Kompletna dieta w chorobach nerek - ebook
Kompletna dieta w chorobach nerek - ebook
Jeśli usłyszałeś diagnozę: przewlekła choroba nerek, ta książka jest dla ciebie. Jej celem jest utrzymanie cię w zdrowiu i wzmocnienie odporności. By osiągnąć ten cel, kluczowe jest przestrzeganie odpowiedniej diety i zmiana stylu życia. Znajdziesz tutaj wskazówki, które ułatwią oczyszczanie nerek, także gdy masz kamienie nerkowe, i przyczynią się do podtrzymania ich funkcji jak najdłużej. Autorka jest certyfikowaną dietetyczką z wieloletnim doświadczeniem. Wspomaganiem osób zmagających się z PChN zajmowała się nie tylko zawodowo, lecz także prywatnie. Skorzystaj z jej rad i przekonaj się, że dieta w chorobach nerek nie jest skomplikowana. W książce znajdziesz przegląd wytycznych żywieniowych dla każdego etapu PChN. Jest też sekcja dotycząca kontroli porcji i spożycia kalorii. Łatwa dieta dla zdrowia nerek!
Spis treści
Wprowadzenie
Część pierwsza. Twoja podróż z PchN
ROZDZIAŁ 1. Wszystko o diecie dla zdrowia nerek
ROZDZIAŁ 2. Plany posiłków – etap po etapie
Część druga. 95 przepisów korzystnych dla nerek
ROZDZIAŁ 3. Śniadania i koktajle
ROZDZIAŁ 4. Dodatki i przekąski
ROZDZIAŁ 5. Dania wegetariańskie
ROZDZIAŁ 6. Owoce morza
ROZDZIAŁ 7. Drób i inne rodzaje mięsa
ROZDZIAŁ 8. Desery
ROZDZIAŁ 9. Domowe bazy do potraw
Tabele żywności
Przeliczniki jednostek miar
Źródła
Odniesienia
Indeks
Kategoria: | Zdrowie i uroda |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8272-675-6 |
Rozmiar pliku: | 8,6 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
WSZYSTKO O DIECIE DLA ZDROWIA NEREK
Dieta nerkowa jest często postrzegana jako trudna do wdrożenia i utrzymania z powodu liczby składników odżywczych, które należy wziąć pod uwagę, ale nie musi tak być. Te dwa pierwsze rozdziały pomogą ci na twojej drodze podczas podróży z PChN – zrozumiesz, co dzieje się w twoim organizmie, poznasz łatwe do przygotowania posiłki oraz odpowiedzi na pytania dotyczące spożycia białka – wszystko po to, aby opóźnić postęp choroby nerek.
Leczenie przewlekłej choroby nerek
PChN jest chorobą postępującą, co oznacza, że nie rozwija się ona z dnia na dzień, ale z upływem czasu, zazwyczaj trzech miesięcy lub dłużej. Nerki filtrują odpady z krwi i usuwają nadmiar płynów z organizmu. Odgrywają również ważną rolę w regulacji ciśnienia krwi, utrzymaniu zdrowych kości i wspomaganiu produkcji czerwonych krwinek. Kiedy nerki nie działają prawidłowo, nie filtrują krwi tak, jak trzeba. Jak napisał dr Michael Zemaitis w swojej książce Uremia, gdy nerki są uszkodzone i następuje spadek ich funkcji, produkty przemiany materii zwane mocznicą zaczynają gromadzić się we krwi.
Narodowy Instytut Cukrzycy oraz Chorób Układu Pokarmowego i Nerek podaje, że ponad 37 milionów Amerykanów cierpi na PChN, jednak wielu nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, ponieważ objawy pojawiają się dopiero w późniejszych stadiach. Pięć stadiów tej choroby mierzy się za pomocą oszacowanej wielkości filtracji kłębuszkowej (eGFR), czyli wartości procentowej wskazującej poziom funkcjonowania nerek. Im niższe eGFR, tym gorszy stan nerek. Wraz ze spadkiem czynności nerek produkty przemiany materii we krwi zaczynają się gromadzić i wówczas pojawiają się inne objawy. Objawy te obejmują utratę apetytu, zmęczenie lub znużenie, obrzęk spowodowany zatrzymaniem płynów w dłoniach lub stopach, nieświeży oddech lub metaliczny posmak w ustach, płytki oddech, obniżenie zdolności umysłowych lub trudności z koncentracją, rzadsze oddawanie moczu, zmiany w kolorze moczu (może być pienisty, ciemnopomarańczowy, brązowy lub w kolorze herbaty i skondensowany), problemy ze snem, skurcze mięśni lub zespół niespokojnych nóg oraz uporczywy świąd. Wszystko to spowodowane jest gromadzeniem się produktów przemiany materii w organizmie.
O CO NALEŻY ZAPYTAĆ SWOJEGO LEKARZA
Wizyty lekarskie mogą być stresujące lub przytłaczające, dlatego ważne jest podjęcie kroków w celu złagodzenia tego stresu. Jedną z najlepszych metod, aby sobie pomóc, jest przyjęcie aktywnej postawy w procesie leczenia, ponieważ może to przynieść komfort i wiedzę, co przyda się do podejmowania właściwych decyzji.
Chodzenie na wizyty z zapisanymi pytaniami pomoże wyeliminować część stresu – pozwoli ci to uważniej słuchać lekarza, ponieważ nie będziesz musiał skupiać się na tym, o co jeszcze zapytać. Niniejsza książka zawiera wskazówki dotyczące dalszego postępowania, ważne jest jednak, abyś omówił swoje indywidualne potrzeby z nefrologiem. Poniżej znajduje się lista pytań do rozważenia.
1. Ile kalorii dziennie potrzebuję?
2. Czy muszę ograniczyć ilość spożywanego białka? Jeśli tak, to ile gramów białka powinienem spożywać?
3. Jak powinien wyglądać zbilansowany posiłek?
4. Czy mój poziom potasu jest prawidłowy?
5. Czy powinienem ograniczyć spożycie fosforu?
6. Ile sodu (soli) powinienem spożywać?
7. Jaka ilość płynów jest dla mnie odpowiednia?
8. Czy potrzebuję jakichś suplementów diety?
9. Czy powinienem przyjmować witaminy?
10. Jakie strategie żywieniowe mogą pomóc mi opóźnić postęp PChN?ROZDZIAŁ 3
ŚNIADANIA I KOKTAJLE
KOKTAJL Z TRUSKAWEK, MALIN I JARMUŻU
CZAS PRZYGOTOWANIA: 5 MINUT, PORCJE: 2
Kefir to nadające się do picia sfermentowane mleko, które jest źródłem probiotyków – dobrych dla przewodu pokarmowego bakterii¹. Odgrywają one ważną rolę w spowalnianiu progresji chorób nerek i regulowaniu mikroflory jelitowej. Natomiast truskawki i maliny w tym smoothie są pełne przeciwutleniaczy oraz błonnika – to kolejna zaleta.
----------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
• 1 szklanka kefiru 1. W blenderze połącz kefir, maliny, jarmuż i truskawki – miksuj do uzyskania gładkiej konsystencji.
• ½ szklanki malin – świeżych lub mrożonych 2. Rozlej do szklanek i od razu podawaj.
• ½ szklanki posiekanego surowego jarmużu bez łodyg WSKAZÓWKA: doskonałym zamiennikiem kefiru jest jogurt.
• 1 szklanka truskawek – świeżych lub mrożonych Na porcję: kalorie: 104; białko: 5 g; tłuszcz całkowity: 1,5 g; tłuszcze nasycone: 0,5 g; węglowodany ogółem: 19 g; błonnik: 3,5 g; cholesterol: 6 mg; fosfor: 152 mg; potas: 370 mg; sód: 49 mg; cukier: 13 g
----------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ROZDZIAŁ 6
OWOCE MORZA
DORSZ W STYLU ŚRÓDZIEMNOMORSKIM
CZAS PRZYGOTOWANIA: 10 MINUT, CZAS GOTOWANIA: 20 MINUT, PORCJE: 4
To łatwe w przygotowaniu danie z dorsza inspirowane kuchnią śródziemnomorską jest pełne kolorów i smaków – pomidorów, porów, pietruszki i czosnku. Pory w tym przepisie mają aromat podobny do cebuli, ale zawierają dodatkowy błonnik i są warzywem o niskiej zawartości potasu³.
---------------------------------------------------------- ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
• 225 g świeżego dorsza bez skóry 1. Piekarnik rozgrzej do 220°C, a blachę wyłóż papierem do pieczenia.
• 1 średnia zielona papryka pokrojona w ćwiartki 2. Na przygotowanej blasze połóż dorsza, dodaj paprykę, pomidory, cebulę i pory.
• 2 pomidory Roma pokrojone w ćwiartki 3. W małej misce wymieszaj oliwę z oliwek, pieprz, płatki czerwonej papryki, natkę pietruszki i czosnek w proszku. Tak przygotowanym sosem skrop rybę i warzywa.
• 1 średnia biała cebula pokrojona w ćwiartki 4. Piecz w piekarniku przez około 20 minut, aż ryba będzie krucha, miękka i nie będzie już przezroczysta.
• 4 posiekane pory (części biała i jasnozielona) Na porcję: kalorie: 183; białko: 11 g; tłuszcz całkowity: 7,5 g; tłuszcze nasycone: 1 g; węglowodany ogółem: 19 g; błonnik: 3,5 g; cholesterol: 22 mg; fosfor: 112 mg; potas: 451 mg; sód: 53 mg; cukier: 6 g
• 2 łyżki oliwy z oliwek
• 1 łyżeczka świeżo zmielonego czarnego pieprzu
• 1 łyżeczka płatków czerwonej papryki
• 1 łyżeczka suszonej pietruszki
• 1 łyżeczka czosnku w proszku
W PRZYPADKU ETAPU 5 PChN
Podwój porcję dorsza, aby otrzymać opcję wysokobiałkową.
---------------------------------------------------------- ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
¹ O probiotykach, żywności fermentowanej i ich wpływie na organizm można znaleźć w książce „Żywność fermentowana i probiotyczna” autorstwa Michaela Dietz’a. Publikacja dostępna jest w sklepie www.vitalni24.pl (przyp. wyd. pol).
³ Rolę ryb w codziennej diecie, ich wpływ na zdrowie organizmu oraz właściwości odżywcze poszczególnych gatunków można znaleźć w książce „Ryby w zdrowej diecie” autorstwa dr Joanny Michaliny Jurek. Publikacja dostępna jest w sklepie www.vitalni24.pl (przyp. wyd. pol.).