Proste sposoby na przewlekłe napięcie mięśniowe i ból - ebook
Proste sposoby na przewlekłe napięcie mięśniowe i ból - ebook
Zmagasz się z przewlekłym bólem i wzmożonym napięciem mięśniowym? Wiele z tych chorób i dolegliwości tkwi w przemęczeniu, negatywnych emocjach i notorycznym braku relaksu. Autorka, doświadczona fizjoterapeutka, opierając się na medycynie naturalnej i osiągnięciach psychosomatyki, zaprezentuje ci narzędzia, dzięki którym skutecznie zadbasz o swoje zdrowie, dobre samopoczucie i szczęście. Znajdziesz tu dokładne zdjęcia i opisy pozycji i ćwiczeń oddechowych, które samodzielnie wykonasz w domu. Bez trudu zastosujesz proste techniki, takie jak EFT, joga, masaż, medytacja, mindfulness czy bioenergetyka Lowena. Dowiesz się, jak prawidłowo oddychać i wykorzystywać terapie manualne do pokonania dolegliwości i budowania odporności. Pokonaj choroby, stres, ból mięśni i kręgosłupa – skuteczne ćwiczenia na zdrowie.
Spis treści
WSTĘP
PSYCHOSOMATYCZNE PODŁOŻE CHORÓB
Zaburzenia psychosomatyczne
Poznaj lepiej swoje ciało
Ciało – mapa duszy
Kręgosłup w psychosomatyce
TRZEWIA NOŚNIKIEM EMOCJI
Starosłowiański masaż brzucha
NERW BŁĘDNY
Pięć stanów autonomicznego układu nerwowego
Metody terapii nerwu błędnego
ZAWIESZENIA W CIELE – BIOENERGETYKA LOWENA
Jaką strukturą osobowości jesteś?
STRYCZEK (struktura schizoidalna)
Medytacja dla struktury schizoidalnej
STRACH NA WRÓBLE (KRZYŻ) – struktura oralna
Medytacja dla struktury oralnej
Wieszak (struktura psychopatyczna)
Medytacja dla struktury psychopatycznej
HAK (struktura masochistyczna)
Medytacja dla struktury masochistycznej
KOLUMNA (struktura sztywna)
Medytacja dla struktury sztywnej
Ćwiczenia uwalniające z zawieszeń
Ćwiczenia uwalniania tłumionych emocji
ZSOMATYZOWANA TRAUMA
TRE, czyli wytrząśnij stres
TRE – ćwiczenie wibracji
EFT – CZYLI OPUKAJ STRES
Opukiwanie – sekwencja ogólna
MINDFULNESS W PSYCHOSOMATYCE
Medytacja łagodzi ból i cierpienie
Korzyści płynące z medytacji
Zasady medytacji
Świadomość ciała
Świadome oddychanie
Świadome jedzenie (mindful eating)
Uważna joga
Świadomość chwili
Uważne serce
Świadoma bliskość
Spokój mindfulness
INTEGRACJA CIAŁA Z UMYSŁEM
Poczucie bezpieczeństwa
EFT – OPUKAJ SWÓJ LĘK
Czucie i seksualność
Poczucie miednicy
Energia miednicy
Moc miednicy
EFT – poczucie winy
Poczucie wewnętrznej mocy
Ćwiczenia mocy
Ćwiczenia mocy – oddech
EFT – opukaj swój wstyd
Miłość i współczucie
Otwieranie serca
EFT – miłość do siebie
Być usłyszanym
Widzieć przejrzyście
Duchowość
INNE FORMY TERAPII
Terapia czaszkowo-krzyżowa
Terapia powięziowa
Cysty energetyczne – jak emocje zapisują się w powięzi
Hipnoza
Moja praktyka – historie pacjentów
Bibliografia
O AUTORCE
Kategoria: | Zdrowie i uroda |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8272-120-1 |
Rozmiar pliku: | 17 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Dzisiejsze czasy obfitują w stres i pośpiech. Po wielu latach pracy w gabinecie fizjoterapii i masażu zaczęłam zauważać, jak wielu ludzi łączy swoje objawy bólowe i napięciowe z przewlekłym stresem i przemęczeniem. Działania fizjoterapeutyczne przynosiły efekt, ale nie na długo, napięcia mięśniowe szybko powracały, a zabiegi fizjoterapeutyczne musiały być wpisane na stałe w grafik pacjenta, by utrzymywać go w stanie względnego rozluźnienia. Do tych wszystkich czynników emocjonalnych dochodzą oczywiście brak aktywności ruchowej i długotrwale przyjmowana pozycja siedząca. Często jednak pacjenci starają się kompensować to zajęciami fizycznymi, wciąż bez skutku, przychodząc z nawracającymi sztywnościami mięśniowymi. W tematyce rozmów wciąż powraca stres, konflikty w pracy i związkach, przeciążenie nadmiarem obowiązków i ciągły pęd. Wielu moim pacjentom sugerowałam konsultacje z psychoterapeutą, jednak po próbach podjęcia przez nich działań w tym kierunku, byli oni zniechęceni długością trwania terapii i jej kosztami. Ponieważ jestem osobą, która w swojej pracy holistycznie patrzy na człowieka i próbuje poddawać terapii jego całość, czyli ciało, umysł i duszę, zaczęłam rozwijać się w kierunku, który nazywamy psychosomatyką. Są to zależności pomiędzy umysłem i ciałem.
Wpływ emocji i myśli na nasze ciało jest ogromny, bowiem na każdą naszą komórkę ciała oddziałują neuropeptydy, wyzwalane przez mózg w procesach myślowych. Próbując uleczyć najpierw samą siebie, tak by czuć się w swoim ciele i umyśle przyjemnie i bezpiecznie, poznałam na różnych kursach i warsztatach szereg technik i metod radzenia sobie ze stresem, uwalniania tłumionych emocji z ciała, tak, by dążyć do ogólnego dobrostanu psychofizycznego. W tej książce chciałabym się ze wszystkimi podzielić moją wiedzą i doświadczeniami, tak, by każdy mógł uzupełnić swoje działania na polu fizjoterapeutycznym o elementy pracy z umysłem i emocjami, ponieważ uważam, że dopiero takie całościowe spojrzenie może przynieść stałe rezultaty. Zachęcam do korzystania z książki w sposób praktyczny.
ZAWIESZENIA W CIELE – BIOENERGETYKA LOWENA
Medytacja dla struktury sztywnej
Ćwiczenia te, łączące fizyczność i emocje, pozwalają pozbyć się określonych sztywności i zamrożeń w ciele. Są dedykowane do danych zawieszeń ciała. Dzięki nim połączysz psychosomatyczne aspekty pracy z ciałem. Przy danym ruchu ćwiczenia warto wypowiadać podane hasła lub wydawać pewne dźwięki.
STRACH
Poczucie bezpieczeństwa daje nam uziemienie. Stań w rozkroku, nogi ustaw na szerokość bioder, stopy mocno oprzyj o podłoże. Zrób skłon w przód, rozluźnij górę ciała, kolana ugnij, brzuch lekko napnij. Koncentruj się na kontakcie stóp z podłożem. Powtarzaj: jestem bezpieczny, mam oparcie! Dźwięki, które wydajesz z wydechem: yhhhh.
LĘK
Praktyka „Łuk” – otwieranie klatki i taśmy przedniej powięziowej. Połóż się na piłce, otwierając przednią część ciała i przenosząc ramiona do tyłu, oddychaj głęboko, wydech – dźwięk: ooo. Czucie swojej żywotności przy takiej pozycji, będzie zalecane dla osób zamkniętych na relacje i miłość.
LĘK
Praktyka „Łuk w staniu” – wygięcie w łuk wykonaj w pozycji stania w rozkroku, na szerokość bioder, z podparciem lędźwi przez dłonie ułożone w pięści. Wykonuj je dynamicznie – z wydechem – wygięcie w łuk, krótkie zatrzymanie, z wdechem dźwięk: aaa, po czym powróć do pozycji wyprostowanej.
EFT – OPUKAJ SWÓJ LĘK
Poczucie wewnętrznej mocy
Wojownik 2 – rozstaw szeroko nogi, skręć się do jednej strony, rotując stopę na zewnątrz, uginając kolano i przenosząc ciężar na tę stronę. Rozłóż ramiona na wysokość klatki piersiowej, niech będą silne i napięte, spójrz dumnie w stronę ugiętej nogi. Niech moc i stabilizacja bierze się z brzucha, lekko go wciągnij. Oddychaj głęboko.
Wojownik 1 – przejdź z pozycji wojownika 2, do wojownika 1 unosząc oba ramiona do góry i wyginając plecy w łuk. Ramiona naprężone, barki w dole. Oddychaj pełną piersią. Zmień strony wykonywania ćwiczenia
Pozycja deski – wykonaj podpór na ramionach, ustawiając całe ciało w jednej linii. W tej pozycji koncentruj się na napinaniu centrum swojej mocy – brzucha. Niech on trzyma cię stabilnie w tej pozycji.
By doładować swoją energię i wzmocnić poczucie wewnętrznej mocy polecam ćwiczenie oddechowe „ładowanie mocy”.
Usiądź w siadzie skrzyżnym bądź na krześle, z wyprostowanym kręgosłupem. Ręce otwórz w górze, weź wdech, nabierz powietrza do przepony, do ośrodka mocy, znajdującego się w podbrzuszu. Zrób wydech ustami, ręce ugnij i ściągnij w dół. Wydech powinien być mocny i głośny.
By pobudzić oddech przeponowy, a tym samym zwiększyć wewnętrzną moc, trzeba najpierw uwolnić przeponę od zbędnych napięć. W tym celu zalecam automobilizację przepony, którą możesz wykonać samodzielnie. Połóż ręce na boki żeber, i postaraj się wejść palcami pod żebra. Oddychaj głęboko i z wydechem, zaokrąglij swoje plecy, wchodząc palcami jeszcze głębiej. Możesz odczuć ból i napięcie.