- promocja
Masoni - ebook
Masoni - ebook
Odkryj fascynującą i prawdziwą historię jednego z najbardziej wpływowych i niezrozumiałych tajnych bractw we współczesnym społeczeństwie.
Założone w Londynie w 1717 roku jako bractwo, którego celem było wspieranie się członków w samodoskonaleniu, masoneria w ciągu dwóch dekad rozpowszechniła się na cały świat.
Wpływy masonów sięgały wszędzie.
Pod rządami Jerzego Waszyngtona naród amerykański otrzymał masońskie credo. Ideały wolnomularzy gwarantowały spójność imperium brytyjskiego, a za Napoleona stały się narzędziem autorytaryzmu, by następnie stać się przykrywką dla rewolucjonistów. Zarówno Kościół Mormonów, jak i mafia sycylijska zawdzięczają swoje początki masonerii.
W oczach Kościoła katolickiego masoneria zawsze była kolebką czcicieli diabła. Dla Hitlera, Mussoliniego i Franco loże masońskie szerzyły choroby pacyfizmu, socjalizmu i wpływów żydowskich, więc musiały zostać zmiażdżone.
Historia masonerii łączy w sobie Winstona Churchilla i Walta Disneya; Wolfganga Mozarta i Shaquille’a O'Neala; Benjamina Franklina i Buzza Aldrina; Rudyarda Kiplinga i Buffalo Billa
Masoni Johna Dickiego to fascynujące studium na temat najsłynniejszego i najbardziej niezrozumianego tajnego bractwa na świecie. Ruchu, który nie tylko pomógł ukształtować nowoczesne społeczeństwo, ale który wciąż cieszy się sporymi wpływami.
Kategoria: | Literatura faktu |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8143-730-1 |
Rozmiar pliku: | 20 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
LIZBONA. TAJEMNICE JOHNA COUSTOSA
Kiedy 14 marca 1743 roku John Coustos, czterdziestoletni jubiler z Londynu, wychodził z jednej z lizbońskich kawiarni, został pochwycony, zakuty w kajdanki i wepchnięty do karety, a wkrótce po tym znalazł się w jednym z najbardziej przerażających budynków w całej Europie, usytuowanym na północnym krańcu placu Rossio. Była to siedziba trybunału inkwizycji.
Coustosowi, tak jak setkom czarownic, heretyków i Żydów, których już wcześniej przyprowadzano do tego miejsca, ogolono głowę i odebrano ubrania, zostawiając go jedynie w płóciennej bieliźnie. Wtrącono go do lochu i poddano ostrej dyscyplinie, a nakaz izolacji i ciszy był surowo egzekwowany: jego współwięźnia cierpiącego na uporczywy kaszel pobito do nieprzytomności. Kontakty z przyjaciółmi czy rodziną były zakazane, podobnie jak posiadanie jakichkolwiek rzeczy osobistych i książek – nawet Biblii. Niedozwolone było wszystko, co zagłuszałoby głos bożego sumienia albo pozwoliłoby więźniowi zapomnieć o nazbyt wyraźnych wizjach potworności czekających na niego podczas _auto da fé_ inkwizycji. To ogromne widowisko religijnej sprawiedliwości było procesją, której punkt kulminacyjny stanowiły modlitwy, zaklinania oraz publiczna egzekucja za pomocą jednej z dwóch metod: dla tych, którzy w ostatnim momencie zaakceptowali wiarę katolicką, przewidziane było miłosierne uduszenie, a dla opornych – nieopisane katusze płomieni.
Jak opowiada Coustos, inkwizycja początkowo przepytywała tak, jakby chciała mu udzielić duchowego wsparcia, lecz on zdawał sobie sprawę, że jego odpowiedzi nie mają znaczenia. W końcu został wyprowadzony z celi i stanął przed obliczem przewodniczącego trybunału inkwizycji, który przeczytał zarzuty wobec niego tak, jak gdyby mówił do ściany:
Przynależąc do sekty masonów, naruszył on nakazy papieża, a sekta ta jest odrażającym siedliskiem świętokradztwa, sodomii i wielu innych ohydnych zbrodni, które objawiają się, nazbyt wyraźnie, w zachowywaniu żelaznej tajności i wykluczaniu kobiet. Rzeczony Coustos odmówił przedstawienia inkwizytorom prawdziwych zwyczajów i obrzędów masońskich zebrań, a wręcz upierał się przy tym, że masoneria jest sama w sobie dobra, i to właśnie najbardziej obraziło całe królestwo. Dlatego też inkwizytor żąda, aby rzeczony więzień został skazany z zachowaniem najsurowszego rygoru oraz aby w tym celu sąd wykorzystał całą swoją władzę i uciekł się nawet do tortur.
Coustos został przeniesiony do usytuowanego w wieży kwadratowego pomieszczenia bez okien, którego drzwi zaopatrzono w dodatkowe obicie mające wyciszać krzyki pochodzące z wewnątrz. Jedynym źródłem światła były dwie świece stojące na biurku, przy którym sekretarz trybunału oczekiwał na spisanie zeznań więźnia. W cieniu znajdowali się doktor i chirurg.
Coustosa chwyciło czterech rosłych mężczyzn i zacisnąwszy żelazną obręcz wokół jego szyi, przytwierdziło go do łoża sprawiedliwości. Na kostki założono mu pierścienie, do których przymocowano liny, i rozciągnięto mu nogi do granic możliwości. Następnie przewiązano go ośmioma pętlami liny – dwiema na każdą rękę i nogę – i przełożono mu je przez dłonie. Coustos czuł, jak sznury się naprężają, zaciskają i w końcu zaczynają wrzynać mu się w ciało. Na podłogę zaczęła spływać krew. Powiedziano mu, że jeżeli umrze podczas tortur, winny będzie tylko jego upór. Pośród jego krzyków dało się słyszeć pytania inkwizytora, które zadawano mu już wiele razy: „Czym jest wolnomularstwo? Jaka jest jego struktura? Na czym polegają zebrania loży?”. Wkrótce Coustos stracił przytomność i przeniesiono go z powrotem do lochów.
Sześć tygodni później inkwizytor podjął kolejną próbę uzyskania zeznań, tym razem wykorzystując inną metodę, czyli budzące postrach wahadło (_strappado_). Coustos znajdował się wówczas w pozycji pionowej, a ręce stopniowo wyginano mu do tyłu, aż wierzchnie strony jego dłoni łączyły się; następnie powoli wyciągano mu ręce do góry, aż ramiona wyskoczyły mu ze stawów, a z ust popłynęła krew. Kiedy błagał niebiosa o pomoc, inkwizytor uparcie zadawał pytania: „Czy wolnomularstwo jest religią? Dlaczego nie przyjmujecie w swoje szeregi kobiet? Czy to dlatego, że dopuszczacie się sodomii?”.
Po tym, jak lekarze nastawili mu kości i minęły dwa miesiące jego rekonwalescencji, tortury zostały wznowione. Tym razem wokół torsu przewiązano go łańcuchem, który przymocowano także do jego nadgarstków. Maszyna zaciągała łańcuch coraz mocniej, co ściskało mu wnętrzności i wybijało nadgarstki i ramiona. „Dlaczego wolnomularstwo jest owiane taką tajemnicą? Co macie do ukrycia?”
Coustos twierdził, że w lochach pałacu Estaus spędził łącznie szesnaście miesięcy, podczas których poddawano go torturom dziewięciokrotnie, zanim w końcu 21 czerwca 1744 roku przeprowadzono go przez ulice w ramach _auto da fé_. A jednak poszczęściło mu się. Ośmiu z jego współwięźniów spalono żywcem w punkcie kulminacyjnym całego pochodu, a on sam został skazany na cztery lata pracy na galerach. Ta relatywna wolność, jaką przewidywał jego wyrok, pozwoliła mu skontaktować się z przyjaciółmi, którzy przekonali brytyjski rząd do zdobycia ułaskawienia dla Coustosa.
Coustos zaczął spisywać swoją historię, kiedy dotarł do Londynu 15 grudnia 1744 roku, jednakże już w roku 1745 wybuchło powstanie jakobickie. „Śliczny Książę Karolek”, czyli Karol Edward Stuart, zebrał wojska w Szkocji w regionie Highlands z zamiarem przeforsowania swojego katolickiego prawa do tronu, na którym kiedyś zasiadał jego dziadek. Armia jakobitów zawędrowała aż do miasta Derby, znajdującego się w sercu Anglii, co wywołało panikę w samej stolicy. Co prawda powstanie wkrótce zostało stłumione, ale i tak roznieciło powszechne zainteresowanie książkami dokumentującymi barbarzyństwa, których dopuszczał się Kościół katolicki. Tom _The Sufferings of John Coustos for Free-Masonry_, uzupełniony rysunkami wszystkich tortur, jakim poddano jego autora, został więc wydany w idealnym momencie. Coustos zyskał sławę, a jego książka doczekała się wielu tłumaczeń i drukowano ją jeszcze w XIX wieku. Stał się on zatem męczennikiem dla sprawy masonerii i jej „żelaznej tajności”.
Problem polegał jedynie na tym, że nie wszystko, co napisał Coustos, było zgodne z prawdą.
Ponad dwa wieki później z lizbońskich archiwów wyciekły zapiski inkwizycji pochodzące z jego przesłuchań, traktujące o tym, że Coustos w rzeczywistości wyjawił tajemnice masonerii, które przysięgał chronić, choćby miało go to kosztować życie. Stojąc przed perspektywą tortur i _auto da fé_, Coustos rozsądnie wszystko wyznał, kiedy tylko inkwizycja zaczęła zadawać mu pytania.
Nie oznacza to, że wyznania te pomogły mu uniknąć katuszy – portugalska inkwizycja rzadko potrzebowała wymówek, aby wypróbować swoje narzędzia tortur. Coustos znalazł się na łożu sprawiedliwości dwukrotnie, ale za każdym razem poleżał tam nie dłużej niż kwadrans – tak tylko, żeby nikt nie miał żadnych wątpliwości. Jednak nigdy nie zaznał _strappado_ czy nienazwanych tortur z użyciem łańcucha.
Coustos zataił przed czytelnikami coś jeszcze: gdyby lizbońska inkwizycja dobrze poszukała, i tak znalazłaby opublikowane źródła, które odpowiedziałyby na jej pytania. Przykładem jest choćby pamflet Sama Pricharda z 1730 roku zatytułowany _Masonry Dissected_ . Publikacje dotyczące masonerii są niemalże tak samo wiekowe jak ona sama, więc jej tajemnice tak naprawdę nigdy nie były aż tak tajemnicze.
Coustos najwyraźniej stwierdził, że pokusa zrobienia z siebie bohatera jest zbyt duża, i kiedy tylko znalazł się z powrotem na wolności, sfabrykował swoją historię w celu uwiecznienia frapującego mitu, zgodnie z którym masoni są powiernikami jakichś doniosłych i niebezpiecznych prawd, dostęp do nich ma jedynie kilku wybrańców, a osoby te poprzysięgły strzec tych sekretów za wszelką cenę.
„Żelazna tajność” masonów jest wymijająca i bardzo wpływowa – napędza fascynacje i hipotezy, które zawsze otaczały masonów, oraz pobudza lojalność i przyciąga kłopoty. Utrzymywanie tajemnic to gra i zarówno Coustos, jak i inkwizytorzy dali się jej ponieść. A jednak, tak jak według mnie zrozumiał to John Coustos, ważniejsze od samych tajemnic są historie tworzone wokół tych tajemnic. Tajność to klucz do historii masonerii, ponieważ z jej pomocą może otworzyć się przed nami bogaty zbiór opowieści o tym, jak budowano świat, w którym żyjemy.
Wyznania Coustosa dotyczyły osobliwych rytuałów stanowiących sedno masonerii oraz powiązanej z nimi filozofii. Aby zrozumieć wolnomularzy, należy zrozumieć ich rytuały i filozofię, które oficjalnie są tajemnicą. Wykorzystując informacje pochodzące z zeznań Coustosa, w drugim rozdziale niniejszej książki zwięźle przedstawię czytelnikom wszystkie najważniejsze sekrety tych rytuałów. Jednak dzieje masonerii są dużo bardziej złożone. Jak udowadnia historia Coustosa, zanim poznamy te najważniejsze tajemnice, warto się dowiedzieć, czego można oczekiwać od historii masonerii i tajemniczości, która odgrywa w niej tak kluczową rolę.
Kiedy John Coustos zetknął się z portugalską inkwizycją, historia tego braterstwa, którą masoni nazywają czasem sztuką królewską, była już w pełnym rozkwicie. Wówczas wolnomularska mitologia wiązała swoje początki z budowniczymi świątyni króla Salomona, ale obecnie, dzięki ogromnym nakładom detektywistycznej pracy akademickiej, źródeł udokumentowanej historii masonerii upatruje się niemalże sto pięćdziesiąt lat przed Coustosem. Temat ten zostanie opisany w rozdziale trzecim.
Ponadto, kiedy Coustos został aresztowany, wolnomularstwo było jeszcze w wielu istotnych aspektach nowością. W 1717 roku w Londynie spośród oparów intryg wyłonił się nowy kształt tej organizacji – oraz jej nowy kodeks – lecz już wkrótce masoneria zyskała ogromną popularność i zaczęła rozprzestrzeniać się po świecie z zadziwiającą prędkością. To jeden z najbardziej rozchwytywanych kulturowych towarów eksportowych Wielkiej Brytanii, pod tym względem porównywalny ze sportami takimi jak tenis, piłka nożna czy golf. Sam John Coustos pomógł zaszczepić ją we Francji oraz w Portugalii. W rozdziale czwartym powrócę do czasów współczesnych Coustosowi, aby opisać londyńskie korzenie tego, co przez resztę książki będzie już historią globalną.
Tak naprawdę istota masonerii nie zmieniła się od czasów Coustosa – nadal jest to bractwo składające się wyłącznie z mężczyzn zobowiązanych przysięgą do przestrzegania metody samodoskonalenia się, której sedno stanowią rytuały odprawiane w izolacji od świata zewnętrznego. Za symbolami pojawiającymi się w rytuałach kryją się wartości moralne, a najważniejszy z tych symboli związany jest z rzemiosłem kamieniarstwa. Stąd też pochodzi nazwa bractwa¹, a także utożsamiane z tym bractwem symbole węgielnicy i cyrkla oraz fartuch i rękawiczki.
Jednak jeśli to byłby początek i koniec masonerii, jej historia byłaby nudna. Charakteru nadają jej bowiem tajemnice – jedną z funkcji tajności jest przyciąganie do masonerii wielu milionów ludzi. Podczas składania zeznań w 1743 roku Coustos wyjaśnił, że tajemniczość była, częściowo, po prostu przynętą na nowych rekrutów: „Tajemnice, rzecz jasna, wzbudzały ciekawość, dzięki czemu do tej społeczności pragnęło wstąpić wiele osób”. Pośród nich nie brakowało ludzi wspaniałych i dobrych: wszyscy wolnomularze są dumni z galerii niezwykłych postaci, które były ich braćmi. Coustos również stwierdził, że jest „wielce uhonorowany przynależnością do społeczności, w której szeregach znajdowało się kilku chrześcijańskich królów, kilkoro książąt i osób o jak najlepszych przymiotach”. Bycie członkiem masonerii jest atrakcyjne między innymi z uwagi na prestiż, który wiąże się z przynależnością do tak ekskluzywnej grupy, a tajemniczość taką ekskluzywność gwarantuje: znajomość masońskich sekretów, jakiekolwiek by one były, odróżnia masona od cowana (czyli niemasona).
Od czasów Coustosa lista sławnych masonów ciągle się wydłuża. Samo bractwo chętnie wskazuje na ojców narodów, którzy do nich przystąpili: to Giuseppe Garibaldi, Simón Bolivar, Motilal Nehru i George Washington, który przeszedł inicjację sześć lat po wydaniu książki Coustosa. Masonami było również pięciu królów Anglii oraz, łącznie z Washingtonem, aż czternastu prezydentów Stanów Zjednoczonych. Wolnomularstwo może pochwalić się również pokaźną listą pisarzy, takich jak narodowy poeta szkocki Robert Burns, autor _Niebezpiecznych związków_ Pierre Choderlos de Laclos, twórca Sherlocka Holmesa Arthur Conan Doyle oraz główny przedstawiciel literatury niemieckiej Johann Wolfgang von Goethe. Na liście tej znajdują się także liczni kompozytorzy, między innymi Wolfgang Amadeusz Mozart, Joseph Haydn i Jan Sibelius. Masonów można odnaleźć wśród sportowców, takich jak golfista Arnold Palmer, karaibski mistrz krykieta Clive Lloyd, bokser Sugar Ray Robinson czy koszykarz Shaquille O’Neal; nie brak tam również artystów estradowych, począwszy od Harry’ego Houdiniego i Petera Sellersa, a na Nacie Kingu Cole’u i Olivierze Hardym skończywszy. Do masonów przedsiębiorców natomiast można zaliczyć takich tytanów jak Henry Ford, mistrz branży samochodowej, William Lever, pionier przemysłu detergentowego, czy Cecil Rhodes, magnat górniczy. Masoni odnoszą również sukcesy w wielu innych, zupełnie niezwiązanych ze sobą dziedzinach – wystarczy wymienić Davy’ego Crocketta i Oscara Wilde’a, Walta Disneya i Winstona Churchilla, Buzza Aldrina i „Buffalo Billa” Cody’ego, Paula Revere’a i Roya Rogersa, „Duke’a” Ellingtona i księcia Wellington.
Obecnie Wielką Brytanię zamieszkuje około 400 tysięcy masonów, Stany Zjednoczone – 1,1 miliona, a na całym świecie jest ich 6 milionów. Niegdyś było ich natomiast znacznie więcej.
Takie nazwiska i liczby świadczą o magnetycznej sile tajemniczości oraz ogromnym i trwałym wpływie masonerii. Na kartach tej książki pojawi się wielu masonów, będą także fascynujące historie związane z ich przynależnością do tego stowarzyszenia. Jednak jeszcze bardziej frapująca jest generalna narracja wolnomularstwa – sposób, w jaki mężczyźni łączą się w bractwie, które od setek lat rozprzestrzenia się na cały świat dzięki mocy swej aury tajemniczości.
Kiedy tylko masoneria pojawiała się w nowym miejscu, nie pozostawało to bez wpływu na lokalne społeczeństwo. Wystarczy podać jeden przykład: działania podejmowane prywatnie, za zamkniętymi drzwiami lóż, pomagały szerzyć się wartościom, które utożsamiamy ze współczesnym życiem publicznym. Masoni od dawna dążą do życia w zgodzie z zasadami religijnej i rasowej tolerancji, demokracji, kosmopolityzmu i równości wobec prawa.
Jednak historia, którą będę opisywał w niniejszej książce, opowiada o czymś więcej niż wspomniane powyżej wartości oświeceniowe – światłu towarzyszą przecież niemałe pokłady ciemności. W naszej współczesności, którą masoni pomogli ukształtować, nie brakuje imperializmu, globalnych wojen, dyktatur, fanatyzmu religijnego oraz budowania i obalania państw i narodów.
To wszystko skłania mnie do tego, aby wspomnieć jeszcze o inkwizytorach, którzy torturowali Coustosa. Zrozumienie, jak wolnomularze i ich tajemniczość były postrzegane przez ich wrogów, pomaga nam z kolei pojąć, co sprawiło, że dla większości osiemnastowiecznego świata stali się oni tak atrakcyjni, co wyróżnia ich nawet dzisiaj oraz co sprawia, że ich historia jest warta opowiedzenia.
W 1738 roku papież Klemens XII, znany przede wszystkim jako inicjator budowy fontanny di Trevi, wydał bullę _In eminenti apostolatus specula_, na mocy której przynależność do masonerii była zakazana, wszyscy jej członkowie zostali obłożeni ekskomuniką, a inkwizycja miała za zadanie zgłębić jej arkana. John Coustos nie był zatem jedyną ofiarą inkwizycji.
Podejrzliwość papieża i jego inkwizytorów była podyktowana słusznymi i pilnymi powodami – wolnomularstwo zdecydowanie miało charakter religijny, i to w jakimś mrocznym wymiarze. Wkrótce okazało się, że masoni nawet Boga nazywali na swój sposób: był to dla nich Wielki Architekt Wszechświata. Wolnomularze modlili się, składali religijne przysięgi i dokonywali swoich rytuałów, lecz mimo to twierdzili, że ich ugrupowanie nie jest religią. Według nich masoneria nie starała się rozstrzygać kwestii boskich: nie trzymano się tam jednej konkretnej teologii. Jak zresztą Coustos mówił portugalskim inkwizytorom, „w bractwie nie wolno rozmawiać o kwestiach religijnych”: ten zakaz został wprowadzony, aby zapobiec konfliktom między jego członkami i aby uniknąć innych potencjalnych problemów. Nie powinno jednak nikogo dziwić, że wolność sumienia masonów trąciła jadowitą herezją Kościołowi, który postawił sobie za cel utrzymanie swego monopolu na prawdę.
Brytyjskie pochodzenie masonerii również w niczym jej nie pomagało. Jeśli masoni wywodzili się z tak dziwnego kraju z wszechwładnym rządem, wyborami i gazetami codziennymi, to z pewnością wydawali się nieznanym zagrożeniem – a kto wie, może nawet szpiegami.
Wolnomularze ewentualnie mogli być również globalną siecią dywersantów: stali się podejrzani nie tylko ze względu na swoją brytyjskość, lecz także kosmopolityzm. Nie byli bowiem obywatelami żadnego państwa ani niczyimi poddanymi.
Wolnomularstwo przyciągało także niezwykle zróżnicowane grupy ludzi: kupców, prawników, aktorów, Żydów, a nawet Afrykanów. Prawdziwa społeczna menażeria. Nie było to również zwykłe zbiorowisko pochlebców, którzy polegali na opiece wpływowego protektora – co prawda w szeregach masonerii znajdowało się wielu arystokratów, ale nie zawsze sprawowali oni tam władzę. Tak naprawdę nie było wiadomo, czy w ogóle ktokolwiek miał tam władzę. Dla tych, którzy uważali, że hierarchie społeczne są ustalone przez Wszechmogącego Boga, było to niepokojące.
Oczywiście masoni zawsze twierdzili, że ich ugrupowanie nie ma charakteru politycznego, ale z drugiej strony żaden spiskowiec z głową na karku nigdy by nic takiego nie przyznał. W czasach, kiedy monarchia absolutna była normą, niewiele krajów prowadziło otwarte życie polityczne, znane nam z realiów, w których żyjemy obecnie. Wszelkie spotkania stowarzyszeń stanowiły potencjalne zagrożenie dla ustalonego porządku i dla wrogów masonerii nie liczyło się to, że podobnie jak w przypadku religii i nawet z tych samych powodów w lożach nie można było dyskutować o polityce.
W oczach Kościoła katolickiego wolnomularstwo było więc bardzo niebezpieczne, a jego potajemny charakter tylko te obawy potęgował. John Coustos twierdził, że jego bractwo nie ma żadnych tajemnych celów, a wręcz przeciwnie – „dobroczynność i braterska miłość” były „podstawą i sercem tego stowarzyszenia”. Masoni nadal zresztą wyrażają się w podobnym duchu. Odpowiedzi lizbońskich inkwizytorów również brzmią bardzo współcześnie: „Jeśli zatem to stowarzyszenie masonów jest tak cnotliwe, to nie ma powodów, aby tak skrupulatnie ukrywać jego sekrety”. Obecnie masoni obruszają się, kiedy ich bractwo nazywa się tajnym zgromadzeniem, i twierdzą: „Nie jesteśmy tajnym zgromadzeniem. Jesteśmy zgromadzeniem, które ma tajemnice”. Nie jest to jednak przekonująca odpowiedź – jeśli już się przyzna, że ma się sekrety, to żadne pokłady idealnie skrojonej szczerości i otwartości nikogo nie uspokoją i każdy, kto ma w sobie choć odrobinę podejrzliwości, uzna, że nadal coś się ukrywa. Być może nie powinno więc być zaskoczeniem, że Watykan nigdy nie wyzbył się swojej pierwotnej wrogości wobec masonerii i nadal uważa, że loże są zgubnym siedliskiem ateizmu.
Przeciwników masonerii często łączy określony styl myślenia, czyli wiara w teorie spiskowe, których powstanie zawdzięczamy właśnie obawom przed masonerią. Masońskie teorie spiskowe są w modzie właściwie od początków XIX wieku. Niektóre są dziwnie przekonujące, a inne zupełnie kuriozalne. To masoni otruli Mozarta. Kuba Rozpruwacz był masonem i to jego pobratymcy zacierali jego ślady. Masoni zaplanowali rewolucję francuską, zjednoczenie Włoch, upadek imperium osmańskiego oraz rewolucję w Rosji. Internet jest pełen stron poświęconych iluminatom, czyli gałęzi wolnomularstwa, której członkowie, między innymi Bono, Bill Gates i Jay Z, podpisali tajemny pakt zobowiązujący ich do wykonania niegodziwego planu zawładnięcia światem.
Niektóre z takich mitów są nieszkodliwe i przypominają raczej historie o duchach w stylu „ja-tam-w-to-nie-wierzę-ale-podobno-to-prawda”, które nastolatkowie opowiadają sobie nawzajem, żeby trochę się postraszyć. Niektóre jednak są bardzo niebezpieczne. Mussolini, Hitler i Franco oskarżali masonerię o knucie spisków i w rezultacie wymordowali tysiące jej członków. Komuniści z kolei zawsze postrzegali masonów jako grupę przebiegłych kapitalistów i w Chińskiej Republice Ludowej wolnomularstwo jest nadal zakazane. Świat islamu także ma za sobą długą tradycję antymasońskiej paranoi.
Sama przysięga milczenia, którą bracia składają podczas swojej inicjacji, jest już wystarczająca, aby puścić wodze wyobraźni pełnej teorii spiskowych. Tajemniczość masonów jest jak studnia – ludzie, którzy ją zbudowali, znają jej głębię, ale reszta nas może jedynie zerkać ponad otaczającym ją murem i snuć domysły. Kiedy my spoglądamy w dół na lustro wody, zastanawiając się, co może czaić się poniżej, czarna tafla odbija tylko nasze lęki. Zasadniczo to właśnie dlatego masoneria nieustannie wywołuje nieporozumienia i wzbudza nieufność oraz wrogość. Żadna historia masonerii nie jest kompletna, jeżeli nie uwzględnia również jej przeciwników.
Wolnomularze są spadkobiercami wspaniałej tradycji. Każdy z nich potrafi opowiedzieć coś o historii masonerii i wielu uważa, że badania historyczne pogłębiają ich wiedzę na temat arkanów ich stowarzyszenia.
A jednak, aż do niedawna, masonom zależało, żeby ich historia była tajna i znali ją tylko jej członkowie. Cowani nie mieli dostępu do archiwów i bibliotek wielkich lóż. Następnie, jedno pokolenie wstecz, najbystrzejsi bracia zrozumieli, że historia masonów jest zbyt istotna, aby była ich wyłączną własnością. Masoneria ma swój udział w kształtowaniu naszego świata, więc jej historia należy do nas wszystkich. W dzisiejszych czasach w archiwach wielkich lóż często już można spotkać historyków, którzy nie są masonami. Ich praca, uzupełniająca i kwestionująca wysiłki najlepszych masońskich historyków, nakreśliła fascynujące i wciąż rozwijające się pole badawcze. Jednym z celów niniejszej książki jest ukazanie części tych badań znacznie szerszej publiczności.
Odczuwana przez masonów duma z własnej historii doprowadziła do powstania wielu prac, które są tak naprawdę narracjami tożsamościowymi: ich celem nie jest odkrycie prawdy, lecz raczej pobudzanie _esprit de corps_ bractwa. Książka _The Sufferings of John Coustos for Free-Masonry_ jest modelem dla wielu masońskich narracji, ponieważ jest to czarno-biały obraz ukazujący konfrontację masońskiej tradycji tolerancji, rozsądku i braterskiej miłości ze złymi i bezmyślnymi ruchami antywolnomularskimi.
W masonerii najważniejsze powinny być – i często tak właśnie jest – wartości takie jak filantropia, solidarność, etyka i duchowość. Panuje tam nawet zasada, że nie można dołączyć do bractwa w celu uzyskania zawodowych czy osobistych korzyści. Takie reguły mają swoją wagę i traktowanie ich jako przykrywkę dla jakichś haniebnych czynów byłoby cyniczne. Jeśli jakiś historyk nie zauważa co bardziej szlachetnych motywów masonerii, ukazuje bardzo stronniczą wersję wydarzeń.
Jednak należy też przyznać, że masoni są zbyt powściągliwi w kwestii jednego, niezwykle ważnego wątku ich historii, czyli nawiązywania kontaktów. Tak samo jak reszta ludzi na całym świecie wolnomularze zapoznają się z innymi osobami. W odpowiednich warunkach loże mogą być świetnymi miejscami budowania sieci kontaktów z bardzo różnych powodów – i dobrych, i złych. Trzeba jednak dodać coś na ich obronę. Przykładowo w Wielkiej Brytanii mężczyźni zbierają się w grupy ze względu na coś, co ich łączy: wszyscy uczęszczali do tej samej prywatnej szkoły lub lubią spotykać się w jednym konkretnym pubie. Podobnie jak tego typu grupy masoneria nie przyjmuje w swoje kręgi kobiet, ale jej członkowie pochodzą z różnych klas społecznych – a przynajmniej są to co bardziej odpowiedni reprezentanci różnych klas. Masoni podkreślają, że podczas ich ceremonii wkłada się rękawiczki po to, aby nikt nie mógł odróżnić dłoni księcia od dłoni śmieciarza. Mimo to loże czasami stają się siedliskami nepotyzmu czy nawet konspiracji i nie wszystkie teorie spiskowe i obawy związane z podejrzanymi działaniami masonów są nieuzasadnione. Ponadto idea masonerii, czyli wzór męskiej wspólnoty zrodzony z mitu, rytuałów i tajemniczości, okazała się zaraźliwa już od samego początku i sami jej członkowie nie mogli jej kontrolować: była ona używana i nadużywana, stosowana i dostosowywana na niezliczone sposoby. A zarówno sycylijską mafię, jak i Ku Klux Klan łączą z masonerią te same kluczowe nici DNA.
Jednym z powodów, dla których napisałem tę książkę, jest zamiar pokazania struktur ludzkiego doświadczenia, które są o wiele bardziej skomplikowane, niż mogłoby to wynikać z masońskich narracji tożsamościowych czy cynicznych obsesji na punkcie nepotyzmu wśród wolnomularzy. Zamiast spłaszczać te struktury poprzez spoglądanie na rozległy krajobraz historii masonerii z góry, postanowiłem zanurzyć się w konkretne epoki i miejsca na całym świecie, które odegrały w tej historii szczególnie istotną rolę. Determinującą zasadą był dla mnie fakt, że masoneria nigdy nie mogła całkowicie odseparować się od otaczającego ją społeczeństwa. Organizacja ta powstała w szczególnych warunkach XVII i XVIII wieku w Wielkiej Brytanii i – nie zmieniając się przy tym zbyt drastycznie – przystosowywała się do napotykanych po drodze okoliczności. Interesują mnie właśnie te interakcje pomiędzy wolnomularstwem i społeczeństwem: masoneria, wraz z całym swoim idealizmem i hermetycznością, pomogła ukształtować naszą współczesność. O kobietach natomiast opowiem więcej później. (Tak samo jak o ludziach, których inkwizycja nazywała „sodomitami”).
Nasza ciekawość wcale nie słabnie. „Na czym polegają zebrania loży? Co tak dokładnie macie do ukrycia?” Stosunek do masonerii większości z nas ma coś wspólnego z lizbońską inkwizycją. Pomijając obsesję związaną z sodomią, ich pytania bardzo przypominają nasze pytania. Za sprawą internetu ich tajemnice nie są już dziś tak bardzo tajemnicze, ale okazuje się, że nam, niemasonom, ciągle jest mało. W telewizji zawsze znajdzie się jakiś nowy film dokumentalny, który obiecuje ukazać nam najpilniej strzeżone sekrety wolnomularstwa. Historie o masonach zawsze są w modzie.
Jednak tajemniczość wolnomularzy jest znacznie bogatsza, niż można to pokazać w jakimkolwiek dokumencie. Jest skomplikowana, subtelna i, według mnie, jej badanie sprawia dużo przyjemności. Ma wiele wątków, dzięki czemu łączy się z mitami i nieporozumieniami, które stały się już jej częścią. Mimo to, jak wyznał John Coustos, u jej sedna leży historia, która zaczyna się u progu świątyni osadzonej poza czasem i przestrzenią…2
NIGDZIE. PRZEDZIWNA ŚMIERĆ HIRAMA ABIFFA
_Mężczyzna w fartuchu dzierżący w dłoni miecz mówi, żebyś odłożył swoje pieniądze, klucze i telefon – wszystkie metalowe przedmioty, które łączą cię ze światem zewnętrznym. Na oczy zakładana jest ci opaska i czujesz, że podwijane są prawy rękaw twojej koszuli oraz lewa nogawka spodni, tak aby odsłonić kolano. Lewą rękę wyjmują ci z rękawa i odsłaniają pierś. Na szyję zakładają ci pętlę._
_Robisz krok do przodu. Twoje życie masona właśnie się rozpoczęło._
Następnie opisane jest, co czeka przyszłego masona, który ma przekroczyć próg loży po raz pierwszy. Nakreślone tu przeze mnie ceremonie bardzo przypominają te, przez które przeszedł John Coustos w Rainbow Coffee House przy Fleet Street. Kolejne rytuały wyznaczają jego inicjację oraz drogę z jednej pozycji zajmowanej w masonerii do następnej – takie oznaczenia statusu nazywane są stopniami. Tajemnice są kluczowe dla dramatycznej wymowy rytuałów masońskich.
Lizbońscy inkwizytorzy stwierdzili, że rytuały te są „absurdalne”, i na przestrzeni wieków wielu satyryków podzielało ich zdanie. Śmianie się z tych rytuałów jest bardzo łatwe, ale na pewno nie oryginalne: im więcej dowiaduję się o masonach, tym bardziej nieswojo czuję się, słysząc takie żarty, ponieważ nie pozwalają nam one poznać historii masonów i nie widzimy wówczas, jak bardzo są oni do nas podobni.
Kiedy śmiejemy się z rytuałów innych osób, zapominamy, jak duża część naszego życia opiera się na rytuałach, nawet jeśli na co dzień ich nie zauważamy. Chodzi o przyzwyczajenia takie jak uderzanie dłoni o dłoń w geście uznania, podawanie sobie dłoni na powitanie lub mówienie „na zdrowie” podczas toastów. Nieważne, jak bardzo materialne czy skomputeryzowane stanie się nasze życie lub jak głęboko jesteśmy przekonani o doborze naturalnym czy Wielkim Wybuchu – nigdy nie pozbędziemy się potrzeby rytuałów organizujących naszą codzienność. Narodziny, śluby i śmierci: nikt z nas nie czuje się odpowiednio pożeniony, wydany za mąż czy wysłany na drugą stronę bez stosownych ceremonii.
Przeciętny mason rozumie magię odpowiednio odprawionych rytuałów lepiej niż większość z nas. Rytuały inicjacyjne bardziej sugestywnie niż inne doświadczenia podpowiadają nam, że staliśmy się kimś nowym. Rodzinne rytuały łączą rodzinę, ponieważ wykonuje się je wspólnie i ze wspólnym punktem odniesienia, ale z drugiej strony jesteśmy podejrzliwi wobec osób, które mają inne rytuały niż my. Co prawda w ogóle nie jestem religijny, ale dorastałem w kulturze anglikanizmu i kiedy ludzie tacy jak ja stykają się z ideą muzułmańskiego hadżdżu (pielgrzymki do Mekki), żydowskiego brit mila (rytuału obrzezania) lub hinduskiej ofiary wedyjskiej, zazwyczaj jest to dla nich dziwne. Każdy, kto dopiero poznaje rytuały masonów i stosowane przez nich terminy, niemal na pewno uznaje je za mętne – potrzeba więc odrobiny cierpliwości i empatii. Na szczęście, choć bracia muszą godzinami uczyć się wszystkich przemów i mechanizmów swojego stowarzyszenia, nam wystarczy tylko garść takich informacji, aby docenić wolnomularską historię.
Kiedy już kandydat z opaską na oczach przekroczy próg loży, poproszony jest, żeby uklęknął do modlitwy. Następnie jest wiedziony trzykrotnie wokół pokoju, aby potem zostać zaprezentowanym starszym oficerom loży, którzy orzekają, że mężczyzna ten ma co najmniej dwadzieścia jeden lat, jest „dobrych obyczajów” i „urodził się wolny”.
Zachęcony przez mistrza loży kandydat składa wówczas szereg oświadczeń, zwłaszcza dotyczących tego, że wierzy w wybranego boga oraz że jego chęć dołączenia do masonerii nie jest podyktowana „interesownością lub innymi niehonorowymi powodami”.
Następnie przychodzi czas na kroki. Postulant idzie trzy kroki do przodu, z których każdy jest większy niż poprzedni, a jego pięta musi ułożyć się tak, aby obie stopy tworzyły węgielnicę (czyli przyrząd służący do wytyczania kątów prostych). Zaraz po tym kandydat ponownie musi ustawić nogi pod kątem prostym, klękając przed ołtarzem na obnażonym lewym kolanie i wysuwając prawą stopę do przodu; proszony jest wtedy o położenie ręki na Biblii, Koranie lub jakiejkolwiek innej wybranej przez siebie „księdze świętego prawa”. W tym momencie należy również przysiąc, że nigdy nie spisze się sekretów masonerii, które lada chwila ma się poznać. Jeśli natomiast ktoś zdradzi jej tajemnice, wówczas czekają go mrożące krew w żyłach kary: „pod karą podcięcia mi gardła, wyrwania języka oraz zakopania mojego ciała na brzegu morza przy najniższym poziomie wody, w odległości jednego kabla od brzegu, gdzie fale odpływają i przypływają dwukrotnie w regularnych odstępach w ciągu dwudziestu czterech godzin”. Kiedy kandydat wypowie już te słowa i przypieczętuje przysięgi pocałowaniem księgi świętego prawa, staje się „nowo przyjętym” masonem, a z oczu zdejmowana jest mu przepaska. Następnie opowiada mu się o trzech wielkich „symbolicznych światłach” masonerii. Pierwsze leży przed nim na ołtarzu i jest współdzielone z największymi religiami świata – to księga świętego prawa, czyli przewodnik w sprawach wiary. Drugie i trzecie to insygnia wolnomularstwa, które widnieją na budynkach, fartuchach i przypinkach na całym świecie: węgielnica, oznaczająca prawość, oraz cyrkiel, symbol samokontroli.
Następnie masonowi po inicjacji pomaga się wstać i zaprasza się go, aby stanął po prawej stronie mistrza, skąd może już spokojnie spojrzeć w życzliwe oczy braci siedzących pod ścianami i podziwiać kwadratowy kształt loży wraz z jej sławną podłogą w szachownicę. Za czasów Coustosa wzór ten zazwyczaj był rysowany kredą – dokładnie tak, jak opowiedział inkwizytorom.
Uwagę nowo przyjętego masona przyciąga umeblowanie loży – są tam, przykładowo, dwa filary sięgające, mniej więcej, do ramion i zwieńczone globami. Wokół ołtarza, na którym leży otwarta księga świętego prawa, znajdują się natomiast trzy świece na miniaturowych kolumnach, z których każda ma inny kształt. Jedna, zakończona misternie wyrytymi liśćmi, jest wykonana w stylu korynckim, a pozostałe dwie – jońskim i doryckim. Jak można się domyślić, wszystko to ma wymiar symboliczny. Na tym jednak etapie mistrz wyjaśnia jedynie znaczenie świec (czyli, jak mówią masoni, „trzech małych świateł”) odnoszących się do trzech przewodników, którzy będą towarzyszyć nowo przyjętym masonom w ich życiu: to słońce, księżyc i mistrz loży. Coustos przyznał bowiem, że „słońce oświetla dzień, a księżyc noc, i tak samo mistrz musi kierować swoimi oficerami i uczniami i im przewodzić”.
To jednak nie koniec lekcji udzielanej przez mistrza. Wolnomularstwo ma kilka stopni, z których ten właśnie, znany jako stopień ucznia, jest dopiero pierwszym. Nowo przyjęty brat może się więc spodziewać, że czekają go jeszcze kolejne ceremonie, a na razie wolno mu nauczyć się, jak nazywają to masoni, Znaku, Tokena i Słowa.
Znak, przypomnienie o karach czekających każdego, kto zdradzi masońskie tajemnice, polega (jak wyznał Coustos) na „przyłożeniu prawej ręki do gardła tak, jakby się chciało je podciąć”.
Token, nazywany przez masonów również Dotknięciem, jest nam znany jako wolnomularski uścisk dłoni. Według Coustosa dzięki temu masoni „w każdym miejscu na świecie mogą rozpoznać innych braci i upewnić się, kto do ich bractwa nie należy”. Mistrz pokazuje taki uścisk, kładąc kciuk na knykciu palca wskazującego nowego masona.
Słowo to Boaz, czyli nazwa jednej z dwóch kolumn, które, jak opisane zostało w Księdze królewskiej, stały przy wejściu do świątyni Salomona. Wolnomularze czerpią wiele swoich symboli z tej świątyni i jej budowniczych. Słowo to jest tak tajemne, że masoni mogą je sobie tylko przeliterować i nigdy nie wolno im wymówić go w całości. Coustos, rzecz jasna, wszystko o nim inkwizycji opowiedział. Boaz ma również znaczenie symboliczne – oznacza siłę.
Nowy mason musi jeszcze zaprezentować się przed oficerami loży, za każdym razem wymieniając z nimi Znak, Token i Słowo. To wszystko uprawnia go do otrzymania wolnomularskiego fartucha z baraniej skóry.
Po tym, kiedy nowy członek wolnomularstwa zobowiąże się do wspomożenia zubożałych masonów i ich rodzin, można mu wybaczyć założenie, że cała procedura już się skończyła. Wciąż bowiem musi dowiedzieć się o symbolicznych narzędziach przeznaczonych dla masonów w stopniu ucznia: to dwudziestoczterocalowa miarka (lub linijka), młotek (lub pobijak) oraz dłuto; wszystko to metaforycznie przypomina o tym, że powinno się dobrze wykorzystywać swój czas, ciężko pracować oraz nie poddawać się trudom. Nowy mason musi także nauczyć się wielu innych symboli oraz abstrakcyjnych rzeczowników. Czeka na niego niemało informacji o prawdzie, honorze i cnotach. O rozwadze, powściągliwości oraz męstwie. Życzliwości. Dobroczynności. I jeszcze o wierności, posłuszeństwie oraz – co oczywiste – dyskrecji. Wspomina mu się także o kilku innych zasadach, takich jak obowiązek „niezakłócania spokoju i porządku organizacji”.
Następnie przychodzi czas na najdłuższy rytuał, sygnalizujący zamknięcie posiedzenia loży – jest on pełen kolejnych znaków, modlitw, stukań, podniosłych sformułowań i dystyngowanych ruchów. Po tym wszystkim, czyli po kilkugodzinnych ceremoniach, masoni mogą udać się na uroczysty posiłek.
Podczas uczty nowo wybrany brat być może zastanawia się, o co tyle krzyku. Te posępne procedery i upiorne przestrogi miały zapewnić mu miejsce w kompanii braci stojącej na straży przełomowych tajemnic. Dołączył już zatem do tego stowarzyszenia, ale gdzie te wszystkie sekrety? Jak na razie dowiedział się tylko sekretów na temat sekretów. Zna już Znak, uścisk dłoni, hasło i tak dalej. Jednak wszystko to po prostu mówi o tym, że powinien on starać się być przyzwoitym człowiekiem.
Mężczyzna dochodzi do wniosku, że w takim razie oświecenie przyjdzie może wraz z kolejnymi stopniami. A jednak, kiedy nadchodzi pora na ceremonie inicjacyjne, w których trakcie jest on przyjęty na drugi i trzeci stopień masonerii – czyli stopień czeladnika i mistrza – okazuje się, że poza niewielkimi zmianami wszystkie one są do siebie bardzo podobne.
W ceremonii drugiego stopnia (czyli stopnia czeladnika) kandydata przygotowuje się, obnażając jego prawe kolano i prawą pierś – czyli odwrotnie niż w ceremonii pierwszej. Drugi uścisk lub wolnomularski uścisk dłoni polega na przyciśnięciu kciukiem knykcia palca środkowego, a nie wskazującego. Przesłania moralne są tak samo jasne jak w przypadku stopnia pierwszego, lecz zachodzą też pewne zmiany: kandydat słyszy, że oprócz bycia przyzwoitym człowiekiem powinien także dowiedzieć się więcej o świecie. Następnie mężczyzna składa przysięgę pod karą rozdarcia jego piersi i wyrwania mu serca, które zostanie pożarte przez sępy. Słowo to w tym przypadku Jakin, czyli nazwa drugiej kolumny ze świątyni Salomona.
Kandydatowi na stopień trzeci (stopień mistrza) należy całkowicie zdjąć koszulę i obnażyć oba kolana. W uścisku dłoni mistrza trzeba rozdzielić palce środkowy i serdeczny trochę tak, jak robił to Spock, a karą za złamanie przysięgi jest przecięcie na pół oraz spalenie wnętrzności na popiół, który potem zostanie rozrzucony na powierzchni ziemi. Słowem jest w tym przypadku Mahabone – jego znaczenie nie jest jasne, ale według niektórych w jakimś nieokreślonym języku oznacza „loża jest otwarta”.
Ceremonia stopnia mistrza jest najważniejszą ze wszystkich trzech i stanowi punkt kulminacyjny procesu przyjęcia do masonerii. Trwa znacznie dłużej niż dwie poprzednie, a jej motywem przewodnim jest śmierć – mimo to wydaje się, że masoni dobrze się wówczas bawią. Mężczyzna ubiegający się o przyjęcie na ten wyższy stopień musi przygotować niewielką sztukę, w której odgrywa morderstwo Hirama Abiffa, architekta świątyni Salomona. Jak powiada historia, Hiram został zabity w wyniku ciosów zadanych mu w głowę po tym, kiedy odmówił wyjawienia sekretów mistrza kamieniarstwa. Kandydat odgrywa rolę Hirama: inne osoby na niego krzyczą, nieco nim poniewierają i „grzebią” go w płóciennym worku na zwłoki, a następnie obnoszą go po loży w procesji. Wreszcie Hiram Abiff zostaje wskrzeszony dzięki magii uścisku dłoni mistrza oraz specjalnemu, życiodajnemu masońskiemu objęciu.
Sekrety zamknięte są w idei inicjacji na trzy spusty: samo istnienie rytuałów jest tajemnicą, w ich trakcie składa się kilka przerażających przysiąg zachowania tajemnicy, a same tajemnice ukryte są za symbolami. Punkt kulminacyjny ceremonii nadania stopnia mistrza nadchodzi, gdy ujawnia się najgłębszą i najstraszniejszą tajemnicę. A jest nią stwierdzenie, że… śmierć to poważna sprawa, która pozwala nam spojrzeć na świat z szerszej perspektywy.
Kandydat na stopień mistrza zostaje rytualnie sponiewierany, kiedy próbuje się go zmusić do wyjawienia sekretów masonerii.
I tak naprawdę to już wszystko. Okazuje się, że mimo tych wielu warstw tajemnic masońska obietnica ujawnienia ukrytych sekretów okazuje się ładnym opakowaniem dla kilku słów prawdy. Jak wyjaśnia rytuał drugiego stopnia, masoneria jest po prostu „szczególnym systemem moralności, zawoalowanym alegorią i ukazanym za pomocą symboli”.
Co prawda mogliście słyszeć między innymi o masonach trzydziestego trzeciego stopnia, ale w masonerii nie ma już wyższego stopnia niż ten trzeci, czyli mistrz. Jednak na przestrzeni czasu co bardziej entuzjastyczni bracia opracowali sporo „stopni pobocznych”, a Ryt Szkocki, wraz ze swoimi trzydziestoma dodatkowymi stopniami, jest najbardziej skomplikowany. (Na Wyspach Brytyjskich znany jest on jako Rose Croix). Warto mimo wszystko pamiętać, że te poboczne stopnie są po prostu dodatkowymi wariacjami na temat tych trzech stopni opisanych powyżej. Kiedy zapytałem jednego masona, dlaczego tak mu zależało na zdobywaniu wielu kolejnych stopni, odpowiedział mi po prostu, że „to uzależnia”. Żaden z nich nie jest wyjątkowo innowacyjny: wszystkie są oparte na tym samym połączeniu alegorii, sztampowych zasad moralnych i uroczystego poczucia wspólnoty. Nie brakuje tam natomiast kreatywności w kwestii wykorzystania symboli i imponujących kostiumów.
Nie powinniśmy zatem negować fascynującego charakteru masońskich ceremonii, tak samo jak nie powinniśmy odgórnie zakładać, że moralność i filozofia wyrażane poprzez takie rytuały są banalne. Znaczenia ukryte w tych wszystkich symbolach mogą się wydawać wyjątkowo oklepane: bądź dobrym człowiekiem, staraj się być oczytany i szanuj przekonania religijne innych osób. A jednak, w porównaniu z niebezpiecznie absurdalnymi ideami propagowanymi przez wiele ortodoksyjnych religii – palenie na stosach czarownic, zabijanie niewiernych, piętnowanie grzeszników – zasady, których mają przestrzegać masoni, wydają się bardzo pozytywne.
Wolnomularze podkreślają, że ich braterstwo nie jest religią, choć zdaniem wielu skoro tak jak w przypadku religii mają oni własne ceremonie i symbole oraz poruszają tematykę moralności i duchowości, upieranie się przy tym przypomina dzielenie włosa na czworo. Może zatem powinno się przedstawiać wolnomularstwo jako religię drugiego rzędu – członkowie wolnomularstwa mają wolność sumienia, mogą podejmować własne decyzje w przypadkach zawiłości teologicznych, a jednocześnie dysponują modelem wspólnego życia w konstruktywnym spokoju ducha. Łatwo się z tego śmiać, ale trudno się z tym nie zgodzić, zwłaszcza że wielu masonów udziela się także charytatywnie.
Po tym jak John Coustos wyznał to wszystko portugalskim inkwizytorom, kilkakrotnie przyznali oni, że Coustos jest „godny uznania” – przynajmniej do czasu, aż zaczęto pytać go o cel tych wszystkich rytuałów. Oto co w tej sprawie zapisali inkwizytorzy:
powiedział: jedynym celem jest utrzymanie tajemnic, których mają strzec wszyscy członkowie.
Pytanie: jeśli, tak jak mówi, jedynym motywem wspomnianych zasad i ceremonii jest podtrzymywanie tajemnic, jaki jest wówczas główny cel tej tajności, skoro za jej naruszenie grożą tak surowe i niespotykane kary? (…)
powiedział: głównym celem takich procedur jest taka właśnie tajność.
Zatem celem wolnomularskiej tajności jest tajność. Nie brzmi to jak dobry sposób, aby cokolwiek ukryć. Innymi słowy, całe to zamieszanie wokół tajemnic jest rytualną fikcją, a przerażające kary za złamanie przysiąg nigdy nie będą egzekwowane – to tylko teatr. Jak można się spodziewać, dla inkwizytorów ta część wypowiedzi Coustosa była „skrótowa, wymijająca i myląca” i właśnie dlatego go torturowano: prawda o masonerii była po prostu kompletnie rozczarowująca.
Mimo że Coustos w rzeczywistości nie był bohaterem, za jakiego się podawał, trzeba podkreślić, że nie zmyślił czegoś, co zadowoliłoby inkwizytorów. Z łatwością mógł przecież przekazać im informacje o jakichś wyssanych z palca świętokradztwach, dzięki czemu jego oprawcy byliby ukontentowani, że nie marnują czasu. Kiedy Tommaso Crudeli, włoski mason, został aresztowany przez inkwizycję we Florencji mniej więcej w tym samym czasie, sprawa przeciwko niemu była oparta na zeznaniach innego wolnomularza. Zgodnie z tymi informacjami rekruci byli masturbowani przez wyższych rangą masonów, a następnie zmuszano ich do podpisania własnym nasieniem przerażającej przysięgi: zobowiązywali się ponoć do popełniania wszystkich możliwych przestępstw, z wyjątkiem sodomii. Dlatego też Coustos w pewnym sensie był męczennikiem: cierpiał za to, że rozczarował inkwizycję. A jednak od tego czasu inni masoni, tacy jak Coustos, oraz wrogowie masonów, tacy jak inkwizytorzy, nie mogli powstrzymywać się przed upatrywaniem w tajemnicach masonerii czegoś więcej, niż w rzeczywistości można było w nich dojrzeć. Na tym właśnie polega ironia, która będzie przeplatać się przez wiele kolejnych historii. Koniec końców tajemnice masonów nie skrywają żadnych szczególnych treści, lecz jednocześnie sami masoni oraz ich wrogowie na przestrzeni dziejów i w różnych zakątkach świata dopilnowali, żeby każdy chciał te sekrety odkryć.