Eksperyment intencjonalny - ebook
Eksperyment intencjonalny - ebook
Czy myśl może królować nad materią? Jak wielka jest moc ludzkiego umysłu i czy pozytywna intencja może zmienić życie? Ta książka, w oparciu o odkrycia wiodących naukowców z całego świata, dostarczy ci na to przekonujących dowodów! Mająca tysiące fanów Lynne McTaggart zabierze cię w pasjonującą, pełną metafizyki podróż ku najdalszym zakątkom świadomości. Nie potrzebujesz kosztownych terapii! Autorka oferuje praktyczny program, dzięki któremu możesz nawiązać kontakt z własnymi myślami i podnieść poziom aktywności swojej intencji, co wzbogaci twój duchowy rozwój. Pokaże ci, jak dzięki energii i kwantowości dokonać przełomów w swojej codzienności. Użyj myśli – zmień życie i świat!
Spis treści
Znani i wpływowi o Eksperymencie intencjonalnym
Przedmowa
Wprowadzenie
Część I. Intencjonalność jako nauka
Rozdział 1: Zmienność materii
Rozdział 2: Ludzka antena
Rozdział 3: Droga dwukierunkowa
Rozdział 4: Serca, które biją jak jedno
Część II. Nabieranie mocy
Rozdział 5: Wkraczanie w hiperprzestrzeń
Rozdział 6: Nastrojenie
Rozdział 7: Odpowiedni czas
Rozdział 8: Odpowiednie miejsce
Część III. Moc twoich myśli
Rozdział 9: Mentalne odbitki
Rozdział 10: Efekt voodoo
Rozdział 11: Modlitwa za dzień wczorajszy
Rozdział 12: Eksperyment intencjonalny
Część IV. Eksperymenty
Rozdział 13: Ćwiczenia intencjonalne
Rozdział 14: Twój osobisty eksperyment intencjonalny
Rozdział 15: Eksperymenty intencji grupowej
Posłowie: Myśli zasłyszane na całym świecie: Pierwsze eksperymenty intencjonalne
Podziękowania
Przypisy
Bibliografia
O Autorce
Kategoria: | Wiara i religia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8301-089-2 |
Rozmiar pliku: | 1,5 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
„Nasze myśli i intencje pomagają kształtować świat wokół... Eksperyment intencjonalny pokazuje dlaczego”.
– dr n. med. Larry Dosey, autor książki The Extraordinary Healing Power of Ordinary Things
„Lynne McTaggart uzyskała idealny cel w postaci wspaniałej kolekcji doświadczeń i wydarzeń, które burzą nasze normalne, materialne postrzeganie czasu, przestrzeni i wszystkiego, co znajduje się pomiędzy nimi (jeśli faktycznie coś takiego istnieje). To całkowicie niewyobrażalne, ale takie właśnie ma być”.
– William Arntz, autor, producent, pisarz, reżyser DVD pt. What The BLEEP Do We Know?
„Bardzo niewiele książek jest w stanie przekształcić informację w inspirację, pomysły w działanie, a słowa w czyny. Eksperyment intencjonalny to właśnie robi. W lekki i przystępny sposób McTaggart przypomina nam o wiecznej prawdzie, zbyt często przez nas niedostrzeganej, mówiącej, iż: „Każdy z nas ma W SOBIE moc Wszechświata”. To się nazywa kształcąca literatura!”.
– Ward M. Powers, twórca filmowy i reżyser filmu ONE: The Movie
„W Eksperymencie intencjonalnym, McTaggart podjęła się niezwykłego zadania wyjaśnienia nauki o intencji w sposób rzetelny i precyzyjny. Książka ta jest niezbędną pozycją dla wszystkich zainteresowanych korzystaniem z twórczych właściwości własnej świadomości”.
– Caroline Myss, autorka Entering the Castle oraz Invisible Acts of Power
„Eksperyment intencjonalny zawiera niezbite dowody, pozwalające na dogłębne zrozumienie prawdziwego potencjału, jaki drzemie w każdym z nas. Jeśli naprawdę jesteś zainteresowany kwestią manifestacji dobrobytu i chcesz dowiedzieć się więcej o prawdziwych mocach, jakie posiadasz, przeczytaj tę książkę natychmiast”.
– John Assaraf, przedsiębiorca i autor książki Gimnastyka Umysłu – Innercise
„Niezwykłe połączenie nauki i duchowości tworzące potężne, nowe spojrzenie na wszechświat! Dzięki nienagannym umiejętnościom dziennikarskim, nieugięta w poszukiwaniu prawdy, Lynne McTaggart rzuca nowe światło na prawdziwe znaczenie powiązań życiowych. Jej praca wywarła bezprecedensowy wpływ na sposób, w jaki ludzie myślą o samych sobie jako części składowej świata. Dzięki temu, łącząc tak odmienne kwestie jak ponadczasowe tradycje duchowe oraz nowoczesną naukę, otwiera przed nami drogę ku nowej mądrości opartej na jedności”.
– Gregg Braden, autor bestsellerów, w tym m.in. Kodów mądrości, Boskiej matrycy, Punktu zwrotnego, Tajemnic zagubionej modlitwy
„Lynne jest moją pokrewną duszą... Jesteśmy silnie powiązani ze sobą jakimś polem siłowym”.
– Masaru Emoto, autor książki The Hidden Messages from Water
„Cywilizacja znajduje się na skraju potężnych przemian świadomości, niektóre są tak daleko idące, że zmienią życie na tej planecie. Chociaż jesteśmy przywiązani nawykami oraz tradycją do niemodnego postrzegania wszechświata i życia, wybitnie warta przeczytania książka Lynne McTaggart wypełniona jest nowymi, ekscytującymi i optymistycznymi pomysłami patrzenia na świat, które mogą pomóc w zrozumieniu naszych ponownych narodzin”.
– dr Bruce H. Lipton, biolog komórkowy i autor książki Biologia wiary: Wyzwalając siłę podświadomości, materii i cudów
„Całkowicie zgadzam się z Lynne McTaggart, że nasze myśli promieniują niczym jaśniejąca gwiazda, wywierając wpływ na każdego, kogo spotkasz na swej drodze. Stań się pozytywną, piękną, jaśniejącą i błogą istotą światła. Przeczytaj tę książkę. Będziesz niewiarygodnie szczęśliwy”.
– dr Dharma Singh Khalsa, członek stowarzyszenia Center for Spirituality and the Mind, Szkoła Medyczna Uniwersytetu Pennsylvania
„Fizycy kwantowi, włączając w to mnie samego, już od pewnego czasu przewidywali, że nasze intencje mają potężną moc, zwłaszcza w kontekście świadomości nie-lokalnej. W niniejszej książce Lynne McTaggart potwierdza to za pomocą danych empirycznych. Wszystko to przekona cię o potędze intencji i sile świadomości nielokalnej. Bardzo ważna książka z rodzącej się dziedziny nauki dotyczącej świadomości”.
– prof. Amit Goswami, emerytowany profesor fizyki, Uniwersytet Oregon, autor książki Kwantowy umysł
„Eksperyment intencjonalny powinien przeczytać każdy, po to, aby otworzyć umysł na prawdziwą naturę życia. Dzięki moim własnym doświadczeniom dotyczącym przeszłych wcieleń, z pogranicza śmierci, komunikacji ze zmarłymi członkami rodziny, pacjentami i zwierzętami, a także dzięki doświadczeniom związanym ze snami moich pacjentów, które odsłaniały przed nimi przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, wiem, iż świadomość jest nielokalna. Kiedy badamy świadomość oraz nieświadomość, tak jak czyni to McTaggart, tak naprawdę eksplorujemy wewnętrzną przestrzeń, gdzie czekają na nas o wiele ciekawsze przyszłe odkrycia niż w przestrzeni kosmicznej”.
– dr n. med. Bernie Siegel, autor książek Miłość, medycyna i cuda oraz Help Me to Heal
„McTaggart obdarzona jest porażającym geniuszem, dzięki któremu umiejętnie zbiera najnowsze odkrycia w dziedzinie fizyki kwantowej, przedstawiając je w zadziwiająco przystępny sposób. Inspiruje nas, byśmy wejrzeli głęboko w tajemnice życia, by zrozumieć naturę świadomości i potężne efekty, jakie wywiera intencja na materię, manifestacje i życie samo w sobie. Eksperyment intencjonalny to nie tylko fascynująca lektura; to ekscytujące zaproszenie do tego, aby zacząć prowadzić własny eksperyment dotyczący bezpośredniego wpływu intencji na własne życie. Nie mogę się już doczekać rezultatów”.
– Brandon Bays, autorka książek The Journey. Podróż, niezwykły przewodnik ku uzdrowieniu życia i osiągnięciu wolności oraz Freedom is
„Podczas gdy darwiniści pląsają wokół przypadkowości, jako ich swoistego «złotego cielca», McTaggart otwiera drzwi ludziom, którzy «wierzą w niewiarygodne». Jej zachęcające eksperymenty i odważne idee dają rodzajowi ludzkiemu nową nadzieję ewolucyjną”.
– Fritz-Albert Popp
„Ta wartościowa, dalekosiężna książka zbiera razem ogromną ilość badań i formułuje oryginalny sposób na zwycięstwo dzięki eksperymentom na szeroką skalę. Ukazuje moc bezpośrednio skierowanej myśli, która jest niezwykle istotna dla naszej wspólnej przyszłości”.
– David Lorimer, wydawca Thinking Beyond the Brain oraz Science, Consciousness and Ultimate Reality
„Niebywale zwięzła, wspaniale szczegółowa wycieczka ku subtelnemu, większemu obrazowi połączonych świadomości, ludzkiej i nie tylko. Śmiały okrzyk «Wow!» jest tu jak najbardziej na miejscu”.
– Ingo Swann, badacz świadomości i autor Natural ESP
„Eksperyment intencjonalny jest odważnym, inteligentnym, wnikliwym badaniem naukowych herezji oraz wizjonerów, którzy je odkryli. Rewolucyjne idee, takie jak te, które odnaleźć można w tej książce, nie tylko zmieniają na nowo nasze rozumienie rzeczywistości, ale także pomagają ludzkości tworzyć całkiem nową, lepszą rzeczywistość”.
– Timothy Freke, filozof i współautor The Jesus Mysteries
„Lynne McTaggart zdołała połączyć zarówno dowody dotyczące świadomości, tworząc tym samym nową naukę, jak też zaoferować czytelnikom środki, by pchnąć naukę jeszcze dalej. Oto klasyczna obietnica zmiany świata na zawsze”.
– Uri Geller
„Lynne znowu to zrobiła – przystępny, wyczerpujący przegląd najznakomitszych badań nad tym, jak nasze intencje mogą wpływać na nasze życie i świat wokół nas. Dziękuję ci, Lynne”.
– Barbara Brennan, autorka książki Dłonie pełne światła
„Niezwykła i odważna praca, Eksperyment intencjonalny burzy przytłaczającą dotąd iluzję, iż nie jesteśmy w stanie niczego kontrolować. Daje nam siłę, indywidualną i kolektywną, abyśmy z powrotem wzięli swoje życie i świat we własne ręce. Usuwa nas ze świata przepełnionego «nie mogę» i «nie powinienem» i rzuca nas nagle ku nowemu językowi możliwości; ku nowemu spojrzeniu i paradygmatom, takim jak «mogę» oraz «zrobię to». To konieczna lektura dla wszystkich, którzy przyjmują do wiadomości, iż w naszym życiu jest miejsce na coś niezwykłego”.
– David Morehouse, autor książki Parapsychiczny wojownik
„Lynne McTaggart stawia sprawę jasno: nasze umysły są potężne i nie powinniśmy naiwnie bać się tej mocy. Wykazuje ona także, iż stale wywieramy wpływ na świat; oto zatem powód, dla którego musimy się obudzić i świadomie budować świat, w jakim pragniemy żyć”.
– dr n. med. Richard Moss, autor Mandala of Being
„To jak dotąd najlepsza synteza i przegląd nauki, pokazujący, że jesteśmy wzajemnie połączeni ze sobą, naszą planetą i całym wszechświatem na głębokim, fundamentalnym poziomie. McTaggart wyjaśnia, że nasze wierzenia, emocje i działania wpływają na świat przez cały czas i nawołuje do nowych świadomych intencji, które wezmą udział w tworzeniu przekształceń świadomości planety, jakich obecnie doświadczamy”.
– dr Rollin McCraty, wiceprezydent wykonawczy i dyrektor badawczy w Instytucie HeartMath
„Zdecydowanie polecam Eksperyment intencjonalny. Na tych stronicach znajduje się dowód na to, co studenci świadomości już dawno podejrzewali: że istnieje wzajemne połączenie łączące ze sobą wszelkie Stworzenie; że nasze myśli i intencje kształtują świat, którego wspólnie doświadczamy; że nie możemy pomagać, lecz wywierać wpływ na ludzi i zdarzenia w naszym życiu; oraz – być może to właśnie jest najbardziej niewyobrażalne ze wszystkiego – że posiadamy zdolność współtworzenia, która jest prawdopodobnie cechą przyrodzoną, nadaną nam przez Stwórcę wszechrzeczy”.
– Kevin J. Todeshi, Dyrektor wykonawczy i CEO w Edgar Cayce’s A.R.E./Atlantic University
„Od zawsze człowiek pragnął iść z duchem czasu, sięgał ku ewolucyjnym skrajom ludzkiej świadomości i zrozumienia. Eksperyment intencjonalny nie tylko wyjaśnia naukowe podstawy naszej duchowości, ale także daje siłę, by wziąć odpowiedzialność za nasze myśli, za samą naszą świadomość, wiedząc, iż jesteśmy prawdziwymi współtwórcami świata. Gorąco polecam!”
– Barbara Marx Hubbard, przewodnicząca Fundacji na rzecz Świadomej Ewolucji
„Eksperyment intencjonalny jest ekscytującym laickim kompendium najbardziej zdumiewających badań ostatnich dekad, prowadzonych przez czołowych naukowców, którzy prowadzili własne doświadczenia, by zademonstrować, jak nasze myśli mogą wpływać na rzeczywistość”.
– dr Edgar Mitchell, założyciel Instytutu Nauk Noetycznych, astronauta, uczestnik wyprawy Apollo 14
„Lynne McTaggart wnika w umysły czołowych naukowców, by informować, oświecać, a nawet olśniewać tych z nas, którzy potrzebują pomocy, przedzierając się przez mnogość badań naukowych. Eksperyment intencjonalny pozostawia po sobie namacalną ekscytację i mamy ochotę przekroczyć kolejny próg, gdzie moc naszych najgłębszych intencji znajdzie odbicie w ewolucji”.
– James O’Dea, przewodniczący Instytutu Nauk Noetycznych
„Tajemnice przestaną być tajemnicami, gdy przeczytasz tę pięknie napisaną książkę. Lynne poprowadzi cię krok po kroku i usunie tajemnicę tworzenia za pomocą intencji zmian w twym życiu i świecie”.
– Linda Evans
„(Autorka) wyczerpująco opowiada z jednej strony o fizyce kwantowej, geomagnetyzmie i psychologii sportu, a z drugiej o modlitwie, medytacji i leczeniu na odległość, a z jeszcze innej... Ambitne”.
– Body + Soul
„Praca Lynne McTaggart to potężny, inspirujący dar dla całej ludzkości. W samym jej sercu tkwi istotność siły myśli. Zdecydowanie polecam jej książkę każdemu, kto pragnie wykorzystać potęgę umysłu”.
– Gary Renard, bestsellerowy autor książek Zniknięcie wszechświata oraz Your Immortal Reality
„Ta błyskotliwa, praktyczna książka ukazuje nam sedno wielkiej mądrości tradycji i łączy ją ze współczesną nauką. Nasze intencje mogą zmieniać świat, a (McTaggart) powie ci, jak dokładnie to zrobić. Czytanie tej książki i wcielanie w życie praktyk daje nam nadzieję i sposoby na zmianę naszego świata”.
– dr Joan Borysenko, współautorka Your Soul’s Compass: What Is Spiritual Guidance?
„Praca McTaggart rozwija nasz wspólny punkt widzenia świata, wykraczając daleko poza skostniałą naukę, która ugrzęzła w materializmie, ku zdumiewającym i bezwzględnie prawdziwym obszarom połączonych wzajemnie pól energetycznych wprost tętniących życiem. Jej książki, przepełnione wrażliwością, są rewolucyjnie i dogłębnie ważne”.
– Alex Grey, artysta, autor i współzałożyciel Kaplicy Świętych Luster
„Eksperyment intencjonalny jest jak ekscytujące dochodzenie, w którym każdy może wziąć udział. Jeśli istnieje pole energii i świadomości, które przenika wszelkie życie, wówczas ludzki umysł, pracując z wyobraźnią i uczuciami, może zarówno wpływać na nie, jak i odczuwać jego wpływy. Włącz się do tego eksperymentu. Może on zmienić twoje i innych życie zdecydowanie na lepsze”.
– William Bloom
„Wszystkich nas dotyczy pojęcie uzdrawiania i ewolucji poprzez ciągłą wymianę energii, światła i informacji. Lynne daje nam jasne spojrzenie na te sprawy, włączając w to proces uzdrawiania nas... a także uzdrawiania innych! Ofiaruje także unikalną możliwość wzięcia udziału w badaniach, które mogą otworzyć wiele nowych drzwi do zrozumienia uzdrawiania i naszych relacji z wszechświatem. Jestem pod wrażeniem”.
– dr Eric Pearl, autor książki Połączenie ze źródłem. Ulecz innych, ulecz siebiePRZEDMOWA
Niniejsza książka stanowi część niedokończonej sprawy, którą rozpoczęłam w 2001 roku, kiedy to wydawałam książkę pt. Pole. Podczas poszukiwania naukowych wyjaśnień homeopatii i duchowego uzdrawiania nieumyślnie odkryłam zadatki na nową naukę.
Podczas moich badań natknęłam się na grupę naukowców, którzy spędzili wiele lat nad badaniami z zakresu fizyki kwantowej i jej niezwykłych implikacji. Niektórzy z nich wskrzeszali pewne równania, uznane powszechnie za całkowicie zbędne w fizyce kwantowej. Owe równania, odnoszące się do Pola Punktu Zerowego, dotyczyły nadzwyczajnego pola kwantowego generowanego przez niekończący się ruch energii, przemieszczającej się wte i wewte pomiędzy cząstkami subatomowymi. Istnienie Pola oznacza, że cała materia we wszechświecie jest połączona na poziomie subatomowym poprzez ciągły taniec i wymianę energii kwantowej.
Inny dowód pokazuje, że na najbardziej podstawowym poziomie, każdy z nas posiada pakiet pulsującej energii stale reagującej z tym przeogromnym morzem energii.
Ale najbardziej heretycznym z dowodów jest ten związany z rolą świadomości. Odpowiednio zaprojektowane eksperymenty przeprowadzone przez owych naukowców pozwalają stwierdzić, że świadomość jest substancją poza granicami naszych ciał – wysoce uporządkowaną energią ze zdolnością do zmiany materii fizycznej. Kierowanie myśli ku konkretnym celom wydaje się być możliwe w przypadku dokonywania zmian w maszynach, komórkach, a nawet wielokomórkowych organizmach, takich jak istoty ludzkie. Ów triumf ducha nad materią zdaje się nawet przekraczać czas oraz przestrzeń.
W książce Pole starałam się oddać sens idei wynikających z owych przeróżnych eksperymentów i zsyntetyzować je w jedną ogólną teorię. Pole stworzyło obraz połączonego wszechświata oraz naukowych wyjaśnień dla wielu spośród najgłębszych tajemnic ludzkości, począwszy od medycyny niekonwencjonalnej i duchowego uzdrawiania, poprzez percepcję pozazmysłową, aż po nieświadomość kolektywną.
Pole najwyraźniej trafiło w sedno. Otrzymałam setki listów od czytelników, którzy pisali, że książka ta zmieniła ich życie. Pewien pisarz chciał umieścić mnie w swojej powieści jako jedną z postaci. Dwóch kompozytorów skomponowało muzykę inspirowaną książką, z czego jeden cieszy się międzynarodowym poważaniem. Wystąpiłam w produkcjach filmowych What the Bleep!? Down the Rabbit Hole oraz w What the Bleep Do We Know!? Calendar. Cytaty z Pola stały się ozdobą kartek świątecznych.
Zadowolona z tej reakcji czułam, że moja podróż z odkryciami dopiero się zaczyna, jakbym właśnie odjechała z peronu. Naukowe dowody, jakie zgromadziłam podczas pracy nad Polem, sugerowały coś nadzwyczajnego, a wręcz niepokojącego: skierowana myśl odgrywa znaczną rolę w tworzeniu rzeczywistości.
Skupianie swoich myśli – lub co naukowcy niezgrabnie określają mianem „intencji” lub „intencjonalności” – wydaje się produkować energię wystarczająco silną, by zmieniać fizyczną rzeczywistość. Prosta myśl wydaje się mieć moc, aby zmieniać świat.
Po napisaniu Pola zastanawiałam się nad rozmiarami i zakresem owej mocy i zaczęły pojawiać się liczne pytania. Przykładowo, jak mogę przełożyć to, co potwierdziłam w laboratorium, na zastosowanie w świecie, w którym żyję? Czy mogę stanąć na torach i w stylu Supermana zatrzymać pociąg metra jedynie siłą woli? Czy mogę unieść się w powietrze, by naprawić dach, jedynie za sprawą skupionej myśli? Czy możliwe będzie teraz wykreślenie lekarzy i uzdrowicieli z listy moich kontaktów, wiedząc, że mogę się uleczyć myślą? Czy mogę pomóc moim dzieciom zdać testy z matematyki, jedynie o tym myśląc? Jeżeli czas linearny i trójwymiarowa przestrzeń naprawdę nie istnieją, to czy mogę się cofnąć i wymazać z życia te momenty, których żałuję? I czy ów drobny wysiłek mojego umysłu może sprawić cokolwiek, by zmienić ogrom nieszczęść i cierpień na tej planecie?
Implikacje wynikające z tego dowodu były nierozstrzygnięte. Czy powinniśmy pilnować każdej myśli, jaka nam się lęgnie w danej chwili? Czy pesymistyczne spojrzenie na świat może stać się samospełniającą się przepowiednią? Czy wszystkie te negatywne myśli – wewnętrzny dialog pełen osądów i krytycyzmu – mogą wywierać wpływ także poza naszymi głowami?
Czy istnieją jakieś warunki, które polepszą twoje szanse na silniejszy efekt, jaki mogą wywrzeć twoje myśli? Czy z powodu myśli ty, twój zamierzony cel i rzecz jasna cały wszechświat musicie popaść w zły nastrój? Jeśli wszystko wpływa na wszystko w każdej chwili, to czy nie przeciwdziałają sobie wzajemnie, neutralizując w ten sposób rzeczywiste rezultaty?
Co się dzieje, gdy pewna grupa ludzi myśli tę samą myśl w tym samym czasie? Czy będzie to miało większy efekt niż pojedyncza myśl? Czy jest jakiś próg rozmiaru takiej grupy o wspólnych zamiarach, w kontekście osiągania bardziej spektakularnych efektów? Czy intencje zależą od „dawki” – w myśl zasady: im większa grupa, tym większy efekt?
Ogromna część literatury, począwszy od książki Myśl i bogać się. Podręcznik człowieka biznesu¹ napisanej przez Napoleona Hilla, prawdopodobnie pierwszego samoulepszającego się guru, traktuje o potędze myśli. Intencja stała się ostatnio nowomodnym słowem-kluczem w New Age. Praktykujący medycynę niekonwencjonalną mówią o pomaganiu pacjentom „za pomocą intencji”. Nawet Jane Fonda pisze o wychowywaniu dzieci „z intencją”².
Zastanawiałam się, co w zasadzie rozumiemy pod pojęciem „intencji”? I jak dokładnie osoba może stać się wydajnym człowiekiem „intencjonalnym”? Całe mnóstwo dostępnych materiałów powstało bez zastanowienia i są całkowicie wyssane z palca – tu powierzchowne liźnięcie filozofii Wschodu, tam szczypta twórczości Dale’a Carnegie – bez żadnego w zasadzie potwierdzenia naukowego.
Aby znaleźć odpowiedzi na te wszystkie pytania, po raz kolejny zwróciłam się ku nauce, przetrząsając dostępną literaturę naukową dotyczącą leczenia na odległość czy innych form psychokinezy, tryumfu ducha nad materią. Wyszukałam międzynarodowych naukowców, którzy eksperymentowali nad kwestiami wpływu umysłu na materię. Nauka opisana w Polu wyłoniła się głównie w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku; przebadałam więcej ostatnich odkryć z dziedziny fizyki kwantowej, aby uzyskać więcej informacji.
Zwróciłam się także do ludzi, którzy osiągnęli mistrzostwo w intencjonalności i którzy mogli dokonywać niezwykłych rzeczy – uzdrowicieli duchowych, mnichów buddyjskich, mistrzów Qigong, szamanów – aby postarać się zrozumieć transformacyjne procesy, jakim się poddają, aby osiągnąć niesamowite efekty za pomocą myśli. Odkryłam całą masę dziedzin, w których można zastosować intencjonalność w prawdziwym życiu – w sporcie, podczas zabiegów leczniczych, takich jak biofeedback. Przyglądałam się, jak rdzenni autochtoni wcielają skupioną myśl w swoje codzienne rytuały.
Wówczas dokopałam się do dowodów na to, że skupienie wielu umysłów na tym samym celu potęguje efekt, który wydaje się być znacznie większy niż w przypadku pojedynczego umysłu. Niesamowity dowód został zebrany przez ruch Transcendentalnej Medytacji, sugerujący, iż grupa podobnie myślących osób myślami może stworzyć pewien rodzaj porządku, w chaotycznym zwykle Polu Punktu Zerowego.
W tym miejscu mojej podróży ziemia niemal usunęła mi się spod nóg. Wszystko, co rozciągało się przede mną, tak daleko, jak mogłam sięgnąć wzrokiem, było niezamieszkałą dotąd krainą.
Wtedy pewnego wieczoru mój mąż Bryan, naturalnie przedsiębiorczy w większości sytuacji, zaproponował coś, co wydawało się być całkowicie niedorzeczną sugestią: „Dlaczego sama nie przeprowadzisz kilku eksperymentów grupowych?”.
Nie jestem fizykiem. W ogóle nie jestem naukowcem. Ostatni eksperyment, jaki przeprowadziłam, odbył się w dziesiątej klasie, podczas zajęć laboratoryjnych w szkole.
Jednakże dysponowałam zasobami, które ma niewielu naukowców: potencjalnie ogromne gremium ludzi do eksperymentu. Intencjonalne eksperymenty grupowe są nadzwyczaj trudne do przeprowadzenia w zwykłych warunkach laboratoryjnych. Badacz potrzebowałby zrekrutować tysiące chętnych uczestników. Jak miałby ich znaleźć? Gdzie by ich umieścił? Jak miałby sprawić, żeby w tym samym czasie myśleli o tym samym?
Czytelnicy mojej książki stanowią idealną, wyselekcjonowaną grupę podobnie myślących dusz, które mogłyby wyrazić chęć uczestnictwa w przetestowaniu powyższej idei. W rzeczy samej, miałam już całkiem pokaźną grupę stałych czytelników, z którymi za pośrednictwem internetu dzieliłam się nowinkami i newsami o działalności, która stała się poniekąd skutkiem ubocznym Pola.
Najpierw temat przeprowadzenia własnego eksperymentu poruszyłam z emerytowanym dziekanem szkoły inżynieryjnej na Uniwersytecie Princeton, Robertem Jahnem, i jego koleżanką, psychologiem Brendą Dunne, która prowadzi w Princeton laboratorium Engineering Anomalies Research (PEAR). Oboje poznałam podczas moich badań nad Polem. Jahn i Dunne spędzili trzydzieści lat, starannie gromadząc jak najbardziej przekonujące dowody na temat mocy skupionej intencji i jej wpływie na urządzenia. Są absolutnie pedantyczni w kwestii metod naukowych, praktyczni i rzeczowi aż do bólu. Robert Jahn jest jedną z nielicznych osób, jakie znam, a które wysławiają się, mówiąc perfekcyjnymi, pełnymi zdaniami. Brenda Dunne jest również perfekcjonistką, jeśli chodzi o szczegóły, zarówno te doświadczalne, jak i językowe. Miałam pewność, że jeśli Jahn i Dunne zgodzą się zaangażować w mój eksperyment, nie będzie w nim miejsca na bylejakość i niechlujstwo.
Oboje mieli także do dyspozycji cały sztab naukowców. Przewodzili również International Consciousness Research Laboratory (Międzynarodowemu Laboratorium Badania Świadomości), którego wielu członków stanowią najbardziej na świecie prestiżowi naukowcy zajmujący się badaniami nad świadomością. Dunne zarządza także PEARTree, grupą młodych naukowców zainteresowanych badaniami świadomości.
Jahn i Dunne od razu zapalili się do tego pomysłu. Spotykaliśmy się przy wielu okazjach i dyskutowaliśmy nad różnymi możliwościami. W końcu zaproponowali, aby to Fritz-Albert Popp, wicedyrektor Międzynarodowego Instytutu Biofizyki (IIB) w Neuss, w Niemczech, poprowadził pierwszy eksperyment intencjonalny. Poznałam Fritza Poppa podczas moich badań do książki Pole. Był on pierwszym, który odkrył, że wszystkie żywe istoty emitują niewielki strumień światła. Jako liczący się niemiecki naukowiec zyskał międzynarodowe uznanie z powodu swojego odkrycia. Poppa można również zaliczyć do grona pedantów w kwestii przestrzegania surowych zasad metodyki naukowej.
Inni naukowcy, tacy jak psycholog Gary Schwartz z Biofield Center przy Uniwersytecie w Arizonie, Marilyn Schlitz, wiceprezes odpowiedzialna za badania i edukację w Instytucie Nauk Noetycznych (IONS), Dean Radin, najwyższy rangą naukowiec w tymże Instytucie oraz psycholog Roger Nelson z Projektu globalnej świadomości, także zgłosili chęć udziału.
Nie mam i nie miałam żadnych ukrytych sponsorów, którzy finansowaliby mój projekt. Zarówno strona internetowa, jak i nasze eksperymenty są i będą sfinansowane z przychodów z mojej książki oraz z grantów.
Naukowcy zaangażowani w badania eksperymentalne często nie mogą ryzykować i wykraczać poza ich odkrycia, aby pełniej rozważyć wszystkie implikacje tego, co odkryli. W konsekwencji, po zebraniu już istniejących dowodów na temat intencji, usiłowałam rozważyć poważniejsze implikacje z tego wynikające i połączyć wszystkie te pojedyncze odkrycia w spójną teorię. Aby ująć słowami koncepcje, które są głównie opisane za pomocą równań matematycznych, musiałam sięgnąć po metaforyczne oszacowanie prawdy. W międzyczasie, z pomocą wielu zaangażowanych naukowców, musiałam także zająć się spekulacjami. Ważne, aby zdać sobie sprawę, że konkluzje pojawiające się w tej książce to owoce pracy z pogranicza nauki. Idee te stale się rozwijają. Bez wątpienia kolejne dowody będą się z czasem pojawiać, by rozszerzać i wzmacniać zakres najistotniejszych wniosków.
Obserwowanie pracy tylu ludzi z czołówki badawczej, którzy zajmowali się tym odkryciem, było dla mnie doświadczeniem pełnym pokory. W zwyczajnym, przeciętnym laboratorium owi niesamowici ludzie, kobiety i mężczyźni pracowali wręcz heroicznie. Ryzykowali utratę znacznych grantów, posad akademickich, a nawet pogrzebanie swoich karier.
Każdy postęp w nauce jest w jakiś sposób nieco heretycki. Każde ważne nowe odkrycie częściowo, jeśli nie całkowicie, poniekąd neguje dominujące w danym momencie poglądy. Aby być prawdziwym badaczem – podążać bez uprzedzeń za odpowiedziami na wszelkie naukowe pytania – należy nie bać się proponować rzeczy niewyobrażalnych i udowadniać, że przyjaciele, koledzy i paradygmaty naukowe się mylą. Rozwaga, roztropność, neutralny język naukowych danych i równań matematycznych to nic innego jak tworzenie nowego świata, który powoli nabiera kształtów dla nas wszystkich.PRZYPISY
PRZEDMOWA
¹ Hill, N. Myśl i bogać się. Książka ćwiczeń, Studio Emka, 2011 (Think and Grow Rich: The Andrew Carnegie Formula for Money Making (New York: Ballantine Books, 1987, wznowienie wydania).
² Fonda, J., Moje życie, A.M.F. Plus Group, 2006 (My Life So Far, London: Ebury Press, 2005).
WPROWADZENIE
¹ Dla pełniejszego opisu tych naukowców patrz: McTaggart L. Pole. W poszukiwaniu tajemniczej siły wszechświata, Czarna Owca, 2009 (L. McTaggart, The Field: The Quest for the Secret Force of the Universe, New York: HarperCollins, 2001).
² Pełny tytuł traktatu naukowego Newtona to Philosophiae Naturalis Principia Mathematica (pol. Matematyczne zasady filozofii przyrody), jest to ukłon w stronę implikacji filozoficznych, niepozbawionych poszanowania Zasad.
³ Feynman R.P., Sześć łatwych kawałków, Prószyński i S-ka, 1998 (Six Easy Pieces: The Fundamentals of Physics Explained, New York: Penguin, 1995).
⁴ McTaggart L., Pole. W poszukiwaniu tajemniczej siły wszechświata.
⁵ Eugene Wigner, urodzony na Węgrzech amerykański fizyk, laureat nagrody Nobla za wkład w teorię fizyki kwantowej, jest jednym z pierwszych pionierów odgrywających zasadniczą rolę w definiowaniu rzeczywistości. Dowodził za pomocą eksperymentu myślowego zwanego „przyjacielem Wignera”, że obserwator – „przyjaciel” – może unieważnić założenia słynnego eksperymentu z kotem Schrödingera, upraszczając jego stan do jednej możliwości, lub do samego kota trwającego w stanie superpozycji, dopóki „przyjaciel” nie wejdzie do laboratorium. Zwolennikami „efektu obserwatora” byli John Eccles i Evan Harris Walker. John Wheeler przychyla się ku teorii, że wszechświat jest uczestniczący: istnieje tylko dlatego, że my go obserwujemy.
⁶ McTaggart L., Pole. W poszukiwaniu tajemniczej siły wszechświata.
⁷ Squires E.J., „Many views of one world – an interpretation of quantum theory,” European Journal of Physics, 1987; 8: 173.
⁸ Malle B. F. i inni, Intentions and Intentionality: Foundations of Social Cognition, Cambridge, MA: MIT Press, 2001.
⁹ Schlitz M., „Intentionality in healing: mapping the integration of body, mind, and spirit,” Alternative Therapies in Health and Medicine, 1995; 1(5): 119-20.
¹⁰ Jahn R. G. i inni, „Correlations of random binary sequences with prestated operator intention: a review of a 12-year program,” Journal of Scientific Exploration, 1997; 11: 345-67.
¹¹ Jahn R. G. i inni, „Correlations of random binary sequences with prestated operator intention: a review of a 12-year program,” Journal of Scientific Exploration, 1997; 11: 345-67; Dean Radin i Roger Nelson, „Evidence for consciousness-related anomalies in random physical systems,” Foundations of Physics, 1989; 19(12); 1499-1514; McTaggart L., Pole.W poszukiwaniu tajemniczej siły wszechświata.
¹² Te badania zostały dokładnie wyszczególnione w Benor D., Spiritual Healing tom 1, South-Held, Ml: Vision Publications, 1992.
¹³ Peoc’h R., „Psychokinetic action of young chicks on the path of a ‘illuminated source”, Journal of Scientific Exploration, 1995; 9(2); 223. Peoc’h R., „Chicken imprinting and the tychoscope: An Anpsi experiment,” Journal of the Society for Psychical Research, 1988; 55: 1; Peoc’h R., „Psychokinesis experiments with human and animal subjects upon a robot moving at random,” The Journal of Parapsychology, 1 września 2002.
¹⁴ Braud W. G. i Schlitz M.. J., „Consciousness interactions with remote biological systems: anomalous intentionality effects,” Subtle Energies, 1991; 2(1): 1-27; McTaggart L., Pole.W poszukiwaniu tajemniczej siły wszechświata.
¹⁵ Schlitz M. i Braud W., „Distant intentionality and healing: assessing the evidence”, Alternative Therapies, 1997; 3(6): 62-73.
¹⁶ Braud W. i Schlitz M., „A methodology for the objective study of transpersonal imagery,” Journal of Scientific Exploration, 1989; 3(1): 43-63.
¹⁷ Braud W. i inni, „Further studies of autonomic detection of remote staring: replication, new control procedures and personality correlates,” Journal of Parapsychology, 1993; 57: 391-409; Schlitz M. i La Berge S., „Autonomic detection of remote observation; two conceptual replications,” w Bierman D., ed., Proceedings of Presented Papers: 37th Annual Parapsychological Association Convention, Amsterdam (Fairhaven, MA: Parapsychological Association, 1994), 465-78.
¹⁸ Benor D., Spiritual Healing: Scientific Validation of a Healing Revolution (Southfield, MI: Vision Publications, 1994), 465-78.
¹⁹ Sicher F., Targ E. i inni, „A randomized double-blind study of the effect of distant healing in a population with advanced AIDS: report of a small scale study,” Western Journal of Medicine, 1998; 168(6): 356-63. Dla dokładniejszego opisu badań zobacz: McTaggart L., Pole. W poszukiwaniu tajemniczej siły wszechświata.
²⁰ Psycholog Dean Radin, w 1989 na uniwersytecie w Princeton, przeprowadził metaanalizę wszystkich znanych eksperymentów z kości do gry (73) opublikowanych między 1930 a 1989. Zostały one szczegółowo opisane w jego książce Entangled Minds, New York: Pocket Paraview, 2006, 148-51.
²¹ Hasted J., The Metal Benders, London: Routledge & Kegan Paul, 1981, jak zacytowany w Tiller W., Science and Human Transformation; Subtle Energies, Intentionality and Consciousness,Walnut Creek, CA: Pavior Publications, 1997, 13.
²² McTaggart L., Pole. W poszukiwaniu tajemniczej siły wszechświata.
²³ Monafo W.W i West M. A., „Current recommendations for topical burn therapy”, Drugs, 1990;40:364-73.