Apetyt na wege - ebook
Apetyt na wege - ebook
„Apetyt na wege” to zbiór najciekawszych przepisów, podzielonych według pór roku i miesięcy. Receptury te stworzone zostały z myślą nie tylko o wegetarianach, ale głównie o wszystkich osobach, które są zainteresowane zdrowym gotowaniem.
Główna zasada - to unikanie chemii w żywności!
Druga zasada - to różnorodność.
W „Apetycie na wege” znaleźć można m.in. przepisy na dania z pokrzywy czy z komosy białej (pospolicie nazywanej lebiodą).
Kategoria: | Kuchnia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8041-022-0 |
Rozmiar pliku: | 4,2 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
„Apetyt na wege” to zbiór moich najciekawszych przepisów, podzielonych według pór roku i miesięcy. Receptury te stworzone zostały z myślą nie tylko o wegetarianach, ale głównie o wszystkich osobach, które są zainteresowane zdrowym gotowaniem.
Główną zasadą, którą kieruję się w kuchni, to unikanie chemii w żywności. Zdaję sobie sprawę z tego, że w dzisiejszych czasach nie da się jej całkowicie wyeliminować z jedzenia. Jednak świadome podejście – czytanie etykiet, unikanie dań gotowych i innych wysoko przetworzonych produktów, omijanie fast foodów szerokim łukiem – to już bardzo wiele!
Druga zasada, która przyświeca mi podczas gotowania, to różnorodność. Dieta wegetariańska to wyjątkowa szkoła tworzenia kreatywnych, kolorowych i zdrowych potraw. Decyzja o wykluczeniu mięsa, wiąże się z naturalnym poszukiwaniem źródeł witamin w produktach roślinnych. Zyskujemy dzięki temu ogromną wiedzę na temat wielu gatunków warzyw i owoców, o których wielu wyznawców schabowego nawet nie słyszało!
Lubię bawić się gotowaniem (czasami mi coś nie wychodzi, ale to nic!) i poszukiwać nowych smaków. Gdzie je znajduję? W pobliskim warzywniaku, na bazarku, w dziale warzywno-owocowym w supermarkecie, ale przede wszystkim w ogródku mojej mamy i na łonie natury. Ostatnio bardzo inspirują mnie chwasty. W „Apetycie na wege” znajdziecie m.in. przepisy na dania z pokrzywy czy z komosy białej (pospolicie nazywanej lebiodą).
Odżywiamy się wraz z rytmem pór roku. Nasz jadłospis zmienia się z miesiąca na miesiąc. W zależności od sezonu w jadłospisie dominują inne warzywa i owoce. Sięgając po wiele produktów oferowanych przez daną porę roku, urozmaicamy swoją dietę i zapewniamy sobie zdrowie!Wywar warzywny
Składniki:
- 2 marchewki
- kawałek selera
- niewielki korzeń pietruszki
- kawałek pora
- kilka listków świeżego lubczyku
- łyżeczka kurkumy
- 2 ząbki czosnku
- 1 niewielka cebula
- 3 ziarenka ziela angielskiego
- 4 suszone jagody jałowca
- listek laurowy
- łyżeczka zmielonych nasion kolendry
- sól i pieprz
- makaron do podania
Przygotowanie:
Do garnka z zimną wodą wrzucić warzywa: marchewkę, pietruszkę, por i seler oraz ziele angielskie, jagody jałowca i liść laurowy. Postawić na ogniu i zagotować. Na suchej patelni lub nad palnikiem przypalić cebulę rozkrojoną na pół. Wrzucić ją do gotującego się bulionu. Pod koniec gotowania doprawić solą, pieprzem, listkami lubczyka oraz kurkumą i kolendrą. Kiedy wszystkie warzywa będą już miękkie, a bulion będzie miał odpowiedni smak należy odcedzić warzywa na sicie.
Rosół podawać z ugotowanym makaronem, z dużą ilością zielonej pietruszki i z ugotowanymi warzywami.
Wskazówki:
- jak osiągnąć żółty kolor bez kurkumy? Do wywaru wrzucamy cebulę z kawałkiem łuski. Nie musi być jej dużo, już odrobina wystarczy, by wywar zabarwił się na piękny, złoty kolor
- co zrobić z warzywami odcedzonymi z wywaru? Absolutnie nie można ich wyrzucać! Można zrobić sałatkę: pokroić warzywa w kostkę, dodać jajko, kwaśne jabłko, świeży lub mrożony groszek, jajko i majonez (najlepiej wegański)
- warto ugotować więcej bulionu, podzielić na porcje i zamrozić
- ten wywar jest bardzo uniwersalny, na jego bazie można stworzyć wiele, wegetariańskich i wegańskich potraw: risotto, zupy, sosyZakwas żytni
Składniki:
- mąka żytnia razowa
- ciepła woda
Przygotowanie:
Pierwszego dnia wymieszać 3 łyżki mąki żytniej z ½ szklanki ciepłej wody. Potem każdego dnia dodawać po 1 łyżce mąki i 2 łyżkach ciepłej wody. Zakwas należy mieszać drewnianą łyżką 2 razy dziennie. Najlepiej przechowywać go w nieprzezroczystym, ceramicznym naczyniu. Powinien stać w ciepłym miejscu w kuchni i być przykryty ściereczką. Można go używać do wypieków już po 3 dniach!
Idealna baza nie tylko do wypieku chleba, ale też do doprawienia i zagęszczenia zup, np. żurku, grzybowej, chrzanowej.Ekstrakt waniliowy
Składniki:
- 2 laski wanilii
- 200 ml mocnego alkoholu (np. spirytus, czysta wódka, a najlepiej – Burbon)
Przygotowanie:
Laski wanilii umieścić w buteleczce z alkoholem, odstawić. Po kilku dniach płyn zmieni kolor na bardzo ciemny, a po kilku tygodniach będzie doskonale waniliowy! Można do niego na bieżąco dolewać alkoholu lub wzmacniać kolejnymi laskami wanilii. Ekstrakt można stosować zamiast cukru waniliowego.WIOSNA
Kojarzy się z kolorem zielonym i właśnie on dominuje w tym czasie na naszych talerzach! Wiosną wszystko budzi się do życia, a więc wegetarianin ma coraz więcej do jedzenia. Na początku, w marcu, nie ma jeszcze tego za wiele, dlatego sięgamy po produkty z zimowej półki – mrożonki, grzyby hodowlane (pieczarki, boczniaki), warzywa kiszone. Ale już w kwietniu można raczyć się nowalijkami – młodymi, kolorowymi roślinkami pełnymi witamin. Botwinka, rzodkiewka, sałata, szczypiorek często pojawiają się w tym czasie na naszych stołach.
Maj to szczyt sezonu wiosennego. Mamy w tym czasie obfitość świeżych, w pełni dojrzałych, krajowych produktów. W maju znajdziemy już na straganach szparagi. Najlepsze są zielone, które mają moim zdaniem najbogatszy smak, no i ten soczysty kolor.
Gdy wiosna w pełni, warto wyruszyć na łono natury w poszukiwaniu jadalnych chwastów. W suche, majowe dni wybierzmy się więc po młode pędy pokrzywy, lebiody, szczawiu. W tym czasie są one najzdrowsze.
Wiosną wśród słodkich, a raczej słodko-kwaśnych smaków na pierwsze miejsce wysuwa się rabarbar. Można z niego zrobić crumble, muffinki lub zwykłe ciasto z kruszonką. Zaczynają też pojawiać się truskawki, ale one królować będą na przełomie wiosny i lata.Flaczki z boczniaków
Składniki:
- 500 g boczniaków
- 1 cebula
- 1 marchew
- 1 pietruszka
- ¼ średniego selera
- kawałek zielonej części pora
- 4 ziela angielskie
- 2 liście laurowe
- 2 łyżki oleju arachidowego
- 1 łyżka masła
- 1/2 łyżeczki słodkiej papryki
- 1/2 łyżeczki wędzonej papryki
- 1 łyżeczka imbiru
- 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
- 2 łyżki majeranku
- ½ łyżeczki tymianku
- sól i pieprz
Przygotowanie:
Cebulę drobno posiekać. Warzywa korzeniowe (marchewkę, pietruszkę i seler) pokroić w słupki. Boczniaki pokroić w paski, w poprzek blaszek. W woku lub dużej patelni rozgrzać olej. Dodawać kolejno - cebulę, 1 liść laurowy i 2 ziela angielskie, warzywa pokrojone w słupki i boczniaki. Dusić pod przykryciem, od czasu do czasu mieszając, przez około 15 min. W osobnym garnku zagotować wodę z porem, liściem laurowym i 2 ziarenkami ziela angielskiego, posolić (niech się gotuje w tym czasie, kiedy warzywa się duszą). Podduszone warzywa, przyprawione papryką, gałką muszkatołową, imbirem i masłem, wrzucić do wywaru (wcześniej należy z niego wyjąć liście pora). Gotować jeszcze około 20–35 min, aż wszystkie składniki zupy zmiękną. Na koniec doprawić roztartym majerankiem z tymiankiem oraz solą i pieprzem. Można też dodać odrobinę sosu sojowego do smaku.Pieczone sajgonki z groszkiem
Składniki:
- szklanka groszku mrożonego
- 1 marchew
- garść makaronu ryżowego
- 14 krążków papieru ryżowego
- łyżka sosu sojowego
- mała cebula
- ząbek czosnku
- 2 łyżeczki świeżego, drobno posiekanego rozmarynu
- sól
- kolorowy pieprz, świeżo mielony
- 1 jajko
- oliwa z oliwek do posmarowania sajgonek
- sezam do posypania
Przygotowanie:
Groszek rozmrozić. Makaron przygotować według przepisu na opakowaniu i odsączyć bardzo dokładnie. Na patelni podsmażyć drobno posiekaną cebulę z czosnkiem przeciśniętym przez praskę. Wymieszać: makaron, groszek, startą marchew, cebulę z czosnkiem, rozmaryn oraz surowe jajko. Doprawić sosem sojowym, dużą ilością pieprzu, rozmarynem i ewentualnie solą.
Poszczególne arkusze papieru ryżowego zwilżać letnią wodą i zawijać w nie porcje farszu. Sposób zawijania jest podobny jak w przypadku gołąbków: około 1 łyżka farszu powinna znaleźć się na samej górze arkusza w środkowej części; przykryć farsz, zaginając oba boki arkusza do środka; rozpoczynając od miejsca z farszem zrolować papier wzdłuż.
Zawinięte rulony układać na blasze wyłożonej papierem do wypieków. Każdą sajgonkę posmarować oliwą z oliwek i posypać sezamem. Piekarnik rozgrzać do temperatury 200ºC i piec 20–30 minut. Podawać z sosem chili.Zielone pierogi ruskie
Ciasto:
- 2 szklanki mąki
- ½ szklanki gorącej wody
- 1 szklanka świeżego, zmiksowanego szpinaku lub mrożonego
- sól
- oliwa
Farsz:
- 100 g chudego twarogu
- 2 ugotowane ziemniaki
- kawałek pora
- oliwa z oliwek
- sól i pieprz
Do podania:
- czerwona cebula
- po szczypcie cukru i soli oraz kilka kropli octu balsamicznego
Przygotowanie:
Z mąki, wody i szpinaku zagnieść ciasto, dodać oliwę oraz sól. Wyrabiać dość długo aż ciasto będzie elastyczne.
Na patelni rozgrzać oliwę i zeszklić na niej drobno posiekany por. Twaróg i ziemniaki rozgnieść za pomocą widelca albo tłuczka do ziemniaków. Dodać podsmażony por, doprawi pieprzem i solą.
Ciasto rozwałkować bardzo cienko, wykrawać w nim koła, kłaść na nich farsz i zawinąć. W garnku doprowadzić wodę do wrzenia, dodać trochę oleju, posolić. Wrzucić pierogi na wrzątek i gotować mniej więcej 5 minut od momentu wypłynięcia pierogów na powierzchnię.
Na patelni podsmażyć posiekaną, czerwoną cebulę z dodatkiem soli, cukru i octu balsamicznego. Dzięki tym dodatkom cebula lekko się skarmelizuje i będzie szklista. Podawać pierogi z tak przygotowaną cebulą.Idealne ciasto marchewkowe
Składniki:
- 4 jaja
- 1 szklanka brązowego cukru
- 200 g masła
- 2 szklanki mąki pszennej
- ½ szklanki mąki ziemniaczanej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- ½ łyżeczki sody oczyszczonej
- ¼ łyżeczki soli
- laska wanilii
- około 5 dużych marchewek (2 szklanki po starciu)
- 100 g posiekanych orzechów włoskich
Polewa:
- 250 ml kwaśnej śmietany (18%)
- 100 g mlecznej czekolady
- 2 łyżki brązowego cukru
Przygotowanie:
Masło roztopić w rondlu. Marchewkę rozdrobnić w blenderze lub zetrzeć na tarce o najdrobniejszych oczkach. Z wanilii wyskrobać drobne ziarenka. Wszystkie składniki połączyć, mieszając je łyżką (nie mikserem!) niezbyt długo i dokładnie do momentu, aż masa stanie się jednolita. Wyłożyć do żaroodpornego naczynia posmarowanego tłuszczem i posypanego bułką tartą. Piekarnik rozgrzać do 180ºC. Piec ciasto przez 45–50 minut.
Polewa z mlecznej czekolady świetnie pasuje do ciasta marchewkowego. Do rondelka wlać kwaśną śmietanę (18%), czekoladę i cukier. Kiedy czekolada się rozpuści, a polewa stanie się lśniąca, polać nią upieczone ciasto i jeszcze na 10 minut wstawić do piekarnika.Kiwisiel
Składniki na 4 porcje:
- 6 kiwi
- 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
- ¾ szklanki wody
- cukier (lub jego zastępnik)
- sok z ½ cytryny
- śmietanka kremówka 30%
Przygotowanie:
Kiwi pokroić na kawałki i zmiksować w blenderze. Dodać ½ szklanki gorącej wody, sok z cytryny, cukier i zagotować. Kiedy zabulgocze dodać rozpuszczoną skrobię ziemniaczaną w ¼ szklanki zimnej wody. Kiedy skrobia zetnie się, odstawić kisiel z ognia i rozlać go do salaterek. Ostudzić. Ubić śmietanę z odrobiną cukru i ozdobić nią schłodzony kisiel.Zupa chrzanowa
Składniki:
- około 1 litry wywaru warzywnego
- 2 łyżki chlebowego zakwasu żytniego
- 3 łyżki świeżo startego korzenia chrzanu
- 150 ml śmietany 18%
- 2 łyżki majeranku
- 2 łyżki soku z cytryny
- sól i pieprz
- do podania: rzeżucha, ugotowane jaja, ziemniaki lub sojowa biała kiełbasa
Przygotowanie:
Do gotującego się bulionu dodać chrzan. W osobnej miseczce wymieszać śmietanę, zakwas i chochlę gorącej zupy. Dokładnie wymieszać i dodać od razu do gotującej się zupy. Zamieszać i doprawić roztartym w dłoni lub w moździerzu majerankiem, solą, pieprzem oraz sokiem z cytryny.
Podawać z ugotowanymi ziemniakami. Idealnie do tej zupy pasują też jaja np. przepiórcze i wegańska biała kiełbasa, którą można ostatnio znaleźć w polskich sklepach. Kiełbasę naciąć i podsmażyć na patelni na odrobinie oliwy. Posypka ze świeżo zerwanej rzeżuchy będzie fajnym, wiosennym akcentem!Pasztet z marchewką i soczewicą
Składniki:
- 3 marchewki
- 1 pietruszka
- kawałek selera
- 1 szklanka czerwonej soczewicy
- 2 niewielkie cebule
- kawałek pora
- 3 ząbki czosnku
- ok. 200 g kotletów sojowych
- 2 marchewki ugotowane ze skórką w lekko w osolonej wodzie
- po 1 łyżeczce ziół prowansalskich i suszonego majeranku
- ½ łyżeczki mielonego kminku
- szczypta soli i pieprzu
Przygotowanie:
Na patelni rozgrzać olej i podsmażyć drobno posiekaną cebulę. Dodać drobno posiekany por oraz czosnek przeciśnięty przez praskę. Kiedy czosnek, por i cebula będą miękkie dodać resztę warzyw startych na tarce o grubych oczkach. Dusić przez kolejne 15 minut.
Kotlety sojowe przygotować według przepisu na opakowaniu, tzn. zalać gorącym bulionem warzywnym i moczyć przez kilka minut pod przykryciem, do miękkości. Kotlety zmielić w maszynce do mięsa lub rozdrobnić w blenderze.
Kiedy warzywa na patelni zmiękną wsypać do nich soczewicę i podlewać od czasu do czasu bulionem, w którym moczyły się kotlety. Gotować do momentu gdy soczewica się ugotuje i wchłonie większość płynu. Farsz nie może być wodnisty. Doprawić pieprzem, solą i mieszanką ziół oraz przypraw.
Połączyć warzywa uduszone na patelni, zmielone kotlety sojowe, 4 łyżki bułki tartej oraz 3 jaja. Formę keksową wyłożyć folią aluminiową, posmarować oliwą z oliwek. Dno posypać suszonymi ziołami. Na nich ułożyć plasterki ugotowanej marchewki. Następnie wyłożyć masę warzywną, wierzch polać odrobiną oliwy z oliwek i posypać sezamem.
Pasztet piec około 1 godziny w piekarniku rozgrzanym do 180ºC. Gotową potrawę wyłożyć na półmisek w ten sposób, by marchewka była na górze. Doskonały pasztet do pieczywa!Chłodnik litewski
Składniki:
- po pęczku: botwiny, rzodkiewki, kopru i szczypiorku
- świeży ogórek
- ½ szklanki wody z ogórków kiszonych
- 1 l jogurtu naturalnego, kefiru, maślanki lub zsiadłego mleka
- sól, pieprz, odrobina cukru
- 2 łyżeczki musztardy
Przygotowanie:
Botwinę od liści po korzenie posiekać drobno i wrzucić do wrzącej, osolonej wody na mniej więcej 5 minut. W dużym, głębokim naczyniu wymieszać: drobno posiekanego ogórka, koperek, odcedzoną i przestudzoną botwinę, posiekaną rzodkiewkę. Wlać sok z ogórków oraz kefir. Dobrym pomysłem jest też mieszanka kefiru z maślanką. W oddzielnym naczyniu przygotować sos do doprawienia: z odrobiną jogurtu bądź śmietany wymieszać sól, pieprz, szczyptę cukru oraz musztardę. Wlać do chłodnika i wszystko dokładnie wymieszać.Botwinka
Składniki:
- porcja włoszczyzny (2 marchewki, pietruszka, kawałek selera, czerwona cebula, por)
- pęczek botwiny
- 4 jaja ugotowane na twardo
- 250 ml śmietany 18%
- 1 łyżka mąki
- szczypiorek
- 2 ząbki czosnku
- ziele angielskie
- liść laurowy
- pieprz i sól
- oliwa z oliwek
- ocet winny
- do podania: chleb, ugotowane ziemniaki, jaja
Przygotowanie:
Do garnka wrzucić pokrojoną w kostkę marchew, pietruszkę oraz seler. Od botwiny odkroić liście, a buraczki pokroić w drobną kostkę i wrzucić do garnka. Por dodać w całości, cebulę też (można ją przypalić nad płomieniem). Dodać przyprawy typu – ziele angielskie, liść laurowy, ziarenka pieprzu, owoce jałowca. Wlać wodę i zagotować. Wszystkie składniki gotować na wolnym ogniu do miękkości – powinno to zająć około 20 minut.
Liście buraków posiekać drobno, wrzucić pod koniec gotowania. Doprawić solą, pieprzem, oliwą z oliwek i octem winnym. Gotować jeszcze 5 minut. Śmietanę wymieszać z mąką i odrobiną zupy – wlać i dokładnie wymieszać. Kiedy zupa lekko zgęstnieje jest gotowa. Podawać ją z takimi dodatkami jak jajko, ziemniaki czy po prostu z chlebem. Wierzch posypać drobno posiekanym szczypiorkiem lub koperkiem.Dwukolorowa zupa szparagowa
Składniki:
- po 200 g białych i zielonych szparagów
- 600 ml wody
- liść laurowy
- sól
- 1 łyżka cukru
- ½ cytryny
- 2 czerstwe kajzerki
- 100 g masła
- 1 cebula
- pieprz
- gałka muszkatołowa
- 4 łyżki serka mascarpone
Przygotowanie:
Szparagi obrać, a obierki zachować. Obierki białe i obierki zielone ugotować w dwóch oddzielnych garnkach (po ok. 300 ml wody na każdy). Do wywaru z białych obierek dodajemy szczyptę soli, połowę cukru i sok z cytryny oraz liść laurowy. Do wywaru zielonych: liść laurowy, resztę cukru oraz sól. Wywary studzimy z obierkami, a następnie odcedzamy i namaczamy w każdym po jednej kajzerce. Na dwóch oddzielnych patelniach zeszklić po ½ cebuli, a na tym lekko obsmażyć pokrojone na kawałki szparagi. Kilka główek szparagów zostawić do dekoracji.
Do zielonego wywaru dodać zielone, podsmażone szparagi, a do białego - białe. Gotować krótko, aż szparagi będą satysfakcjonująco miękkie. Zmiksować blenderem każdy z kremów i przetrzeć przez sito. Każdą z zup doprawić szczyptą gałki muszkatołowej oraz 2 łyżkami serka mascarpone.
Wskazówki:
- białe szparagi należy obierać do 2/3 wysokości, zielone tylko z łykowatej skóry u podstawy.
- sok z cytryny dodaje się tylko do szparagów białych (aby kolor się utrwalił). Lepiej nie dodawać go do szparagów zielonych, gdyż kwaśne środowisko może zniszczyć zielony barwnik
- jak zrobić na zupie kształt słońca: najpierw wlać do miseczki porcję białej zupy, a następnie na sam środek taką samą porcję zielonej. Za pomocą końcówki noża zrobić promienie.Tarta ze szparagami i kozim serem
Składniki na ciasto:
- ¾ szklanki mąki żytniej razowej
- ¾ szklanki mąki pszennej
- ½ kostki masła (100 g)
- sól
Składniki na farsz:
- 1 pęczek białych szparagów
- 225 g koziego sera
- 150 ml śmietany
- 3 jaja
- pęczek zielonej pietruszki
- sól, pieprz, gałka muszkatołowa
- sałata z pomidorami do podania
Przygotowanie:
Z mąki i masła zagnieść kruche ciasto i zostawić na jakiś czas w lodówce, aby się schłodziło. Szparagi obrać i gotować w lekko osolonej wodzie. W misce utrzeć kozi ser, śmietanę i żółtka, aż do gładkiej konsystencji. Do otrzymanej masy dodać posiekaną natkę pietruszki oraz ubitą pianę z dodatkiem szczypty soli. Doprawić pieprzem i gałką muszkatołową.
Piekarnik rozgrzać do 180ºC. Ciasto rozłożyć na wysmarowaną formę do tarty, najlepiej obciążyć suchą fasolą bądź grochem. Piec przez 10–15 minut. Wyjąć z piekarnika i studzić przez ok. 15 minut.
Na gotowy spód wylać masę serową. Na wierzchu ułożyć promieniście ugotowane szparagi. Całość piec w temperaturze 190ºC przez 20–30 minut.
Podawać z sałatką (np. pomidory, sałata lodowa i winegret). Można też posypać posiekaną pietruszką.Crumble z rabarbarem
Składniki (na 4 kokilki):
- 2-3 laski rabarbaru pokrojone w centymetrowe kawałki
- 4 łyżki drobnego białego cukru
- 1 łyżka masła
- laska wanilii
- ½ szklanki mąki pszennej
- ½ szklanki płatków owsianych
- 50 g zimnego masła
- 4 łyżki brązowego cukru
Przygotowanie:
W rondelku roztopić cukier, aż się skarmelizuje. Dodać masło i rabarbar. Podgotować chwilę, aż wszystkie składniki się z sobą połączą, a rabarbar lekko odparuje i zacznie się rozpadać. Pod koniec dodać ziarenka z laski wanilii.
Z mąki, płatków owsianych, masła i cukru zagnieść kruszonkę – nie musi się sklejać w jedną bryłę.
Kokilki posmarować masłem. Na dno wyłożyć rabarbar. Wierzch posypać kruszonką i zapiekać przez około 30–40 minut.
Ciepłe crumble najlepiej smakują z lodami albo z bitą śmietaną. Albo z jednym i z drugim!Rabarbarowe muffiny z kruszonką
Muffiny (12 sztuk):
- 1 ¾ szklanki mąki
- płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- płaska łyżeczka sody oczyszczonej
- ½ szklanki cukru
- 2 łyżeczki cukru waniliowego
- ¾ szklanki mleka
- ½ kostki masła
- 2 jaja
- szczypta soli
- 1 szklanka pokrojonego w kostkę rabarbaru
Kruszonka:
- ¼ kostki masła
- ¾ szklanki mąki
- cukier
- szczypta przypraw (np. wanilia, cynamon, kardamon)
Przygotowanie:
Rabarbar posypać cukrem i odstawić na chwilę (15–30 minut). Odlać powstały sok. Oddzielnie wymieszać ze sobą suche składniki (rabarbar również) oraz mokre z rozpuszczonym i ostudzonym masłem. Trzeba pamiętać, żeby nie mieszać zbyt dokładnie! Połączyć ze sobą składniki suche i mokre, zamieszać. Formę do muffin wyłożyć papilotkami, wlać ciasto.
Z podanych składników sporządzić kruszonkę, posypać nią każdą babeczkę. Muffiny piec w 180ºC, najlepiej z termoobiegiem przez 20–25 minut, aż urosną wysokie i się zarumienią.LATO
Latem wszystkiego jest w bród! W gorącym, letnim słońcu dojrzewają najsmaczniejsze pomidory, papryka, bakłażany, ogórki, cukinie i wiele innych warzyw. Ale to przede wszystkim czas owoców! Choć można je kupić wcześniej, to właśnie w czerwcu jest pełnia truskawkowego sezonu. Latem zbieramy jagody. Można też raczyć się dojrzałymi porzeczkami i malinami.
O tej porze roku najchętniej sięgamy po coś orzeźwiającego i ochładzającego. Instynktownie nie gotuję w tym czasie wielu gorących dań, ale stawiam na chłodniki i sałatki ze świeżych warzyw. Lato inspiruje mnie też do domowej produkcji lodów.Tarator – chłodnik bułgarski
Składniki:
- 3 małe kubeczki jogurtu
- 1 kubeczek kefiru
- 5 ząbków czosnku
- 1 młoda cukinia
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- sól i pieprz
- sok z cytryny
Do podania:
- świeży koperek
- garść orzechów włoskich
Przygotowanie:
Czosnek przecisnąć przez praskę, utrzeć z oliwą z oliwek i solą, dodać do jogurtu i kefiru, dokładnie rozmieszać. Do "płynu" jogurtowego dodać cukinię pokrojoną w drobną kostkę lub w cienkie plasterki oraz posiekany koperek. Wszystko razem dokładnie rozmieszać. Doprawić pieprzem i sokiem z cytryny.
Wskazówki:
- najlepiej wykorzystać gęsty jogurt typu greckiego/bałkańskiego i rozcieńczyć go wodą
- na talerzu posypać zupę uprażonymi na suchej patelni i posiekanymi orzechami włoskimi
- chłodnik można też podawać z grzankami z ciemnego pieczywa i kostkami loduGazpacho z cukinią
Składniki:
- 1 niewielka młoda cukinia
- 3 dojrzałe pomidory
- 1 papryka zielona
- 2 ząbki czosnku
- 1 mała czerwona cebula
- 300 ml wody
- 3 łyżki octu winnego z czerwonego wina
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- ½ łyżeczki cukru
- 1 łyżeczka soli
- szczypta pieprzu cayenne
- bułka grahamka
Przygotowanie:
Wszystkie warzywa pokroić na dowolnej wielkości kawałki. Z wody, octu, oliwy i przypraw sporządzić zalewę. Warto też dodać kilka listków bazylii. Wszystko ze sobą wymieszać i na jakiś czas zostawić w lodówce (im dłużej tym lepiej). Następnie zmiksować na gładką zupę. Podawać z cukinią pokrojoną w słupki lub z chrupiącymi grzankami!Pasta z pieczonej marchewki
Składniki:
- 6 marchewek
- 5 łyżek oliwy z oliwek
- łyżeczka pikantnego sosu chili
- sól
- 2 łyżeczki słodkiej papryki w proszku
- ½ łyżeczki kuminu
- 2 łyżki soku z cytryny
- 2 łyżki uprażonego i zmielonego sezamu
- czarnuszka do posypania
- skórka starta z połowy cytryny
Przygotowanie:
Marchewki skropić oliwą z oliwek i piec w 180ºC przez 45 minut. Po upieczeniu odstawić, żeby trochę przestygły.
Marchewki pokroić na mniejsze kawałeczki, dodać wszystkie przyprawy, posolić do smaku i zblendować na gładką pastę. Ponieważ do marchewki pasuje czarnuszka, warto kanapki posypać tymi aromatycznymi, czarnymi ziarenkami!Kidneyburgery
Składniki na burgery:
- 1 cebula
- puszka fasoli czerwonej
- ząbek czosnku
- 1 papryczka chili
- ½ kostki wędzonego twarogu lub tofu
- ½ łyżeczki przyprawy garam masala
- łyżeczka słodkiej papryki w proszku
- 2 łyżeczki drobnych, suszonych warzyw
- 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego
- 3 łyżki kaszki manny
- szczypta soli
- 1 jajko
- łyżeczka suszonej bazylii
Do podania:
- bułki
- kilka liści młodego szpinaku
- kilka listków rukoli
- pomidor śliwkowy
- kilka plasterków młodej cukinii
- ewentualnie plasterek sera
- trochę świeżego koperku
- ulubiony sos
Przygotowanie:
Cebulę drobno posiekać i podsmażyć na oliwie. Pod koniec smażenia dodać drobno posiekany lub zmiażdżony czosnek, garam masalę, słodką paprykę, suszone warzywa i koncentrat pomidorowy. Fasolę razem z papryczką chili zmiksować na gładkie purée , dodać do reszty składników. Doprawić odrobiną soli i dosypać trochę kaszy manny, aby cała masa zgęstniała. Kotlety nakładać łyżką na blachę posmarowaną oliwą z oliwek lub wyłożoną pergaminem. Piec w piekarniku rozgrzanym do 200ºC – po 10 minut na każdej stronie. Podczas pieczenia można też posmarować kotlety oliwą z oliwek – żeby były bardziej wilgotne.
Po upieczeniu od razu podawać. Takiego burgera można "udekorować" w dowolny sposób. Bułki zarumienić z obu stron na patelni. Posmarować dowolnym sosem, na spodzie ułożyć listki szpinaku, potem pierwszego burgera, plasterki pomidora, plasterki cukinii, rukolę, drugiego burgera i trochę koperku. Można też pozwolić sobie na kilka krążków cebuli.Bułeczki z pesto i z włoskimi orzechami
Ciasto:
- 2 szklanki maki pszennej
- ¾ szklanki ciepłej wody
- 30 g świeżych drożdży
- ½ łyżeczki cukru
- 1 łyżeczka soli,
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- pęczek świeżych ziół
Nadzienie:
- 3 łyżki zielonego pesto
- kilka oliwek
- kapary
Do posypania:
- orzechy włoskie (uprażone, obrane ze skórki i rozdrobnione)
- starty parmezan
- drobno posiekany, świeży rozmaryn
Przygotowanie:
Z podanych składników zagnieść drożdżowe ciasto (zioła posiekać drobno i wgnieść w ciasto). Odstawić do wyrośnięcia na około jeden i pół godziny. Następnie rozwałkować ciasto w kształt prostokąta i posmarować je pesto, ułożyć oliwki oraz kapary. Zawinąć w roladkę i pokroić na grube krążki. Układać bułeczki na blasze wyłożonej papierem do wypieków albo wysmarowanej oliwą z oliwek. Wierzch "ślimaczków" posypać orzechami, rozmarynem i parmezanem. Piec w rozgrzanym do 180ºC piekarniku przez 25–30 minut.Chleb żytni na liściach winogron
Składniki:
- ½ kg mąki żytniej (typ 720)
- ½ kg mąki żytniej razowej (typ 2000)
- 35 dag zakwasu
- sól
- łyżka miodu
- kilka liści winogron (na dno foremki)
- płatki owsiane (do posypania na wierzchu chleba)
Przygotowanie:
W dniu poprzedzającym wypiek wymieszać zakwas z 1½ szklanki mąki żytniej razowej (2000) i ½ szklanki ciepłej wody, odstawić, aby „ruszył”. Najlepiej zostawić na noc (na około 12 godzin). Jest to tzw. zaczyn, po upływie tego czasu, powinien podwoić swoją objętość. Wtedy należy dodać resztę mąki i około 1½ szklanki letniej wody, sól morską i łyżkę miodu. Po tym następuje etap najcięższy, czyli wyrabianie chleba (najlepiej około 20 minut). Ciasto będzie kleiło się do rąk, ale powinno stać się dość elastyczne. Przykryć serwetką i pozostawić w cieple do wyrośnięcia (około 1½ godziny). Następnie należy przygotować formę do wypieku chleba (najlepsza jest forma keksowa) – wyłożyć papierem do wypieków, a na dnie ułożyć warstwę liści winogron (lub chrzanu). Na tak przygotowaną formę wyłożyć ciasto (powinno sięgać mniej więcej do połowy foremki), przykryć i odstawić do wyrośnięcia. Czekać aż podwoi swoją objętość, czyli zapełni formę. Przed wstawieniem chleba do piekarnika, lekko zwilżyć wierzch wodą i posypać go płatkami owsianymi. Piec około godziny w piekarniku rozgrzanym do 200ºC, obok ustawić miseczkę z wodą.
Pieczenie chleba na liściach winogron ma wiele zalet: staje się on bardziej aromatyczny, spód chleba się nie przypala, łatwiej go wyjąć z foremki i wygląda pięknie.
Jeszcze ciepły chleb jest znakomity z samym masełkiem. Ma słodkawy smak i cudownie ciemny kolor.Zupa soczewicowa z kolendrą
Składniki:
- ¾ szklanki soczewicy czerwonej
- 2 łyżeczki przyprawy curry
- ½ żółtej cebuli
- ząbek czosnku
- sok z ½ lub z całej cytryny
- pęczek świeżej kolendry
- olej lub oliwa z oliwek do smażenia
- litr bulionu warzywnego
- pieprz lub ostra papryka
Przygotowanie:
W rondelku zeszklić drobno posiekaną cebulę z dodatkiem czosnku. Następnie posypać cebulkę curry i wrzucić soczewicę. Wszystko dokładnie ze sobą wymieszać i smażyć około 5 minut. Następnie wlać bulion warzywny, przykryć garnek i gotować, aż soczewica będzie miękka. Na koniec dolać sok z cytryny i dodać posiekaną kolendrę. Aby zupa była ostrzejsza, warto doprawić ją ostrą papryką bądź pieprzem.Barszcz czerwony zabielany
Składniki:
- 4 buraki
- bulion warzywny
- ziele angielskie i liść laurowy
- ocet winny
- pieprz i sól
- 4 łyżki kwaśnej śmietany + łyżka mąki
- natka pietruszki drobno posiekana do posypania
- łyżka oliwy z oliwek
- kilka ziemniaków ugotowanych w całości (do podania)
Przygotowanie:
W czystym bulionie warzywnym ugotować buraki z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego. Lub gotować buraki wraz z włoszczyzną. Warzywa powinny być ugotowane do miękkości, odłożyć (można później zetrzeć je na tarce i udusić z cebulą oraz jabłkiem). Barszcz doprawić do smaku – solą, pieprzem oraz octem winnym. Śmietanę wymieszać dokładnie z mąką i odrobiną gorącego wywaru, a następnie dodać do zupy, ostrożnie, żeby nie zrobiły się "kluseczki".
Zabielony barszcz doskonale smakuje z ugotowanymi ziemniakami oraz z natką pietruszki.Awokado zapiekane z jajkiem
Składniki:
- 1 dojrzałe awokado
- 2 niewielkie jaja
- 1 papryczka chili
- sól gruboziarnista
Przygotowanie:
Piekarnik rozgrzać do 180ºC. Awokado przekroić na pół. Wyjąć pestkę. We wgłębieniach umieścić po 1 jajku. Jeśli pestka nie była za duża, można powiększyć wgłębienie, wydłubując trochę miąższu łyżeczką albo odlać z jaja trochę białka. Danie doprawić nieco gruboziarnistą solą oraz posiekaną papryczką chili, która doda nieco pikanterii.Szakszuka z bakłażanem i ciecierzycą
Składniki (na porcję dla 2–4 osób):
- 1 puszka ciecierzycy (lub ciecierzyca ugotowana)
- 1 puszka pomidorów (lub pomidory świeże, mięsiste, bardzo dojrzałe)
- 1 średni bakłażan
- 2 ząbki czosnku
- po łyżeczce sproszkowanego kuminu, kolendry, ziela angielskiego
- łyżeczka wędzonej papryki
- 4 jaja
- oliwa
- pieprz i sól
Przygotowanie:
Bakłażana pokroić na kawałki, skropić oliwą, posolić i piec w 200ºC przez około 25 min, aż ściemnieje i zrobi się miękki. Na patelni rozgrzać 2 łyżki oliwy z oliwek, dodać cieciorkę i przyprawy – smażyć przez około 2 min. Dodać czosnek, pomidory, ½ szklanki wody oraz upieczonego bakłażana. Dokładnie wymieszać i przez chwilę jeszcze odparować sos, by jego konsystencja stała się odpowiednio gęsta (według indywidualnego gustu) i ewentualnie doprawić solą i pieprzem. Następnie w potrawie zrobić 4 "dołki" za pomocą łyżki i do każdego wbić jajko. Zmniejszyć ogień, przykryć patelnię i dusić około 7 minut – białko się zetnie, a żółtko w środku pozostanie płynne.Lody chałwowe
Składniki:
- 120 ml słodzonego mleka skondensowanego
- 200 ml dobrze schłodzonej śmietanki 36%
- 2 łyżki masła sezamowego lub pasty tahini
- 1 mała chałwa
- 2 łyżki rumu
- opcjonalnie – uprażone ziarenka sezamu
Przygotowanie:
Mleko skondensowane i śmietankę zmiksować, aż powstanie lekko puszysta masa. Nie trzeba ubijać śmietanki "na sztywno", wystarczy, że zrobi się lekko puszysta (około 3 minuty miksowania). Jeżeli śmietana będzie dobrze schłodzona przed ubijaniem, można być pewnym, że się nie zważy! Podczas miksowania dodawać stopniowo masło sezamowe, a na koniec pokruszoną chałwę. Ważne, żeby wszystkie składniki dobrze się połączyły i stanowiły w miarę jednolitą masę. Na koniec dodać alkohol. Jeżeli wstawiliśmy lody do zamrażalnika wieczorem, rano powinny być już gotowe. Można podawać je z uprażonym sezamem.
Wskazówka:
Można modyfikować ten przepis na różne sposoby. Do bazy podstawowej, czyli śmietanki z mlekiem skondensowanym i odrobiną alkoholu, dodawać różne składniki, np. esencjonalną kawę, masło orzechowe, laskę wanilii, owoce itp.JESIEŃ
Jesień to chyba najbardziej kolorowa i obfitująca w produkty roślinne pora roku. To czas wielkich zbiorów – robienia przetworów, gromadzenia zapasów na zimę. A więc mamy wtedy: dorodne dynie, mnóstwo jabłek, gruszek, śliwek, aromatyczne grzyby, dojrzałe pomidory, marchewki, słodkie i pękate kolby kukurydzy i wiele innych warzyw i owoców. Wszystko w tym czasie dojrzewa, spada z drzewa, nabiera pełni smaku.
Jesienią zaczynamy ubierać się cieplej i nasze menu wzbogaca się stopniowo w coraz bardziej rozgrzewające potrawy – gęste zupy z dodatkiem chili, kremowe risotto, makarony z gęstymi sosami oraz dania z kaszą w roli głównej!Chowder z kukurydzą, dynią i suszonymi pomidorami
Składniki:
- 1 kolba kukurydzy
- ½ dużej, białej cebuli
- 2 ząbki czosnku
- 1 papryczka chili (może być z nasionkami dla wyrazistszego smaku)
- 10 suszonych pomidorów
- ½ dyni hokkaido (pokrojona w dość dużą kostkę)
- ½ puszki mleczka kokosowego
- 1 l bulionu warzywnego
- kilka gałązek koperku
- oliwa z oliwek
- opcjonalnie (jeżeli zupa wymaga dodatkowego doprawienia): sól, pieprz, szczypta wędzonej papryki, szczypta gałki muszkatołowej, sok z 1 limonki albo ½ cytryny
Przygotowanie:
Na patelni rozgrzać oliwę z oliwek. Wrzucić drobno posiekaną cebulę i zeszklić. Resztę warzyw (oprócz dyni) pokroić na drobne kawałki i dorzucić do cebuli. Dusić pod przykryciem przez 10 minut, od czasu do czasu mieszając.
Dynię posmarować lekko oliwą, oprószyć solą i upiec w piekarniku rozgrzanym do 180ºC (wystarczy około 15 min, można to zrobić wcześniej).
Po 10 minutach do warzyw wlać bulion i gotować je przez kolejne 20 min. Na koniec dodać mleczko kokosowe i ewentualnie przyprawy (paprykę wędzoną, gałkę, pieprz, sól) oraz upieczoną dynię. Podgotować jeszcze 5–10 min, by smaki dobrze się połączyły. Zupę zdjąć z ognia i posypać ją posiekanym koperkiem.
Zupę można podać w wydrążonej dyni "sułtański turban", która świetnie spełnia rolę ozdobnego naczynia. Nadaje się również do jedzenia. Wystarczy ją upiec i zrobić z niej pyszne purée do kolejnego obiadu!Krupnik z kaszy jaglanej
(z marchewką i kurkami)
Składniki:
- ½ szklanki kaszy jaglanej
- mała cebula
- około litr wywaru z warzyw
- 2 ugotowane marchewki
- kilka świeżych grzybów, np. kurek (albo grzyby suszone)
- oliwa z oliwek
- ziele angielskie i listek laurowy
- pęczek koperku
Przygotowanie:
Kaszę jaglaną przepłukać i ugotować w osolonej wodzie al dente. Dodać ją do zupy na końcu. Zapobiegnie się w ten sposób rozgotowaniu kaszy w zupie.
W garnku rozgrzać lekko oliwę z oliwek i zeszklić na niej drobno posiekaną cebulę. Dodać grzyby i dusić przez chwilę (około 10 minut). Wlać bulion warzywny, dodać 2 ziarenka ziela angielskiego i listek laurowy. Gotować do momentu, kiedy grzyby będą miękkie. Na koniec dodać pokrojoną w kostkę ugotowaną marchewkę (z wywaru), kaszę jaglaną i doprawić do smaku pieprzem, ewentualnie solą. Zupę podawać posypaną koperkiem. Do smaku można też doprawić sosem sojowym.Sałatka z gruszkami, kwiatami ogórecznika i serem
Składniki:
- 1 twarda gruszka
- ½ młodej cukinii
- kawałek sera pleśniowego
- kwiaty ogórecznika
- kwiaty nagietka
- sok z cytryny
- oliwa z oliwek
- świeży koperek
- odrobina soli i pieprzu
- miód
Przygotowanie:
Gruszki i cukinię pokroić w cienkie półplasterki. Ułożyć na półmisku w kształcie rozety. Ser pleśniowy pokroić w kostkę. Kwiaty ogórecznika oddzielić od szypułek. Do cukinii i gruszek dodać ser i kwiatki. Przygotować winegret z soku z cytryny, oliwy z oliwek i odrobiny miodu. Doprawić sos solą i pieprzem, polać nim sałatkę. Na wierzchu posypać drobno posiekanym koperkiem.
Wskazówka:
Do sałatki można dodać kilka młodych, drobno posiekanych liści ogórecznika – sałatka będzie miała delikatnie "ogórkowy" smak.Sałatka z pieczoną dynią
Składniki:
- około 1 kg miąższu z dyni
- 250 g fety
- 1 główka karbowanej sałaty
- 1 czerwona cebula
- sok z cytryny
- odrobina pieprzu
- suszona natka pietruszki
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- garść prażonych pestek słonecznika
Przygotowanie:
Miąższ dyni pokroić w dość dużą kostkę i piec w piekarniku nagrzanym do 200ºC przez 30–45 minut (tak aby dynia była miękka, ale nie rozpadała się). Odstawić do wystudzenia.
Cebulę pokroić w piórka i zamarynować w soku z cytryny na co najmniej 15 minut. Następnie odlać różowy sok, dodać do niego oliwę oraz szczyptę suszonej pietruszki i odrobinę pieprzu. Dokładnie wymieszać.
Sałatę porwać na kawałki, dodać ostudzoną dynię oraz cebulę. Fetę pokroić w kostkę lub pokruszyć. Wszystko polać przygotowanym dressingiem i posypać pestkami słonecznika.Tarta a’la kanapka z masłem orzechowym i dżemem
Dżem:
- ½ kg moreli
- 2 łyżki cukru muscovado
- 2 łyżki cukru białego
Krem:
- ½ słoiczka masła orzechowego
- 1 opakowanie serka mascarpone
- 1 opakowanie śmietany 36%
- ½ szklanki cukru pudru
Spód:
- około 250 g chleba tostowego
- 2 jaja
- ¾ szklanki mleka
Przygotowanie:
Kromki chleba tostowego rozwałkować, aby były bardziej płaskie i dokładnie wyłożyć nimi formę do tarty. Mleko zmiksować z jajami i ewentualnie z odrobiną cukru pudru, żeby ciasto było bardziej słodkie. Uzyskaną mieszaniną polać równomiernie tosty. Piec w temperaturze 180 st. C przez około 30-40 min do momentu zarumienienia się tostów.
Serek mascarpone zmiksować z cukrem pudrem i masłem orzechowym. Osobno ubić śmietanę na sztywno. Za pomocą łyżki wymieszać ze sobą dokładnie śmietanę i masę orzechową.
A jak przygotować dżem morelowy? Z moreli usunąć pestki. Owoce pokroić w kostkę, wrzucić do rondelka i podgrzewać. Kiedy morele nieco się rozpadną i puszczą soki, wsypać cukier. Odparowywać przez około 1 godz. Ponieważ ten proces trochę trwa, warto zrobić dżemu morelowego nieco więcej i pozostałą część przełożyć do słoiczków – będzie w sam raz do naleśników albo do kanapek z masłem orzechowym.
Po upieczeniu, ciasto wystudzić. Posmarować je kremem z serka mascarpone i masła orzechowego. Odstawić na chwilę (ok. 30 min) do lodówki, by stężało. Wierzch posmarować dżemem. Ciasto najlepiej przechowywać w lodówce.Zupa wielogrzybowa
Składniki:
- ½ kg mieszanych grzybów (np.: rydze, podgrzybki, koźlaki)
- 2 l wywaru warzywnego (koniecznie z dodatkiem owoców jałowca)
- 4 ziemniaki
- 2 średniej wielkości żółte cebule
- pieprz świeżo zmielony
- sól
- kilka łyżek gęstej śmietany
- łyżka mąki pszennej
- świeża natka pietruszki
- łyżeczka ciemnego sosu sojowego (opcjonalnie)
Przygotowanie:
W oddzielnym garnku ugotować około 2 litry wywaru warzywnego – z marchewką, pietruszką, selerem i innymi podstawowymi dodatkami. Nie zapomnieć o jałowcu – nada zupie prawdziwego, leśnego aromatu!
Na patelni rozgrzać oliwę z oliwek, zeszklić drobno posiekaną cebulę i dodać grzyby pokrojone na duże kawałki. Pod koniec smażenia grzybów, dodać do nich świeżo zmielony pieprz i odrobinę sosu sojowego.
W bulionie ugotować ziemniaki pokrojone w kostkę. Kiedy zmiękną dorzucić do zupy usmażone grzyby z cebulą. Zamieszać i doprawić jeszcze do smaki – solą i pieprzem. W miseczce rozmieszać śmietanę z mąką (tak aby nie było grudek), dodać łyżkę gorącej zupy, wymieszać i zaprawić zupę (najlepiej odstawić ją na chwilę z ognia, żeby śmietana się nie ścięła).
Podawać z posiekaną zieloną pietruszką.Hummus z dynią
Składniki:
- 1 szklanka ciecierzycy z puszki albo ugotowanej
- kawałek dyni
- ½ łyżeczki kuminu
- ½ łyżeczki cynamonu
- około 1 łyżka uprażonego sezamu
- sól i pieprz
Przygotowanie:
Ciecierzycę ugotować (jeżeli używamy suchej), a dynię podzielić na kawałki, polać odrobiną oliwy z oliwek i upiec w piekarniku (ok. 25 minut w 200ºC). Wszystkie składniki dobrze ze sobą połączyć za pomocą blendera. Jeśli pasta będzie za gęsta, dodać odrobinę zimnej wody.Focaccia z rozmarynem i winogronami
Składniki:
- 2 szklanki mąki
- około ¾ - 1 szklanki ciepłej wody
- 4 g suszonych drożdży
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- ½ łyżeczki cukru
- 1 łyżeczka soli
- czerwone winogrona
- 2 łyżeczki rozmarynu
- sól gruboziarnista do posypania
Przygotowanie:
Przesiać mąką. Zrobić niewielkie zagłębienie w mące. Do środka wsypać drożdże, cukier i wlać trochę wody. Zamieszać i odstawić na 15 minut. Po tym czasie dodać resztę wody, sól, 1 łyżeczkę rozmarynu, oliwę z oliwek i dokładnie zagnieść ciasto. Przykryć ściereczką i odczekać aż podwoi swoją objętość (około 30 minut do 1 godziny).
Na blaszce ułożyć papier do pieczenia. Rozciągnąć nieco ciasto na focaccię (nie wałkować go, użyć tylko dłoni). Focaccia może mieć nieregularny kształt, dzięki temu zyskuje rustykalnego uroku. Na cieście ułożyć winogrona, lekko je wciskając. Na koniec posypać rozmarynem i odrobiną gruboziarnistej soli. Odstawić do ponownego wyrośnięcia na 30 minut, przykrywając ściereczką. W tym czasie nagrzać piekarnik do 180–200ºC. Najlepiej piec z termoobiegiem, by ciasto ładnie się przyrumieniło. Czas potrzebny do upieczenia tej potrawy to 20–25 minut.Pudding z mango i nasion chia
Składniki:
- kawałek mango
- 100 ml jogurtu naturalnego
- 100 ml mleka 2%
- 2–4 łyżeczki nasion chia
- łyżeczka miodu
- szczypta kardamonu
Przygotowanie:
Mleko podgrzać. Rozpuścić w ciepłym mleku miód. Do mleka dodać jogurt i kardamon oraz mango. Zmiksować. Do mlecznego koktajlu dodać nasiona chia, przelać całość do słoiczka i odstawić do lodówki. Można taki pudding przygotować wieczorem i zjeść na śniadanie. Odpowiednią konsystencję osiągnie jednak już po mniej więcej 3 godzinach. Ten pudding świetnie smakuje sam, można pokusić się o jakieś dodatki, np. wkroić banana.Lemon curd
Składniki:
- 3 duże jaja
- ¾ szklanki drobnego cukru
- 1/3 szklanki soku z cytryny (z 2–3 cytryn)
- 4 łyżki niesolonego masła w temperaturze pokojowej
- 1 łyżka drobno startej skórki z cytryny
Przygotowanie:
Do miski wbić jaja i wymieszać trzepaczką. Dodać cukier i dalej mieszać. Dodać sok z cytryny. Kiedy składniki dobrze połączą się, kontynuować mieszanie nad garnkiem z parującą wodą. Należy mieszać przez około 10 minut, do momentu aż krem zgęstnieje. Kiedy osiągnie odpowiednią gęstość, zdejmujemy z ognia i dodajemy masło oraz startą skórkę z cytryny. Można go przechowywać w lodówce przez około tydzień.