- promocja
- W empik go
21 cech skutecznego lidera - ebook
21 cech skutecznego lidera - ebook
Liderzy zawsze szukają czegoś, co da im przewagę. Dlatego wielu śledzi najnowsze trendy w teoriach przywództwa. Jednak wydumane koncepcje przywództwa i modne teorie zarządzania przychodzą i odchodzą. A co się nie zmienia? Cechy lidera!
Przyjrzyj się wielkim przywódcom w historii, a przekonasz się, że wszystkich łączyły pewne przymioty: kompetencja, inicjatywa, wizja, zaangażowanie, pasja, a z niej, nie z zajmowanej pozycji czy stanowiska, wynika odwaga potrzebna do realizacji wielkiej wizji. Lider pokazuje innym swoją pasję, wzbudzając też pasję u innych. I jeszcze bardzo ważna rzecz, lider może zrezygnować ze wszystkiego – z wyjątkiem odpowiedzialności. Zachęca swoich ludzi, by mówili mu to, co musi wiedzieć, a nie to, co chce usłyszeć. Rozwiń w sobie te cechy, a staniesz się osobą, za którą inni będą chcieli podążać.
Ponad milion osób poznało sekret przywództwa zawarty w książce "21 cech skutecznego lidera". O tym, czy będziesz dobrym liderem, decyduje to, jaką jesteś osobą.
Wsuń tę książkę do teczki. Trzymaj ją w szufladzie biurka. Daj ją swojemu protegowanemu. "21 cech skutecznego lidera" może pomóc ci stać się liderem, którym zawsze chciałeś być.
Spis treści
Podziękowania
Wprowadzenie
1. Charakter: Bądź solidny jak skała
2. Charyzma: Pierwsze wrażenie może przesądzić sprawę
3. Zaangażowanie: Odróżnia ludzi czynu od marzycieli
4. Dobra komunikacja: Bez niej będziesz szedł sam
5. Kompetencja: Jeśli ją zbudujesz, inni sami przyjdą
6. Odwaga: Jeden odważny tworzy większość
7. Przenikliwość: Połóż kres nierozwiązanym tajemnicom
8. Koncentracja: Człowiek skoncentrowany jest bystrzejszy
9. Hojność: Świecy nie ubędzie, gdy zapali inną
10. Inicjatywa: Bez niej nie ruszaj się z domu
11. Umiejętność słuchania: Słuchaj ludzi, a zdobędziesz ich serca
12. Pasja: Pokochaj swoje życie
13. Pozytywne nastawienie: Jeśli uwierzysz, że możesz, to będziesz mógł
14. Rozwiązywanie problemów: Nie pozwól, by twoje problemy były problemem
15. Dobre relacje z innymi: Jeśli zadbasz o relacje, znajdziesz sojuszników
16. Odpowiedzialność: Jeśli jej nie weźmiesz, nie poprowadzisz zespołu
17. Pewność siebie: Kompetencja nigdy nie rekompensuje niepewności siebie
18. Samodyscyplina: Pierwszą osobą, którą kierujesz, jesteś ty sam
19. Służba dla innych: Innych stawiaj na pierwszym miejscu
20. Pragnienie rozwoju: Aby przewodzić, musisz się stale uczyć
21. Wizja: Możesz osiągnąć tylko to, co widzisz
Zakończenie
O Autorze
Przypisy
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-67107-58-7 |
Rozmiar pliku: | 1,5 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Chcę podziękować wszystkim w wydawnictwie Thomas Nelson, którzy zawsze tak ciężko i efektywnie pracują nad moimi książkami.
Chciałbym podziękować członkom zespołu INJOY Group – Lindzie Eggers, mojej asystentce ds. administracyjnych; Brentowi Cole’owi, mojemu asystentowi ds. badań; oraz Stephanie Wetzel, mojej korektorce – dzięki nim jestem lepszy, niż jestem.
Dziękuję też Charliemu Wetzelowi, mojemu pisarzowi, który swoją pracą pomnaża mój czas i wpływ.1
CHARAKTER:
BĄDŹ SOLIDNY JAK SKAŁA
Przywództwo to zdolność do zjednoczenia ludzi we wspólnym celu oraz charakter budzący zaufanie.
Bernard Montgomery, brytyjski marszałek polny
Nigdy „dla świętego spokoju” nie sprzeniewierzaj się
swoim doświadczeniom i przekonaniom.
Dag Hammarskjöld, mąż stanu i laureat Nagrody Nobla
.
CZASEM TRZEBA POSTAWIĆ WSZYSTKO
NA JEDNĄ KARTĘ
Jeśli korzystałeś z mniejszych lotnisk lub latałeś korporacyjnymi samolotami, to pewnie widziałeś odrzutowiec Learjet, a może nawet nim leciałeś. Mnie parę razy zdarzyło się lecieć taką maszyną i jest to spore przeżycie. Te samoloty są małe – mogą zabrać na pokład tylko pięciu lub sześciu pasażerów – i bardzo szybkie. Jakbyś wszedł do wąskiej rury, do której przyczepiono silniki odrzutowe.
Muszę przyznać, że całe doświadczenie lotu Learjetem jest porywające. Najbardziej niesamowity jest jednak czas, jaki można zaoszczędzić. W życiu przeleciałem miliony kilometrów samolotami rejsowymi i jestem przyzwyczajony do długich dojazdów na lotniska, do wypożyczalni samochodów, autobusów wahadłowych, zatłoczonych terminali i ciągłych opóźnień. To może być koszmar. Natomiast Learjet może skrócić czas podróży nawet o połowę.
Ojcem tej niesamowitej maszyny był Bill Lear. Ten wynalazca, lotnik i biznesmen zarejestrował ponad 150 patentów, w tym patenty na automatycznego pilota, radio samochodowe oraz ośmiościeżkową taśmę magnetofonową. Lear był wizjonerem i w latach 50. XX wieku dostrzegł potencjał w produkcji małych odrzutowców korporacyjnych. Musiało upłynąć kilka lat, zanim zdołał zrealizować swoje marzenie, ale w 1963 roku pierwszy Learjet wykonał swój dziewiczy lot, a w 1964 roku Lear dostarczył pierwszy odrzutowiec klientowi.
Lear odniósł natychmiastowy sukces i szybko sprzedał dużą liczbę samolotów. Niedługo po uruchomieniu produkcji okazało się jednak, że dwie maszyny rozbiły się w tajemniczych okolicznościach. Lear był zdruzgotany. W tamtym czasie 55 Learjetów znalazło już swoich właścicieli i Lear bezzwłocznie napisał do nich wszystkich, by nie latali swoimi odrzutowcami, dopóki on i jego zespół nie ustalą przyczyny wypadków. Kwestia, że więcej istnień ludzkich może być zagrożonych, była dla niego znacznie ważniejsza niż negatywny rozgłos, jaki to działanie mogło nabrać w mediach.
Badając feralne loty, Lear odkrył potencjalną przyczynę wypadków, jednak nie mógł zweryfikować swojej hipotezy na ziemi. Tylko w jeden sposób mógł ustalić, czy właściwie rozstrzygnął problem. Musiał spróbować sam odtworzyć wydarzenie – w powietrzu.
Było to bardzo niebezpieczne, mimo to tak właśnie postąpił Lear. W powietrzu niemal stracił kontrolę nad odrzutowcem i niewiele brakło, by podzielił los dwóch pilotów. Udało mu się jednak przetrwać test i znaleźć defekt. Skonstruował nową część, wyposażył w nią wszystkie sprzedane wcześniej samoloty i w ten sposób wyeliminował zagrożenie.
„Uziemienie” samolotów kosztowało Leara mnóstwo pieniędzy. Z pewnością nasunęło też wątpliwości w głowach potencjalnych klientów. W rezultacie Lear potrzebował dwóch lat, żeby odbudować biznes. Nigdy jednak nie żałował swojej decyzji. Był gotów poświęcić sukces, fortunę, a nawet życie, by rozwiązać zagadkę wypadków lotniczych – ale nie chciał narazić na szwank swojej uczciwości i rzetelności. A to wymaga charakteru.
ROZWINIĘCIE
To, jak człowiek radzi sobie w okolicznościach życiowych, mówi wiele o jego charakterze. Sytuacje kryzysowe niekoniecznie kształtują charakter, ale z pewnością go ujawniają. Trudne chwile stanowią skrzyżowanie, na którym człowiek musi wybrać jedną z dwóch dróg: charakter lub odstępstwo od swoich zasad. Zawsze gdy wybiera charakter, staje się silniejszy, nawet jeśli ten wybór pociąga za sobą negatywne konsekwencje. Jak zauważył pisarz i laureat Nagrody Nobla, Aleksander Sołżenicyn: „Sens istnienia polega nie na zabieganiu o powodzenie i pomyślność, jak zwykliśmy sądzić, ale na dążeniu do rozwoju duchowego”. Rozwój charakteru leży u podstaw naszego rozwoju nie tylko jako liderów, ale przede wszystkim jako ludzi.
Co każdy człowiek powinien wiedzieć o charakterze?
1. Charakter to więcej niż słowa
Każdy może POWIEDZIEĆ, że jest solidny, rzetelny i uczciwy, jednak prawdziwą oznaką charakteru są czyny. Twój charakter stanowi o tym, kim jesteś. To, kim jesteś, decyduje o tym, co widzisz. A to, co widzisz, przesądza o tym, co robisz. Dlatego nie da się oddzielić charakteru od czynów człowieka. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego czyjeś czyny i intencje stale kłócą się z sobą, szukaj przyczyny w charakterze tego człowieka.
2. Talent jest darem, charakter zależy od nas
Nie mamy wpływu na wiele rzeczy w swoim życiu. Nie wybieramy sobie rodziców. Nie decydujemy o miejscu czy okolicznościach swoich narodzin ani o wychowaniu. Nie wybieramy sobie zdolności i poziomu inteligencji. Ale nasz charakter zależy od nas. W istocie tworzymy go za każdym razem, gdy podejmujemy jakąś decyzję – czy wykręcimy się z trudnej sytuacji, czy postanowimy się z nią zmierzyć, czy nagniemy prawdę, czy wytrzymamy jej ciężar, czy weźmiemy łatwe pieniądze, czy zapłacimy odpowiednią cenę. Kierując swoim codziennym życiem i podejmując takie a nie inne decyzje, nieustannie budujemy swój charakter.
3. Charakter gwarantuje trwały sukces w relacjach z ludźmi
Prawdziwe przywództwo zawsze wiąże się z innymi ludźmi. (Jest takie powiedzenie: jeśli myślisz, że wytyczasz innym drogę, ale nikt za tobą nie idzie, to znaczy, że tylko sobie spacerujesz). Ludzie nie ufają liderom ze skazami na charakterze i nie pójdą za nimi.
4. Liderzy nie są w stanie pokonać ograniczeń swego charakteru
Czy widziałeś kiedyś bardzo utalentowanych ludzi, którzy nagle się załamują po osiągnięciu pewnego poziomu sukcesu? Kluczem do zrozumienia tego zjawiska jest charakter. Steven Berglas, psycholog w Harvard Medical School i autor książki The Success Syndrome (Syndrom sukcesu), pisze, że ludzie, którzy osiągają szczyty, ale nie mają solidnego charakteru, będącego podporą w stresie, są skazani na porażkę. Jego zdaniem spotka ich jedna lub więcej z czterech rzeczy na literę „A”: AROGANCJA, bolesne poczucie ALIENACJI, AUTODESTRUKCYJNE poszukiwanie przygód lub AMORALNA rozwiązłość. Każda z nich jest straszną ceną za słaby charakter.
REFLEKSJA
Jeśli czujesz, że wciąga cię któraś z czterech rzeczy na literę „A”, opisanych przez Berglasa, zrób sobie przerwę. Uczyń wszystko, co trzeba, żeby odejść na chwilę od stresu związanego z twoim sukcesem i poszukaj profesjonalnej porady. Nie sądź, że dolina, w której się znalazłeś, wyrówna się z czasem za sprawą większych pieniędzy lub większego prestiżu. Zaniedbane rysy na charakterze tylko się powiększają i stają się z czasem coraz bardziej destrukcyjne.
Jeśli nie masz problemu z żadnym z tych czterech obszarów, to i tak powinieneś przeanalizować swój charakter. Postaw sobie pytanie, czy twoje słowa zawsze odpowiadają twoim czynom. Gdy mówisz, że coś zrobisz, czy zawsze doprowadzasz rzecz do końca? Jeśli mówisz dziecku, że przyjdziesz na jego występ lub mecz, czy zawsze się pojawiasz? Czy ludzie mogą tak ufać twoim słowom jak podpisanej umowie?
Gdy przewodzisz innym w domu, pracy i swoim otoczeniu, zrozum, że twój charakter jest twoim największym atutem. G. Alan Bernard, Prezes Mid Park, Inc., powiedział: „Szacunek, jakim musi być darzony przywódca, wymaga, by jego postawa etyczna była bez zarzutu. Lider nie tylko nie przekracza granicy między dobrem a złem, ale trzyma się bardzo daleko od ‹‹szarej strefy››”.
PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
Aby udoskonalić swój charakter:
• Poszukaj rys na swoim charakterze. Przyjrzyj się głównym obszarom swojego życia (praca, małżeństwo, rodzina, służba itp.) i ustal, gdzie być może szedłeś na skróty, odstępowałeś od swoich zasad lub zawodziłeś ludzi. Zapisz każdy przypadek, jaki pamiętasz z ostatnich dwóch miesięcy.
• Znajdź prawidłowości. Przeanalizuj zachowania, które właśnie zapisałeś. Czy istnieje jakiś szczególny obszar, w którym masz słabość, czy może jest pewien typ problemu, który ciągle się pojawia? Zidentyfikowanie takich prawidłowości pomoże ci zdiagnozować problemy z charakterem.
• Ponieś konsekwencje. Początek naprawy charakteru następuje wtedy, gdy jesteś w stanie skonfrontować się ze swymi wadami, przeprosić i ponieść konsekwencje swoich działań. Stwórz listę osób, których musisz przeprosić za swoje czyny, a potem szczerze ich przeproś.
• Odbuduj się. Konfrontacja z przeszłymi działaniami to jedno, natomiast czym innym jest budowa nowej przyszłości. Gdy już zidentyfikowałeś obszary swojej słabości, stwórz plan, który pomoże ci zapobiec ponownemu popełnianiu tych samych błędów.
DO PRZEMYŚLENIA
Pewien człowiek wziął swoją córeczkę na festyn, a ona natychmiast pobiegła do budki z watą cukrową. Gdy sprzedawca wręczył jej ogromną kulę waty, ojciec spytał: „Słonko, czy na pewno jesteś w stanie to wszystko zjeść?”.
„Nie martw się, tatusiu”, odpowiedziała dziewczynka. „Jestem znacznie większa wewnątrz niż na zewnątrz”.
Na tym polega prawdziwy charakter – trzeba być większym wewnątrz.
------------------------------------------------------------------------
Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki
------------------------------------------------------------------------