Filozofia myślenia - Ebook (Książka PDF) do pobrania w formacie PDF
Fragment:

Filozofia myślenia - ebook

Oceń:
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Wydawnictwo:
ISBN:
978-83-7587-671-0
Język:
Polski
Data wydania:
14 marca 2011
Rozmiar pliku:
1,9 MB
Zabezpieczenie:
Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
Cena Virtualo
40,00
Cena w punktach Virtualo:
4000 pkt.

Pełny opis

 

W monografii FILOZOFIA MYŚLENIA podejmowana jest próba wskazania ontologicznego podłoża, stanowiącego warunek możliwości konstytucji człowieczej duchowości, w tym przede wszystkim duchowego rozumu, w obrębie którego wydarza się myślenie podmiotu transcendentalnego. To ontologiczne podłoże umożliwia ukazanie człowieka jako JEDNO (jako idea człowieka), w którym tkwią WSZYSTKIE możliwości, choć jeszcze NIC nie jest wyróżnione, oraz jako JEDNOŚĆ, stanowiąca podstawę wszelkich możliwych aktywności. Przedmiotem refleksji filozoficznej ujętej w niniejszej rozprawie nie są tezy nauk pozytywnych, ani ich uogólnianie. Filozof nie wchodzi w kompetencje badaczy nauk empirycznych, w tym biologii człowieka czy psychologii człowieka, lecz formułuje tezy metafizyczne, ontologiczne czy epistemologiczne. Falsyfikacja czy weryfikacja twierdzeń nauki odbywa się na gruncie metodologicznym danej dyscypliny naukowej.

Główne problemy filozofii są konsekwencja odpowiedzi na pytania: Co to jest człowiek? albo Kim jest człowiek? Jak jest możliwe to, że człowiek poznaje? Co umożliwia poznanie? Jakie są warunki możliwości poznania? Pytania te po raz pierwszy w dziejach myśli europejskiej zadaje Kant w ramach filozofii krytycznej, lecz odpowiedz m.in. formułuje Husserl w ramach fenomenologii i Wittgenstein w ramach ontologii języka. Dwa pytania Kanta: quid facti? (pytanie o fakty) i quid juris? (pytanie o prawomocność, czyli pytanie o warunki możliwości) otwierają horyzont myślenia, w którym już jest zawarta możliwość kryterialnego rozróżnienia tego, co transcendentalne i tego, co empiryczne, a tym samym rozróżnienia podmiotu transcendentalnego od podmiotu empirycznego. Odpowiedz na pytanie: kim jest człowiek? – już jest konsekwencja odpowiedzi na pytanie: jakie są warunki możliwości poznania? …

Spis treści

WPROWADZENIE

ROZDZIAŁ I

CZŁOWIEK JAKO PODMIOT MYSLACY

1. Teoria człowieka

1.1. Istota człowieka

1.2. Istota ludzkiej egzystencji

1.3. Atrybuty sfery psychicznej człowieka

1.4. Atrybuty sfery duchowej człowieka

1.5. Myślenie aksjologiczne człowieka

1.6. Myślenie moralne człowieka

2. Epistemologiczne atrybuty podmiotu myślącego

2.1. Możliwe formy myślenia

2.2. Kompetencje podmiotu empirycznego

2.3. Kompetencje podmiotu transcendentalnego

ROZDZIAŁ II

MYSLENIE W JEZYKU NATURALNYM

1. Myślenie lingwistyczne

1.1. Wybrane koncepcje języka

1.2. Wybrane koncepcje znaczenia

1.3. Wybrane koncepcje znaku

2. Teoria trójjedni języka

2.1. Język transcendentalny jako zasada ogółu języków

2.2. Język jako potencja, czyli język naturalny

2.3. Zdanie języka naturalnego jako aktualizacja języka

2.4. Warunki sensowności zdania języka naturalnego

ROZDZIAŁ III

MYSLENIE W JEZYKU TRANSCENDENTALNYM

1. Problem prawomocności nauk

1.1. Neopozytywistyczna wykładnia nauki

1.2. Nauka normalna a programy badawcze

1.3. Transcendentalne zakotwiczenie badan empirycznych

2. Transcendentalny kontekst odkrycia idei teorii

2.1. Teoria relatywu

2.2. Teoria tła

2.3. Teoria konstruktu myślowego

2.4. Teoria modelu pojęciowego

ANEKS

MYSLENIE W JEZYKU PEDAGOGIKI

1. Możliwość myślenia teoretycznego

2. Myślenie nakierowane na nauczanie i wychowanie

3. Myślenie procedura badan

BIIBLIOGRAFIA

Summary

BESTSELLERY