Piękno ludzkiej duszy - ebook
Piękno ludzkiej duszy - ebook
Cykl „Prawdziwe życie” to manifest bezcennego daru indywidualności – zarówno wolności, jak i odpowiedzialności związanej z życiem w zgodzie z własnym światłem, wolnym od pojęć i ideologii narzuconych przez innych – niezależnie od tego, czy są to rodzice, nauczyciele, księża lub politycy.
Wyzwanie polega na tym, aby nie brać niczego za pewnik, nie pozostawiać niezbadanego żadnego tematu tabu. Odważnie wkroczyć w nieznane, nie mając pojęcia, co się stanie: z kreatywnością i wrażliwością, ale bez przyjętej ideologii.
Osho porusza odwiecznie nurtujące ludzkość kwestie – istotę wiary w Boga, sens współczucia, co się dzieje, gdy umieramy. Dzieli się historiami z własnego życia, wnosi nowe spostrzeżenia do starych przypowieści oraz tworzy nową, bardziej autentyczną narrację o tym, co my, ludzie, robimy na tej planecie i dlaczego tu jesteśmy.
Osho mówi: „Musisz przejść transformację i tylko ty możesz to zrobić. Z wyjątkiem ciebie nikt inny nie może tam dotrzeć. To właśnie piękno ludzkiej duszy: jest ona absolutnie niedostępna dla nikogo. Nikt nie może dotknąć twojego wnętrza”.
Kategoria: | Wiara i religia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8143-223-8 |
Rozmiar pliku: | 1,5 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Seria książek Osho „PRAWDZIWE ŻYCIE” bazuje na odpowiedziach na pytania zadane Osho przez uczestników spotkań medytacyjnych, którzy przybyli z całego świata.
Osho tak się wyraził na temat zadawania pytań:
Jak zadawać pytania, które mają znaczenie? Nie pytania intelektualne, lecz egzystencjalne. Nie takie, które pozwolą pozyskać nową wiedzę, ale takie, które pomogą prawdziwie żyć. Trzeba zapamiętać kilka wskazówek.
Bez względu na to, o co pytasz, nigdy nie zadawaj stereotypowych pytań. Pytaj o to, co aktualnie dotyczy ciebie, co ma dla ciebie znaczenie, co ma szansę cię zmienić. Zadawaj pytania, od których zależy twoje życie.
Nie stawiaj książkowych, zapożyczonych pytań. Nie przypominaj sobie pytań zadawanych w przeszłości, bo zada je twoja pamięć, nie ty sam. Nie istnieje prawdziwa odpowiedź na zapożyczone pytanie. Nawet jeśli ją otrzymasz – ani ona nie dotrze do ciebie, ani ty nie dotrzesz do jej sedna. Zapożyczone pytania są bez znaczenia. Zadawaj pytania, które ty chcesz zadać naprawdę. Mówiąc „ty”, mam na myśli ciebie w tej konkretnej chwili, tu i teraz. Pytając o coś, co nurtuje cię w danej chwili, zadajesz pytanie egzystencjalne, które pochodzi nie z twojej pamięci, ale z twojej istoty.
Nie zadawaj pytań o to, co po usłyszeniu odpowiedzi nie spowoduje w tobie żadnej zmiany. Ktoś może na przykład zapytać o Boga: „Czy Bóg istnieje?”. Postaw to pytanie tylko wtedy, kiedy odpowiedź może cię zmienić. Jeśli dowiesz się, że Bóg istnieje, spowoduje to w tobie zmiany idące w jakimś kierunku, a jeśli okaże się, że nie istnieje – zmiany pójdą w inną stronę. Jeśli jednak udzielona ci odpowiedź nie spowoduje w tobie żadnych zmian, to pytanie nie miało żadnego znaczenia. Wynikało z ciekawości, nie z potrzeby poszukiwania.
Pamiętaj więc, żebyś pytał tylko o to, co jest dla ciebie ważne. Wtedy odpowiedź będzie miała dla ciebie wartość.Wstęp
Kiedy jesteś prawdziwy, autentyczny, przeżywasz swoje życie samodzielnie, tak jak tego pragniesz, nie posługując się wskazówkami otrzymanymi od rodziców, kapłanów, polityków… Jeżeli każdego dnia wchodzisz w nieznane, nie wiedząc, czego się spodziewać, z ogromną kreatywnością, wrażliwością, uważnością, ale bez żadnej ugruntowanej ideologii… Kiedy doświadczasz nowych obszarów, wspinasz się na nowe szczyty – to na pewno nie jesteś już częścią tłumu.
Tłum nienawidzi indywidualistów z prostej przyczyny – są oni tak odmienni… Nienawidzi ich dlatego, że są buntownikami. Nienawidzi ich dlatego, że niełatwo ich zniewolić; a mówiąc szczerze, ich wcale nie można zniewolić. Nienawidzi ich za ich inteligencję, za radość, którą odczuwają, za kreatywność. Pragnie ich zniszczyć.
Dlatego ludzie obawiają się życia; ma ono w sobie wiele niebezpieczeństw. Ścieżka życia pełna jest zagrożeń. Nigdy nie wiadomo, co zdarzy się za chwilę, wszystko jest możliwe. Nie możesz żyć według tego, czego się spodziewasz. Życie nie ma obowiązku wypełniać twoich pragnień. Możesz żyć z otwartym sercem, ale nie możesz żyć, wciąż czegoś oczekując. Im więcej się spodziewasz, tym większa będzie twoja frustracja.
Zdarzy się, że zabłądzisz. Po śmierci nie będziesz błądzić; w życiu będzie ci się to zdarzać. Bo żyjąc, popełniasz błędy. Jeśli chcesz żyć naprawdę, to musisz popełniać błędy, nie unikniesz pomyłek. Pamiętaj, żebyś nigdy się tego nie bał, bo inaczej będzie cię paraliżował strach. Popełniaj błędy, myl się. I tylko pamiętaj jedno: nie popełniaj dwa razy tego samego błędu. Jeden raz wystarczy. Wymyślaj nowe błędy, ryzykuj nowe pomyłki. Nie wpadaj ciągle w tę samą dziurę; znajdź sobie nowe. Popełniając błędy, schodząc na manowce, rozwijasz się. Jest to jedyna droga rozwoju.
Życie jest niebezpieczne; śmierć jest bardzo przytulna, bardzo komfortowa. Z jakim niebezpieczeństwem możesz się zmierzyć, leżąc w grobie? Nie masz żadnych problemów, nic cię nie denerwuje. Nie możesz zbankrutować, nie może cię porzucić żona, nie możesz już nawet umrzeć. Śmierć przynosi pełne bezpieczeństwo. Życie nie jest bezpieczne, i wszystko się może zdarzyć. Życie pełne jest wypadków.
Osho, Beyond Psychology