- W empik go
Doświadczenia kata - ebook
Doświadczenia kata - ebook
Doświadczenia kata to prawdziwe relacje angielskiego wykonawcy wyroków śmierci James'a Berry'ego, urodzonego w roku 1852, a zmarłego w roku 1913. W książce tej kat opowiada o niektórych egzekucjach, które przeprowadził własnoręcznie; wymienia nazwiska skazanych i opisuje metody, jakimi wykonywał wyroki. Ponadto pisze o swoich osobistych poglądach na temat kary śmierci i różnych pomysłach jej wymierzania, które były stosowane w całej historii Europy i Ameryki, opisując mechanizmy gilotyny, garoty, szubienicy, narzędzi dźgających i tym podobnych.
James Berry oferuje czytelnikowi unikalną możliwość spojrzenia na wykonywanie kary śmierci z punktu widzenia kata, a nawet poświęca nieco czasu, aby opisać „biznesową” stronę bycia egzekutorem. W tym wydaniu zawarto ilustracje przedstawiające jego ofiary, wizytówki i różne metody egzekucji.
Wprowadzenie zostało napisane przez angielskiego fotografa i autora Henrego Snowdena Warda.
Data pierwszej publikacji w Wielkiej Brytanii miała miejsce w roku 1892.
Spis treści
Słowo wstępne 7
Rozdział I Kat i jego dom. H. Snowden Ward 11
Rozdział II Jak zostałem katem 18
Rozdział III Moja pierwsza egzekucja 26
Rozdział IV Moja metoda egzekucyjna: obliczenia
i przyrządy 35
Rozdział V Moja metoda egzekucyjna: czynności 55
Rozdział VI Inne metody egzekucyjne 61
Rozdział VII Dwa straszne doświadczenia 70
Rozdział VIII Jak umierają mordercy 79
Rozdział IX Z punktu widzenia zabójcy 111
Rozdział X O karze głównej 125
Rozdział XI Wieszanie jako rzemiosło zawodowe 137
Rozdział XII Prasa i opinia publiczna 146
Rozdział XIII Incydenty i anegdoty 155
Aneks 167
Kategoria: | Biografie |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-954515-9-1 |
Rozmiar pliku: | 6,3 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Spowiedź polskiego kata – Jerzy Andrzejczak, 2018 – Polska
Dziennik kata – John Ellis, 2019 – Wielka Brytania
Doświadczenia kata – James Berry, 2019 – Wielka Brytania
Był sobie wesoły kat – Alan Shadrake – Singapur
Ostatni kat. Wspomnienia więziennego kata Tajlandii –
Chavoret Jaruboon, Nicola Pierce – Tajlandia
Czarny dziennik kata – Jean Ker – Francja
Dziennik mistrza katowskiego Franza Schmidta – NiemcySpis treści
- Seria Rozmowy z Katem
- Spis treści
- Słowo wstępne
- Rozdział I: Kat i jego domH. Snowden Ward
- Rozdział II: Jak zostałem katem
- Rozdział III: Moja pierwsza egzekucja
- Rozdział IV: Moja metoda egzekucyjna: obliczenia i przyrządy
- Rozdział V: Moja metoda egzekucyjna:czynności
- Rozdział VI: Inne metody egzekucyjne
- Rozdział VII: Dwa straszne doświadczenia
- Rozdział VIII: Jak umierają mordercy
- Rozdział IX: Z punktu widzenia zabójcy
- Rozdział X: O karze głównej
- Rozdział XI: Wieszanie jako rzemiosło zawodowe
- Rozdział XII: Prasa i opinia publiczna
- Rozdział XIII: Incydenty i anegdoty
- Aneks: „Answers” Limited,czyli perypetie sądoweSłowo wstępne
Intencją autora i redaktora niniejszej książki było przedstawienie w jak najprostszy i najbardziej zrozumiały sposób pewnych faktów i opinii odnoszących się do kwestii, która niewątpliwie ma doniosłe znaczenie: wykonywania najwyższego wyroku przewidzianego prawem. Fakty te nie zostały w żaden sposób wypaczone ani zafałszowane, lecz niektóre przerażające szczegóły egzekucji świadomie pominięto. Tak więc ci, którzy chcieliby sięgnąć po tę książkę w poszukiwaniu krwawych, makabrycznych opisów, niech zawczasu przygotują się na rozczarowanie.
Jesteśmy przekonani, że publikacja zapisu doświadczeń pana Berry’ego może się przyczynić do tego, iż sprostowanych zostanie wiele fałszywych pojęć i wyobrażeń na temat wykonywania wyroków śmierci w Anglii. A także do tego, że za jej sprawą kwestia kary głównej rozważona zostanie z praktycznego, a nie sentymentalnego punktu widzenia.
Panowanie nad klasami przestępczymi oraz — jeśli to możliwe — ich resocjalizacja to jedne z najpoważniejszych zadań, przed jakimi stoi cywilizowany świat. Tym, którzy się ich podejmują, potrzebne są wszelkie informacje mogące rzucić światło na ten zespół zagadnień. Kat urzędowy ma wiele okazji i szczególnych możliwości, by przyglądać się przedstawicielom klas przestępczych; poznaje ich nastawienie i odczucia względem kary głównej, którą społeczeństwa cywilizowane uważają za najpotężniejszy oręż w wojnie ze zbrodnią. Pan Berry do kilku lat doświadczenia służby w różnych formacjach policyjnych dołożył doświadczenia kata, miał więc wyjątkowe możliwości, by poznać zarówno naturę przestępstw, jak i ich sprawców. Zatem informacje i opinie, które z pewnością zgromadził, warte są uwagi.
Cel napisania niniejszej książki sięga zatem wyżej niż tylko chęć, by spisać okoliczności i wydarzenia związane z najboleśniejszym z rzemiosł, jakie może się stać ludzkim udziałem. Ich zapisanie jest konieczne, albowiem bez znajomości faktów czytelnicy nie mogliby wyrobić sobie własnego zdania. Mamy jednak nadzieję, że relacje te nie będą czytane z samej tylko ciekawości, że czytelnicy znajdą w sobie zainteresowanie dla słabych i zbłąkanych braci z klas przestępczych, tej plagi toczącej nasz system społeczny.
Nie od rzeczy będzie objaśnienie pewnych okoliczności powstania tej książki. Wszystkie wypowiedzi pochodzą od autora, chociaż wiele z nich wyraził słowami redaktor, którego zadanie polegało na tym, by ułożyć i w wielkim stopniu skondensować ogrom materii złożonej na jego ręce przez pana Berry’ego. Składnik narracyjny i opisowy pochodzą z notatników i wycinków zebranych przez autora, który w swoich pamiętnikach rejestrował najdrobniejsze nawet szczegóły. Jeden rozdział, zatytułowany „Moja pierwsza egzekucja”, jest dosłownie zaczerpnięty z tegoż źródła; wyjątek stanowi kilka pominiętych stron opisowych, które zostały wskazane. Rozdział „O karze głównej” oraz fragmenty kilku innych nie zostały w całości napisane przez pana Berry’ego, lecz dostarczone w postaci kompletnych notatek i w zasadniczej części podyktowane. Zawsze jednak wyrażone w tekście opinie są opiniami autora, z którymi redaktor nie w pełni się zgadza.