Algorytmiczny lider - ebook
Algorytmiczny lider - ebook
Największym zagrożeniem, przed którym stoimy, nie są zastępujące nas roboty, ale nasza niechęć do odkrywania siebie na nowo.
Żyjemy w epoce cudów: autonomiczne samochody, urządzenia, które przewidują nasze potrzeby, i roboty zdolne do wszystkiego – od zaawansowanej produkcji po skomplikowane operacje medyczne. Automatyzacja, algorytmy i sztuczna inteligencja zmienią każdy aspekt codziennego życia. Ale czy jesteśmy świadomi tego, co to oznacza dla przyszłości pracy, przywództwa i ludzkiej kreatywności? Boimy się, że roboty wkrótce zastąpią nas w pracy, ale szybki postęp w rozwoju inteligencji maszyn rodzi o wiele ważniejsze pytanie: jaki jest prawdziwy potencjał ludzkiej inteligencji w XXI wieku?
Futurysta Mike Walsh zsyntetyzował lata badań i wywiadów z czołowymi liderami biznesu, pionierami sztucznej inteligencji i naukowcami zajmującymi się big data, tworząc zestaw 10 zasad, dzięki którym czytelnicy będą mogli zaplanować własną drogę osobistej przemiany, wykorzystać moc algorytmów i wyznaczyć jasną ścieżkę dla swojej firmy, zespołu i dla siebie. Zasad, które pomogą przetrwać i rozwijać się w erze bezprecedensowych zmian. Algorytmiczny lider to pełen nadziei i praktyczny przewodnik dla liderów wszystkich typów organizacji.
Wielkie firmy tworzy się na bazie kultury. Prorocza wizja Mike’a Walsha, wizja algorytmicznej firmy przyszłości, to nie robotyczna armia bezdusznych dashboardów analizujących dane, ale żywy, oddychający organizm – społeczność ludzi, dla których motywacją jest coś więcej niż wynagrodzenie; dla których liczy się cel i oddziaływanie; podejmowanie decyzji i autonomia; miejsce pracy i współpraca. Rzecz warta przeczytania.
Brian Halligan, założyciel i dyrektor generalny HubSpot
Mike Walsh pokazuje, jak – pod wpływem technologii – już teraz zmienił się biznes, i przewiduje, jak będzie się on zmieniał w przyszłości. Opisuje cechy lidera algorytmicznego, który ma przede
wszystkim łączyć, a nie kontrolować. Na szczęście dla nas, ludzi, mamy nadal ważną rolę do odegrania w świecie kontrolowanym przez sztuczną inteligencję, spuentowaną w zasadzie „w razie wątpliwości pytaj człowieka”. Obowiązkowa pozycja na liście każdego menedżera i przedsiębiorcy, który nie chce pewnego dnia obudzić się w niezrozumiałym dla niego świecie.
Wojciech Kostrzewa – CEO Billon Group, Prezes Polskiej Rady Biznesu
Jak odnaleźć się na rynku pracy i w środowisku biznesowym, kiedy automatyzacja oraz inteligentne systemy oraz rozbudowane algorytmy coraz częściej zastępują pracę człowieka? Ta książka porusza wiele ważnych aspektów zarządzania i osadza je w realiach, które, choć brzmią futurystycznie, to już w tym momencie stają się rzeczywistością i wyzwaniem dla wielu osób i organizacji.
Piotr Śliwiński – coach, konsultant biznesu, autor bloga „Manager z Głową”
O AUTORZE
Mike Walsh jest dyrektorem generalnym Tomorrow, globalnej firmy doradczej zajmującej się projektowaniem firm na miarę XXI wieku. Doradza liderom, jak kierować nimi w taki sposób, by mogły jak najlepiej prosperować w obecnej epoce rewolucyjnych zmian technologicznych. Mike jest prawdziwym globalnym nomadą: przez ponad 300 dni w roku podróżuje po całym świecie, badając trendy, zbierając case studies i przemawiając na temat przyszłości biznesu. Wielu spośród klientów Mike’a znajduje się na światowej liście Fortune 500, a jako rozchwytywany prelegent regularnie występuje on publicznie razem z największymi liderami i ikonami biznesu. Wcześniej założył Jupiter Research w Australii, a także zajmował wysokie stanowiska strategiczne w News Corporation w regionie Azji i Pacyfiku. Inne jego książki to Futuretainment i The Dictionary of Dangerous Ideas. Co tydzień w ramach prowadzonego przez siebie podcastu Between Worlds Mike przeprowadza wywiady z prowokującymi myślicielami, innowatorami i innymi niespokojnymi duszami.
Kategoria: | Bankowość i Finanse |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-66570-80-1 |
Rozmiar pliku: | 4,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Markus Sieger – Prezes Grupy Polpharma
Ta książka wywołała we mnie najpierw głęboki niepokój, a potem równie głęboko mnie zainspirowała. Podobnie jak wy próbuję robić wszystko, co w mojej mocy, aby dbać o jak najlepszy rozwój, w miarę jak nasz świat staje się coraz bardziej złożony i zagmatwany – świat, w którym proste reguły najzwyczajniej już się nie sprawdzają. Którędy iść do przodu? Drogę wskaże 10 zasad Mike’a Walsha, wydestylowanych z prawdziwego doświadczenia i głębokiego myślenia.
Michael Bungay Stanier – autor Nawyku Coachingu, bestsellera „The Wall Street Journal”
Lektura książki Mike’a Walsha dostarcza czytelnikowi wielu ciekawych i trafnych spostrzeżeń na temat zmian, jakie nam towarzyszą i będą towarzyszyły przy wprowadzaniu technologii cyfrowych. Opisane wyzwania poparte są wieloma ciekawymi przykładami i pytaniami, na jakie musi sobie odpowiedzieć współczesny lider. Książka w prosty sposób objaśnia technologie, ich możliwości oraz rosnącą rolę danych w otaczającym nas świecie. Jest to swego rodzaju przewodnik dla przywódców, przedsiębiorców, wskazujący ścieżkę transformacji ich pozycji i zadań w organizacjach XXI wieku. Algorytmiczny lider inspiruje, pobudza do myślenia i wskazuje praktyczne ramy wykorzystania technologii cyfrowych w sposób odpowiedzialny, efektywny i etyczny.
Piotr Beńke – Chief Technology Officer at IBM Poland & Baltics
Stoimy u progu ery sztucznej inteligencji. Mike Walsh oferuje przywódcom zwięzły przewodnik, który pomoże im zrozumieć tajniki tej nowej epoki, epoki algorytmów, oraz zobaczyć, jak się je stosuje w globalnym kontekście, niezwykle rewolucjonizującym i niezwykle różnicującym. Przyszłości SI nie sposób pojąć bez uwzględnienia Azji. Zrozumienie takich przywódców jak Jack Ma i Masayoshi Son jest równie ważne jak uczenie się od Jeffa Bezosa czy Reeda Hastingsa. Niezależnie od tego, czy pracujesz w San Francisco, czy w Szanghaju, Algorytmiczny lider będzie dla ciebie zestawem narzędzi poznawczych służących zmianie sposobu myślenia i sposobu pracy, zmianie tego, co jest potrzebne, aby zwyciężać w coraz bardziej niepewnej przyszłości.
Porter Erisman – były wiceprezes Alibaby i autor książki Alibaba’s World
Są dobre wiadomości w epoce szybkiego wzrostu znaczenia automatyzacji decyzji i sztucznej inteligencji w biznesie: nadal potrzebny jest tu człowiek, który podejmuje coraz bardziej strategiczne decyzje. Decyzje automatyczne podejmuje AI. Decyzje kluczowe – wciąż wyłącznie człowiek, architekt. Ale to wszystko tylko w sprzyjającej kulturze – należy tutaj w pełni zgodzić się z autorem, który inspiruje do nowego myślenia o przywództwie.
Dariusz Mazurkiewicz – CEO – Polski Standard Płatności
Rola przywódcy nigdy nie ulegała tak gruntownym zmianom jak dziś, w czasach, kiedy oprócz znajomości technologii największą wartością są ludzie. Ważne jest, by lider potrafił budować i wspierać kulturę organizacji, która przyciągnie najciekawsze talenty, która będzie sprawdzać się w warunkach ciągłej niepewności i w której będzie się chciało pracować. Musimy uzmysłowić sobie, że wspaniałym liderem nie można się urodzić – trzeba się nim stać, i jest to ciężka praca. Nie ma też na rynku wielu przykładów, na których można się uczyć, bo przywództwo przechodzi ogromną transformację. Co możemy wiec zrobić? Szukać programów edukacyjnych, które rozumieją nową rolę przywódcy i/albo kupić książkę Mike’a Walsha Algorytmiczny lider, dzięki której możemy poznać odpowiednie przykłady i historie osób, które budują organizacje odporne na to, co przyniesie przyszłość. Lektura obowiązkowa dla każdego przywódcy, w każdej szerokości geograficznej.
Jowita Michalska – Chief Executive Officer – Digital University
Algorytmiczny lider jest genialny i przerażający. Skala zmian, jakie SI wprowadza do naszego życia, może być oszałamiająca. W tej niezwykle aktualnej książce Mike Walsh przedstawia (często sprzeczne z intuicją) pomysły i fascynujące spostrzeżenia na temat tego, co przyniosą nadchodzące dekady. Przeczytaj tę pozycję dwa razy – albo na wszelki wypadek trzy. To książka absolutnie niezbędna.
Efe Çakarel – założyciel i dyrektor generalny MUBI
Przeczytałem wiele tysięcy stron o wpływie algorytmów i automatyzacji na nasze życie, ale Algorytmiczny lider Mike’a Walsha zdecydowanie wyróżnia się na ich tle. Ta książka nie kryje złożoności problemu, nie szczędzi praktycznych lekcji, nie poprzestaje na powierzchownej analizie przyszłości pracy. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto zastanawia się, jak inteligentni ludzie mogą współpracować z inteligentnymi maszynami”.
David Epstein – autor bestsellerów „The New York Timesa” The Sports Gene oraz Range
Mike Walsh pokazuje, jak – pod wpływem technologii – już teraz zmienił się biznes, i przewiduje, jak będzie się on zmieniał w przyszłości. Opisuje cechy lidera algorytmicznego, który ma przede wszystkim łączyć, a nie kontrolować. Na szczęście dla nas, ludzi, mamy nadal ważną rolę do odegrania w świecie kontrolowanym przez sztuczną inteligencję, spuentowaną w zasadzie „w razie wątpliwości pytaj człowieka”. Obowiązkowa pozycja na liście każdego menedżera i przedsiębiorcy, który nie chce pewnego dnia obudzić się w niezrozumiałym dla niego świecie.
Wojciech Kostrzewa – CEO Billon Group, Prezes Polskiej Rady Biznesu
Jak odnaleźć się na rynku pracy i w środowisku biznesowym, kiedy automatyzacja oraz inteligentne systemy oraz rozbudowane algorytmy coraz częściej zastępują pracę człowieka? Ta książka porusza wiele ważnych aspektów zarządzania i osadza je w realiach, które, choć brzmią futurystycznie, to już w tym momencie stają się rzeczywistością i wyzwaniem dla wielu osób i organizacji.
Piotr Śliwiński – coach, konsultant biznesu, autor bloga „Manager z Głową”PRZEDMOWA DO WYDANIA POLSKIEGO
We wrześniu 2016 roku na obrzeżach Waszyngtonu czekałem na wystąpienie głównego speakera, który miał przemówić do kilku tysięcy zgromadzonych w centrum konferencyjnym fanów technologii prawniczych. Miał wystąpić – jak zdawało się w owym czasie – przed grupą osób niekojarzonych z technologiami.
Pomyślałem, że czeka mnie godzina z kolejnym „power speakerem”, podsycającym uczucia rozchybotanych emocjonalnie liderów. Jednym z tych „power speakerów”, których jedynym celem jest poklepanie liderów po plecach, dodanie im pewności siebie i utwierdzenie ich w przekonaniu, że podejmują rozsądne działania i trafne decyzje.
Nic z tych rzeczy. Na scenę wyszedł prawdziwy showman, który opisywał świat w taki sposób, że wszystko wydawało się oczywiste. Poruszył jednak tematy, które wcześniej nie zaprzątały uwagi widzów siedzących w sali. Jego spostrzeżenia na temat rozwijającej się technologii, jej wpływu na przedsiębiorców, jak i wytyczonych kierunków były bardzo trafne i odświeżające.
Nawet nie zauważyłem, gdy minęła godzina jego wystąpienia. Pomyślałem wtedy, że warto byłoby przedstawić Mike’a szerszej publice w Polsce. W 2019 roku udało nam się go zaprosić do Warszawy, gdzie po raz kolejny udowodnił, że ma bezbłędne wyczucie panujących trendów. W międzyczasie wydał niezwykle interesującą książkę.
Jej polskie tłumaczenie trafiło do mnie już w trakcie pandemii i zacząłem zadawać sobie wtedy pytanie, czy tezy Mike’a są nadal aktualne. De facto najlepiej to skomentować, parafrazując przewodni komentarz autora: The future is now. Otóż: The future is more now.
Sami sprawdźcie. Miłej lektury.
Piotr Spaczyński, Partner Zarządzający, SSW Pragmatic SolutionsOD AUTORA
Jestem bardzo wdzięczny i zaszczycony, że mogę napisać to wprowadzenie do pierwszej polskiej edycji Algorytmicznego lidera (The Algorithmic Leader). Pod wieloma względami nigdy nie było lepszego czasu na zgłębianie pomysłów zawartych w tej książce.
W ciągu ostatnich kilku lat Polska stała się cyfrową potęgą w zakresie innowacyjnych start-upów, talentów informatycznych i zaawansowanych nowych usług gospodarczych. Narodowa transformacja nadeszła w samą porę. Na natchnione przywództwo, radykalne modele działania i nowe technologie nigdy wcześniej nie było takiego zapotrzebowania, jak w czasie wydarzeń, które miały miejsce po wybuchu pandemii COVID-19 w 2020 roku.
Pandemia zmieniła nasz sposób życia i przyspieszyła nadejście pracy nowej generacji. Każda organizacja musiała szybciej wdrożyć swoje plany transformacji. Dla wielu z nas praca w domu sama w sobie okazała się nowym i nieoczekiwanym wyzwaniem – był to jednak dopiero początek czegoś znacznie większego, przekształcenia charakteru samego biznesu.
Teraz wszyscy jesteśmy częścią cyfrowej rewolucji. Z dnia na dzień to, co kiedyś nazywaliśmy transformacją cyfrową, stało się planem na utrzymanie się w biznesie. Bez względu na to, czy będzie to obsługa klientów za pośrednictwem kanałów cyfrowych lub przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji – w najbliższych dwunastu miesiącach najprawdopodobniej będziemy mieli do czynienia ze zmianami, które w normalnej sytuacji potrwałyby dekadę. Nie każdy biznes temu sprosta, ale te, którym się to uda, już nigdy nie będą takie same. Jeśli chodzi o liderów, teraz bardziej niż kiedykolwiek jest czas, aby zwiększyć swoje możliwości, przyjąć nowe technologie i przemyśleć na nowo to, czym się zajmują.
Znajdujemy się u progu nowej ery. W taki sam sposób, w jaki silnik parowy i energia elektryczna zmieniły wydajność w poprzednich epokach, sztuczna inteligencja, algorytmy i automatyzacja będą miały zasadnicze znaczenie w kwestii tego, jak będziemy żyć i pracować w przyszłości. Nasz sukces zależy od tego, jak szybko zdołamy nauczyć się, co te nowe narzędzia i technologie oznaczają dla podejmowania decyzji, projektowania organizacji i kierowania ludźmi.
Mam nadzieję, że moja książka zainspiruje obecne i przyszłe pokolenie polskich liderów do poszukiwania nowych sposobów pracy i myślenia. To właśnie w chwilach zawirowań i niepewności pojawiają się najśmielsze pomysły i przełomowe rozwiązania technologiczne. Tym samym chciałbym podziękować Piotrowi Spaczyńskiemu, Mai Stirmer-Wiei oraz zespołowi SSW Pragmatic Solutions, bez których ta książka nie mogłaby powstać. Nie mogę się doczekać, aż będę mógł spędzić więcej czasu w waszym wspaniałym kraju i stać się częścią procesu transformacji, który was czeka.
Mike Walsh