Dokumentacja w transporcie. Uprawnienia i listy przewozowe - ebook
Dokumentacja w transporcie. Uprawnienia i listy przewozowe - ebook
Dokumentacja w transporcie – uprawnienia i listy przewozowe to publikacja przygotowana w sposób praktyczny. Książka zawiera komentarze i porady ekspertów dotyczące listów przewozowych, a także dokumentów „osobistych” kierowców.
Jak się okazuje bardzo często w listach przewozowych nadawca określony jest błędnie. Zgodnie z przepisami, to nie on jest nadawcą. Jeszcze więcej problemów budzi to, jak określić miejsce nadania. Jak więc wypełniać te dwa pola listu przewozowego? Kto jest nadawcą listu przewozowego i jakie jest miejsce nadania? Odpowiedzi na te pytania - m.in. w tej publikacji.
Kategoria: | Transport i logistyka |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8344-024-8 |
Rozmiar pliku: | 997 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Jak wypełnić CMR, gdy klient sam odbiera towar?
PYTANIE: Jaki należy wystawić dokument CMR w przypadku transportu organizowanego przez naszą firmę lub gdy klient zagraniczny sam odbiera towar. Udało nam się uporządkować kwestie związane z Incotermsami, załatwić sprawę „dołożenia starań” w zdobyciu pełnych danych od klienta, gdy to on organizuje transport (taki obowiązek nakłada na nas mocodawca). Została zatem kwestia kosztów. Czy na CMR powinny trafić takie informacje jak:
•koszty związane z przewozem (przewoźne, koszty dodatkowe, należności celne i inne koszty powstałe od chwili zawarcia umowy do chwili dostawy),
•instrukcje niezbędne do załatwienia formalności celnych i innych (jeśli to my organizujemy transport, to co należy umieszczać w informacjach o kosztach oraz gdzie dokładnie?)
Jeśli natomiast to klient organizuje transport oraz jeśli nie jesteśmy w stanie podać tych danych, to czy dopełnienie przez nas obowiązku w postaci wysłania zapytania do klienta i ewentualnego braku odpowiedzi chroni nas przed konsekwencjami?
ODPOWIEDŹ: Koszty w liście przewozowym stanowią element niezbędny i niezwykle istotny dla stron umowy przewozu. Konwencja CMR w wielu miejscach odwołuje się do wysokości przewoźnego, przewidując przy tym różne uprawnienia dla stron umowy przewozu. Nie oznacza to jednak, że nieokreślenie tych kosztów w treści listu przewozowego jest równoznaczne z nieważnością listu przewozowego. Należy jednak dołożyć wszelkich starań, aby prawidłowo i kompletnie określić koszty przewozu. Wartość przewoźnego i innych kosztów określa się w bloku 20 listu przewozowego CMR.
Instrukcje dotyczące formalności celnych to również niezbędny element listu przewozowego, jeżeli przewoźnik zobowiązany jest poddać towar procedurze celnej.
Instrukcje celne
Podobnie jak ma to miejsce w przypadku wskazania kosztów, tak i tutaj brak instrukcji nie wpływa na ważność listu przewozowego. Jednak brak instrukcji i informacji celnych dla przewoźnika może doprowadzić do znacznych komplikacji. Należy więc dołożyć wszelkich starań, aby instrukcje celne zostały prawidłowo określone w liście przewozowym. Instrukcje celne określa się w bloku 13 listu przewozowego CMR.
Organizator transportu
W pytaniu nie jest do końca określone pojęcie organizatora transportu, przypuszczam, iż chodzi tu o pośrednictwo przy przewozie rzeczy. Takie pośrednictwo jest działalnością profesjonalną i regulowaną. W tym przypadku staranność działań organizatora ma charakter kwalifikowany.
Należy przez to rozumieć, że to pośrednik odpowiada za prawidłowe zorganizowanie transportu w całości. Pośrednik musi traktować nadawcę tak, jakby ten nie miał żadnej wiedzy w przedmiocie przewozów drogowych.
Pośrednik zobowiązany jest uzupełnić list przewozowy w całości, nie pozostawiając wątpliwości co do rzeczywistych intencji stron umowy.
Odbiór towaru przez klienta
Jeżeli klient zagraniczny sam organizuje odbiór towaru, a Państwo wyłącznie uzupełniają list przewozowy dla przewoźnika w oparciu o informacje pochodzące od klienta, to sytuacja jest znacznie uproszczona.
List uzupełnia się w oparciu o dane pochodzące od klienta, a w przypadku braku niektórych informacji wystarczające jest złożenie zapytania.
Więcej znajdziesz w wersji pełnej publikacji
Tematy publikacji w pełnej wersji
Rozdział I. Listy przewozowe – komentarze i porady ekspertów
Rozdział II. Dokumenty „osobiste” kierowców – komentarze i porady ekspertów
Przygotowanie do wersji elektronicznej: RASTER studio, 603 59 59 71