Usta rzeźbiarki - ebook
Usta rzeźbiarki - ebook
O tym, czego doświadczyła podczas wojny, nie mówiła nikomu, nawet najbliższym. Przetrwała. Przeżyła. Jedyne, czego chciała, to uniknąć rozdrapywania ran i ciągłego wracania do przeszłości. Kiedy wreszcie odzyskała spokój, pojawiło się najgorsze – ciężka choroba. Jej ciało odmówiło posłuszeństwa, a ona stała się jego niewolnicą. Czuła, że znów straciła wolność.
Jednak choroba nie złamała jej woli. Nie po to przeżyła wojnę, żeby teraz się poddać. Ciało, które zdradziło, stało się czymś więcej. To ono – odtwarzane, przetwarzane, zwielokrotniane – pozwoliło jej tworzyć sztukę, dzięki której mogła wyrazić i zachować siebie.
Przeczytaj powieść o dojrzewaniu kobiety i artystki, o tworzeniu i miłości. Oto historia życia Aliny Szapocznikow. Rzeźbiarki, która przemieniła swoje cierpienie w sztukę.
Przejmująca opowieść o trwaniu i tworzeniu. I o ciałach. Ciele Aliny – rzeźbiarki, ciałach jej rodziców – lekarzy, ciałach jej mężczyzn. O ciałach niewłaściwego pochodzenia. O wściekłej, ale i bolesnej sile macierzyństwa. O żarłocznej mocy tworzenia. O matkach i córkach. O ojcu i bracie. Powieść o Alinie Szapocznikow płynie między Łodzią a Paryżem, Pragą i Brukselą. Głęboko porusza i wciąga.
Grażyna Plebanek, autorka książki „Rozbójniczki. Opowieść o ważnych kobietach”
MAGDA KNEDLER – filolożka, nauczycielka dykcji, autorka kilkunastu powieści obyczajowych i historycznych. W wolnych chwilach prowadzi badania genealogiczne i poznaje mitologie różnych narodów. W 2017 roku otrzymała nagrodę Emocje w kategorii literatura, przyznawaną przez Radio Wrocław Kultura twórcom, którzy związani są z Dolnym Śląskiem, a w roku 2021 podczas ząbkowickiego Festiwalu Czas na Książki wyróżniono ją za znaczący wkład w polską literaturę. Jej powieść „Położna z Auschwitz” zachwyciła czytelników: szybko stała się bestsellerem, a w plebiscycie organizowanym przez Lubimyczytać.pl uznano ją za Książkę Roku 2020 w kategorii najlepsza powieść historyczna.
Kategoria: | Literatura piękna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8135-977-1 |
Rozmiar pliku: | 2,6 MB |