- W empik go
Bezpieczeństwo — zagrożenia - ebook
Bezpieczeństwo — zagrożenia - ebook
Pandemia, terroryzm, zbrojenia, kryzys humanitarny. Te zjawiska i problemy pojawiają się nieustannie w mediach. Prezentowana tu publikacja odnosi się do różnych zagadnień bezpieczeństwa, wskazując na specyficzne problemy i trudności, z jakimi musimy się zmierzyć, jako cywilizacja. Jeśli pragniemy pokoju i dobrego życia, musimy rozwiązać konflikty i sprawić, aby świat stał się lepszy.
Kategoria: | Polityka |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8221-866-4 |
Rozmiar pliku: | 1,0 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Oglądając budowę kolejnych szpitali w Wuhan w oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia nikt w Polsce nie przypuszczał, że już wkrótce ten obraz stanie się przekleństwem. Obecnie liczba zarażonych na świecie korona wirusem to blisko 3 mln osób. Tylko w USA odnotowano ponad 51 tys. zgonów.
Ład i bezpieczeństwo zyskały dla nas nowy wymiar, bezpośredniego zagrożenia życia które czycha za drzwiami. W cieniu pandemii wiele osób zapomina, że istnieją również inne rodzaje niebezpieczeństw, które zeszły obecne z pierwszych stron gazet.
Przede wszystkim problemem staje się kryzys ekonomiczny, Problem pandemii staje się obecnie swego rodzaju nakładka wszystkich innych problemów bezpieczeństwa. Dzisiaj zwalniani są z więzień przestępcy aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Najbardziej wrażliwe sektory gospodarek państw stają pod znakiem zapytania w obliczu faktu, co zrobić, jeśli kwarantanną trzeba będzie objąć bazę nuklearną czy elektrownię atomową.
W tym zakresie należy zwrócić uwagę, iż jeszcze na początku 2016 r. wynosiły w przybliżeniu 15 395 głowic, w tym około 4 120 rozmieszczonych w siłach operacyjnych. Jednocześnie aż 1,8 tys. z tychże pozostawało w stanie gotowości. Trzeba mieć świadomość, iż tylko część tego arsenału byłaby w stanie zakończyć życie na planecie na zawsze. Do lamusa można oddać recesję wywołaną kryzysem kredytowym który przybył do Europy w roku 2008.
Państwa wyciągają ostatnie zaskórniaki, aby ratować ekonomie państw i planują otwarcie gospodarek. Jednak nie ma dobrej odpowiedzi. Brak jest efektywnej szczepionki a osoby które raz chorowały mogą się nadal zakazić.
Ameryka Południowa wrze, ludzie pozbawieni możliwości zarobkowania są potencjalnie narażeni na śmierć z głodu, a miliony osób mieszkających w slumsach oraz różnego rodzaju obozach dla uchodźców na całym świecie nie mają możliwości zachowania fizycznego dystansu nie mówiąc o podstawowej higienie. W tym obliczu świat będzie musiał wypracować zupełnie nowy model bezpieczeństwa.Globalizacja chwalona za przyczynek do rozwoju światowej gospodarki i tworzenia wartości ekonomicznej stała się przekleństwem. To globalny handel i podróże w ciągu kilkunastu tygodni przeniosły nieznanego organizmowi człowieka bakcyla na przestrzenie o których ten, gdyby umiał myśleć, nigdy nie marzył.
Bezpieczeństwo zyskuje w ten sposób zupełnie nowy wymiar, łącząc kwestie osobiste, wpływając na wzajemne relacje i pokazując jak kraje, ludzie oraz organizacje zachowują się w tej sytuacji. Mimo milionów dokumentów na temat zasad postępowania w kryzysie, istnienia struktur i specjalistów w oczy rzuca się jedno — brak zaufania oraz skupienie wyłącznie na własnym interesie.Za: https://expressbydgoski.pl/asteroida-bennu-nowe-informacje-nasa-bennu-uderzy-w-ziemie-i-spowoduje-koniec-swiata-10032020-r/ar/c3-13366170, data dostępu: 26.04.2020.
Za: https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykul-prasowy/7388182,ropa-ceny-zalamanie-kryzys-gospodarka-pandemia-epidemia-koronawirus-covid-19-rynek.html, data dostępu: 26.04.2020.
Fehler W., Łastawski K., Współczesne bezpieczeństwo, Adam Marszałek, Toruń 2003. S. 65—76.
Za: https://www.geekweek.pl/news/2020-02-11/cyberataki-z-indii-przeszkadzaja-chinom-w-walce-z-koronawirusem/, data dostępu: 26.04.2020.
Soroka A., Bezpieczeństwo energetyczne: między teorią a praktyką, Warszawa 2015, s. 65—76.
Durys P., Jasiński F., Walka z terroryzmem międzynarodowym — wybór dokumentów, Bielsko-Biała 2005, s. 87—98.