Najskuteczniejsze receptury z ziołowej apteki - ebook
Najskuteczniejsze receptury z ziołowej apteki - ebook
Zadbaj o zdrowie i sięgnij po środki i terapie od lat stosowane w medycynie naturalnej i ludowej oraz Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. W tej książce znajdziesz najskuteczniejsze receptury z ziołowej apteki na herbaty ziołowe, okłady, oleje, kapsułki, nalewki czy maści stworzone przez lekarkę medycyny naturalnej. Wykorzystasz te przepisy do leczenia przeziębienia i grypy, bezsenności, problemów trawiennych, dyskomfortu mięśni i wielu innych. Ziołolecznictwo stanie się ważnym narzędziem, aby skutecznie pokonać choroby i dolegliwości. Włączysz zioła do swojej diety, wykorzystasz zdrowe odżywianie do leczenia bólu i wzmocnienia odporności. Sprawdzone ziołowe receptury dla zdrowia całej rodziny.
Spis treści
Wprowadzenie
Mistrzowskie przepisy
Kluczowe składniki
ZDROWIE NA CO DZIEŃ
Obrona immunologiczna
Schorzenia typowe dla kobiet
Schorzenia typowe dla mężczyzn
Zdrowie dzieci
Wsparcie emocjonalne
Zdrowie w podróży
Zioła dla seniorów
Zioła na różne potrzeby
Tabele przelicznikowe
Dostawcy ziół
Łacińskie nazwy wykorzystywanych ziół
Podziękowania
Źródła zdjęć
Bibliografia
Indeks
Kategoria: | Zdrowie i uroda |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8272-024-2 |
Rozmiar pliku: | 32 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
WITAJ! Znalazłeś się tutaj prawdopodobnie dlatego, że postanowiłeś zadbać o siebie i swoją rodzinę za pomocą ziół, które mogą stanowić alternatywę dla leków dostępnych bez recepty lub tych na receptę przepisywanych na typowe dolegliwości. Albo szukasz wiedzy na temat tradycyjnych sposobów leczenia schorzenia, z którym się właśnie zmagasz. Być może już wcześniej zacząłeś odkrywać ziołolecznictwo i zainteresowałeś się tematem na poważnie – jesteś gotowy, aby uczyć się i włączać wykorzystanie ziołowych preparatów do swojej codziennej rutyny. Niezależnie od powodu, zapraszam do zapoznania się z zawartymi w tej książce przepisami i korzystania z nich we własnym tempie i zgodnie z potrzebami.
Gdy miałam dwadzieścia parę lat i byłam początkującą entuzjastką ziół, korzystałam z książek bardzo podobnych do tej, ale często musiałam przeglądać wiele tomów, aby znaleźć to, czego potrzebowałam. W tej książce zrobiłam wszystko, co w mojej mocy, aby stworzyć wyczerpujący, zwięzły, łatwy w użyciu poradnik na temat ziołolecznictwa do codziennego stosowania. W pierwszym rozdziale przedstawiłam podstawowe przepisy na trzynaście najbardziej użytecznych metod wytwarzania i zastosowań preparatów ziołowych – wraz z podstawami dotyczącymi tego, które z nich najlepiej pasują do rodzaju dolegliwości i dlaczego. Opisuję również sześćdziesiąt ziół, które będą podstawą w twojej apteczce. Kolejne rozdziały tematyczne opisują leczenie dolegliwości od A do Z. Zawierają wszystko, czego potrzebujesz, aby włączyć zioła do swojego codziennego życia, w celu osiągnięcia zrównoważonego ogólnego stanu zdrowia i poprawy samopoczucia.
Coraz częściej wracamy do samodzielnego dbania o własne zdrowie i tradycyjnej medycyny. Ziołolecznictwo jest ważnym narzędziem pomagającym nam w naturalny sposób żyć zdrowiej i aktywnie uczestniczyć w poprawie ogólnego stanu zdrowia. Możesz używać ziół jako części codziennej rutyny lub zintensyfikować ich wykorzystanie, gdy zaczną trapić cię niepokojące symptomy. Badanie roślin – ich etnobotaniczne i ludowe zastosowania oraz wiedza o składzie chemicznym, który czyni je silnymi środkami leczniczymi – daje zielarzom i lekarzom medycyny naturalnej (takim jak ja) ramy do przepisywania i tworzenia metod leczenia.
Pisząc tę książkę, zastanawiałam się nad najczęstszymi problemami moich pacjentów i klientów, a następnie stworzyłam 375 przepisów, pomagających im zaradzić. Dzięki przepisom dowiesz się, jak radzić sobie z codziennymi dolegliwościami fizycznymi, takimi jak przeziębienia, bóle głowy, rozstrój żołądka i stres. Jednym z ważnych powodów, dla których warto zdecydować się na ziołolecznictwo, jest to, że zapewnia ona dostęp do leków na miejscu, na długo przed wizytą u lekarza. Jeśli na przykład skręcisz kostkę grając w koszykówkę i wiesz, że liść i kora oczaru wirginijskiego mogą zmniejszyć obrzęk i ból, możesz natychmiast zastosować okład, aby uprzedzić rozwój procesu zapalnego. Innym przykładem jest posiadanie pod ręką herbaty z kocimiętką i nasionami kopru włoskiego, aby zapewnić sobie natychmiastową ulgę po zbyt obfitej kolacji podczas kolacji lub w przypadku ogólnego rozstroju żołądka.
Być może już teraz regularnie przyjmujesz zioła, witaminy i suplementy. Związany z nimi rynek produktów medycznych znacznie się rozwinął w ciągu ostatniego ćwierćwiecza, zachęcając nas do przyjmowania tej lub innej kapsułki lub tabletki, aby odzyskać zdrowie i osiągnąć długowieczność. Zaletą tego stanu rzeczy jest to, że przeprowadzono wiele badań naukowych i programów edukacyjnych poświęconych naturalnym produktom zdrowotnym. Dzięki temu konsumenci uzyskali rzeczywiste informacje na temat tego, co przyjmują i jakie są realne rezultaty, których można się spodziewać.
Mamy szczęście żyć w czasach, gdy opieka medyczna i zaawansowane terapie są szeroko dostępne. Jestem osobiście wdzięczna zachodniej medycynie i szpitalom, ponieważ nowoczesna medycyna bardzo mi pomogła i czuję się naprawdę pobłogosławiona, żyjąc w miejscu, w którym mam do niej stosunkowo łatwy dostęp. Wspominam o tym, ponieważ chociaż jestem oddana praktykom medycyny naturalnej jako lekarz naturopata, licencjonowana akupunkturzystka i zielarka, uważam, że jest czas i miejsce dla wszystkich rodzajów praktyki lekarskiej. Jak w przypadku większości rzeczy, znalezienie równowagi jest konieczne. Tym, co podoba mi się w medycynie wykorzystującej zioła, jest jej dostępność, a jednym z powodów, dla których zostałam naturopatką, jest wiara w umożliwienie innym samodzielnego dbania o siebie, kiedy tylko jest to możliwe. Uważam, że nie powinny istnieć tak duże różnice dostępności do opieki zdrowotnej, jakie można obecnie zaobserwować w większości krajów zachodnich.
Moim zdaniem, wszyscy lekarze powinni być też nauczycielami, pomagającymi swoim pacjentom poznawać własne ciało i sposoby leczenia. Zbyt często jesteśmy po prostu przepuszczani przez bezosobowy system opieki zdrowotnej i otrzymujemy szybką pomoc bez wiedzy, jak uniknąć tego samego problemu w przyszłości, ani żadnych informacji o tym, jak to, co przyjmujemy wpływa na naturalne systemy naszego organizmu. Jeśli uzbroisz się w wiedzę zawartą w tej książce, będziesz w stanie odzyskać władzę nad własnym zdrowiem i będziesz mógł bez problemu samodzielnie wyleczyć się w przypadku wystąpienia któregokolwiek z dziesiątek typowych problemów wymienionych na dalszych stronach. Lecząc się, tworzymy relację z naszym ciałem. Wraz ze wzrostem świadomości tego, jak czuje się nasze ciało, gdy jest w równowadze, zyskujemy głęboki wgląd w jego formę i funkcję, a także jesteśmy w stanie lepiej zidentyfikować nawet najmniejsze wytrącenie z równowagi.
Pytanie, jak i dlaczego działają zioła, jest niemal ezoteryczne. Mogłabym podawać niekończące się cytaty z prac naukowych na temat wpływu określonych składników roślinnych, ale końcowy efekt leczniczy zioła na organizm to coś więcej niż suma jego części. Weźmy jako przykład echinaceę (jeżówkę). Jeżówka jest jednym z najlepiej zbadanych ziół, a większość badaczy izoluje poszczególne składniki korzenia, aby zidentyfikować działanie, jakie wywołuje w organizmie. Jest to najczęstszy sposób badania zioła przez naukowców, polegający na rozebraniu go na części i przyjrzeniu się każdej z nich osobno. Najbardziej widocznymi częściami (składnikami) Echinacea purpurea są pochodne kwasu kawowego (związki fenolowe), alkamidy i polisacharydy. Badania pokazują, że pochodne kwasu kawowego są silnymi przeciwutleniaczami, które mają ważne działanie przeciwzapalne. Alkamidy działają stymulująco na fagocytozę (niszczą obce typy komórek) i wywołują wpływ na cytokiny prozapalne. Cytokiny to białka odpowiedzialne za sygnalizację komórkową, które wspomagają komunikację między komórkami w trakcie odpowiedzi immunologicznej i stymulują ruch komórek w kierunku miejsc zapalenia, infekcji i urazów.
Chodzi mi o to, że badania to świetny sposób na zidentyfikowanie poszczególnych składników danego zioła i ich działania. Służy to celom edukacyjnym i wzbogaca naszą wiedzę naukową o roślinach. Ponadto, osoby pragnące wprowadzić zioła do swojego życia mają dodatkowe argumenty przemawiające za ich prozdrowotnym działaniem. Ale zapewne masz już podskórne przeczucie, że kurczowe trzymanie się badań naukowych pomija kluczowy aspekt: zioła i większe królestwo roślin w ogóle nie działają, gdy ich określone składniki są wyizolowane. Każda roślina posiada rozwiniętą serię złożonych systemów, które działają symbiotycznie, gdy wszystkie części działają razem. A nasze ciała ewoluowały wraz z nimi.
Na przykład jedno zioło może zawierać składniki, które indywidualnie mają przeciwstawne działanie, takie jak nawilżanie i wysuszanie lub ściąganie i rozszerzanie (np. rany lub skóry). Być może wydaje się to dziwne, dopóki nie pomyślisz o tym, że zioła muszą być samowystarczalne, aby przetrwać w naturze. Muszą mieć wiele różnych mechanizmów, aby poradzić sobie z niesprzyjającymi warunkami, i w razie potrzeby wykorzystują różne swoje części składowe, aby na nie reagować. Na tym polega magia i mądrość natury. Rośliny przystosowały się, aby stać się odpornymi, co z kolei zmniejsza potencjał organizmu na stres. Tak, stres. Podobnie jak my, roślina, która nie otrzymuje tego, czego potrzebuje, doświadczy reakcji stresowej – a wszyscy wiemy, jaki wpływ ma stres na nasze zdrowie. Ponieważ rośliny nie mogą zgłosić się do lekarza, wykształciły mechanizmy obronne.
Jednym z najczęstszych pytań, które słyszę od osób rozpoczynających przygodę z ziołolecznictwem, jest: Skąd dane zioło wie, gdzie jest potrzebne w organizmie? Korzystając ponownie z naszego przykładu z jeżówką, ktoś mógłby zapytać: Skąd ona wie, że ma iść do nosa i głowy, aby złagodzić objawy przeziębienia? Cóż, zioło reaguje w podobny sposób, jak lek przeciwbólowy, taki jak np. Paracetamol. Oba odpowiadają na wiadomości, które mózg otrzymuje od ciała. Kiedy odczuwasz ból lub objawy w swoim ciele, uwalniane są określone chemikalia. Te substancje chemiczne zawierają wiadomości, które są wysyłane do mózgu, aby ostrzec go przed tym, co jest nie tak i gdzie występuje problem. Kiedy zażywasz lekarstwo, jego celem jest ustalenie skąd pochodzą komunikaty, aby mogło pomóc. Gdy to zrobi, wyłącza reakcję chemiczną, uspokaja ją i przywraca fizjologiczne funkcje z powrotem do normy. Dostarcza również składników leczniczych, które pomogą rozwiązać problem. To właśnie w tym miejscu mnogość różnych działań, które zapewniają zioła może się naprawdę wykazać. Podczas gdy lek często ma jedno działanie, zioło może oferować wiele różnych działań wspomagających. A jeśli zmieszasz razem zioła – na przykład jeżówkę i mirrę, tradycyjnie stosowane w leczeniu bólu i stanów zapalnych – tworzysz dynamiczną siłę leczniczą, która może bezpośrednio łagodzić objawy.
W czasie swojej podróży z ziołami sam zadecydujesz o tym, czy ważniejsza jest dla ciebie nauka, czy wiedza pochodząca z własnego doświadczenia i tradycji. Być może chcesz zagłębić się w biologiczne składniki ziół, poznać klasyfikacje i ich działanie. W takim przypadku odsyłam cię do mojej poprzedniej książki, Lecznicze rośliny dziko rosnące¹. A może wolisz uczyć się doświadczalnie, przyjmując zalecaną roślinę jako herbatę lub nalewkę i obserwując swoje reakcje. Im częściej będziesz używać ziół, tym bardziej staną się one zaufanymi przyjaciółmi, do których możesz się zwrócić, gdy ich potrzebujesz. Sama mam doświadczenie w dziedzinie biochemii i spędziłem wiele lat na badaniu natury roślin od strony naukowej, więc myślenie o pozytywnych oddziaływaniach chemicznych, jakie mogą wywołać, jedynie wzmacnia moje osobiste doświadczenie tego, czemu od dawna ufają praktykujący medycynę ludową. Jak w przypadku każdej pasji, która trwa przez całe życie, wiedza, którą zgromadzisz dzięki własnej praktyce, stanie się częścią ciebie, częścią twojego codziennego życia.
Zioła zajmują centralne miejsce w większości przepisów zawartych w tej książce, ale od czasu do czasu dodałam również sugestie czerpiące z medycyny naturalnej i Tradycyjnej Medycyny Chińskiej – czasami nie ma sensu ulepszać działającego od wieków naturalnego lekarstwa. Każdy przepis jest opisany za pomocą sposobu przyjmowania (herbata, nalewka, kapsułka, okład, olej itp.), jak również zastosowania (kaszel, ból itp.). Kiedy poczujesz się bardziej komfortowo ze stosowaniem ziół, możesz zacząć zmieniać rodzaje aplikacji – co oznacza, że nie ma przeszkód, aby zmienić przepis na herbatę w recepturę na nalewkę lub przepis na nalewkę w przepis na kapsułkę.
Przeważająca część książki zaczyna się od przepisów koncentrujących się na codziennych dolegliwościach i sposobach ich leczenia. Obejmuje to takie dolegliwości, jak trądzik, gazy i bezsenność. Kolejna sekcja poświęcona jest układowi odpornościowemu i sposobom wspierania organizmu w okresie przeziębienia i grypy. Osobne sekcje dla kobiet i mężczyzn obejmują ogólne, powszechne problemy zdrowotne typowe dla danej płci. Następna sekcja dotyczy zdrowia naszych dzieci, dostarczając bezpiecznych i prostych sposobów radzenia sobie z problemami, takimi jak gorączka, bóle uszu i brzucha. Następnie jest sekcja o ziołach pomagających osiągnąć równowagę emocjonalną. Posiadanie ziół pod ręką podczas podróży może uratować życie, więc dołączyłam też grupę przepisów, które pomogą ci przygotować ziołowy zestaw podróżny. Następna sekcja jest dedykowana mojej mamie i wszystkim seniorom. Te przepisy są specyficzne dla dolegliwości, które pojawiają się wraz z wiekiem, nawet jeśli jesteśmy młodzi duchem. Na koniec zamieściłam sekcję dotyczącą pomniejszych kwestii, jak opieka nad zwierzętami, naturalne barwienie i zarządzanie domem z unikalnymi zastosowaniami ziół znanych naszym prababciom.
Celem tej książki jest przedstawienie bezpiecznych i skutecznych receptur na ziołowe specyfiki, z których każdy może skorzystać. Chciałabym, aby ta książka była pomocna i ważna dla wszystkich czytelników. Jej konstrukcja ułatwia znajdowanie konkretnych przepisów wtedy, gdy ich potrzebujesz. Czasami różne problemy wymagają odpowiednich przygotowań – na przykład powierzchnię ciała czasami trzeba smarować maścią, innym razem zastosować okład, a jeszcze kiedy indziej warto zażyć kąpieli. Na tym polega piękno dokonywania wyborów. Pozwala skutecznie leczyć, wybierając najlepsze dostępne sposoby działania. Chociaż istnieją setki ziół, które mogłyby być użyte, te wykorzystywane w przepisach zawartych w tej książce są uważane za bezpieczne do ogólnego spożycia i są łatwo dostępne w lokalnych sklepach zielarskich (kupuj u lokalnych dostawców!) lub w razie potrzeby, online (fettlebotanic.com).
Podobnie jak w przypadku każdej praktyki dotyczącej samoopieki, ważne jest, aby zrozumieć, kiedy potrzebujesz profesjonalnej pomocy. Przepisy zawarte w tej książce mają na celu dbanie o zdrowie i zapewnienie dobrego samopoczucia. Nie są przeznaczone do leczenia wyniszczających chorób lub poważnych dolegliwości. Chociaż wszystkie zioła wymienione w tej książce są uznawane przez amerykańską Agencję Żywności i Leków za bezpieczne, to uważam, że zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem przed ich zażyciem, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i rozszerzyć swoją wiedzę.
Mam nadzieję, że z biegiem lat twój egzemplarz tej książki będzie zużyty od ciągłego wertowania, będzie miał powyginane rogi i będzie gęsto upstrzony osobistymi notatkami. Niech te przepisy przyniosą ci ulgę, zapewnią witalność i komfort wynikający z wiedzy o tym, że możesz o siebie zadbać. Obyśmy wszyscy skorzystali z darów, które zapewniają nam lecznicze rośliny.MISTRZOWSKIE PRZEPISY
PIERWSZYM KROKIEM W NAUCE tego, jak skutecznie używać ziół do leczenia, jest nauczenie się różnych sposobów ich przyjmowania. W tym rozdziale opisuję najpopularniejsze sposoby korzystania z ziół. Jak wspomniałam wcześniej, na różne schorzenia zalecane są różne preparaty. Jeśli potrzebuję szybkiej ulgi w bólu głowy, wybieram nalewkę, a jeśli mam rozstrój żołądka, zwykle piję filiżankę kojącej herbaty. Najpierw omówię różne rodzaje produktów ziołowych – herbaty, nalewki, oleje, maści i tak dalej. To da ci wyobrażenie o tym, czym jest każdy typ specyfiku i czy aplikuje się go wewnętrznie, czy zewnętrznie. Następnie omówię szczegółowo proces tworzenia każdego z nich. Podam podstawowe przepisy, abyś mógł spróbować swoich sił w przygotowaniu każdego produktu. Nie martw się, to dużo łatwiejsze niż myślisz! Ta część jest ważna, ponieważ dostarcza istotnych informacji, które pomogą ci przygotować preparaty opisane w przepisach w dalszej części książki. Przy odrobinie praktyki będziesz gotowy do przygotowania dowolnego przepisu z listy. Po pewnym czasie możesz nawet zdecydować się na ich dostosowanie do swoich preferencji i potrzeb.
Następny rozdział opisuje sześćdziesiąt ziół, które są istotną częścią każdej ziołowej apteczki. Chociaż w całej książce będę odnosić się do wielu różnych roślin, głęboko wierzę, że jeśli wybierzesz zaledwie dwadzieścia ziół i dobrze je poznasz, otrzymasz wszystkie potrzebne ci lekarstwa. Przedstawiłam tutaj opisy sześćdziesięciu, ponieważ niektóre mogą okazać się twoimi sojusznikami, a niektóre nie. Gdy zaczniesz używać ziół, w naturalny sposób znajdziesz te, które są dla ciebie odpowiednie. W ten sposób twoje ciało powie ci, które zioła preferuje.
Przyjmujemy zioła z dwóch głównych powodów. Jednym z nich jest pomoc w wyleczeniu trapiących nas objawów, których doświadczamy w sposób ostry, a drugim jest próba przeprowadzenia organizmu ze stanu braku równowagi do równowagi. Będę nazywać te dwa typy w całej książce stanami ostrymi lub przewlekłymi. Ostry objaw dotyczy takich rzeczy, jak skręcona kostka lub zwykły ból głowy. Przykładami chorób przewlekłych są stany zapalne spowodowane starym urazem, długotrwałe zaburzenia równowagi trawiennej lub zaburzenia hormonalne.
Często słyszę pytanie dotyczące ziołowych preparatów: W jakich dawkach powinienem je przyjmować? Jeśli doświadczasz ostrych objawów, częste dawkowanie jest ważniejsze niż przyjmowanie preparatów w dużych ilościach. Częste dozowanie niewielkich ilości wysyła silny sygnał do organizmu, mówiący o potrzebie szybkiego poradzenia sobie z problemem. Dozowanie 1 lub 2 zakraplaczy nalewki lub 1 filiżanki herbaty co 2 do 3 godzin jest najlepsze w przypadku ostrych objawów. Tak, dobrze przeczytałeś: co 2–3 godziny. Daje to ciału konsekwentne wsparcie, które wzmacnia system i pomaga mu odzyskać równowagę.
W przypadku choroby przewlekłej należy przyjmować niewielką dawkę przez okres od 4 do 12 tygodni w zależności od stanu, aby pracować z ciałem i wywołać trwałą zmianę fizyczną. Zwykle dawka to 1 zakraplacz nalewki 2 do 3 razy dziennie lub 2 do 3 filiżanek herbaty dziennie. Typowe pory przyjmowania preparatów to rano i wieczorem lub rano, w południe i wieczorem. Pomyśl o tym w ten sposób. Jeśli od lat doświadczasz chronicznych zaparć, jak myślisz, ile czasu zajmie wyleczenie przyczyny tego problemu? Jeden dzień? Tydzień? Najprawdopodobniej nie. Daj sobie czas. Zioła na ogół działają w celu przywrócenia funkcji i integralności organizmu, co nie dzieje się błyskawicznie. Daj ziołom czas, aby pomóc ciału wrócić do stanu równowagi, a tkankom szansę na powrót do stanu integralności i prawidłowego funkcjonowania. Wiele wymagamy od naszych ciał. Konsekwentnie poświęcając swojemu ciału uwagę, możesz przywrócić mu zdrowie.
Mała uwaga dotycząca ilości: wszystkie przepisy na herbaty dają 113,4 g herbaty sypanej. Jest to standardowa ilość, pozwalająca nieco ułatwić blendowanie. Jeśli chcesz zrobić mniej, możesz zacząć od podzielenia podanych w przepisie ilości na pół lub ćwiartki. Przepisy na nalewki standardowo dadzą 1 lub 2 uncje, gdzie 1 uncja nalewki równa się 30 mililitrom płynu, a 2 uncje 60 mililitrom. Przepisy na kapsułki dają 200 kapsułek i analogicznie możesz zmniejszyć lub podwoić ilości podane w dowolnym przepisie, aby dopasować go do swoich potrzeb. Wszystkie zioła, o których mowa w tej książce, powinny być wykorzystywane w postaci suszonej, chyba że zaznaczono inaczej.
Najlepsza rada, jaką mogę dać na początek, to zagłębienie się w temat od razu. Przeczytaj cały materiał, a następnie spróbuj. Spróbuj wymieszać samodzielnie herbatę lub nałożyć okład w ramach ćwiczeń. Najszybszym sposobem uczenia się jest eksperymentowanie, a najlepszym sposobem, aby zdobyć wiedzę o ziołach, jest ich stosowanie i odnotowanie, w jaki sposób poszczególne preparaty pomagają w łagodzeniu ostrych objawów lub uzyskaniu lepszej równowagi organizmu.
Zachęcam do wypróbowania przepisów, które wydają się atrakcyjne lub odnoszą się do stanu lub problemu, z którym się zmagasz. Możesz czytać o ziołach przez cały dzień, ale dopóki ich nie użyjesz, naprawdę niczego się nie nauczysz! Podobnie, jak uczenie się czegokolwiek nowego, używanie ziół po raz pierwszy może być przerażające lub wywołać uczucie niepewności, co jest całkowicie normalne. Kiedy pierwszy raz spróbowałam zmiksować herbatę, była tak gorzka, że mogłam tylko roześmiać się i ją wyrzucić. Czeka cię okres prób i błędów, aż w końcu, dzięki nabranemu doświadczeniu zbudujesz fundament pod dalsze eksperymenty.
RODZAJE PREPARATÓW, ICH ZASTOSOWANIA I PODSTAWOWE DAWKI DLA DOROSŁYCH
PREPARAT
ZASTOSOWANIE
DAWKOWANIE W STANACH PRZEWLEKŁYCH
DAWKOWANIE W STANACH OSTRYCH
kapsułka
różne schorzenia
2 kapsułki 1 lub 2 razy dziennie
2 lub 3 kapsułki 3 lub 4 razy dziennie
mieszanka olejków eterycznych
różne schorzenia
zwykle stosowany w stanach ostrych
1 do 5 zakraplaczy w razie potrzeby
mieszanka esencji kwiatowych
zdrowie emocjonalne i psychiczne
4 krople 4 razy dziennie
4 krople 4 razy dziennie
ciepły okład
skręcenia, nadwyrężenia, ból, złamania kości
zwykle stosowana w stanach ostrych
wystarczy, aby nasączyć szmatkę nieco większą niż dotknięty problemem
obszar, nakładać 1 do 3 razy dziennie przez 20 minut
olej ziołowy
choroby skóry, ból, kolka, przekrwienie limfy, bolesność, ogólny niepokój
wystarczy smarować dotknięty problemem obszar, nakładać 1 do 3 razy dziennie
wystarczy smarować dotknięty problemem obszar, nakładać 1 do 3 razy dziennie
herbata lecznicza
wszystkie problemy fizyczne
2 do 3 filiżanek dziennie przez 4 do 12 tygodni
w razie potrzeby 1 filiżanka co 2–3 godziny
kataplazm
użądlenia, rany, złamania kości, skręcenia, choroby skóry
zwykle stosowana w stanach ostrych
nakładać na dotknięty obszar
1 lub 2 razy dziennie
maść
oparzenia, skaleczenia, zadrapania, stres, ból
zwykle stosowany w stanach ostrych
pokrywać dotknięty problemem obszar, nakładać wielokrotnie,
aż ból ustanie
sprej
chandra, problemy emocjonalne, stany zapalne, skaleczenia, ból gardła
zwykle stosowany w stanach ostrych
w razie potrzeby lub 1 do 2 rozpyleń w przypadku schorzeń fizycznych
czopek
suchość lub ból pochwy, hemoroidy,
wiotkość dolnych partii jelit
zwykle stosowany w stanach ostrych
1 czopek 1 do 3 razy dziennie
syrop
przeziębienia i kaszel, bóle głowy, rozstrój żołądka, problemy z włosami i skórą głowy
zwykle stosowany w stanach ostrych
1 do 2 łyżeczek 1 do 3 razy dziennie
nalewka
wszystkie problemy fizyczne
1 zakraplacz 2 do 3 razy dziennie przez 4 do 12 tygodni
w razie potrzeby 1 do 2 zakraplaczy co 2 do 3 godzin
środek do kąpieli
choroby skóry, infekcje oczu, rany,
po porodzie
zwykle stosowany w stanach ostrych
1 litr używany 1 lub 2 razy dziennie
Ostatnia uwaga: ta książka koncentruje się na przepisach dla tych, którzy chcą wytwarzać własne leki. Jeśli wolisz nie robić tego samodzielnie, ale chcesz uzyskać końcowy efekt jednego z wymienionych tu przepisów, zawsze możesz zadzwonić do lokalnego sklepu zielarskiego i poprosić o wymieszanie składników zgodnie z zawartymi tu wskazówkami.