. …
Mam nadzieję, że chcesz pomóc Petrze. … W tym celu musisz użyć wyobraźni. … Jeśli wciąż masz otwarte oczy, jest to dobry moment, żeby zacząć je zamykać. … Wyobraźnia zadziała wtedy jeszcze lepiej. …
_Najlepiej zaczekaj, aż dziecko zamknie oczy. Jeśli nie ma na to ochoty, może zostawić je otwarte._
Możesz zacząć od nauczenia Petry zabawy w milczenie. … Spróbuj być cicho, … cichutko jak myszka, … i zwróć uwagę na wszystkie dźwięki wokół ciebie. …
Gdy zamkniesz oczy i będziesz cicho, usłyszysz nagle mnóstwo dźwięków, na które przedtem nie zwracało się uwagi. … Mogą się rozlegać w twoim pokoju, … tuż obok ciebie, … albo trochę dalej. … Dźwięki mogą też dochodzić spoza pokoju … z bliska … albo z daleka. … Jeśli się postarasz, możesz nawet usłyszeć szum w swoich uszach … przyjemny, uspokajający dźwięk jak wiatr albo morskie fale. … Albo usłyszysz odgłosy z Dżungli Snów. …
Spróbuj pokazać Petrze, jak ma złożyć końce skrzydeł na brzuchu, … tak jak ty kładziesz na brzuchu dłonie. … Na pewno wiesz, że ludzie i zwierzęta mają w brzuchu coś w rodzaju balona. … Kiedy oddychasz, balon się nadmuchuuuje … a potem znów kurczy. …
_To dobry moment, żeby spróbować dopasować się do oddechu dziecka — mówisz „nadmuchuje”, gdy dziecko wciąga powietrze, i „kurczy”, gdy je wydycha. Najlepiej, jeśli powtórzysz to kilka razy._
Nadmuchuuuje … i kuuurczy. …
Ciekawe, jaki kolor ma twój balon … i jaki kolor ma balon Petry. … Niektóre dzieci mówią, że ich balon jest tak przyjemny i miękki … jak balon wypełniony ciepłą wodą. … Spróbujcie teraz, ty i Petra, wyobrazić sobie, jak zmniejszacie swój balon … i posyłacie go z brzucha w jedną z nóg. … Balon staje się jeszcze mniejszy … i dochodzi do stopy, … a na koniec, … już zupełnie malutki, … do saaamych paaalców. … Poczuj, jak twoja noga, … stopa … i palce są cudooownie miękkie i rozluźnione po tym, jak był w nich balon. … Jakby wymasował je od środka. … Teraz poślij balon w drugą nogę, … aż do saaamej stopy i do wszystkich palców, … i tak samo cała noga, … stopa … i wszystkie paaalce stają się miękkie i rozluźnione. … Może czujesz, że nogi są teraz cięęężkie i leniiiwe, … jest im cieeepło i przyjeeemnie. … Teraz możesz odesłać balon z powrotem do brzucha … i dalej, aż do klatki piersiowej. …
Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki