- nowość
- W empik go
Chichot hieny - ebook
Chichot hieny - ebook
Kulisy wielkiej polityki i działań wywiadów Rosji, USA i Chin w nowej książce Tomasza Turowskiego.
Drugi tom trylogii „Zabij pożyczonym mieczem”
Kto rządzi światem? Wybrani przywódcy, rządy i parlamenty? Czy ukryte przed oczyma obywateli potężne grupy interesu – przemysłowcy, producenci broni i światowa finansjera? Odpowiedzi na to pytanie szukają wspólnie agenci wywiadów Chin, Rosji i Stanów Zjednoczonych, a pomaga im w tym wydatnie emerytowany oficer polskiego wywiadu Paweł.
„Chichot hieny” łączy cechy politycznego thrillera i powieści szpiegowskiej z elementami wizji porządku międzynarodowego rodem z political fiction. Walka ze spiskiem biznesowych elit chcących w pełni podporządkować sobie ludzkość toczy się na całym świecie – obok stolic wielkich mocarstw trafiamy do Serbii i Kosowa, Szwajcarii i Afganistanu, na Morze Południowochińskie i do Boliwii. Trzymająca w napięciu akcja powieści pozwala nam zajrzeć za kulisy wielkiej polityki, poznać wyrafinowane techniki i metody pracy służb wywiadowczych.
W 2021 r. Fundacja Oratio Recta opublikowała pierwszą część cyklu powieściowego Tomasza Turowskiego „Zabij pożyczonym mieczem” pt. „Oko smoka”.
Opowiada ona o trwającej od lat cichej, bezpardonowej walce o prymat w świecie. Wywiady trzech mocarstw – USA, Rosji i Chin – prześcigają się w metodach niszczenia przeciwnika. Niektórzy oficerowie myślą, że wszystkie chwyty są dozwolone. Czerpiąc inspirację ze starych traktatów o sztuce walki, usiłują „zabić pożyczonym mieczem”. Gdy dochodzi do krwawego ataku na naukowe centrum rosyjskie w Ałtaju, jeden z tropów wskazuje na Amerykanów. Zanosi się na globalny kryzys. Trudno jednak wyprowadzić w pole rosyjskie i amerykańskie służby specjalne. Szczególnie, gdy obu pomaga były oficer polskiego wywiadu – Paweł.
Akcja tej trzymającej w napięciu do samego końca opowieści o walce wywiadów toczy się w przepięknej scenerii Ałtaju i Mongolii, stepów i gór, pośród dzikiej przyrody i wśród ludzi, kultywujących stare wierzenia i nieznane Europejczykom obrzędy.
Zwieńczeniem tego cyklu-trylogii będzie powieść „Wzrok Cerbera”.
Tomasz Turowski (ur. 1948) jest autorem szeregu poczytnych powieści, w których pokazywał – poprzez atrakcyjne fabuły – kulisy i tajniki pracy wywiadowczej. Znał taką działalność z autopsji, bowiem przez wiele lat był funkcjonariuszem polskiego wywiadu (karierę zakończył w stopniu pułkownika). Wykonywał różnorodne zadania – jako jezuicki kleryk pracował w Watykanie i w Paryżu, studiował filozofię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, był dziennikarzem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego i w tym charakterze kontaktował się z papieżem Janem Pawłem II. Po pozytywnej weryfikacji w 1990 r. pracował w dyplomacji – m.in. jako ambasador RP na Kubie i ambasador tytularny w ambasadzie w Moskwie ( w tym charakterze 10 kwietnia 2010 r., w czasie katastrofy smoleńskiej, był na lotnisku Siewiernyj).
Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i WSP (Uniwersytetu Pedagogicznego) w Krakowie (rusycystyka), ma na swoim koncie publikacje poetyckie oraz współpracę z Piwnicą pod Baranami.
W 2013 r. został opublikowany wywiad-rzeka z nim pt. „Kret w Watykanie” (Wyd. Agora). Również warszawska oficyna Melanż wydała cykl powieściowy Turowskiego pt. „Bohaterowie cichego frontu”, na który złożyły się książki: ”Dżungla we krwi”, „Krwawiące serce Azji” i „Moskwa nie boi się krwi” oraz stanowiąca odrębną pozycję powieść „Egzekucja”.
Spis treści
POSTACIE W KOLEJNOŚCI ALFABETYCZNEJ
GŁÓWNE
Coleman James – prezydent USA
Gina – szefowa CIA (DCI)
Gromow Wasilij – generał w stanie spoczynku, rezydent SWR w bazie rosyjskiej w Serbii, przyjaciel Pawła, któremu kiedyś uratował życie i z którym współpracował, co opisano w książkach „Krwawiące serce Azji” i „Oko smoka”
Iwanow Władimir Władimirowicz – prezydent Związku Białorusi i Rosji, zintegrowanego państwa rosyjsko-białoruskiego
Marlowe – wicedyrektor ds. operacyjnych CIA (DDO)
Maxwell – doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego
Naryszkin Siergiej – szef cywilnej Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji (SWR) – czytelnicy poznali go w tomie pierwszym pt. „Oko smoka”
Nikolić Dragan vel Nienaszew – obywatel USA serbskiego pochodzenia, emocjonalnie i biznesowo związany z Rosją
O’Donell Patrick – były członek komórki CIA w Kosowie, następnie oficer wewnętrznej komórki kontrolnej CIA w Langley, zaufany Giny i spiskowców
Paweł – oficer wywiadu RP w stanie spoczynku, którego akcje opisywały m.in. powieści „Dżungla we krwi”, „Egzekucja” czy „Oko smoka”
Polańczyk vel Polan – wicedyrektor i członek rady nadzorczej General Electric Machines (GEM), były oficer wywiadu US Navy (NMIC), towarzysz Pawła z wyprawy do Moskwy w latach dziewięćdziesiątych ub. wieku, opisanej w powieści „Moskwa nie boi się krwi”
Snyder Tom – funkcjonariusz rezydentury CIA w Warszawie;
Song Tao – naczelnik Wydziału Kontaktów Zagranicznych Komunistycznej Partii Chin w randze ministra – czytelnicy poznali go w tomie pierwszym pt. „Oko smoka”
Wright Anthony – wicedyrektor CIA (DDCI), a następnie dyrektor Agencji – czytelnicy poznali go w tomie pierwszym pt. „Oko smoka”
Xing – kapitan, szef kontroli lotów na wyspie Fiery Cross Reef
Xu Jucheng – prezydent Chin, I sekretarz KPCh – czytelnicy poznali go w tomie pierwszym pt. „Oko smoka”
Yu Shanjun – generał, dowódca chińskiej tajnej policji wojskowej
Baowei Bu, którego czytelnicy poznali w tomie pierwszym pt. „Oko smoka”
POZOSTAŁE
Bob – ochroniarz Pawła z CIA w Szwajcarii
Borys – dowódca nocnego desantu SWR na zamek Chillon
Carmen – sprzątaczka z outsourcingowej firmy sprzątającej w siedzibie Platon Academy
Czernow – nominalny prezydent Rosji, w pełni kontrolowany przez Iwanowa
Dejan – obserwator SWR z pomieszczenia monitoringu hotelu Square Nine w Belgradzie
Iva – serbska prostytutka
Iwanienko – adiutant gen. Gromowa
Jeff – człowiek szefa Platon Academy, więzień CIA
Roney Dick – szeregowy marines, „instruktor wojskowy” w Afganistanie (Bagram)
Shon Feng – chiński chłopak z syndromem Aspergera, geniusz informatyczny
Whithe John – sekretarz Wrighta, odbierał Pawła z lotniska Dulles i inne incydentalnie
MIEJSCA AKCJI
[Afganistan]
baza Bagram, lotnisko;
[Boliwia]
La Paz
jezioro Titicaca (część boliwijska)
[Chiny]
Pekin (Zakazane Miasto)
Wyspy Paracelskie
[Cypr]
baza brytyjska Akrotiri
[Polska]
Warszawa
[Rosja]
Moskwa
Jasieniewo (siedziba SWR)
[Serbia]
Belgrad
Paraćin
Nisz
i inne
[Syria]
Latakia
Hmejmin (baza rosyjska)
[Szwajcaria]
Villeneuve
Montreux
zamek Chillon
[USA]
Waszyngton
Boston
Langley (kwatera główna CIA)
Pustynia Mojave
i inne incydentalnie
KRYPTONIM OPERACJI
„Pułapka na szczury” – akcja inwigilacji i likwidacji spiskowców
Kategoria: | Sensacja |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-67220-07-1 |
Rozmiar pliku: | 2,1 MB |