Facebook - konwersja

Literatura faktu – czym jest i co warto obecnie przeczytać?

Blog - baner - Literatura faktu – czym jest i co warto obecnie przeczytać?

Literatura faktu, nazywana również często non-fiction, jest zupełnym przeciwieństwem powieści, kryminałów, dramatów czy komedii, po które najchętniej sięgają czytelnicy. To publikacje dotyczące prawdziwych wydarzeń i autentycznych bohaterów. Często pisane są w formie reportaży, dzienników, wywiadów czy biografii. Literatura faktu jest fascynującym gatunkiem, w przypadku którego poruszane są ważne społecznie i nierzadko kontrowersyjne tematy – autorzy rzucają na nie nowe światło i obnażają kłamstwa. Choć nie są to książki tak popularne jak beletrystyka, to równie często uhonorowane są one prestiżowymi nagrodami i zajmują miejsca na listach światowych bestsellerów.

Modlitwa o deszcz – Wojciech Jagielski

Modlitwa o deszczPozycją z kategorii literatura faktu, jaką zdecydowanie warto obecnie przeczytać, jest Modlitwa o deszcz Wojciecha Jagielskiego, która otrzymała nominację m.in. do Nagrody Literackiej Nike. Dotyczy ostatnich wydarzeń z Afganistanu, podczas których po 20 latach wojny z USA i prób demokratyzacji kolebki Al-Kaidy przez Zachód ostatecznie władzę przejęli talibowie. Wydane przez Amerykanów i ich sojuszników biliony dolarów na wyrugowanie terroryzmu i zbudowanie struktur państwowych w Afganistanie poszły na marne. Dzięki książce Jagielskiego można lepiej zrozumieć fenomen formowania się tak niesfornego i zróżnicowanego państwa, które wychowało mudżahedinów i talibów – będących jednym ze źródeł największych lęków zachodnich krajów.

Najlepsze miasto świata – Grzegorz Piątek

Najlepsze miasto świataWidząc tytuł książki Grzegorza Piątka Najlepsze miasto świata, mało kto pomyśli – Warszawa. Jednak rzeczywiście w latach 1944–1949 to właśnie komuniści i Stalin sądzili o Warszawie. Doszczętnie zniszczone przez Hitlera nie tylko budynki i ulice, ale również architektura społeczna, nie miały prawa się tak szybko odrodzić. A jednak ZSRR wiedział, że rządzić Polską może tylko z Warszawy, a na czele z Bierutem odbudowa miasta stała się priorytetem niemal każdego. Jednak była to odbudowa służąca komunistom, legitymizująca w ten sposób ich władzę, ciemiężącą naród przez wiele lat. Piątek doskonale przedstawia dzieje błyskawicznej odbudowy stolicy. To doskonała książka dla tych, którzy chcą więcej dowiedzieć się o Warszawie i pasjonują się jej przeszłością, jaką do dziś można dostrzec w architekturze.

Bestia z Buchenwaldu – Max Czornyj

Bestia z BuchenwalduZdarza się również, że pisarze książek z kategorii fiction porywają się na powieści oparte na faktach. Tak jest w przypadku najnowszej publikacji Maxa Czornyja. Bestia z Buchenwaldu to lektura, której fabuła skupiona jest wokół prawdziwej postaci historycznej – niemieckiej nadzorczyni SS, zbrodniarki wojennej Ilse Koch. To kobieta, która dopuszczała się nieludzkich tortur wobec więźniów z obozu KL Buchenwald, a nawet zmuszała ich do gwałtów na współwięźniarkach. Zarzucało się jej także wyrób dzieł sztuki z ludzkich szczątków. Przez osadzonych nazywana była „suką z Buchenwaldu” oraz „wiedźmą z Buchenwaldu”. Max Czornyj, opisując historyczną postać, tworzy ociekający sadyzmem i podłością thriller, który może być przyczyną wielu nocnych koszmarów. Niemniej to książka, która nie pozwala zapomnieć o grozie wojny w czasach pokoju.

Sakrament obłudy – Robert Samborski

Sakrament obłudyJak jest tworzony ksiądz? Osoba, której miliony ludzi ufają, powierzają swoje tajemnice, rozterki i grzechy? Nikt nie przedstawi tego lepiej niż były duchowny katolicki, wydalony z seminarium. Robert Samborski w swoich wspomnieniach, wydanych pod wymownym tytułem Sakrament obłudy, zdradza, jak przebiega formowanie księży i czego wymaga się od przyszłych duszpasterzy. Samborski przeszedł niemal całą seminaryjną drogę, gdyż nie został usunięty z instytucji na drugim czy trzecim roku, jak część jego kolegów, ale miesiąc przed święceniami prezbiteratu. Księża strzegą ściśle tajemnicy, praktyk i nauk seminaryjnych i nic w tym dziwnego, bo – jak wskazuje sam autor – chcąc nosić koloratkę, zdrowy rozsądek i prawa logiki trzeba zostawić za drzwiami.

Pi razy oko – Matt Parker

Pi razy okoAutorzy książek z gatunku literatury faktu najczęściej podejmują się przedstawienia różnych wątków humanistycznych, kulturalnych czy społecznych. Z kolei amerykański popularyzator nauki i stand-uper – Matt Parker – napisał książkę o tematyce matematycznej, która zajęła pierwsze miejsce na liście bestsellerów „The Sunday Times”. I nic dziwnego, bo Parker w ciekawy i humorystyczny sposób przedstawia perspektywę, z której nasze codzienne życie oparte jest na matematyce. To właśnie ta „królowa nauk” odpowiedzialna jest za katastrofy lotnicze i budowlane oraz za wiele innych nieszczęść, ale również sukcesów i wzlotów naszej cywilizacji. To fascynująca podróż po konsekwencjach błędów matematycznych – tych tragicznych, a także zadziwiających lub zabawnych.

Kategorie: