O perspektywach rozwoju małych miasteczek - ebook
O perspektywach rozwoju małych miasteczek - ebook
Małgorzata Boryczka z powodzeniem podjęła grę z tradycją literacką, o czym świadczy już sam tytuł zbioru. Autorka – w przeciwieństwie do Andrzeja Bursy –nie wybrała gatunku reportażu, o którym mowa w znanym wierszu poety, ale sięgnęła po opowiadanie w pierwszej osobie i różne formy stylizacji językowej, by diagnozować mechanizmy życia w małym miasteczku. Okazują się one znacznie bardziej uniwersalne, niż chciałoby się sądzić. Czasem w sposób głęboko ironiczny, czasem ciepły, ale zawsze refleksyjny Boryczka uświadamia nam, że małomiasteczkowość jest w nas i wokół nas.
O AUTORCE
MAŁGORZATA BORYCZKA – ur. w 1989 r., absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, tłumaczka języków germańskich. Finalistka 14. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu, laureatka konkursu na najlepszą pracę literacką napisaną w ramach studiów podyplomowych Szkoła Mistrzów na Wydziale Polonistyki UW w roku akademickim 2019/2020. Lubi koty i smutne filmy.
Kategoria: | Literatura piękna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-66599-18-5 |
Rozmiar pliku: | 2,3 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Tata dwa kroki przed nią zastyga w niespełnionym marzeniu, wąs drga mu jak okoń, a on młodnieje. Już jest w Czechosłowacji, już rozbija się po praskich barach i wzrusza secesją, z której nic nie rozumie, ale którą wzruszać się należy, więc się wzrusza. Być może powinien wzruszać się gotykiem, ale w marzeniu padło na secesję i teraz nie ma odwrotu. W marzeniu i w rzeczywistości tata nie bardzo potrafi odróżnić jedno od drugiego.
Iwonka nie idzie już z rodzicami na spacer po czwartkowym obiedzie, ale w maleńkim kondukcie żałobnym niejakiego Gotta.
– Nie znam człowieka – mówi.
– Jak nie znasz? – zaperza się mama. – Karel Gott! Karel Gott! – powtarza coraz głośniej i nerwowo, wypluwając oba „t” na końcu. Unosi się, jakby mocą krzyku miała sprawić, że Iwonka nagle przypomni sobie chwile, gdy wieczorami słuchała z kasety barytonu Gotta, że nagle zestarzeje się o dwadzieścia lat z hakiem i wzruszy na wspomnienie jego występu w Sopocie. Tak, tak, Karel Gott, faktycznie. Zapomniałam zupełnie, bo nigdy o nim nie słyszałam, zupełnie był dla mnie nieistotny ten symbol czeskiej muzyki i obiekt wschodnioeuropejskiego kultu. Nie pamiętałam nic a nic, że taki z niego dobry śpiewak, ale teraz, gdy tak krzyczysz na mnie na ulicy, to jakby sobie przypominam.
------------------------------------------------------------------------
Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki
------------------------------------------------------------------------W serii ukazały się dotychczas:
Jarek Westermark
Opowiadania, które napisałem
2016
Zbigniew Naszkowski
Pan B. zdziwił się nieco, ale nie widział powodów, by negować fakty
2017
Szmuel Josef Agnon
Przypowieść o skrybie i inne opowiadania
2017
Andrzej Dybczak
Pan wszystkich krów
2017
Mikołaj Grynberg
Rejwach
2017
Rafał Wojasiński
Olanda
2018
Waldemar Bawołek
La petite mort
2018
Barbara Sadurska
Mapa
2019
Joanna Rudniańska
RuRu
2019
Igor Jarek
Halny
2020
.
fot. Danuta Deckert
Małgorzata Boryczka – ur. w 1989 r., absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, tłumaczka języków germańskich, finalistka 14. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu, laureatka konkursu na najlepszą pracę literacką napisaną w ramach studiów podyplomowych Szkoła Mistrzów na Wydziale Polonistyki UW w roku akademickim 2019/2020. Lubi koty i smutne filmy.
Żaneta Nalewajk-Turecka
Tom opowiadań opublikowany jako zwycięska praca konkursowa w ramach studiów podyplomowych Szkoła Mistrzów. Studia technik pisarskich i prezentacji tekstu literackiego prowadzonych przy Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki UW w roku akademickim 2019/2020
.