Gospodarowanie odpadami nr 103 - ebook
Gospodarowanie odpadami nr 103 - ebook
Ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi jest przedmiotem prac legislacyjnych prowadzonych dwoma odrębnymi projektami. Jeden z projektów ma wprowadzić rozszerzoną odpowiedzialność producenta, a drugi – system kaucyjny. Oprócz zmian krajowych planowane są zmiany na szczeblu unijnym, które będą miały duży wpływ na branżę przetwarzania i recyklingu odpadów opakowaniowych. Jak to wpłynie na branżę gospodarowania tymi odpadami? Możesz się tego dowiedzieć dzięki lekturze artykułu na str. 4.
Rada gminy może określić w regulaminie wymagania dotyczące kompostowania bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostownikach przydomowych na terenie nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi. Jakie warunki musi spełniać kompostownik odpadów zielonych? Na str. 9 znajdziesz artykuł dotyczący tego tematu.
Odpadami niebezpiecznymi są odpady wskazane w rozporządzeniu ministra klimatu z 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów jako odpady niebezpieczne. Jeżeli zastanawiasz się, w jakich przypadkach ich odzysk może być opłacalny, koniecznie zajrzyj na str. 10.
Kategoria: | Ekologia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
Rozmiar pliku: | 716 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Redaktor prowadząca: Marta Hebda
Menedżer produktu: Mariusz Miętusiewicz
Kierownik grupy tematycznej: Alina Sulgostowska
Koordynator produkcji: Mariusz Jezierski
Druk: KRMdruk
Skład: Raster studio
Nakład: 400 egz.
Nr rejestrowy BDO: 000008579
Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
03-918 Warszawa, ul. Łotewska 9a
Tel.: 22 518 29 29, faks: 22 617 60 10
Kontakt: www.formularze.wip.pl
NIP: 526-19-92-256
Numer KRS: 0000098264
– Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, Sąd Gospodarczy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy
Publikacja „Gospodarowanie odpadami” wraz z przysługującymi Czytelnikom innymi elementami dostępnymi w subskrypcji (e-letter, WWW i inne) chronione są prawem autorskim. Przedruk i sprzedaż tych materiałów bez zgody wydawcy są zabronione. Zakaz nie dotyczy cytowania publikacji z powołaniem się na źródło. Publikacja „Gospodarowanie odpadami” została przygotowana z zachowaniem najwyższej staranności i z wykorzystaniem wysokich kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia autorów i konsultantów. Zaproponowane w publikacji „Gospodarowanie odpadami” oraz w innych dostępnych elementach subskrypcji wskazówki, porady i interpretacje nie mają charakteru porady prawnej i dotyczą sytuacji typowych. Ewentualne zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane z wykwalifikowanym specjalistą lub ekspertem, w celu uwzględnienia indywidualnych okoliczności związanych z daną sprawą, w związku z czym zastosowanie lub wykorzystanie w jakikolwiek sposób informacji zawartych w tych materiałach następuje na własne ryzyko i odpowiedzialność osoby tego dokonującej. Publikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowiska organów i urzędów państwowych.Od redakcji
Marta Hebda
redaktor prowadząca
Napisz do naszego eksperta:
[email protected]
Drogi Czytelniku!
Ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi jest obecnie przedmiotem prac legislacyjnych prowadzonych dwoma odrębnymi projektami. Jeden z projektów ma wprowadzić rozszerzoną odpowiedzialność producenta, a drugi – system kaucyjny. Oprócz zmian krajowych planowane są zmiany na szczeblu unijnym, które będą miały duży wpływ na branżę przetwarzania i recyklingu odpadów opakowaniowych. Jak to wpłynie na branżę gospodarowania tymi odpadami? Możesz się tego dowiedzieć dzięki lekturze artykułu na str. 4.
Rada gminy może określić w regulaminie wymagania dotyczące kompostowania bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostownikach przydomowych na terenie nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi. Jakie warunki musi spełniać kompostownik odpadów zielonych? Na str. 9 znajdziesz artykuł dotyczący tego tematu.
Odpadami niebezpiecznymi są odpady wskazane w rozporządzeniu ministra klimatu z 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów jako odpady niebezpieczne. Jeżeli zastanawiasz się, w jakich przypadkach ich odzysk może być opłacalny, koniecznie zajrzyj na str. 10.
Życzę miłej lekturyMasa zużytego sprzętu z paneli fotowoltaicznych a sprawozdania odpadowe
Aleksandra Gembora
absolwentka międzywydziałowych studiów ochrony środowiska, obecnie na stanowisku Head of Environmental Compliance w RLG Systems Polska sp. z o.o.
Niedawno zostały wprowadzone nowe przepisy dotyczące sposobu obliczania masy zużytego sprzętu powstałego z paneli fotowoltaicznych. Nowe przepisy już sprawiają problemy przedsiębiorcom. O co chodzi? Dowiesz się z tekstu.
Od 2023 roku weszło w życie nowe rozporządzenie regulujące sposób obliczania masy zużytego sprzętu powstałego z paneli fotowoltaicznych. Nowe przepisy przyczyniły się do wprowadzenia chaosu w zakresie składania sprawozdań o odpadach za pośrednictwem BDO.
Panele jako sprzęt
Panele fotowoltaiczne spełniają definicję sprzętu elektrycznego i elektronicznego, dlatego firma wprowadzająca je do obrotu jest zobligowana do osiągania wymaganych poziomów zbierania i przetwarzania odpadów powstałych ze zużytych paneli.
UWAGA!
Zgodnie z art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym od 1 stycznia 2021 r. poziom zbierania zużytego sprzętu wynosi nie mniej niż 65% średniorocznej masy sprzętu wprowadzonego do obrotu albo 85% masy zużytego sprzętu wytworzonego na terytorium kraju.
Obowiązujące do końca 2022 roku rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z 7 listopada 2020 r. w tym zakresie wskazywało, że do obliczania ww. poziomu powinna zostać zastosowana metoda oparta na średniorocznej masie sprzętu wprowadzonego do obrotu oraz że poziom zbierania oblicza się dla każdej grupy sprzętu oddzielnie.
pamiętaj!
Metoda nie była jednak dostosowana do sytuacji, kiedy w krótkim czasie na rynku pojawia się duża masa sprzętu o długim czasie życia produktu. Panele są sprzętem o długim okresie użytkowania, co w połączeniu z tym, że są wprowadzane do obrotu od stosunkowo niedługiego czasu, powoduje, że masa odpadów w postaci zużytych paneli jest niewystarczająca do osiągnięcia wymaganych poziomów.
Obliczanie masy zużytych paneli
Określanie masy zużytego sprzętu wytworzonego z paneli fotowoltaicznych przebiega według wzoru:
Mgpv = (R2019 + R2020 +... + Rn) × αn
gdzie:
R – masa paneli fotowoltaicznych zaliczanych do grupy 4 sprzętu elektrycznego i elektronicznego – sprzęt wielkogabarytowy wprowadzony do obrotu w roku kalendarzowym, na jaki wskazuje indeks; dla lat, w których nie nastąpiło wprowadzenie do obrotu paneli fotowoltaicznych R = 0;
n – rok sprawozdawczy;
αn – współczynnik dla danego roku sprawozdawczego (dla: 2022 roku – 0,0005).
ważne!
We wzorze współczynniki zmniejszające masę zostały zróżnicowane dla poszczególnych lat od 2022 roku i nie zastosowano zasady średniorocznej masy sprzętu rozumianej jako średnia z trzech poprzednich lat kalendarzowych (wyliczenia są wykonywane od 2019 roku, niezależnie od tego, którego kolejnego roku sprawozdanie będzie dotyczyło).
Sprawozdania w BDO
Formalnie panele fotowoltaiczne są klasyfikowane w grupie 4 – sprzęt wielkogabarytowy.
Więcej znajdziesz w wersji pełnej publikacji
Tematy publikacji w pełnej wersji
Masa zużytego sprzętu z paneli fotowoltaicznych a sprawozdania odpadowe
Wpływ zmiany przepisów na branżę przetwarzania odpadów opakowaniowych
Nowe rozwiązanie na rynku recyklingu odzieży
Zasady klasyfikowania odpadów opakowaniowych
Zbieranie odpadów budowlanych a sprawozdanie komunalne
Transport nieczystości – nowe przepisy
Kontrole dotyczące zbiorników bezodpływowych
Jakie warunki musi spełniać kompostownik odpadów zielonych
Odzysk odpadów niebezpiecznych – w jakich przypadkach jest możliwy i opłacalny
Transport odpadów za granicę
W jaki sposób klasyfikować nieruchomości w trakcie odbioru odpadów
Odpady z publicznych koszy
Magazynujesz odpady akumulatorów? Sprawdź, czy robisz to w sposób właściwy
Czy kary za opóźnione sprawozdania z wywozu ścieków są słuszne
O tych dokumentach z zakresu gospodarki wodno-ściekowej pamiętaj
Będą podwyżki cen za wodę i ścieki
Karta odpadu
Kalendarium zmian prawnych
Przygotowanie do wersji elektronicznej: RASTER studio, 603 59 59 71