Dieta w chorobach autoimmunologicznych. Przepisy - ebook
Dieta w chorobach autoimmunologicznych. Przepisy - ebook
Kontynuacja bestsellera Dieta w chorobach autoimmunologicznych. Co jeść, by czuć się lepiej?
Jeśli sięgasz po Dietę w chorobach autoimmunologicznych. Przepisy, zapewne już wiesz, że należy wyeliminować ze swojego jadłospisu pewne składniki, takie jak gluten, mleko, jajka czy ulubione warzywa i owoce. Z Diety w chorobach autoimmunologicznych. Co jeść, by czuć się lepiej? Dowidziałeś się, dlaczego tak ważna dla Twojego zdrowia jest indywidualizacja odżywiania i jakie pociąga za sobą korzyści. Zadajesz sobie teraz zapewne pytania:
- Czy naprawdę potrzebna jest aż taka rewolucja żywieniowa, by czuć się lepiej?
- Czy będę już na diecie do końca życia?
- A co z poranną kawą z mlekiem?
Największą trudnością przy wdrożeniu diety eliminacyjnej nie jest samo wykluczenie produktów, ale poznanie tych, które staną się podstawą nowego codziennego jadłospisu. Rotacja produktów i stosowanie zamienników pomoże urozmaicić dietę, a przede wszystkim wyciszyć układ immunologiczny, zapobiegając powstawaniu nowych alergii.
Książka zawiera bazę przepisów, które pokazują niemal nieograniczone możliwości codziennego komponowania zdrowych i zbilansowanych posiłków opierających się na podstawowych, łatwo dostępnych składnikach. Dzięki zamieszczonym przepisom zobaczysz, że stosując dietę eliminacyjną, możesz wyczarować cuda zarówno na śniadanie, obiad, kolację, przekąski, jak i na romantyczną kolację we dwoje, świąteczny obiad dla rodziny, desery oraz wiele innych okazji.
Kategoria: | Zdrowie i uroda |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-200-5631-0 |
Rozmiar pliku: | 6,3 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Przed Państwem książka, która powstała, aby pomóc osobom, które chcą wprowadzić bądź już prowadzą indywidualną dietę w chorobach autoimmunologicznych.
W październiku 2017 roku ukazała się nasza książka „Dieta w chorobach autoimmunologicznych. Co jeść, by czuć się lepiej?”, która uzyskała wiele pozytywnych recenzji zarówno w gronie specjalistów, jak i wśród wielu naszych byłych i obecnych pacjentów. Z książki można się dowiedzieć, dlaczego indywidualna dieta eliminacyjna jest ważna przy autoimmunizacji organizmu, jaką rolę w tym odgrywają nasze bakterie jelitowe, jak o nie dbać, a przede wszystkim jak na co dzień prawidłowo się odżywiać.
Czytelnicy bardzo docenili to, że w książce po dużej dawce teorii zostały zamieszczone przepisy, przykłady i praktyczne wskazówki. Dobre przepisy sprawdzają się zawsze, aby zatem sprostać dalszym oczekiwaniom naszych pacjentów, powstała ta bardzo praktyczna publikacja, napisana przez jej autorkę z wielką pasją i znajomością tematu.
Na tych, którzy już słyszeli: „tego nie jedz, tamtego unikaj”, czeka dawka solidnych i sprawdzonych informacji, ułatwiających codzienne życie na diecie, która nie może i nie musi być nudna. Nasze jedzenie powinno dawać nam nie tylko siłę, zdrowie, lecz także radość z codziennych posiłków, które może spożywać z korzyścią cała rodzina.
Często pacjenci się martwią, że nie poradzą sobie z dietą i że to trudne każdego dnia komponować zdrowe, pełnowartościowe i smaczne posiłki. W tym momencie praktyczne wskazówki co do przyrządzania potraw mają kluczowe znaczenie.
Autorka książki wszystkie przepisy stosuje na co dzień w swoim domu, przez co są one wypróbowane i smaczne, to dzięki nim sama osiągnęła zdrowotne korzyści. Trudno więc o osobę bardziej wiarygodną!
Polecam Państwu i wszystkim moim pacjentom tę lekturę i życzę zdrowia oraz odkrywania nowych smaków każdego dnia.
dr n. med. Mirosława Gałęcka
Instytut Mikroekologii w PoznaniuOd autorki
Kiedy ukazała się książka „Dieta w chorobach autoimmunologicznych. Co jeść, by czuć się lepiej?”, byłam razem z pozostałymi autorkami zaskoczona ogromnym zainteresowaniem, które przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Pierwszy nakład wyczerpał się w ciągu kilku dni od premiery, co pokazało, że temat diety w chorobach autoimmunologicznych jest bardzo aktualny, a sama dieta eliminacyjna dotyczy coraz większej grupy osób. W pierwszej części został zawarty obszerny poradnik, jak eliminować produkty krok po kroku, gdzie robić zakupy i jak szukać zamienników, oraz kilka przepisów z wykorzystaniem podstawowych produktów i dań. Pierwszy tom to kompleksowe kompendium wiedzy teoretycznej i praktycznej. Odsyłam więc do niego, jeśli właśnie zaczynasz swoją przygodę z dietą eliminacyjną. Pojawiły się jednak głosy, że zdecydowanie potrzebna jest książka kucharska, która pokaże gotowe rozwiązania – pomysły na smaczne, szybkie i zdrowe dania bezmleczne i bezglutenowe. I tę książkę trzymasz właśnie w rękach. Aby ułatwić Ci korzystanie z przepisów, zapoznaj się z częścią „Jak czytać tę książkę”. Przygotowałam ją tak, aby stała się ona dla Ciebie nie tylko książką kucharską, lecz także przewodnikiem po produktach i poradnikiem, jak gotować z produktów bezmlecznych i bezglutenowych. Życzę miłej lektury i owocnych zmagań kulinarnych.
Joanna Dronka-SkrzypczakJak czytać tę książkę?
Wydawałoby się, że czytanie książki kucharskiej to żaden problem – spis treści, ulubione przepisy i do kuchni… Ale nie tym razem! Jak już wspomniałam, książka ta ma być dla Ciebie nie tylko zbiorem przepisów, ale przede wszystkim przewodnikiem po kuchni bezglutenowej i bezmlecznej oraz wykorzystywanych w niej produktach. Bardzo wiele na ten temat napisałam już w pierwszej części pt. „Dieta w chorobach autoimmunologicznych. Co jeść, by czuć się lepiej?”, dlatego w książce, którą trzymasz w rękach, jedynie wspomnę o tym w poradach do przepisów czy w opisach produktów. W książce kucharskiej zmierzyłam się z poglądem, że dieta eliminacyjna jest droga, a przepisy wykorzystują produkty, które trudno kupić w supermarketach czy dyskontach. Zdaję sobie sprawę, że większość ludzi tam właśnie robi codzienne zakupy, nie zawsze mając dostęp do sklepów specjalistycznych. Dodatkowym wyzwaniem było przygotowanie takich dań, których wykonanie nie będzie pochłaniało wielu godzin w kuchni. Dlatego podjęłam decyzję – przygotuję przepisy na bazie listy dostępnych, nie najdroższych produktów, które łatwo można kupić na zapas i przechowywać w domu. Takie zapasy pozwolą zawsze, po dokupieniu świeżych warzyw i (ewentualnie) mięsa, przygotować szybkie i wartościowe dania. Dlatego w kolejnym rozdziale znajdziesz gotową listę zakupów oraz krótki opis każdego produktu.
A co z samymi przepisami?
Każdy przepis opatrzony jest piktogramami, które ułatwią Ci wybranie tego, co aktualnie potrzebujesz. Danie wegańskie? Coś dla dziecka? A może szybki obiad? Przejrzyj spis treści i zobacz, które dania możesz przygotować właśnie teraz.
Dodatkowo każdy przepis zawiera praktyczne porady oraz informacje o zamiennikach, a także odniesienia do innych przepisów. Czasami zasugeruję Ci, żebyś ugotował np. więcej kaszy jaglanej i wykorzystał ją do innej potrawy, albo podpowiem, co zrobić z wodą, która została po odsączeniu ciecierzycy. Dzięki temu nauczysz się, jak skrócić czas przygotowywania posiłków i z wyprzedzeniem planować zarówno zakupy, jak i jadłospis.
Twoja domowa spiżarnia – produkty, które warto mieć w domu
Największą trudnością w rozpoczęciu i prowadzeniu diety eliminacyjnej jest znalezienie produktów i zamienników, z których łatwo i szybko da się przygotować smaczne śniadanie czy obiad. Kiedy kończyłam pisać tę książkę, mój przyjaciel zażartował, że ma dla mnie świetny przepis: chleb z serem. Kiedy napomknęłam, że przepisy muszą być bezglutenowe i bezmleczne, odrzekł: „w takim razie bezglutenowy chleb z wegańskim serem”. Gdyby to było takie proste! W praktyce okazuje się, że kupić smaczny bezglutenowy chleb o dobrym składzie, to wyzwanie. Nie wspominając już o wegańskim zamienniku żółtego sera… Trzeba więc radzić sobie inaczej, czyli korzystać z produktów, które pozwolą nam zbilansować dietę oraz gotować smacznie i różnorodnie. Na następnej stronie przedstawiam listę zakupów. Takie zapasy pozwolą Ci (po dokupieniu kilku warzyw czy owoców albo mięsa) na przygotowanie wszystkich dań z tej książki. Zrób zdjęcie tej liście, zabierz ją do supermarketu i przygotuj swoją bazę produktów. Jeśli któregoś produktu nie znasz (amarantus ekspandowany brzmi egzotycznie?), to opis wszystkich produktów wraz z miejscem, gdzie można je kupić, i orientacyjną ceną, znajdziesz w kolejnym rozdziale. Chciałabym także odpowiedzieć na pytanie, dlaczego te produkty znalazły się na liście. Po pierwsze, starałam się wybrać takie, które uda się kupić w większości większych sklepów, a już na pewno bez problemu w internecie czy sklepach specjalistycznych. Poza tym kierowałam się kryterium ceny, o czym już wspomniałam. Ale dlaczego akurat przepisy bez glutenu, produktów mlecznych i jajek? Czy to sugeruje, że każdy pacjent z chorobą autoimmunologiczną powinien odstawić te produkty? Na liście znajdziesz także np. pomidory, a w przepisach rośliny strączkowe czy paprykę, a pewnie gdzieś wyczytałeś, że tych produktów należy unikać. To co właściwie można jeść w chorobie autoimmunologicznej? Nie pozostaje mi nic innego, jak ponownie skierować Twoją uwagę na pierwszą część książki pod redakcją dr n. med. Mirosławy Gałęckiej, gdzie dietetycy dokładnie opisali te zagadnienia.
Lista zakupów:
zrób zdjęcie i zabierz ze sobą na zakupy
1 KASZA JAGLANA
2 KASZA GRYCZANA
3 KASZKA KUKURYDZIANA (POLENTA)
4 RYŻ
5 PŁATKI JAGLANE
6 PŁATKI OWSIANE
7 AMARANTUS EKSPANDOWANY
8 JAGŁY EKSPANDOWANE
9 MĄKA RYŻOWA
10 MĄKA ZIEMNIACZANA
11 MĄKA GRYCZANA
12 MĄKA JAGLANA
13 KAKAO
14 OLEJ KOKOSOWY
15 INNY OLEJ ROŚLINNY, NP. Z PESTEK SŁONECZNIKA
16 KILKA KARTONÓW NAPOJÓW ROŚLINNYCH: SOJOWEGO, RYŻOWEGO
17 MLEKO KOKOSOWE W PUSZCE
18 SIEMIĘ LNIANE MIELONE I W ZIARNACH
19 TOFU
20 NASIONA SŁONECZNIKA, SEZAMU, PESTKI DYNI
21 ORZECHY NERKOWCA
22 CZERWONA SOCZEWICA
23 SUSZONE OWOCE: DAKTYLE, MORELE…
24 BATATY
25 CIECIERZYCA W PUSZCE
26 POMIDORY KROJONE
27 CUKIER LUB JEGO ZAMIENNIKI: KSYLITOL, SYROP DAKTYLOWY
28 BANANY
29 BEZGLUTENOWY PROSZEK DO PIECZENIA, SODA OCZYSZCZONA, DROŻDŻE ŚWIEŻE LUB SUSZONE
30 BEZGLUTENOWY MAKARON
Jest jeszcze kilka produktów, które warto znać i stosować. Są one nieco droższe lub trudniejsze w użyciu, więc nie będą stanowić bazy do przepisów, ale czasami przydadzą się jako dodatek albo urozmaicenie diety.
• Chia
• Quinoa
• Masło orzechowe
• Agar‐agar
• TapiokaBaza wiedzy o produktach
Kasza jaglana
Gdzie kupisz w każdym supermarkecie i dyskoncie
Cena 6–8 zł za kilogram
Kasza jaglana (proso) stanowi podstawę bardzo wielu przepisów bezglutenowych. Ze względu na swoje właściwości sklejające, a także bogactwo witamin i składników mineralnych jest jednym z najlepszych produktów, które można wprowadzić do diety. Kaszę jaglaną wykorzystuje się jako bazę do tart, składnik pasztetów czy kotlecików. Można dodawać ją nawet do koktajli, aby były one bardziej sycące i wartościowe pod względem odżywczym.
Najwięcej kłopotów sprawia gotowanie kaszy jaglanej, ale jeśli skorzystasz z poniższych porad, powinna się zawsze udać:
• Przed gotowaniem należy kaszę jaglaną uprażyć na suchej patelni. W tym celu wsypujemy potrzebną ilość suchej kaszy na patelnię bez tłuszczu i cały czas mieszając, delikatnie ją podgrzewamy, aż zacznie wydzielać miły, orzechowy zapach.
• Tak przygotowaną kaszę należy starannie wypłukać pod zimną wodą.
• Kaszę jaglaną gotujemy w proporcji 1 : 2, czyli na każdą szklankę suchej kaszy potrzebujemy 2 szklanek wody. Gotujemy ją na małym ogniu około 15 minut, czasami mieszając. Jeśli widzimy, że kasza nadal jest twarda, a wchłonęła już całą wodę, dolewamy pół szklanki. Pod koniec gotowania można wyłączyć gaz i przykryć garnek, aby kasza wchłonęła resztę wody. Nie należy odcedzać kaszy, aby wraz z wodą nie wylać cennych witamin i składników mineralnych.
Warto ugotować więcej kaszy jaglanej, niż podaje przepis, i wykorzystać ją do przygotowania innej potrawy. Mając ugotowaną kaszę jaglaną, która została np. z obiadu, można szybko zrobić np. smaczne kotleciki albo dodać ją do zupy następnego dnia. To znacznie oszczędza czas przygotowania posiłków.
Kasza gryczana
Gdzie kupisz w każdym supermarkecie i dyskoncie
Cena 6–8 zł za kilogram
Jeśli możesz wybrać, to podobnie jak w przypadku kaszy jaglanej kup kaszę gryczaną nie w woreczkach, ale luzem, najlepiej nieprażoną. Gryka to cenne źródło białka, bogatego w aminokwasy takie jak np. lizyna, a także błonnika stanowiącego niezbędny składnik zrównoważonej diety. Kaszę gryczaną można wykorzystać w wielu potrawach i daniach. Jest dość popularna jako dodatek do obiadu, ale ma zdecydowanie więcej zastosowań. Na bazie kaszy gryczanej przygotujesz pyszny chleb gryczany, gryczany pasztet lub farsz do pierogów albo naleśników. Kaszę gryczaną gotujemy w proporcji 1 : 2, czyli na szklankę suchej kaszy przypadają 2 szklanki wody.
Kaszka kukurydziana (polenta)
Gdzie kupisz w każdym supermarkecie i dyskoncie
Cena 3–5 zł za 350–400 gramów
Kaszka kukurydziana może przydać się do zrobienia polenty, która jest z kolei bardzo uniwersalnym dodatkiem do wielu dań – zup, przekąsek. Może też zastępować chleb albo stanowić bazę ciekawych propozycji imprezowych. Oprócz tego kaszki kukurydzianej możesz użyć do zagęszczania zup, sosów, oraz zrobić z niej panierkę. Jak przygotować polentę?
• Pamiętaj, że kaszka kukurydziana wymaga bardzo dużo wody. Gotujemy ją w proporcji 1 : 4, czyli na szklankę suchej kaszy przypadają aż 4 szklanki wody.
• Suchą kaszę płuczemy, a następnie zalewamy odpowiednią ilością zimnej wody. Następnie gotujemy na bardzo małym ogniu 15–20 minut od momentu zagotowania wody, często mieszając. Kaszka kukurydziana łatwo się przypala i przywiera do dna, dlatego potrzebny jest niewielki ogień, częste mieszanie i monitorowanie stanu wody. Gotującą się kaszę można posolić, a na końcu dodać suszone zioła, np. tymianek, rozmaryn.
• Ugotowaną, gorącą kaszę przelewamy do płaskiego naczynia, wyrównujemy i studzimy. Po zastygnięciu można kroić ją na kwadraty lub trójkąty i podawać np. z zupą meksykańską, sałatką czy jako szaszłyki.