- W empik go
100 reguł ludzi sukcesu - ebook
100 reguł ludzi sukcesu - ebook
Przewodnik, który otwiera drogę do sukcesów.
Trzymasz w dłoniach przewodnik, który pomoże ci zrealizować twoje marzenia, zarówno te wielkie, śmiałe, jak i te drobne, prozaiczne.
100 reguł ludzi sukcesu to książka pełna wspaniałych, przemyślnie dobranych pomysłów na to, jak mądrze pracować, dobrze żyć oraz odnosić sukcesy, jakie tylko sobie wymarzysz.
Poszczególne rozdziały przedstawiają zestaw 100 ważnych reguł, dzięki którym przyswoisz sobie odpowiednie nawyki oraz nastawienie, właściwe ludziom odnoszącym sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym.
100 reguł ludzi sukcesu to klucz do udanego życia.
O autorze:
Nigel Cumberland jest współzałożycielem The Silk Road Partnership, jednej z czołowych instytucji doradzających menedżerom wysokiego szczebla i zapewniających szkolenia dla przywódców związanych z najważniejszymi firmami z całego świata. Mieszkał i pracował w wielu różnych miejscach, w tym w Hongkongu, Budapeszcie, Santiago, Szanghaju i Dubaju, a zebrane przy okazji doświadczenia pomogły mu zrozumieć, czego potrzeba ludziom chcącym odnosić w życiu sukcesy.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-66142-79-4 |
Rozmiar pliku: | 1,4 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Marshalla Goldsmitha
Dobrze znamy przymioty osoby, którą chcielibyśmy być. Niestety, bycie kimś takim każdego dnia nie zawsze jest łatwe. Mamy liczne nawyki i ulegamy różnym bodźcom, które wyzwalają określone reakcje emocjonalne, kształtując tym samym nasze zachowania. To wszystko działa czasem na naszą korzyść, a kiedy indziej obraca się przeciwko nam. Skuteczne lawirowanie po tym skomplikowanym polu minowym tak, by spełnić nasze aspiracje dotyczące nas samych, bywa naprawdę trudne.
W tej sytuacji wartościową pomocą może się okazać najnowsza książka Nigela.
Zawiera ona inspirujący i praktyczny kodeks skutecznego radzenia sobie w życiu i w pracy w realiach XXI wieku. Na kolejnych stronach znajdziesz klarowne opisy licznych sposobów będących kluczami do sukcesów w pracy, w domu oraz w relacjach międzyludzkich, a także w odniesieniu do kwestii zdrowotnych, majątkowych i życia na emeryturze. Ta książka pomoże ci określić, czym jest dla ciebie sukces, i nauczy cię, jak przekuć marzenia w rzeczywistość.
Nigel przeszedł stosowne szkolenie i jest certyfikowanym specjalistą wykorzystującym stworzony przeze mnie proces Stakeholder Centered Coaching – bazujący na opiniach zwrotnych program, który może pomóc każdemu w realizacji życiowych i zawodowych celów. Opisane w tej książce 100 pomysłów i działań to rozwiązania, które zostały starannie wybrane i przygotowane z myślą o tym, by ułatwić ci osiągnięcie podobnych efektów.
Jak wykazałem w swojej ostatniej książce Wyzwalacze. Nowe zachowania, trwałe nawyki, lepsze życie różnica między sukcesem a porażką sprowadza się do niezwykle prostej (a zarazem bardzo trudnej) rzeczy: zapanowania nad czynnikami, które wyzwalają nasze reakcje behawioralne, kształtując tym samym to, kim jesteśmy. Spostrzeżenia Nigela i proponowane przez niego rozwiązania doskonale wpisują się w to przesłanie. Samo przeczytanie tej książki to jednak za mało. Musisz również wcielić tę wiedzę w życie, tak więc zachęcam cię do realizowania opisywanych tu działań i ćwiczeń.
Na początku tej przedmowy napisałem, że dobrze znamy przymioty osoby, którą chcielibyśmy być, lecz bycie kimś takim jest naprawdę trudne. Ta książka jest dla ciebie szansą, by przezwyciężyć wszelkie przeszkody, które mogą cię powstrzymywać.
Przeczytaj ten tekst, zastosuj zawarte tam rady w praktyce, a potem obserwuj zmiany zachodzące w twoim życiu.
Marshall Goldsmith, autor bestsellera Wyzwalacze
Doktor Marshall Goldsmith został uznany przez American Management Association za jednego z 50 wybitnych myślicieli i liderów świata biznesu, którzy mieli w minionych 80 latach największy wpływ na dziedzinę zarządzania. „Businessweek” określił go z kolei mianem jednej z najbardziej wpływowych postaci w historii rozwoju przywództwa. W 2015 roku, podczas odbywającej się w Londynie co dwa lata ceremonii wręczenia nagród Thinkers50, Marshall został uznany za najważniejszego specjalistę zajmującego się kwestiami przywództwa i jednego z pięciu najbardziej wpływowych intelektualistów związanych ze światem biznesu; okrzyknięto go także najlepszym doradcą współpracującym z menedżerami wysokiego szczebla.1
Podążaj za swoimi marzeniami
„Twoje życie będzie dużo lepsze, jeśli będziesz rozwijać swoje pasje. Ludzie zajmujący się tym, co im sprawia przyjemność, z reguły cieszą się życiem bardziej niż ci, którzy nie podążają za swoimi marzeniami”.
RICHARD BRANSON
Marzenia są paliwem napędzającym twoje sukcesy. Bez marzeń nigdy nie zdołasz osiągnąć znaczącego lub trwałego sukcesu. Mało tego – bez marzeń będziesz niczym silnik samochodowy, który został odcięty od paliwa wysokiej jakości. To może oznaczać, że przeżyjesz życie, które nigdy na dobre się nie zacznie.
Za historią każdej osoby odnoszącej sukcesy kryje się spełnione marzenie. Miałem okazję doradzać dziesiątkom ludzi święcących sukcesy – wszyscy oni zrealizowali po drodze przynajmniej jedno ze swoich marzeń. Było to jakieś marzenie z dzieciństwa lub pomysł, który pojawił się nieco później – coś, co ich motywowało, popychało do działania, budziło ich ekscytację i potrafiło ich urzec, a ostatecznie stało się podwaliną ich wielkich dokonań. Takie marzenie na horyzoncie pomaga ci wyjść poza strefę komfortu, przekroczyć granice między możliwym a niemożliwym, ułatwia przeprowadzanie życiowych wolt i podejmowanie wysokiego ryzyka.
Jako dorośli miewamy skłonność do ignorowania lub odsuwania w zapomnienie tego, co naprawdę kochamy. Godzimy się na to, by popychały nas do działania wskazówki i oczekiwania innych ludzi. Boleśnie doświadczyłem tego na własnej skórze: w szkole uwielbiałem geografię, ale idąc za cudzymi radami, wybrałem studia ekonomiczne. I tak, zamiast trzymać się własnych marzeń, zostałem księgowym. Czy zdarzyło ci się dokonać w życiu podobnego wyboru? Czasami dopiero spoglądając wstecz, uświadamiasz sobie, że wcale nie kroczysz własną ścieżką.
Ludzie sukcesu nigdy nie zapominają o tym, co kochają i co budzi w nich pasję. Szybko uczą się trzymać własnej ścieżki i dokonywać właściwych wyborów, niezależnie od tego, jak szalone lub niepopularne mogłyby się one wydawać innym. Pomyśl tu o Stevie Jobsie, założycielu Apple’a, który w pogoni za swoimi marzeniami porzucił studia na prestiżowej uczelni.
Za historią każdej osoby odnoszącej sukcesy kryje się spełnione marzenie.
Zastosuj to w praktyce
Poznaj swoje marzenia
O czym marzysz? Co naprawdę chcesz osiągnąć? Jakie marzenia zasługują na to, żeby ruszyć za nimi w pogoń?
Stwórz listę, wykorzystując słowa, bazgroły i rysunki. Takie zapiski mogą ci ułatwić dostrzeżenie powiązań między twoimi pomysłami; niewykluczone, że przy okazji na nowo odkryjesz dawno zapomniane cele i pragnienia. Pomocne mogą być następujące pytania:
• Co uwielbiałaś/uwielbiałeś robić jako dziecko i kim chciałaś/chciałeś zostać?
• Gdyby kwestie finansowe nie miały żadnego znaczenia, na jakie życie i pracę byś się zdecydowała/zdecydował?
• Jakie elementy twojego aktualnego życia są ci najmilsze?
• Co lubisz robić w wolnym czasie?
• Jakie aspekty życia twoich przyjaciół lub współpracowników budzą twoją zazdrość?
Podchodź z wiarą i optymizmem do swoich marzeń
Pomyśl o realizacji swoich marzeń, a następnie obserwuj, czy w twoim umyśle nie pojawią się obawy i negatywne myśli. Kto wie, czy twojej głowy nie wypełnią refleksje w rodzaju: „Mam już swoje lata, a na coś takiego jest już za późno”, „Ach, rodzina i kredyt hipoteczny ‒ nie mogę teraz wprowadzać w swoim życiu żadnych poważnych zmian” lub: „Moi rodzice nigdy nie poprą moich pomysłów”. Ludzie sukcesu powiedzą ci, że zawsze znajdą się powody, by czegoś nie robić. Musisz po prostu znaleźć siłę i odwagę, by zrobić pierwszy krok i przejść do czynów.
Twórz rozwiązania
Poszukiwanie sposobów, by zrealizować swoje marzenia, może sprawiać wrażenie beznadziejnego i przerażającego zadania. W pozostałych 99 rozdziałach tej książki znajdziesz narzędzia i rozwiązania, które pozwolą ci nabrać wiatru w żagle. Kluczową kwestią jest ustalenie, gdzie znajdujesz się w tym momencie i dokąd chcesz dotrzeć, a także przeanalizowanie tego, w jaki sposób możesz się uporać z wszelkimi rozbieżnościami między tymi dwoma położeniami. To niełatwe, więc z całego serca namawiam cię do zapewnienia sobie wsparcia swoich najbliższych – ideałem byłaby sytuacja, w której zdołalibyście dopasować własne marzenia, dzięki czemu moglibyście razem dążyć do realizacji części wspólnych celów.2
Proś o pomoc
„Każdemu, kto traktuje siebie zbyt poważnie, grozi śmieszność; nie zagraża ona natomiast temu, kto nieustannie śmieje się z samego siebie”.
VÁCLAV HAVEL
Żeby powiedzieć „nie wiem”, trzeba się wykazać odwagą, choć w gruncie rzeczy te słowa są niezwykle pozytywną reakcją i wyraźnie świadczą o tym, że nie traktujesz siebie zbyt poważnie. Uświadomienie sobie tego, że nie znasz odpowiedzi, i szczere przyznanie się do niewiedzy jest jedną z najważniejszych umiejętności, jakie możesz posiąść. Jeśli dążysz do doskonałości, czekają cię wyłącznie rozczarowania. Gdy dajesz wyraz swoim słabościom, inni natychmiast ruszają, by cię wesprzeć.
Kiedy zdarzy się, że dana sytuacja zdecydowanie nas przerasta, często robimy dobrą minę do złej gry. Zbyt wiele osób udaje, że wie, co należy robić, choć tak naprawdę potrzebuje pomocy. Zarówno w domu, jak i w pracy mamy do czynienia z ogromną presją, by zachowywać się tak, jak gdybyśmy znali wszystkie odpowiedzi.
Cała tajemnica polega na tym, żeby wiedzieć, kiedy lepiej po prostu wyznać: „Chwileczkę... tak naprawdę nie mam pojęcia, jak się z tym uporać”.
Gdy na horyzoncie pojawiają się całkiem nowe wyzwania, możesz odczuwać pokusę, aby stawiać im twardy opór, trzymając się swoich dawnych słów lub przekonań. Jednakże uparcie podążając utartymi drogami, nie masz szans dostrzec opinii i sugestii innych osób. Ludzie odnoszący sukcesy nie mają nic przeciwko przyznaniu się do tego, że tkwili w błędzie lub po prostu czegoś nie wiedzieli.
Życie to jedna wielka niewiadoma. Nie możesz zawsze mieć racji. Czasami najlepszym wyjściem z sytuacji jest wziąć na luz, zrobić krok wstecz, przyznać, że przydałaby się pomoc, po czym przestać traktować siebie tak poważnie.
Jeśli dążysz do doskonałości, czekają cię wyłącznie rozczarowania.
Zastosuj to w praktyce
Znajdź swoje słabe punkty
Rozważ następujące pytanie:
Czy zdarzyło ci się kiedyś z uporem trzymać jakiegoś poglądu lub opinii i wzbraniać się przed sprawdzeniem, czy twoje zapatrywania mogą być błędne?
Jeśli coś takiego kiedyś ci się przytrafiło, na co byłaś/byłeś ślepy i z czego wynikał ten fakt? Czy dostrzegasz jakiś wzorzec w swoich działaniach? Czy zawsze próbujesz mieć ostatnie słowo w sprzeczkach ze swoją drugą połówką? Czy ignorujesz opinie osób młodszych od ciebie? A może nienawidzisz przegrywać i żyjesz z nastawieniem „zwyciężyć za wszelką cenę”?
Okaż gotowość do zmiany swoich zachowań i przejawiania większej otwartości umysłu. W trakcie typowego dnia, wypełnionego podejmowaniem decyzji, wyrabianiem opinii i udzielaniem odpowiedzi, zadawaj sobie pytania: „Czy nic mi nie umyka? Czy jakiś aspekt tego zagadnienia nie pozostaje dla mnie niewidoczny?”.
Potrzebujesz trefnisia
Znajdowanie słabych punktów bywa trudne. Poproś o pomoc krewnych, przyjaciół i współpracowników, a następnie uczyń ich swoimi trefnisiami. Tak jak to się działo na dworach średniowiecznych królów, twoi trefnisie będą ci mogli wprost powiedzieć, kiedy wykazujesz się przesadnym uporem, robisz z siebie głupca lub bierzesz siebie zbyt poważnie. Który scenariusz bardziej ci się podoba: ten, w którym trefniś wytyka ci błąd, czy ten, w którym stajesz się obiektem powszechnych drwin?
Naucz się śmiać z siebie
Ludzie sukcesu zazwyczaj nie mają większych problemów ze śmianiem się z samych siebie, z własnych błędów i nieprawidłowego rozumowania. Okaż gotowość, by uderzyć się w pierś i nie traktować siebie ze śmiertelną powagą.3
Twórz własną przyszłość
„Przyszłość nie jest czymś, w co wkraczamy. To coś, co tworzymy”.
LEONARD I. SWEET
Ludzie sukcesu nigdy nie zdają się na zbieg okoliczności lub przeznaczenie. Możesz spojrzeć na czyjeś sukcesy i uznać, że temu komuś dopisało szczęście – na przykład znalazł się w właściwym miejscu we właściwym czasie. Prawda wygląda jednak tak, że każdy szczęśliwy traf jest następstwem wielu godzin (lub nawet lat) ciężkiej pracy i przygotowań.
Samo snucie marzeń i planów pozwalających zrealizować owe dążenia to za mało. Wdrożenie planu w życie oznacza powiedzenie sobie, że stworzysz własną przyszłość, zaś o tym, co się dzieje, nie będzie decydować wyłącznie łut szczęścia lub los. Musisz przejąć kontrolę nad sytuacją i zadbać o odpowiednie nastawienie – okazać gotowość do wytrwałej, ciężkiej pracy, poświęceń, podejmowania ryzyka i stawiania czoła różnym okolicznościom.
Nigdy nie zdawaj się na ślepy los. Współpracuję ze zbyt dużą liczbą klientów, którzy zrezygnowali z prób wpływania na kształt własnej przyszłości. Zrzekli się odpowiedzialności, sięgając po wszelkiego rodzaju kiepskie wymówki i obwiniając pecha lub inne osoby o wszystkie złe rzeczy, które dotychczas im się przytrafiły lub przytrafią w przyszłości. Łatwo przyjąć założenie, że jeśli nie udało ci się dotychczas osiągnąć sukcesu, to nie osiągniesz go również w nadchodzących miesiącach albo latach ‒ lecz to droga donikąd. Jeżeli chcesz zbudować sobie wspaniałą przyszłość, koniecznie przezwyciężaj fatalistyczne podejście.
Wielu ludzi sukcesu musiało pokonać niezliczone przeszkody, by zrealizować swoje dążenia – przypomnij sobie przykład Winstona Churchilla, który poniósł podczas swojej kariery politycznej wiele porażek, nim wreszcie został premierem Wielkiej Brytanii.
To właśnie w twojej głowie rodzi się nastawienie, które nie dopuści, by wydarzenia z przeszłości determinowały twoją przyszłość. Kluczową kwestią jest to, co myślisz i czujesz. Czy możesz z pełnym przekonaniem stwierdzić, że tworzysz własną przyszłość lub – parafrazując wiersz pt. Invictus Williama Ernesta Henleya – jesteś panem swojego przeznaczenia?
...każdy szczęśliwy traf jest następstwem wielu godzin (lub nawet lat) ciężkiej pracy i przygotowań.
Zastosuj to w praktyce
Nie pozwól, by inni cię zdołowali
Może cię kusić, by podzielić się marzeniami z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami, ale wykazuj się tu ostrożnością. Dla zbyt wielu ludzi „szklanka jest do połowy pusta”. Możesz zderzyć się z ich cynicznym albo sarkastycznym podejściem, z zazdrością lub krytycznym nastawieniem. Klienci, którym doradzałem, często wspominali, że podzieliwszy się swoimi celami z najbliższymi, słyszeli: „Chyba sobie żartujesz” albo: „Przestań bujać w obłokach i zejdź z powrotem na ziemię”. Twoje plany mogą być początkowo niezrozumiałe dla innych, więc daj ludziom czas, żeby się z nimi oswoili.
Staraj się znaleźć środowisko, które zapewni ci wsparcie i wspomoże w tworzeniu twojej przyszłości. To może oznaczać odsunięcie się od osób, które nie potrafią zaakceptować twoich planów.
Przeformułuj swoje poglądy
Czy trudno ci uwierzyć w to, że możesz stworzyć dla siebie fantastyczną przyszłość? Przekonania tego typu są mocno ograniczające, choć łatwej je przezwyciężyć, wiedząc, skąd biorą się takie przeświadczenia. Spisz dzisiaj wszystkie negatywne myśli, które cię blokują. Lęk przed najgorszym jest całkowicie naturalny, podobnie jak postrzeganie różnych rzeczy jako trudniejszych, niż są one w istocie. Gdy już zdołasz wychwycić wszystkie przekonania, które mogą cię ograniczać, spróbuj przeformułować swój sposób myślenia, szukając w negatywnych sytuacjach pozytywnych aspektów. Jeśli na przykład przełożony wręczył ci właśnie wypowiedzenie, doceń to, że ta sytuacja otwiera przed tobą szanse szukania nowych okazji.
Przyjrzyj się uważnie swoim marzeniom i planom na przyszłość, a potem zadaj sobie pytanie, co budzi w tobie największy niepokój. Pomyśl o najgorszej rzeczy, jaka może się zdarzyć, a potem określ, na ile prawdopodobne jest to, że ten scenariusz naprawdę się ziści. Czy to wystarczający powód, by zrezygnować z tworzenia przyszłości, o jakiej marzysz?
------------------------------------------------------------------------
Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki
------------------------------------------------------------------------