Intuicyjny sposób na odżywianie. - ebook
Intuicyjny sposób na odżywianie. - ebook
Istnieją tysiące teorii na temat prawidłowego sposobu odżywiania. Czytamy o nowych dietach, które pojawiają się w mediach społecznościowych, czasopismach i reklamach, a także poznajemy coraz bardziej absurdalne pomysły na to, jak szybko schudnąć. Ta książka jest czymś więcej niż tylko drogą, prowadzącą do osiągnięcia idealnej wagi. Dzięki czterem zasadom intuicyjnego odżywiania się i licznym ćwiczeniom wzmacniającym autorefleksję będziesz cieszyć się jedzeniem bez wyrzutów sumienia i uwolnisz się od zachcianek. Odzyskasz zdrowie i energię. W końcu na nowo odkryjesz siebie i będziesz zadowolony ze swojego ciała. Odżywiaj się intuicyjnie i ciesz się idealną sylwetką.
Spis treści
Przedmowa
1. Wstęp
To nie jest twoja wina
Dla kogo przeznaczona jest ta książka?
Co oznacza waga, z którą będziesz czuła się dobrze?
Sekret naturalnie szczupłych ludzi
Waga, z którą czujesz się dobrze, zaczyna się w twojej głowie
Dlaczego akurat ja?
Jaki jest układ tej książki?
2. Waga, z którą czujesz się dobrze, zamiast przymusowych diet
Dlaczego liczenie kalorii i diety nie działają
Twoje ciało potrafi więcej niż diety
Stop szaleństwu odchudzania
Jak uchronić się przed niezdrowymi wzorcami
Zadbaj o dobre samopoczucie w swoim życiu
3. Cztery zasady intuicyjnego sposobu odżywiania
Osiągnij odpowiednią wagę, kierując się uważnością
Zasada 1: Jedz, kiedy odczuwasz fizyczny głód
Zasada 2: Wybieraj to, co ci smakuje i jest dla ciebie dobre
Zasada 3: Jedz uważnie i świadomie
Zasada 4: Skończ jeść, kiedy odczuwasz przyjemne uczucie sytości
Jak wcielić te zasady w życie
4. Głód emocjonalny
Jak rozpoznać głód emocjonalny?
Co kryje się za głodem emocjonalnym?
Jak uwolnić się od negatywnych emocji
Zasada AWE a głód emocjonalny
5. Twój obraz ciała
Ustaw swoje filtry od nowa
Zastanów się, zanim schudniesz
Odłóż wagę na bok
Lęk przed przybraniem na wadze
Ruch, który sprawia ci radość, zamiast przymusu uprawiania sportu
6. Co dalej?
Wszystko, czego potrzebujesz, jest już w tobie
Fazy uczenia się
Twoja dalsza podróż
Moja niespodzianka dla ciebie
Podziękowania
Lista wszystkich ćwiczeń
Bibliografia
Kategoria: | Zdrowie i uroda |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8168-584-9 |
Rozmiar pliku: | 3,6 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Stoję całkowicie zrozpaczona w swoim pokoju i patrzę na moje odbicie w lustrze. Dżinsy są niebezpiecznie napięte w okolicy guzika, a mój brzuch wyraźnie wydostaje się z miejsca, gdzie mam pasek spodni. Sfrustrowana chwytam boczki na biodrach, zanim jeszcze raz obejrzę się z każdej strony. Nic nie pomaga – ani wciąganie brzucha, ani inne światło, ani przybranie lepszej pozy.
Jestem za gruba.
Od wielu miesięcy próbuję schudnąć. Rezygnacja to moje drugie imię.
Każdego ranka mówię do siebie – Dzisiaj mi się uda! Poszczę przez całe przedpołudnie, piję wodę litrami i męczę się przez 45 minut, ćwicząc na orbitreku i dając z siebie wszystko, aż nadchodzi moment, kiedy czuję się całkowicie wykończona i zaczyna boleć mnie głowa. Wcześniej czy później pojawi się on – wilczy apetyt, który mnie pochłonie. I nie będzie miało znaczenia, jak bardzo zbiorę się w sobie lub będę myślała o czymś innym. Nie mogę myśleć o niczym innym oprócz JEDZENIA! Moje pragnienie zjedzenia czegoś nie ustępuje, aż w końcu ujawnia się moja słabość. Mój opór kończy się i sięgam po moją ulubioną przekąskę.
To czekolada.
Co dzieje się potem? Potem czuję się jak największy nieudacznik na świecie, ponieważ znowu nie udało mi się powstrzymać. Im bardziej chcę z czegoś zrezygnować, tym bardziej staję się napięta, i cierpię na niepohamowany apetyt. Od miesięcy moje myśli krążą tylko wokół tego tematu.
W ostatnie Święta Wielkanocne, które spędziłam z moją rodziną, znowu ćwiczyłam się w postanowieniu, że tym razem powstrzymam się od zjedzenia tych wszystkich łakoci. Udawałam, że nie widzę jajek wielkanocnych z masy nugatowej, podobnie jak kusząco pachnącego ciasta marchewkowego wyciągniętego prosto z pieca. Nie skusiłam się nawet na odrobinę sosu pieczeniowego. Byłam taka dobra! Tak zdyscyplinowana.
Pół godziny temu wróciłam do domu. Ledwie ściągnęłam buty, a mój apetyt był tak duży, że wpadłam do pokoju, w pośpiechu poszukałam czekoladowych zajączków wielkanocnych, które dała mi mama, i w ciągu kilku minut zachłannie pochłonęłam trzy z nich.
I w tym momencie zaczynam czuć się po prostu okropnie. Zrozpaczona patrzę w moje odbicie w lustrze i widzę swoje zapłakane oczy. Jesteś największym nieudacznikiem na świecie! – myślę sobie.
Łkając odwracam się od lustra i opadam na podłogę z laminatu. Ukrywam twarz w dłoniach i chcę, żeby nadeszło trzęsienie ziemi i mnie pochłonęło. Guzik w moich spodniach szyderczo wciska mi się w brzuch. Z wściekłością go rozpinam i wtedy mój wzrok pada na złotą folię aluminiową, w którą owinięte były zajączki wielkanocne, i na czerwone tasiemki z dzwoneczkami, które leżą w nieładzie wokół mnie. Robi mi się niedobrze, kiedy widzę, ile zjadłam. Po prostu nie mogłam przestać brać czekoladowych zajączków jednego po drugim, aby je następnie w pośpiechu zjeść. Nic dziwnego, że tak wyglądam! – myślę sobie.
A potem już w ogóle nie myślę. Po policzkach płyną mi łzy rozczarowania i czuję się po prostu okropnie. Nie mam już siły na to wszystko. Na ten moment nie ma to sensu.
Chcę odzyskać swoje życie. W myślach widzę piękne momenty, które mnie ominęły w tych ostatnich miesiącach lub którymi nie mogłam się cieszyć, ponieważ tak bardzo byłam zajęta sobą, swoim ciałem i moim beznadziejnym zachowaniem związanym z jedzeniem. Z przerażeniem myślę o nadchodzących miesiącach i latach mojego życia. W tym momencie widzę wyraźnie wszystkie te chwile, które mnie ominą, jeśli w końcu czegoś nie zmienię w życiu.
Moja rozpacz zamieniła się w złość i tego wieczoru obiecałam sobie:
Rozwiążę ten problem!Bibliografia
1. Wstęp
¹ Anderson, L. M., Reilly, E. E., Schaumberg, K., Dmochowski, S., Anderson, D. A. (2015). Contributions of mindful eating, intuitive eating, and restraint to BMI, disordered eating, and meal consumption in college students. Eat Weight Disord. Aug 5.
² Hawks, S. T., et al. The relationship between intuitive eating and health indicators among college women. Am. J. Health Educ. 2006;26:322–324.
³ Ellis, J., Galloway, A. T., Webb, R. M., Martz, D. M., Farrow, C. V. (2016). Recollections of pressure to eat during childhood, but not picky eating, predict young adult eating behavior. Appetite. 97:58–63. doi: 10.1016/j.appet.2015.11.020.
⁴ Hawks, S. T., et al. The relationship between intuitive eating and health indicators among college women. Am. J. Health Educ. 2006;26:322–324.
⁵ Anderson, L. M., Reilly, E. E., Schaumberg, K., Dmochowski, S., Anderson, D. A. (2015). Contributions of mindful eating, intuitive eating, and restraint to BMI, disordered eating, and meal consumption in college students. Eat Weight Disord. Aug 5.
⁶ Tylka, T., Kroon Van Diest, A. The Intuitive Eating Scale-2: item refinement and psychometric evaluation with college women and men. J Counsel Psych. 2013;60:137–153.
⁷ Carbonneau, E., Carbonneau, N., Lamarche, B., et al. Validation of a French-Canadian adaptation of the Intuitive Eating Scale-2 for the adult population. Appetite. 2016;105:37–45.
⁸ Dockendorff, S., Petrie, T., Greenleaf, C., et al. Intuitive Eating Scale: an examination among early adolescents. J Counsel Psych. 2012;59: 604–611.
⁹ Anderson, L. M., Reilly, E. E., Schaumberg, K., Dmochowski, S., Anderson, D. A. (2015). Contributions of mindful eating, intuitive eating, and restraint to BMI, disordered eating, and meal consumption in college students. Eat Weight Disord. Aug 5.
¹⁰ Richardson, A. (1967). Mental practice: a review and discussion part I. Research Quarterly. American Association for Health, Physical Education and Recreation, 38(1), 95–107.
¹¹ Bandler, R., Roberti, A., Fitzpatrick, O. (2015). Die ultimative Einführung in NLP: Werkzeuge für ein erfolgreiches Leben.
¹² Szegedy-Maszak, M. (2005). Mysteries of the mind. US news & world report.
¹³ Neumark-Sztainer, D., Wall, M., Story, M., & Standish, A. R. (2012). Dieting and unhealthy weight control behaviors during adolescence: associations with 10-year changes in body mass index. Journal of Adolescent Health, 50(1), 80–86.