Bałkany. Minibook - ebook
Bałkany. Minibook - ebook
W społecznym mini-przewodniku miesięcznika "Znak" prezentujemy trzy teksty na różny sposób podejmują temat bałkański. Stefan Wilkanowicz opisuje z niezwykłą empatią dramat wszystkich bohaterów wojny. Prezentujemy debatę o niepodległości Kosowa przeprowadził w 2008 r. z Wojciechem Stanisławskim i Moniką Izydorczyk Jan Piekło. I wreszcie tekst sprzed dwóch lat Konstantego Geberta to pytanie o przyszłość, czy uda się doprowadzić do pojednania między narodami byłej Jugosławii?
Kategoria: | Inne |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-240-3164-1 |
Rozmiar pliku: | 3,6 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Bałkany
Wojna domowa, która wybuchła w 1991 roku w byłej Jugosławii bezbłędnie wpisuje się w formułę tragedii. To nie był, wbrew niektórym przekazom medialnym, obraz czarno-biały i uproszczony. Po wszystkich stronach frontu były ofiary i byli oprawcy, byli ludzie szlachetni i podli, dobrzy i źli i każda ze stron miała jakieś swoje racje. Od zakończenia wojny w Bośni i Hercegowinie mija 19 lat, od tej w Kosowie 15. To zbyt krótki czas, by mówić optymistycznie o definitywnym zamknięciu rozdziału wojny i nienawiści.
Trzy teksty na różny sposób podejmują ten temat. Redaktor Stefan Wilkanowicz, który w 1993 r. pojechał z konwojem humanitarnym opisuje z niezwykłą empatią dramat wszystkich bohaterów wojny, starając się wytłumaczyć to zawiłą historią tych ziem, pełną okrucieństwa, przemocy i zmienianych granic. Ciekawą debatę o niepodległości Kosowa przeprowadził w 2008 r. z Wojciechem Stanisławskim i Moniką Izydorczyk Jan Piekło. Znamy ciąg dalszy – casus Kosowa, który cynicznie wykorzystała Rosja w przypadku Gruzji i Ukrainy. I wreszcie tekst sprzed dwóch lat Konstantego Geberta to pytanie o przyszłość, czy uda się doprowadzić do pojednania między narodami byłej Jugosławii? Nie jest to niemożliwe, ale konieczny będzie rachunek sumienia uczyniony przez wszystkie strony konfliktu, czyli coś czego zabrakło w titowskiej Jugosławii. Tylko dzięki mądrze i uczciwie prowadzonemu dialogowi możliwe będzie dalsze pokojowe współistnienie. I przede wszystkim na przynajmniej zredukowanie spirali nienawiści. Warto przeczytać te teksty, mając dzisiejszą wiedzę na temat tego, co w ostatnich latach działo się na Bałkanach. Bo historia dopisała do nich _post scriptum_.
Dominika Ćosić
Życzymy inspirującej lektury!
Redakcja miesięcznika "Znak"
Ps. Wszystkim autorom i spadkobiercom praw autorskich serdecznie dziękujemy za udostępnienie tekstów do minibooków. Jednocześnie informujemy, że dołożyliśmy wszelkich starań, by odnaleźć ich spadkobierców i właścicieli. Przychody ze sprzedaży minibooków nieposiadających ambicji komercyjnych, zostaną przeznaczone na kontynuowanie działalności miesięcznika „Znak”.