Funkcjonalne obszary analizy problemu kryzysu w stosunkach międzynarodowych. Wydanie drugie. - Ebook (Książka PDF) do pobrania w formacie PDF
Fragment:

Funkcjonalne obszary analizy problemu kryzysu w stosunkach międzynarodowych. Wydanie drugie. - ebook

Oceń:
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Wydawnictwo:
ISBN:
978-83-272-4469-7
Język:
Polski
Data wydania:
30 stycznia 2015
Rozmiar pliku:
1,9 MB
Zabezpieczenie:
Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
Cena Virtualo
39,99
Cena w punktach Virtualo:
3999 pkt.

Pełny opis

XXI wiek miał stać się wiekiem rozsądku i mądrości. Zachodnia cywilizacja miała skoncentrować się na rozwoju intelektualnym i duchowym, zostawiając wojny, konflikty czy kryzysy (zarówno te militarne, gospodarcze jak i społeczne, czy też energetyczne) za sobą w XX wieku.

Do tego typu sytuacji kryzysowych miało dochodzić tylko i wyłącznie w bardzo ubogich i przeżywających kryzys władzy państwach trzeciego świata, które miały jednak zgodnie z planami ONZ stopniowo wychodzić z biedy i razem z państwami Zachodu cieszyć się z pokoju, zdobyczy nowych technologii oraz możliwości rozwoju jednostek zgodnie z ich wolą i zasadami demokracji. Jedynymi sytuacjami kryzysowymi, na których rozwiązywaniu miały skoncentrować się państwa były zagrożenia naturalne oraz międzynarodowa przestępczość zorganizowana.

Już na początku pierwszej dekady XXI podczas zamachów na World Trade Center (2001r.) okazało się, że analitycy mylili się w swoich analizach. Kolejne wydarzenia potwierdziły tą tezę, wystarczy tylko wymienić – wojny w Afganistanie i Iraku, „arabską wiosnę”, brak porozumienia w sprawie rozwiązania wieloletnich konfliktów: arabsko – żydowskiego (pomiędzy Izraelem a państwami arabskimi); o Kaszmir (pomiędzy Indiami a Pakistanem), czy też licznych nowych konfliktów, które rozwinęły się w wyniku błędów popełnionych podczas rozwiązywania sytuacji kryzysowych przez rządy państw, czy też społeczność międzynarodową w XX wieku (np. spór o Kosowo, wojna domowa w Sudanie, konflikty rosyjsko – ukraińskie i rosyjsko – gruzińskie).

Kryzysy militarne pod koniec pierwszej dekady XX wieku zaczęły być przeplatane kryzysami społecznymi, energetycznymi i gospodarczymi – obejmującymi swoim zasięgiem, nie tylko pojedyncze państwa, ale całe kontynenty i organizacje międzynarodowe. Światowy kryzys finansowy dotknął zarówno państwa członkowskie Unii Europejskiej jak i Stany Zjednoczone, doprowadzając większość tych państw do wieloletnich, znacznych spadków PKB. Z kolei w przypadku państw trzeciego świata znacząco zwolnił wzrost PKB. W wyniku kryzysu gospodarczego i związanego z nim coraz większego spadku poziomu życia w państwach zamożnych i zahamowania wydostawania się z biedy mieszkańców państw niezamożnych mamy do czynienia ze wzrostem niezadowolenia społecznego w większości państw świata, powstawaniem kryzysów społecznych, ludzi nie będących w stanie zaspokoić nawet podstawowych potrzeb.

W pierwszej dekadzie XXI wieku spotykamy się z kryzysem energetycznym - w XX wieku znanym tylko z okresów, kiedy energia i surowce do jej wytwarzania były elementem sankcji w ramach kryzysów militarnych. Obecnie nie jest to tylko i wyłącznie element „gry” dyplomatycznej pomiędzy zwaśnionymi państwami. Na świecie zaczyna brakować większości surowców niezbędnych do rozwoju gospodarek państw oraz zapewnienia odpowiedniego standardu do życia ludzi, w związku z tym w wielu państwach występują liczne przerwy w dostawach energii do domów i przedsiębiorstw, przez co kryzys ekonomiczny w tych państwach jest jeszcze bardziej odczuwalny. Wdrażanie nowych technologii opartych na odnawialnych źródłach energii, albo rozwoju energetyki atomowej jest spowolnione brakiem technologii, a raczej kosztem wdrożenia tej, która istnieje obecnie.

Jak można zauważyć, przyczyny wszystkich rodzajów kryzysów wzajemnie na siebie oddziałują tak, że trudno opracować odpowiednie metody przeciwdziałania im, zarówno w skali mikro jak i makro.

Celem monografii jest przedstawienie Czytelnikowi najważniejszych obszarów analizy sytuacji kryzysowych, ukazanie wspomnianych już zależności oraz metod rozwiązania nawet najbardziej złożonych kryzysów oraz „zaopatrzenie” go w odpowiedni aparat pojęciowy, pozwalający skutecznie analizować teksty specjalistyczne.

Spis treści

  1. Obszary analizy problemu kryzysu 7
  2. Pojęcie kryzysu, sytuacji kryzysowej, konfliktu, wojny oraz zarządzania kryzysowego 15
  3. Definiowanie bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego 51
  4. Zakończenie 67

BESTSELLERY