- W empik go
Leo Lipski Story. Miłość na Miodowej - ebook
Leo Lipski Story. Miłość na Miodowej - ebook
„Leo Lipski Story – Miłość na Miodowej” to sztuka teatralna i słuchowisko radiowe Pawła Bitki Zapendowskiego oparte na prozie Leo Lipskiego (właść. Leo Lipschütza 1917–1997) - polskiego pisarza pochodzenia żydowskiego, po II wojnie światowej żyjącego na emigracji w Izraelu. Autor sięgnął do wszystkich utworów pisarza, by stworzyć opowieść o dramatycznych losach Leo z krakowskiego Kazimierza. „Leo Lipski Story – Miłość na Miodowej” jest wzruszającą historią człowieka, który utracił wszystko co najważniejsze: rodzinę, przyjaciół, majątek i ojczyznę, lecz zachował życie, przetrwał Holocaust. Ta życiowa epopeja rozpięta między Krakowem, Lwowem, Wołgą, Uzbekistanem, Persją, Tel Awiwem i Paryżem po raz pierwszy na scenie przedstawia dzieło literackie Lipskiego.
Sceniczno-radiowa opowieść o Leo Lipskim jest wzorem egzystencjalnego przetrwania i obrony wartości ogólnoludzkich. Sztuka mówi o potrzebie zgodnej koegzystencji różnych narodowości, niesieniu pomocy potrzebującym, opiece nad osobami chorymi i poświęceniu dla ratowania dóbr kultury.
Justyna Sobolewska w "Polityce" (nr 4/2018) przypomina postać Leo Lipskiego: "Niemal każdy tekst o Lipskim zaczyna się podobnie: wybitny, ale w Polsce ciągle mało znany. A czas zacząć go wymieniać razem z Gombrowiczem i Schulzem." Beata Chomątowska w "Tygodniku Powszechnym" (nr 14/2018) pisze: "Z wojny wyszedł cało, choć zabrała mu całą rodzinę. Ominęło go piekło Zagłady. Zaznał innego, obozowego." Hanna Gosk, profesor dr hab. z UW, autorka badań dot. twórczości Lipskiego, pisze w książce "Jesteś sam w swojej drodze", że umarł z dala od kraju, który uważał za ojczyznę.
Kategoria: | Literatura piękna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8166-282-6 |
Rozmiar pliku: | 1,4 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
„LEO LIPSKI STORY - MIŁOŚĆ NA MIODOWEJ” jest opracowaniem tekstu z 2018 roku z przeznaczeniem dla radia i teatru. Leo z końcem lat 80. w Tel Awiwie opowiada o swoim życiu. Pod opieką partnerki i przyjaciółki Łucji, skazany na inwalidzki wózek, z radiem przy łóżku, jego oknem na świat. Znajdują się tu sceny jakich nie ma na kartach prozy Lipskiego. Na przykład rozmowa Lea z Idą na Plantach nieopodal sadzawki z łabędziami. Podobnych dialogów pary powieściowych kochanków, Emila i Ewy, może bardziej zakryptonimowanych, fragmentarycznych i impresyjnych, więcej jest w „Niespokojnych”.
Jako autor i reżyser mam z Leo Lipskim tyle satysfakcji co poczucia nierealizacji. Spektakl pokazaliśmy jeszcze kilkakrotnie. W Teatrze Polskim we Lwowie, na podwórzu przy ulicy Brzozowej na Kazimierzu - nieopodal miejsc gdzie rozgrywa się akcja, w dwóch centrach kultury. Te realizacje nie znalazły oddźwięku w mediach, ani w środowisku teatralnym, jakby nie ta ranga, nie ten twórca. Leo Lipski przemilczany w okresie PRL-u, dzisiaj w trzydzieści lat później wciąż rozpoznawany tylko w środowisku akademickim, z wielkim trudem przedziera się do świadomości czytelnika. Polski pisarz żydowskiego pochodzenia, emigrant, nadal pozostaje w strefie nieodkrycia i zapoznania. Lipski nie pasuje do łatwych stereotypów. Trudno go użyć politycznie. Dziesiątki lat nieuleczalnej niepełnosprawności z dala od Polski nie ułatwiły mu literackiej kariery. Choroba nie pozwoliła pisać i walczyć o swoje. Tekst sztuki wydajemy na e-booku z nadzieją, że Leo Lipski któregoś dnia przemówi z radia lub teatralnej sceny.
Paweł Bitka Zapendowski, luty 2022
Leo Lipski (1917-1997)
Paweł Bitka Zapendowski - autor sztuk teatralnych: „Jak z Almodovara”, „Kokaina”, „Jestem jaka jestem”, „Noc Trakla”, „Trakl nieskończony”, „Kantor w Paryżu”, „Miłość na Miodowej - Ocalały z Zagłady (Leo Lipski Story)”, „Miałem Wielkie Szczęście - o Andrzeju Wajdzie”, które reżyseruje (m.in. Krakowskie Forum Kultury, Konsulat Austriacki w Krakowie, Teatr Groteska, Teatr Bagatela, Instytut Teatralny im. Z.Raszewskiego, CSW Solvay, Espace Beaujon w Paryżu), poeta i prozaik. Malarz, scenograf, wystawia malarstwo, collages i aranżacje, m.in. wystawa „Dwie Polski” w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem w 2008. Ma w dorobku filmy autorskie: „Trakl. Dni są policzone” (fab. 2020), „Buba. Film o aktorze który kochał psy” (dokum. 2021). Od poł. lat 90. współpracuje z kabaretem Piwnica pod Baranami jako kompozytor, realizując spektakle muzyczne („Mgła na dzień dobry”, „Żegnaj Poro!”, „Dzieci Rimbauda”). Kompozytor piosenek, pieśni i muzyki filmowej. Urodził się w Krakowie, gdzie ukończył teorię muzyki na Akademii Muzycznej i scenografię na ASP. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, ZASP, ZPAP i SDP.