Facebook - konwersja

Który format ebooka wybrać?

Blog - baner - Epub, mobi czy pdf? Który format ebooka wybrać?

Tyle dobrego słyszałeś już o ebookach, że postanowiłeś spróbować. Przed Tobą pierwszy zakup, wszystko wydaje się proste i nagle… ściana. Widzisz jakieś mobi, epuby. Co to w ogóle jest? O co chodzi? To łatwiejsze niż myślisz. Już spieszymy z pomocą.

EPUB, MOBI i PDF to formaty plików, w których zapisane są ebooki. Decydując się na dany format, musisz brać pod uwagę urządzenie, na którym czytasz, ponieważ:

 

EPUB

Obsługiwany przez większość czytników i aplikacji. Oficjalny, otwarty format e-publikacji, przygotowany przez International Digital Publishing Forum. Umożliwia dostosowanie czytanej publikacji do wielkości ekranu oraz preferencji czytelnika. EPUB pozwala także na swobodne wyszukiwanie w tekście oraz robienie notatek i zakładek. Aby móc odczytywać pliki w formacie EPUB, należy pobrać odpowiednie oprogramowanie i aplikacje, np. Adobe Digital Editions na Windowsa, Aldiko na Androida czy iBooks na iOS/Mac.

MOBI

Format wspierany i rozwijany przez firmę Amazon. Funkcjonalnie bardzo podobny do formatu EPUB, obsługiwany jednak tylko przez urządzenia i aplikacje z rodziny Kindle. Format ten z łatwością dopasowuje treść publikacji do urządzenia, na którym jest wyświetlana. 

PDF

Do niedawna stosowany był bardzo często. Obecnie odchodzi się od tego formatu, ponieważ ma wiele wad. Podstawową jest brak możliwości skalowania fontu oraz sztywny podział na strony, uniemożliwiający dostosowywanie się pliku do wielkości ekranu. Z powyższych powodów w naszej ofercie znajdują się głównie ebooki w formacie EPUB i MOBI. PDF nadaje się jednak do publikacji, w których jest dużo grafik, tabel, wykresów. Sprawdzi się także wtedy, gdy czytamy książkę na komputerze.

MULTIFORMAT

Nadal nie jesteś przekonany, który format jest dla Ciebie odpowiedni? Mamy na to radę. Większość ebooków w naszej księgarni dostępnych jest w multiformatach. To oznacza, że kupując ebooka, otrzymujesz wszystkie dostępne formaty (oczywiście w cenie jednego ebooka). W większości przypadków będzie to EPUB i MOBI (2w1), czasami również PDF (3w1). Multiformat dotyczy wyłącznie ebooków.

Ważne: Informację o formacie ebooka znajdziesz zawsze na karcie produktu – obok okładki, po prawej stronie.  

 

 

  • Bestsellery Virtualo.pl

Kategorie: