Apologetyka po prostu. Jak pomóc poszukującym i sceptykom w odnalezieniu wiary - ebook
Apologetyka po prostu. Jak pomóc poszukującym i sceptykom w odnalezieniu wiary - ebook
Objawienie jest niezmienne, ponieważ odsłania wieczne prawdy dotyczące natury człowieka, wszechświata, a nade wszystko Boga. Zmienia się jednak kontekst intelektualny, społeczny i kulturowy, w którym rozbrzmiewa Słowo Boga. Dlatego dla zrozumienia i głoszenia prawdy chrześcijańskiej istnieje potrzeba wyrażania jej na nowo, nadając niezmiennej istocie – współczesną formę. Niniejsza seria jest zbiorem książek kompetentnie prezentujących właściwe rozumienie i uzasadnienie wiary. Powstaje ona z myślą o każdym, kto chce poznać racjonalnie argumenty za prawdziwością objawienia.
Serię opracowują:
Wydawnictwo W drodze, które od 1973 roku wydaje publikacje, pomagając łączyć wiarę z codziennością.
Fundacja Prodoteo, której misją jest propagowanie stylu życia opartego na wartościach chrześcijańskich, m.in. poprzez popularyzację wiedzy z zakresu apologetyki chrześcijańskiej i znajomości Pisma Świętego.
Alister McGrath uważa, że najlepszą taktyką obronną wiary chrześcijańskiej jest jej objaśnianie. Historia obfituje w wielkich i przekonujących apologetów. Jednak wyzwania, jakie stawia współczesny świat i jego ideologie z „nowym ateizmem” na czele, wymagają świeżego i elastycznego podejścia do apologetyki. Nawiązując do słynnej książki C.S. Lewisa Chrześcijaństwo po prostu, McGrath uczy czytelnika metod dzielenia się wiarą przemawiających nie tylko do umysłu, lecz także do serca i wyobraźni.
Kategoria: | Wiara i religia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7906-289-8 |
Rozmiar pliku: | 450 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Wprowadzenie
Książka ta jest wprowadzeniem do apologetyki – dziedziny myśli chrześcijańskiej, która koncentruje się na uzasadnianiu podstawowych zagadnień wiary chrześcijańskiej oraz ich skutecznym przekazywaniu światu niechrześcijańskiemu. Zaleca ona przyjęcie nastawienia polegającego na zaangażowaniu, to znaczy zachęcaniu chrześcijan do wchodzenia w styczność z ideami obecnymi w naszej kulturze, zamiast uciekania od nich lub utrzymywania, że można je zignorować. Celem apologetyki jest przemiana wiernych w myślicieli, a myślicieli w wiernych. Angażuje ona nasz rozum, naszą wyobraźnię i nasze najgłębsze tęsknoty. Otwiera serca, oczy i umysły. Jak pewnego razu zażartował wielki apologeta G.K. Chesterton (1874–1936): „Umysł, tak jak usta, otwiera się po to, by napełnić go czymś konkretnym”. Apologetyka wysławia i głosi zasadność intelektualną, bogactwo wyobrażeniowe oraz duchową głębię Ewangelii sposobami, które mogą trafiać do naszej kultury.
Apologetykę należy postrzegać nie jako obronną i wrogą reakcję skierowaną przeciwko światu, lecz jako upragnioną sposobność pokazywania, chwalenia i prezentowania skarbnicy chrześcijańskiej wiary. Zachęca ona wiernych do uświadamiania sobie swojej wiary, jak również wyjaśniania i zachwalania jej ludziom spoza Kościoła. Ma na celu prezentowanie intelektualnego, moralnego, wyobrażeniowego i relacyjnego bogactwa wiary chrześcijańskiej – częściowo po to, aby dodawać wiernym otuchy i pomagać im w rozwijaniu wiary, ale przede wszystkim po to, by umożliwić osobom spoza wspólnoty wiary dostrzeżenie porywającej perspektywy, która zajmuje centrum chrześcijańskiej Ewangelii.
Celem tej książki jest przedstawienie czytelnikom głównych tematów apologetyki przez odsłonięcie jej zamiarów i podejścia. Starałem się nadać niniejszej publikacji dostępną, interesującą i użyteczną formę, wskazując jednocześnie bardziej szczegółowe źródła, dzięki którym czytelnik będzie mógł kontynuować lekturę w wybranym momencie. Nie jest wyczerpująca, więc jeżeli ktoś zechce, uzupełni ją bardziej dogłębnymi i specjalistycznymi tekstami. Nie przedstawia też punktu widzenia żadnej konkretnej szkoły apologetycznej. Zamiast ograniczać się do jakiejś jednej, określonej szkoły lub podejścia apologetycznego, praca ta sięga po ich wspólne bogactwo. Ma ona zachęcić i przygotować czytelników, by mogli rozwijać apologetyczny sposób myślenia i samodzielnie dalej zgłębiać, jak objaśniać i propagować Ewangelię w naszej kulturze. Podejście prezentowane w książce pod wieloma względami odzwierciedla postawę C.S. Lewisa (1898–1963), być może największego apologety XX wieku. Ma ona ułatwić czytelnikowi zorientowanie się, o jakie zagadnienia chodzi i jak chrześcijanie mogą na nie reagować. Jak każde wprowadzenie, pozostawi ona czytelnika z pragnieniem, by dowiedzieć się więcej i pójść dalej. Nie ma za to wcale na celu odpowiedzieć na wszystkie pytania!
Materiał wykorzystany w tej publikacji był przez ponad sześć lat w całości sprawdzany na studentach i w publicznych wystąpieniach, przede wszystkim w ramach prowadzonego przeze mnie podstawowego cyklu wykładów w Oksfordzkim Centrum Apologetyki Chrześcijańskiej pt. „Wprowadzenie do apologetyki chrześcijańskiej”. Uzupełniłem go o treści opracowane dla szkół letnich w Oksfordzie oraz Regent College w Vancouver, które koncentrowały się na centralnych zagadnieniach apologetyki oraz na tym, jak umożliwiają one Kościołowi pozytywne i nieustanne uczestnictwo w rozwiązywaniu problemów stawianych przez naszą kulturę. Jestem głęboko wdzięczny moim studentom za ich reakcje, pomysły i zachęty, tak ważne dla mnie przy opracowywaniu podejścia przedstawionego w tej książce. Mam nadzieję, że pomoże ona innym ludziom odkryć, dlaczego apologetyka jest z jednej strony tak ciekawa, a z drugiej tak decydująca dla przyszłości chrześcijańskiej wiary.
Alister McGrath, King’s College, Londyn
Grudzień 2010
G.K. Chesterton, Autobiografia, przeł. M. Reda, Apostolicum–Fronda, Ząbki–Warszawa 2010, s. 270.Spis treści
- Przedtytułowa
- Tytułowa
- Redakcyjna
- Wprowadzenie
- Wprowadzenie
- Rozdział pierwszy
- Rozpoczęcie
- Czym jest apologetyka?
- Definicje apologetyki
- Podstawowe zagadnienia apologetyki chrześcijańskiej
- Apologetyka a ewangelizacja
- Ograniczenia apologetyki
- Dalsza droga
- Dodatkowe lektury
- Rozdział drugi
- Apologetyka a kultura współczesna
- Od nowoczesności do ponowoczesności
- Apologetyka a epoka nowoczesności
- Pojawienie się ponowoczesności
- Apologetyka a ponowoczesność
- Podejście przyjęte w tej książce
- Dalsza droga
- Dodatkowe lektury
- Rozdział trzeci
- Teologiczne podstawy apologetyki
- Umieszczanie w kontekście
- Apologetyka a teologiczna wizja rzeczywistości
- Przykład roboczy: teologiczna analiza krzyża
- Dodatkowe lektury
- Rozdział czwarty
- Znaczenie odbiorców
- Sposobności i pytania
- Apologetyka kierowana do Żydów: mowa Piotra w dniu Pięćdziesiątnicy (Dz 2)
- Apologetyka kierowana do Greków: kazanie Pawła w Atenach (Dz 17)
- Apologetyka kierowana do Rzymian: mowy sądowe Pawła (Dz 24–26)
- Apologetyka a odbiorcy: zasady ogólne
- Apologetyka a odbiorcy: konkretne zagadnienia
- Dalsza droga
- Dodatkowe lektury
- Rozdział piąty
- Racjonalność wiary chrześcijańskiej
- Rozumienie natury wiary
- Wyjaśnianie rzeczy: studium przypadku
- Dalsza droga
- Dodatkowe lektury
- Rozdział szósty
- Tropy prowadzące do wiary
- Podejścia do zaangażowania apologetycznego
- Tropy, wskazówki i dowody
- Trop 2: dostrojenie – Wszechświat zaprojektowany do życia?
- Trop 3: porządek – fizyczna struktura świata
- Trop 4: moralność – tęsknota za sprawiedliwością
- Trop 5: pragnienie – zmysł orientacji wskazujący na Boga
- Trop 6: piękno – wspaniałość świata naturalnego
- Trop 7: relacyjność – Bóg jako Osoba
- Trop 8: wieczność – intuicja nadziei
- Splatanie tropów: w poszukiwaniu wzorca
- Dalsza droga
- Dodatkowe lektury
- Rozdział siódmy
- Bramy dla apologetyki
- Otwieranie drzwi do wiary
- Bramy a apologetyka: kilka refleksji
- Brama 1: wyjaśnienie
- Brama 2: argumentacja
- Brama 3: historie
- Dalsza droga
- Dodatkowe lektury
- Rozdział ósmy
- Pytania o wiarę
- Opracowywanie podejść
- Studium przypadku 1: dlaczego Bóg pozwala na cierpienie?
- Studium przypadku 2: Bóg jako podpórka
- Wykorzystanie dla własnych celów: dostosowywanie studiów przypadku
- Dodatkowe lektury
- Rozdział dziewiąty
- Zakończenie
- Opracowywanie własnego podejścia apologetycznego
- Znać siebie
- Uczyć się od innych
- Praktyka
- A w końcu…
- Indeks
- Indeks