Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Dwie dekady nowej (?) literatury. 1989–2009 - ebook

Data wydania:
5 czerwca 2011
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
30,73

Dwie dekady nowej (?) literatury. 1989–2009 - ebook

W tej interesującej z poznawczego punktu widzenia książce pierwsza grupa tekstów dotyczy zagadnień polskiej poezji po roku 1989, kolejne szkice poświęcone zostały różnym ujęciom historii we współczesnej prozie i dramacie. Tematem trzeciej grupy opracowań stała się problematyka kresów, »małych ojczyzn« w kontekście tożsamości podmiotu. Kilka szkiców dotyczy arcyważnej z punktu widzenia ich autorów problematyki periodyzacji polskiej literatury współczesnej po roku 1989 oraz jej charakterystycznych cech (...).

Sądzę zatem, że czytelnik otrzymuje książkę będącą ciekawą refleksją na temat bieżącej literatury, chociaż ostateczne hierarchie dwudziestolecia 1989-2009 wyłonią się dopiero po dłuższym czasie.
Z recenzji prof. dr. hab. Stanisława Stabro

Spis treści

Stanisław Gawliński, Wstęp

Krzysztof Dybciak, Próba porównania literatury lat 1990–2009 z literaturą okresu międzywojennego

Magdalena Lachman, Porozumienie ponad podziałami? Literatura polska ostatniego dwudziestolecia w konfrontacji z innymi zjawiskami artystycznymi

Tomasz Kunz, Uniwersum społecznej nieważkości. O (bez)użyteczności kategorii pokolenia dla badań nad literaturą polską ostatniego dwudziestolecia 

Aleksandra E. Banot, Powieść/poezja kobieca – a co to takiego? Kategoria płci w polskim literaturoznawstwie

Stanisław Gawliński, Formy i funkcje krytyki literackiej Przemysława Czaplińskiego

Wojciech Kudyba, „Poeci stanu wojennego” – czytani dzisiaj 

Wojciech Ligęza, Poetyckie przyjaźnie Janusza Szubera

Tomasz Cieślak-Sokołowski, Peiperyzm dzisiaj, czyli o pewnej linii polskiej poezji najnowszej

Zofia Zarębianka, Metafi zyczność jako możliwość niepewna i nieoczywista

Aneta Piech-Klikowicz, „Między nami psi węch / i posępna cisza” – Ewa Lipska o kryzysie relacji międzyludzkich we współczesnym świecie

Paweł Bukowiec, Przeciwko tzw. poezji niezrozumiałej (oraz przeciwko jej admiratorom i krytykom). Argument z referencjalności na przykładzie liryki Marcina Sendeckiego

Tadeusz Bujnicki, Refleksje o literaturze kresowej i pograniczu

Krzysztof Zajas, Kresy skreślone, czyli o polskiej wielokulturowości

Iwona Pięta, „Małe ojczyzny” w prozie polskiej po 1989 roku

Marek Karwala, Polacy kontra Polacy. „Opowieści z powielacza” Doroty Zańko

Dorota Siwor, Schulzowskie tropy w prozie ostatniego dwudziestolecia

Aleksandra Chomiuk, Historie obok Historii. Odwołania do przeszłości w polskiej powieści popularnej ostatniego dwudziestolecia

Stanisław Gębala, Hipnotyzujący portret Stalina (o dwu scenach ze sztuki Sławomira Mrożka „Portret”)

Indeks nazwisk

 

Kategoria: Polonistyka
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-233-8379-6
Rozmiar pliku: 1,8 MB

BESTSELLERY

Kategorie: