Gabinet matematycznych zagadek część II - ebook
Gabinet matematycznych zagadek część II - ebook
Druga część bestsellerowego Gabinetu matematycznych zagadek z kolejną porcją łamigłówek, anegdot i ciekawostek ze świata matematyki.
Ian Stewart w przystępny, bardzo ciekawy i nierzadko zabawny sposób opowiada o dziedzinie, która dla niektórych pozostaje niezbadaną tajemnicą. Prezentowane przez niego gry, zagadki i zdania to doskonała gimnastyka dla szarych komórek i świetna zabawa. Dzięki tej książce dowiecie się m.in. kto wynalazł znak równości, jak tworzyć i łamać szyfry, w jaki sposób materia równoważy anty-materię i co się stało, gdy pewien słynny matematyk próbował przepchać stół przez drzwi…
Kategoria: | Matematyka |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-08-07721-4 |
Rozmiar pliku: | 7,5 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Weź kalkulator i wykonaj działania:
(8 × 8) + 13
(8 × 88) + 13
(8 × 888) + 13
(8 × 8888) + 13
(8 × 88888) + 13
(8 × 888888) + 13
(8 × 8888888) + 13
(8 × 88888888) + 13
Rok do góry nogami
Niektóre cyfry do góry nogami wyglądają (prawie) tak samo: 0, I, 8. Dwie inne mają taką właściwość, że jedna po odwróceniu zmienia się w drugą: 6, 9. Pozostałe, czyli 2, 3, 4, 5, 7, wcale nie wyglądają jak cyfry, kiedy się je postawi na głowie. (No owszem, można zapisać 7 z zawijasem i wtedy po odwróceniu będzie wyglądać jak 2, ale proszę tego nie robić). Rok I69I po odwróceniu do góry nogami odczytamy tak samo – nadal jako rok I69I.
Który rok z już minionych był ostatnim mającym taką właściwość?
Który rok w przyszłości będzie następnym mającym taką właściwość?
Lichy los Lilavati
Jednym z wielkich matematyków starożytnych Indii był Bhaskara, „Nauczyciel”, który urodził się w 1114 roku. Właściwie był astronomem: w jego kulturze matematyka stanowiła przede wszystkim narzędzie astronomii, nie była odrębną dyscypliną. Do najsłynniejszych dzieł Bhaskary należy Lilavati. Wiąże się z nim taka oto historia.
Lilavati
Według Fyziego, nadwornego poety władcy Mogołów Akbara, Lilavati była córką Bhaskary. Była to panna na wydaniu, więc Bhaskara postawił jej horoskop, żeby ustalić najbardziej pomyślną datę ślubu. (Jeszcze w epoce renesansu wielu matematyków zarabiało na życie, sporządzając horoskopy). Bhaskara, który najwyraźniej był też trochę showmanem, wpadł, jak mniemał, na znakomity pomysł, jak dodać swej prognozie dramatyzmu. Wywiercił otwór w czarce, którą włożył do misy z wodą – naczynie miało zatonąć, kiedy nadejdzie właściwy moment.
Niestety, niecierpliwa Lilavati wciąż pochylała się nad misą w nadziei, że czarka zatonie. Z jej sukni odczepiła się perła, wpadła do czarki i zablokowała otwór. Naczynie więc nie zatonęło, a biedna Lilavati nigdy nie wyszła za mąż.
Żeby pocieszyć córkę, Bhaskara napisał dla niej podręcznik matematyki.
No dzięki, tato.
Szesnaście zapałek
Z szesnastu zapałek ułożono pięć identycznych kwadratów.
Przekładając dokładnie dwie zapałki, zmniejsz liczbę kwadratów do czterech. Trzeba wykorzystać wszystkie zapałki, a każda powinna stanowić część jednego z kwadratów. Wszystkie kwadraty muszą być tej samej wielkości.
Pięć kwadratów ułożonych z szesnastu zapałek.
Połykanie słoni
Słonie zawsze noszą różowe spodnie.
Każde stworzenie jedzące miód potrafi grać na kobzie.
Wszystko, co łatwo połknąć, je miód.
Żadne stworzenie noszące różowe spodnie nie potrafi grać na kobzie.
Zatem:
Słonie łatwo połknąć.
Czy ta dedukcja jest prawidłowa, czy nie?
------------------------------------------------------------------------
Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki
------------------------------------------------------------------------