- W empik go
50 pomysłów na dania z grilla - ebook
50 pomysłów na dania z grilla - ebook
W książce znajdziecie przepisy na potrawy z rusztu, które z łatwością przygotujecie także poza sezonem, na patelni grillowej lub w piekarniku. Dania mięsne, rybne czy warzywne serwowane na plenerowym przyjęciu potrzebują towarzystwa sałatek, sosów i napojów – w książce m.in. receptura na domowy sos barbecue, sałatkę coleslaw i sangrię.
Beata Grątkowska, z wykształcenia ekonomista i dziennikarz. Z zamiłowania kucharz i stylistka potraw. Od kilku lat razem z Igorem (mężem i fotografem) prowadzi rubrykę kulinarną z miesięczniku „Dobre Rady”. Jej przepisy ukazywały się w magazynach „Olivia” i „Kuchnia”. Mama Baśki, wielbicielka sportu, literatury i muzyki rockowej.
Kategoria: | Kuchnia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7859-188-7 |
Rozmiar pliku: | 7,3 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Tu powinna znaleźć się opowieść o tym, jak fajną przygodą jest grillowanie. Radość ze spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, i to na świeżym powietrzu, wspólne przygotowywanie jedzenia, wyjątkowy smak dań z rusztu… Ale po co pisać o tym, co oczywiste.
Oddaję w Wasze ręce zbiór przepisów na dania z grilla. Znajdziecie tu pomysły na dania mięsne, rybne i wegetariańskie plus kilka szybkich patentów na sałatki, sosy i napoje w sam raz na plenerową imprezę. Mam nadzieję, że zainspirują Was do kulinarnych eksperymentów i poszukiwań. A poza sezonem, kiedy zatęsknicie za latem, przygotujecie to wszystko na grillowej patelni i w piekarniku.
Dobrej zabawy!
BeataNiezbędnik od A do Z
ARBUZY, ananasy, jabłka, brzoskwinie, gruszki, a nawet banany możesz grillować. Kawałki owoców nabij na bambusowe patyczki, posmaruj delikatnie miodem, skrop sokiem cytryny i piecz na średnim grillu przez 3 minuty często obracając. Albo owiń je w folię aluminiową. Smakują z lodami i jogurtem. I sprawdzają się w zaskakujących kombinacjach takich jak arbuz z octem balsamicznym czy jabłka faszerowane pleśniowym serem.
BBQ – sos barbecue kupisz gotowy, ale warto przygotować własny – przepis znajdziesz w książce.
BAKŁAŻAN i CUKINIA – grillowane smakują wyjątkowo. Pokrój warzywa na plastry o grubości około pół centymetra, posmaruj z obu stron oliwą i grilluj przez około 2 minuty z każdej strony (grubsze plastry odpowiednio dłużej).
CEBULA – możesz grillować żółtą i czerwoną, pokrojoną na ćwiartki lub grube plastry. Mniejsze cebulki np. szalotki nabij na bambusowe patyczki, żeby nie spadły z rusztu albo wykorzystaj aluminiowe tacki.
CYTRYNA i LIMONKA – niezastąpiony dodatek do grillowanych ryb i owoców morza, przydadzą się także do marynat i sosów.
DODATKI – samo mięso to za mało, warto zadbać o węglowodany. Szybkie pomysły to kasza kuskus albo bulgur – wystarczy zalać wrzątkiem i poczekać aż napęcznieje, tortille (wraps) i chlebek pita.
DREWNO – grill opalany drewnem da ci więcej możliwości, bo zawarte w drewnie olejki aromatyczne nadadzą potrawom wyjątkowego smaku. Wybieraj drewno drzew liściastych.
GOTOWE WĘDLINY i kiełbasy zawierają saletrę albo podobne do niej związki soli, grillowane nie wpływają dobrze na zdrowie (choć trudno im się oprzeć), na ruszt wrzucaj raczej surowe mięsa.
GORCZYCA, JAŁOWIEC, ZIELE ANGIELSKIE i inne przyprawy przydadzą ci się do przygotowania marynat.
JOGURT – sprawdzi się jako marynata, bo sprawi że mięso skruszeje i pozostanie wilgotnie, a poza tym jest bazą świetnych zdrowych sosów.
KREWETKI – wyglądają i smakują znakomicie, potrzebują zalewie 4-5 minut na grillu. Grilluj je na bambusowych patyczkach (jeśli grillujesz krewetki w pancerzach, nabij je na namoczone wcześniej patyczki).
MIĘSO – większość mięs warto wcześniej zamarynować, nawet przez całą noc. Możesz grillować wieprzowinę: karkówkę, schab, polędwicę, żeberka (te przed marynowaniem możesz obgotować, wtedy szybciej upieką się na ruszcie), wołowinę, jagnięcinę i drób, szczególnie mięso kurze: udka, piersi, skrzydełka. Delikatne i kruche mięsa będą gotowe po 8-10 minutach grillowania, większe i bardziej tłuste kawałki potrzebują 20 – 30 minut.
MIÓD – najlepiej płynny lub delikatnie podgrzany, wykorzystasz go jako składnik marynat oraz glazur do mięs i ryb, dzięki niemu dania z grilla tak ładnie błyszczą.
NAPOJE – nie może ich zabraknąć podczas uczty w plenerze, chłodne piwo i wino sprawdzają się zawsze, ale mamy też kilka dodatkowych propozycji.
OLIWA i OLEJE (słonecznikowy, rzepakowy, z pestek winogron) – niezbędny rekwizyt, posmarujesz nimi mięso i warzywa przed grillowaniem, dodasz do marynat i sosów.
PAPRYKA – całe strąki pokrój na połówki lub ćwiartki, posmaruj z oliwą i ułóż skórką do dołu. Papryka jest gotowa, kiedy skórka zbrązowieje i łatwo będzie odchodzić od miąższu. Obraną możesz podać z octem z białego wina i oliwą.
PIECZARKI – grilluj przekrojone na pół lub w całości. Gotowe będą miękkie i stracą biały kolor. Posól je dopiero po upieczeniu.
RUSZT – pamiętaj o jego dokładnym czyszczeniu, pozostałości grilla sprzed tygodnia nie poprawią smaku potraw.
RYBY – możesz je grillować w całości np. pstrągi, okonie, sardynki (włóż je do specjalnych grillowych koszyczków) i w kawałkach – filety, dzwonka, steki (łosoś, tuńczyk, sandacz).
SERY – grillowy hit, wypróbuj fetę, halloumi, camembert, sery z błękitną pleśnią i bliższy naszemu sercu – oscypek. Grilluj owinięte w folię aluminiową, żeby nie stracić zawartości, kiedy zmiękną pod wpływem ciepła. Do serów podaj owoce albo konfiturę z żurawin czy borówek.
SEZON - w naszych warunkach pogodowych sezon grillowy niestety nie trwa długo. Proponowane potrawy przyrządzisz też na patelni grillowej poza sezonem. Warto wyłożyć ją kawałkiem papieru do pieczenia, wtedy mięso i warzywa nie będą przywierać. Większe kawałki mięsa możesz później przełożyć na blachę i wstawić do piekarnika, żeby dopiekły się w środku.
ŚWIEŻO MIELONY PIEPRZ – ma zupełnie inny smak i aromat niż ten z torebki, naprawdę warto zainwestować w młynek.
TYMIANEK, bazylia, mięta, kolendra i inne zioła wzbogacają smak marynat i są składnikiem wielu sosów do ryb i mięs.
WĘGIEL – palący się węgiel wydziela szkodliwe substancje, które mogą trafić do jedzenia. Potrawy kładź na ruszt, kiedy węgiel się wypali i będzie biały.
WITAMINY – niewiele ich w kiełbasie, kaszance i karkówce, więc zadbaj o nie przygotowując sałatki i surówki, wszak jest sezon na piękne warzywa.
ZIEMNIAKI - wybierz młode, nieduże ziemniaki, dokładnie je wyszoruj. Warto je wcześniej obgotować i tylko podpiec na ruszcie. Grilluj same i podawaj z jogurtem, koperkiem, morską solą albo owiń plasterkiem boczku lub dojrzewającej szynki.
MIĘSO
SZYNKA czosnkowo-rozmarynowa
Składniki na 8 porcji:
8 kotletów z szynki wieprzowej
1,5 szklanki wody
½ szklanki płynnego miodu
4 łyżki brązowego cukru
4 zmiażdżone ząbki czosnku
Po 1 łyżce ziaren czarnego pieprzu i nasion gorczycy
1 łyżka suszonego rozmarynu
1 łyżka soli
1 liść laurowy
Wodę zagotuj z miodem i przyprawami. Zdejmij z palnika i wystudź. Mięso włóż do miski, zalej marynatą, wstaw do lodówki na całą noc.
Piecz na grillu smarując marynatą, przez ok. 6-7 minut z każdej strony.
Aromatyczna POLĘDWICA
Składniki na 6 porcji:
3 średnie polędwice wieprzowe
3 łyżki oleju
Marynata:
1 duża cebula
2 łyżeczki mielonego kminku
1 łyżeczka chilli
1 łyżeczka mielonych nasion kolendry
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka mielonego czarnego pieprzu
1 łyżeczka brązowego cukru
2 łyżki octu z czerwonego wina
8-10 łyżek oleju
Umyte, osuszone i oczyszczone polędwice ułóż w płaskim naczyniu.
Zmieszaj wszystkie przyprawy, dodaj posiekaną cebulę, ocet i olej, zalej mięso marynatą. Wstaw do lodówki na 2-3 godziny, obróć od czasu do czasu.
Grilluj na średnio rozgrzanym grillu przez 20-30 minut, od czasu do czasu obracając i smarując pozostałą marynatą. Po upieczeniu odłóż na kilka minut. Mięso potrzebuje odpocząć, wtedy soki rozejdą się równomiernie. Pokrój i podawaj z sałatkami i sosami.
Szaszłyki z POLĘDWICZEK wieprzowych
Składniki na 4 porcje:
400 gram polędwiczek wieprzowych
2 kolby kukurydzy
16 szalotek
2 łyżki posiekanej natki
2 łyżki octu z białego wina lub soku z cytryny
3 łyżki oleju
1 ząbek czosnku
Sól i pieprz
Polędwiczki umyj, wysusz, pokrój na dość duże kawałki. Z oleju, octu albo soku z cytryny, przeciśniętego przez praskę czosnku, soli i pieprzu przygotuj marynatę, zalej mięso, marynuj przez ok. 2 godziny.
Kukurydze obierz z liści, pokrój na krążki, obierz szalotki. Rozgrzej grill. Na patyczki do szaszłyków nabij krążki kukurydzy, kawałki polędwiczek i całe szalotki (możesz użyć drobnych cebulek), grilluj na średnim ogniu przez ok. 15-17 minut obracając w trakcie i smarując pozostałą marynatą.
Rada: do szaszłyków podaj zrumienione na grillu kromki bagietki. Pasują do nich rozmaite sosy – majonezowy, czosnkowy, ketchup czy sos z pieczonej papryki.
KARKÓWKA w piwie
Składniki na 6-8 porcji:
1 kg karkówki bez kości
Marynata:
4 łyżki oleju
Szklanka jasnego piwa
2 liście laurowe
1 łyżeczka mielonego kminku
Po 5 ziaren jałowca i czarnego pieprzu
Sól
Karkówkę umyj i pokrój na plastry o grubości około centymetra. Każdy płat oprósz solą i pieprzem.
Piwo zmieszaj z olejem, dodaj kminek, jałowiec i ziarna pieprzu rozgniecione nożem, wrzuć liście laurowe, dodaj sól.
Mięso zalej marynatą i odstaw na co najmniej 3 godziny, najlepiej na całą noc. Kilkakrotnie obróć mięso podczas marynowania.
Osącz kotlety z marynaty i grilluj bezpośrednio na gorącym ruszcie przez około 8 każdej strony, aby mięso dobrze się zrumieniło. Podczas pieczenia smaruj marynatą. Podawaj z porcją warzyw.
Rada: Do marynaty możesz dodać łyżkę keczupu oraz łyżeczkę lub mielonej ostrej papryki.