Jak właściwie stymulować nerw błędny. - ebook
Jak właściwie stymulować nerw błędny. - ebook
Autor, lekarz chiropraktyk i ekspert medycyny funkcjonalnej, podpowie Ci, w jaki sposób aktywować nerw błędny – najdłuższy nerw w Twoim ciele. Odpowiada on nie tylko za prawidłowe funkcjonowanie serca, wątroby, nerek czy układu oddechowego, ale ma również wpływ na Twoją reakcję na stres, odczuwanie głodu, a nawet tworzenie wspomnień! Dowiedz się jak, dzięki prostym terapiom i ćwiczeniom oddechowym, stymulować nerw błędny i wyeliminować stany zapalne, mgłę mózgową i powszechne choroby. Odkryj, jak prawidłowo oddychać, by uruchomić proces regeneracji organizmu. Poznaj wagę medytacji, nucenia, ekspozycji ciała na zimno, aktywowania odruchu wymiotnego czy płukania gardła we wzmocnieniu działania nervus vagus! Skuteczne ćwiczenia na stymulowanie nerwu błędnego.
Spis treści
Przedmowa
Wstęp
Część 1 NAUKA
ROZDZIAŁ 1 Czym jest nerw błędny?
ROZDZIAŁ 2 Gdzie znajduje się nerw błędny?
ROZDZIAŁ 3 Funkcje nerwu błędnego
ROZDZIAŁ 4 Jak działa nerw błędny?
Część 2 CO MOŻE STAĆ SIĘ Z NERWEM BŁĘDNYM?
ROZDZIAŁ 5 Zaburzenia oddychania
ROZDZIAŁ 6 Zaburzenie sekwencji trawienia
ROZDZIAŁ 7 Zaburzony mikrobiom
ROZDZIAŁ 8 Przewlekły stan zapalny a aktywność układu immunologicznego
ROZDZIAŁ 9 Zaburzenia tętna
ROZDZIAŁ 10 Zaburzone funkcjonowanie wątroby
ROZDZIAŁ 11 Przewlekły stres
ROZDZIAŁ 12 Zaburzenia snu i rytmu okołodobowego
ROZDZIAŁ 13 Brak interakcji społecznych
Część 3 AKTYWUJ SWÓJ NERW BŁĘDNY
ROZDZIAŁ 14 Mierzenie funkcjonowania nerwu błędnego
ROZDZIAŁ 15 Ćwiczenia aktywujące nerw błędny
ROZDZIAŁ 16 Bierne metody aktywowania nerwu błędnego
Wnioski
Załącznik
Bibliografia
Podziękowania
O Autorze
Kategoria: | Zdrowie i uroda |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8168-925-0 |
Rozmiar pliku: | 4,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Noszę w sercu mantrę: najlepsze dopiero przed nami. To stwierdzenie jest szczególnie prawdziwe, jeśli sięgnąłeś po tę niesamowitą książkę – książkę, która pomoże ci uwolnić dar, jakim zostałeś obdarzony w momencie poczęcia – doskonałe zdrowie.
Nic na to nie poradzę, że zachwycam się niesamowitością ludzkiego ciała. Naprawdę jest ono szczytowym osiągnięciem wszechświata. W centrum tego wszystkiego znajduje się twoja kosmiczna płaszczyzna, układ nerwowy. Układ nerwowy pomaga nam komunikować się z otaczającym nas pięknym światem i zachowywać dobre zdrowie oraz wewnętrzną równowagę. To naprawdę skarb, który musimy szanować i wykorzystywać, by żyć pełnią życia. Nasz mózg łączy i reguluje funkcje ciała przez rdzeń kręgowy, nerwy obwodowe i autostradę informacji znaną jako nerw błędny.
Regulowanie funkcjonowania ponad 60 trylionów komórek 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, 365 dni w roku jest niemałym wyczynem, a dzieje się to dokładnie w tej chwili. Miliony sygnałów dochodzą do mózgu i z niego wychodzą, docierają do wszystkich narządów i układów organizmu, utrzymując wszystkie układy i życie w równowadze. Sprawiają, że oddychasz, trawisz, regenerujesz się, reperujesz, replikujesz i regulujesz. A to wszystko dzięki nerwowi błędnemu.
Kiedy odkrywamy tajemnice nieba nad nami i bogactwo wewnątrz nas, trudno nie żyć w nieustannym stanie zachwytu i zdumienia ludzkim potencjałem. Dlatego jestem bardzo szczęśliwy, że pragniesz przeczytać tę książkę. Jestem pewien, że Jak właściwie stymulować nerw błędny zbliży cię do rozpoczęcia życia pełną piersią!
Dr Habib zrobił coś cudownego: podzielił się tym, jak możesz zacząć wspaniałe życie, wykorzystując wewnętrzny uzdrawiający potencjał. Ważne jest, aby żeglując przez strony tej książki natychmiast wykorzystywać wiedzę, żebyś mógł na własnej skórze doświadczyć potężnych zdolności, jakie posiadasz.
Dobre zdrowie nie jest dostępne od ręki, musisz nad nim popracować! Jak właściwie stymulować nerw błędny nauczy cię, jak to zrobić w prosty, praktyczny i wymierny sposób, ale nie pozwól, by zmyliła cię prostota sugestii. Jak powiedział Leonardo da Vinci, „Prostota jest szczytem wyrafinowania”. Zapewniam cię, że nie ma nic bardziej wyrafinowanego od twojego organizmu, co oznacza, że nie ma nic prostszego niż zadbanie o niego. Czy nie tego wszyscy poszukujemy?
Idea, że musimy dopasować się do złożoności organizmu, abyśmy mogli go uzdrowić, jest nie tylko błędna, ale też nierealna. Jesteśmy świadkami porażki tego paradygmatu w naszym modelu medycyny alopatycznej. Dr Bruce Lipton, autor Biologii przekonań, nazywa to „kosmicznym żartem”. Prawdziwe rozwiązanie dla zdrowia musi być proste… Wymagają tego prawa kosmosu.
Na tych stronach znajdziesz ważne, zmieniające życie informacje. Informacje, które możesz natychmiast zastosować i podzielić się nimi z innymi. Pozwól, że zdradzę ci mały sekret. Gdy pacjenci odwiedzają Instytut The Living Proof (klinika medycyny funkcjonalnej i interwencji związanych ze stylem życia), naszym głównym celem jest wykorzystywanie informacji, o których przeczytasz w tej książce, i zrobienie porządku z nerwami błędnymi tych pacjentów, aby wszystko, co później razem zrobimy, działało sto razy lepiej! Nazywamy tę koncepcję „parowaniem autonomicznym”. Pacjenci ze zdrowymi układami nerwowymi zdrowieją szybciej i bardziej całościowo, a także potrzebują mniejszej liczby suplementów.
Będziesz zaskoczony tym, jak poprawią się jakość twojego snu, trawienie, odporność, poziom cukru we krwi, nastrój, oczyszczenie i inne funkcje ciała, bez przyjmowania pigułek ani żadnych mikstur. Klucz do dobrego zdrowia znajduje się o kilka prostych kroków od ciebie. Zaufaj mi, razem z moimi współpracownikami pomogliśmy tysiącom ludzi, ucząc ich, jak mogą pomóc sami sobie. Powtórzę: żadnych leków, tabletek, mikstur, żadnych skutków ubocznych i co najważniejsze. Żadnych kosztów. W czasach, kiedy koszty opieki zdrowotnej stale rosną, opisane w tej książce metody dbania o siebie są całkowicie bezpłatne i wymagają poświęcenia jedynie kilku minut dziennie. Wiem, że to brzmi zbyt dobrze, by było prawdziwe, ale tak jest. Wspomnisz moje słowa!
Jak zauważysz, ta wiedza od tysięcy lat stosowana jest we wszystkich formach wschodniej medycyny. Możesz zastanawiać się, dlaczego nikt nigdy nie powiedział ci o prostych rozwiązaniach przedstawionych w tej książce. Powód może na początku cię zaskoczyć, ale stanie się całkiem jasny, gdy zaczniesz zwracać uwagę na wskazówki wokół ciebie.
Widzisz, alopatyczny model medycyny opiera się na paradygmacie, że twój organizm popełnia błędy, nie wie, jak ma się sam regulować, a ty nie możesz nic z tym zrobić. Używając tego modelu i przekonując innych (za pomocą marketingu), że tak właśnie jest, nabrano miliony ludzi, którzy teraz przyjmują leki na receptę, okaleczają swoje niesamowite ciała i zatruwają swoje myślenie. Skutkiem tego stały się stale rosnące koszty, większe uzależnienie od leków i mierne skutki. Obecnie organizm pacjenta nie jest postrzegany jako partner w uzdrawiającej podróży, ale przede wszystkim jako przyczyna choroby. Nie można bardziej się mylić.
W witalistycznym modelu zdrowia działamy według zupełnie innego paradygmatu. Wierzymy, że wszystkie części naszego ciała są potrzebne, organizm potrafi sam się regulować, a my możemy być zdrowi tylko wtedy, kiedy przestrzegamy praw natury. Wierzymy, że jako istoty ludzkie posiadamy wrodzony potencjał uzdrawiania, który jest potężniejszy niż jakakolwiek interwencja medyczna znana człowiekowi. Wierzymy również, że nic nie uzdrowi ciała lepiej niż ono samo.
Ale jest też haczyk… Tylko ty możesz wykonać pracę przedstawioną w tej książce. Wyłącznie ty!
Zostałeś pobłogosławiony niesamowitym życiem, a ta książka pomoże ci je przeżyć.
Zdrowe funkcjonowanie i sygnalizowanie układu nerwowego jest niezwykle ważne dla wszystkich, którzy szukają prawdziwego, trwającego całe życie zdrowia. Zatem bez względu na to, na jakim etapie poszukiwania zdrowia jesteś, cieszę się z tego, że będziesz mógł wykorzystać wiedzę, którą łaskawie dzieli się na tych stronach doktor Habib.
Aktywuj swój nerw błędny, aktywuj swoje życie!
— Sachin Patel,
założyciel Instytutu The Living ProofWSTĘP
Choć nawet się nad tym nie zastanawiasz, twoje serce uderzy dziś 100 000 razy. Weźmiesz 23 000 oddechów. Twoja krew przepłynie przez organizm trzy razy na minutę, a wątroba będzie nieustannie oczyszczać tę krew. Nieustannie zmieniająca się populacja bakterii w jelitach będzie pracować w symbiozie z przewodem pokarmowym i rozkładać pokarm oraz wchłaniać substancje odżywcze potrzebne do funkcjonowania komórek. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to wszystko się dzieje bez świadomej kontroli? Jak te wszystkie układy współpracują?
Odpowiedzią jest twój autonomiczny układ nerwowy. Ten układ to ewolucyjny cud. Jest częścią układu nerwowego, który, mówiąc najprościej, jest odpowiedzialny za kontrolę funkcji ciała, którymi nie kierujemy świadomie. Nasze organizmy zostały zaprojektowane, aby żyć i przetrwać bez potrzeby świadomej myśli. Gdy ludzie ewoluowali, ich zdolność świadomego myślenia rozwijała się wykładniczo. Było to możliwe tylko dlatego, że układy potrzebne do przetrwania były regulowane podświadomie, czyli zasadniczo automatycznie. Nasze przodomózgowie rozwijało się i pozwalało nam myśleć, kontemplować oraz łączyć się z otaczającym nas światem. W międzyczasie pień mózgu utrzymywał nas przy życiu.
Pień mózgu jest najgrubszym i najwyższym punktem rdzenia kręgowego. W pniu znajduje się wiele ośrodków kontroli informacji, zwanych jądrami, a każdy z nich posiada konkretny zestaw funkcji, którymi zarządza i do których wysyła oraz odbiera sygnały.
Niektóre z tych układów ostrzegają nas przed wewnętrznymi stresorami, a także znajdującym się w otoczeniu zagrożeniem dla naszego przetrwania. Bez względu na to, czy te stresory spowodowane są początkiem infekcji w naszych organizmach, stresującymi myślami o zadaniach, które musimy wykonać, czy też fizyczną obecnością stojącego przed nami tygrysa, automatycznie kontrolowane funkcje tych układów pozwalają nam przetrwać. Te mechanizmy regulowane są przez gałąź autonomicznego układu nerwowego, zwaną współczulnym układem nerwowym. Układ współczulny znany jest z tego, że przyspiesza tętno, zwiększa częstotliwości oddechu, zmniejsza głębokość oddechu, kieruje krew do mięśni ramion i nóg, z dala od wątroby i przewodu pokarmowego, oraz zwęża źrenice. Dzięki temu układ pozwala nam walczyć ze stresorem lub przed nim uciec. Gdy układ współczulny jest aktywny, mówimy, że znajduje się stanie „uciekaj lub walcz”.
Dla kontrastu, istnieje inna gałąź autonomicznego układu nerwowego, która pozwala nam się relaksować i dochodzić do siebie po trudach dnia. Pozwala nam ona zachować spokój, obniżyć tętno, spowolnić oddech i brać głębsze, pełniejsze wdechy, a także kieruje krew z dala od kończyn, do organów wewnętrznych, co pozwala naszym ciałom na odpoczynek, zachowanie spokoju, a nawet na prokreację. Ta gałąź autonomicznego układu nerwowego nazywana jest układem przywspółczulnym. Kiedy układ przywspółczulny jest aktywny, mówimy, że znajduje się w stanie „odpoczywaj i traw”.
Kontrola zapewniana przez układ przywspółczulny w znacznej części przebiega przez konkretną parę nerwów w organizmie – nerw błędny, na którym skupia się ta książka. To jedyny nerw, który wychodzi z pnia mózgu i biegnie przez całe ciało. Nerw błędny (właściwie nerwy błędne, ponieważ są to dwie sparowane struktury, każda po jednej stronie ciała) odpowiedzialny jest za regulowanie kontroli nad sercem, płucami, mięśniami gardła i dróg oddechowych, wątrobą, żołądkiem, pęcherzykiem żółciowym, śledzioną, nerkami, jelitem cienkim i częścią jelita grubego. Właściwe funkcjonowanie nerwu błędnego determinuje dobre zdrowie; zaburzenia nerwu błędnego są ściśle powiązane z chorobą.
Wcześniej wierzyliśmy, że nerwy pełnią prostą funkcję: szybkie przekazywanie sygnałów z jednego miejsca do drugiego. Teraz dowiadujemy się, że zasięg wiadomości i sygnałów przekazywanych przez nerw błędny jest znacznie większy i ważniejszy, niż początkowo myśleliśmy. Właściwie jest on bezpośrednim połączeniem pomiędzy mózgiem a mikrobiomem jelit. Nerw błędny jest najważniejszą ścieżką komunikacji, jeśli chodzi o trawienie, status substancji odżywczych i nieustannie zmieniającą się populację bakterii, wirusów, drożdży, pasożytów i glist, które zamieszkują nasz przewód pokarmowy.
Równowaga pomiędzy dwoma gałęziami autonomicznego układu nerwowego jest niezbędna do pełnego życia. Nadmierna aktywność jednej z gałęzi może prowadzić do znaczącej utraty funkcji w drugiej gałęzi. Przewlekły brak równowagi prowadzi do choroby i zaburzeń. Kiedy poziom stresu pozostaje za wysoki przez zbyt długi czas, układ przywspółczulny traci zdolność funkcjonowania. Przepływ i funkcje krwi skupiają się na gałęzi współczulnej, co oznacza, że dopływ krwi do układu przywspółczulnego będzie ograniczony i przez to z czasem jego funkcjonowanie osłabnie. I odwrotnie, nadmierna aktywność układu przywspółczulnego może spowolnić zdolność radzenia sobie z potencjalnymi stresorami i zagrozić naszemu przetrwaniu.
Obecnie jest to częsty problem, ponieważ żyjemy w dużym stresie i pod ogromną presją. Nasze ciała jeszcze nie nabyły ewolucyjnej zdolności odróżniania typów stresorów, więc umysłowe i emocjonalne stresory wywołują tę samą reakcję, co obecność lwa, tygrysa lub niedźwiedzia – czegoś, co zagraża naszemu życiu. To oznacza, że identycznie zareagujemy na bezpośrednie fizyczne zagrożenie, co na nauczyciela krzyczącego „kartkówka” albo szefową, która stanowczo żąda, abyś „natychmiast” pojawił się w jej biurze.
Przy utrzymującym się poziomie stresu nasze ciała wytwarzają wysoki poziom stanu zapalnego i nie mają szansy dojść do siebie ani odpocząć, co jest potrzebne, aby utrzymać optymalne funkcjonowanie. To dlatego załamujemy się łatwiej i częściej niż wcześniej. Rozwijają się u nas choroby autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Hashimoto¹ i stwardnienie rozsiane; częstotliwość tych chorób jest tak duża, że nasz system medyczny nie jest w stanie sobie z nią poradzić. Zapadamy na wszelkiego typu nowotwory i choroby serca, cierpimy na otyłość oraz cukrzycę i ogólnie nasze trawienie nigdy nie było tak złe. Przy odpowiedniej możliwości regeneracji nasze ciała mogą walczyć i wykonywać zadania, do których zostały stworzone nasze komórki, co pozwala nam pokonać wiele z tych dolegliwości. Problem polega na tym, że zbyt wielu z nas nie daje naszym ciałom tej możliwości.
Obciążamy się, jedząc wysoko przetworzoną żywność (dostarczaną nam przez przemysł rolniczy, który bardziej przejmuje się korzyściami i wygodą niż wartościami odżywczymi), spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, z dala od natury, i martwimy się o naszych bliskich zamiast zatroszczyć się o siebie samych. Jednocześnie oczekujemy, że nasi lekarze dotrzymają kroku tempu zmian w naszym życiu.
Istnieje rozwiązanie tych problemów: weź odpowiedzialność za własne zdrowie.
Zamiast polegać na lekarzach, że uporają się z twoim zdrowiem, przejmij kontrolę i wykorzystaj ich jako narzędzie potwierdzające twoje własne teorie. Czy analizujesz, uczysz się radzić sobie z własnymi stresorami i starasz się znaleźć czynniki, które doprowadziły do tego, że jesteś zestresowany? Twój lekarz pierwszego kontaktu jest bardzo przydatną osobą, ale jeśli przekażesz odpowiedzialność systemowi, któremu brakuje zasobów i który zajmuje się setkami tysięcy pacjentów, nie unikniesz porażki.
W tej książce namówię cię, abyś przejął kontrolę nad własnym zdrowiem. Pomogę ci poznać często pomijane przyczyny wielu negatywnych dolegliwości, z których twój lekarz może jeszcze nie zdawać sobie sprawy, a które są prawdziwymi powodami twojego słabego zdrowia. Prawdopodobnie twój lekarz nawet nie ma świadomości, że istnieją przydatne testy laboratoryjne, które mogą pomóc odkryć te martwe punkty. Dam ci praktyczne codzienne, cotygodniowe i comiesięczne narzędzia, dzięki którym będziesz mógł poprawić funkcjonowanie twojego nerwu błędnego i układu przywspółczulnego, aby lepiej radzić sobie z codziennym stresem.
Jak uporządkowana jest ta książka
Ta książka podzielona jest na trzy części.
Część 1 skupia się na nauce, szczególnie na anatomii, neuroanatomii, biochemii i konkretnych funkcjach nerwu błędnego oraz układów, które kontroluje. Jeśli jesteś bardziej człowiekiem czynu, możesz tę część przejrzeć pobieżnie. Warto ją przeczytać, jeśli chcesz zyskać głębsze zrozumienie szczegółów działania tego nerwu.
Część 2 skupia się na zaburzeniach nerwu błędnego – ich oznakach, objawach i głównych przyczynach, a także na tym, jak zmierzyć funkcjonowanie tego nerwu za pomocą narzędzi, które możesz stosować codziennie. To będzie ważny rozdział dla tych, którzy cierpią na różne dolegliwości zdrowotne i chcą sięgnąć głębiej, aby ustalić, dlaczego w ogóle te problemy się pojawiły.
Część 3 skupia się na poprawie i optymalizacji funkcjonowania. Przedstawiam w niej konkretne strategie i sposoby działania, które stosują eksperci, moi współpracownicy oraz moi pacjenci, gdy pracują nad poprawą funkcjonowania tego nerwu, by wyzdrowieć i pokonać główne przyczyny swoich problemów zdrowotnych.
Jeśli jesteś gotowy wziąć odpowiedzialność i złożyć swoje zdrowie we własnych rękach, zapnij pasy. Do roboty!ROZDZIAŁ 1
Czym jest nerw błędny?
Gdyby ludzki mózg był tak prosty, że dałby się zrozumieć, my bylibyśmy tak prości, że nie dalibyśmy rady.
— Emerson W. Pugh
Anatomowie byli skołowani. Jak to możliwe, aby jeden nerw, zaczynający się w pniu mózgowym, był tak długi i łączył tak wiele różnych organów? Jakie może mieć działanie? Przy tak szerokim wachlarzu potencjalnych funkcji, co by się stało, gdyby ten nerw doznał urazu lub został przecięty?
Czym jest nerw błędny?
Nerw błędny (NB) zaczyna się w pniu mózgowym, a konkretnie w tej części mózgu, która wyczuwa, przetwarza i reguluje znaczną część automatycznych funkcji ciała. Przez większość czasu nie musimy świadomie myśleć o tych funkcjach, aby się one odbywały. Nazywane są one autonomicznymi i reguluje je nasz autonomiczny układ nerwowy.
Dlaczego nerw nazywany jest nerwem błędnym?
Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego „błąkać się, wędrować, spacerować” i w mniejszym stopniu „niepewny” lub „niejasny”. Ze względu na rozległą i niespecyficzną naturę nerwu, po początkowych badaniach anatomowie i badacze chcieli użyć opisowego słowa, które dokładnie by to oddawało. Wtedy znaleźli słowo będące esencją i nazwali nerw błędnym, jak błędny (wędrujący) rycerz.
Do niektórych funkcji regulowanych przez autonomiczny układ nerwowy należą:
• bicie serca,
• mruganie powiekami,
• tempo i głębokość oddechu,
• kurczenie się i rozszerzanie naczyń krwionośnych,
• oczyszczanie wątroby i nerek,
• trawienie w przewodzie pokarmowym,
• otwieranie i zamykanie gruczołów potowych,
• wytwarzanie śliny i łez,
• rozszerzanie i zwężanie się źrenic,
• podniecenie seksualne,
• oddawanie moczu.
Wewnątrz pnia mózgu znajdują się różne skupiska ciał komórek nerwowych, zwane jądrami. Tutaj neurony otrzymują informacje od innych komórek w ciele. Te jądra pełnią różne funkcje i wyróżniają je nazwy pochodzące z łaciny. Jądra są jak router w domowej sieci internetowej. Niektóre informacje dochodzą do routera przez kabel lub linię telefoniczną, są w nim przetwarzane, a inne informacje wysyłane są z routera do twojego komputera, telewizora i innych urządzeń elektronicznych, które połączone są z siecią. Istnieją dwa główne typy neuronów i wysyłają one informacje w dwóch różnych kierunkach. Pierwszy typ to neurony aferentne, które otrzymują informacje o tym, co dzieje się w ciele i wokół niego. Neurony aferentne przesyłają informacje z ciała do mózgu; informacje te nazywane są informacjami aferentnymi. Drugi rodzaj to neurony eferentne, które wysyłają informacje eferentne (związane z ruchem) do różnych organów i struktur w organizmie, czyli informacje eferentne przekazywane są z mózgu do ciała.
Nerw błędny połączony jest z czterema różnymi jądrami w pniu mózgu. 80 procent informacji przekazywanej przez NB to informacje aferentne, co oznacza, że najczęstszym kierunkiem przepływu informacji w NB jest kierunek z narządów ciała do mózgu. Pozostałe 20 procent neuronów w NB posiada sygnał aferentny, z mózgu do ciała, co umożliwia pełnienie różnych funkcji w każdej komórce i narządzie. To intrygujące, gdy dowiadujemy się, że większość studentów medycyny jest zaskoczona faktem, iż zaledwie 20 procent funkcji NB jest eferentne, a przecież mają one ogromny wpływ na narządy. Wyobraź sobie: ilość informacji, jaką ten nerw przekazuje do mózgu, to ponad cztery razy więcej niż ilość informacji przekazywana z mózgu.
Podobnie jak kable twojej domowej sieci, wiązki neuronów w nerwach wysyłają informacje za pomocą sygnałów elektrycznych, które, gdy dobiegną do końca nerwu, prowadzą do uwolnienia sygnału chemicznego zwanego neuroprzekaźnikiem. Te neuroprzekaźniki łączą się z receptorami odbierających sygnał komórek, w ten sposób wywołując działanie w komórkach na końcu połączenia. Głównym neuroprzekaźnikiem wykorzystywanym przez NB jest acetylocholina, która w organizmie działa przeciwzapalnie.
Zarządzanie systemem przeciwzapalnym jest jedną z najważniejszych funkcji NB; jest on głównym systemem kontroli przeciwzapalnej i ma on silny wpływ na twój stan zdrowia i na choroby. Wiele z problemów zdrowotnych, które nękają moich pacjentów, spowodowanych jest wysokim poziomem stanu zapalnego w pewnych organach i układach, od przewodu pokarmowego, wątroby, a nawet mózgu.
Stan zapalny jest ważną reakcją w organizmie, która chroni nas przed atakami bakterii i wirusów, urazami fizycznymi i innymi rzeczami, które nie powinny wnikać do organizmu. Kiedy poziom stanu zapalnego nie jest kontrolowany i ten staje się przewlekły, skutki mogą mieć szeroki zasięg i prowadzić do wielu różnych dolegliwości. Niektóre z problemów zdrowotnych związanych z wysokim poziomem stanu zapalnego to:
• artretyzm,
• astma,
• choroba Alzheimera,
• choroba Leśniowskiego-Crohna,
• choroby serca i układu krwionośnego,
• cukrzyca,
• nadciśnienie,
• rak,
• wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
• wysoki poziom cholesterolu,
• zespół posturalnej tachykardii ortostatycznej,
• a także wiele dolegliwości, które w nazwie mają słowo „zapalenie”.
Większość narządów dotkniętych tymi dolegliwościami jest unerwiona (lub połączona) przez NB, dlatego nie tylko jest to możliwe, ale bardzo prawdopodobne, że NB pracuje poniżej optymalnego poziomu i nie działa przeciwzapalnie na te organy, co prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego i choroby.
Należy pamiętać, że te dolegliwości nie pojawiają się oddzielnie i jeśli obecna jest jedna z nich, prawdopodobnie występuje również inna. Te same sygnały wysyłane są przez nerw błędny do i z prawie każdego organu wewnętrznego, więc jeśli poziom stanu zapalnego w jednym narządzie nie jest kontrolowany, prawdopodobnie to samo stanie się w innych obszarach.