- W empik go
Grobbing - ebook
Grobbing - ebook
„Grobbing” to bizarro fiction – specyficzny gatunek literacki, pełen czarnego jak smoła humoru i absurdu spod znaku Monty Pythona, wymieszanych z grozą i fantastyką.
Z tej książki dowiesz się między innymi:
• Jak wyglądałby świat opanowany przez zombie, które nie chcą jeść mięsa?
• Co ma wspólnego gra w bilarda z apokalipsą i...
• ...co ma wspólnego apokalipsa z nadwagą?
• Jak wygląda życie bliźniaków syjamskich, których różni praktycznie wszystko?
• Dlaczego Śmierć na zabój zakochała się w Świętym Mikołaju?
A do tego wszystkiego opanujesz niezwykle trudną sztukę survivalu w WC – gdyby zdarzyło ci się kiedyś zaciąć drzwi, a co gorsza wybiłoby szambo.
„Grobbing, czyli nieludzkie stosunki międzyludzkie” to trzecia książka Krzysztofa T. Dąbrowskiego, jednego z pionierów polskiego bizarro fiction. Jego opowiadania wydane zostały w dwóch antologiach grozy w USA i niemieckiej antologii fantastycznej. Poza USA i Niemcami publikował w takich krajach, jak: Anglia, Słowacja, Czechy, Węgry, Rosja, Ukraina, Izrael, Hiszpania, Argentyna, Brazylia i Meksyk.
Kategoria: | Inne |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7722-644-5 |
Rozmiar pliku: | 878 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Zawsze lubiłem czytać. Czytałem na długo przed tym, zanim zacząłem zajmować się opowiadaniem historii, i pewnie czytać będę też i po tym, jak już opuszczą mnie siły do tworzenia.
Przede wszystkim jestem więc czytelnikiem. I jak każdy czytelnik lubuję się w dobrych książkach. Nie będę się tu – rzecz jasna – zagłębiał w różne czytelnicze gusta, są jednak pewne wytyczne, dzięki którym dobrą książkę można poznać już po pierwszych stronach.
Dobra książka wciąga – to oczywiste. Być może to styl autora lub też ciekawa fabuła się do tego przyczyniają. A może jedno i drugie. Ważne, byśmy nie mogli się od słowa pisanego oderwać, póki nie nastanie koniec. Osobiście oczekuję też, że autor pokaże mi spojrzenie na świat z perspektywy, o której sam jeszcze nie pomyślałem. No i rzecz chyba najważniejsza – mam się przy tej książce idealnej i wymarzonej dobrze bawić. Obojętnie, czy chodzi tu o powieść, czy też zbiór opowiadań.
Z prozą Krzysztofa T. Dąbrowskiego spotkałem się przy lekturze jego poprzedniego zbioru opowiadań Anima Vilis. Już wtedy dał się zauważyć specyficzny styl autora. W zbiorze Grobbing, czyli nieludzkie stosunki międzyludzkie Dąbrowski – to dziwnie zabrzmi – się rozbestwił (powiedzenie o autorze grozy ”rozbestwił się” – to brzmi groźnie, prawda?).
Grobbing przesiąknięty jest absolutnie niesamowitą dawką absurdu. I to wcale nie przeszkadza, serio. Wręcz przeciwnie. Autor ukazał świat w krzywym zwierciadle, uwypuklając nasze społeczne niedoskonałości; bestialstwo ludzi, materializm, agresję. A wszystko to okraszone jest lekkim, czasem cynicznym dowcipem.
Absurd z humorem zmieszane z grozą... Jak wszystko na tym świecie, również taka mieszanka ma już swoją nazwę.
Bizarro fiction dopiero wchodzi pod strzechy polskich domostw, ale już ma oddanych czytelników, jak i autorów. Najnowszy zbiór opowiadań Krzysztofa T. Dąbrowskiego świetnie się w ten gatunek wpisuje. Spotkasz tu, Czytelniku, bliźnięta syjamskie, olbrzymy, zboczonych świętych, epidemię otyłości, a nawet śmiercionośne zabawki. Nie zabrakło też starych motywów, jak zombie (pokazanych z trochę innego punktu widzenia) czy znane nam wszystkim kłopoty szarego obywatela rzuconego w wir bezsensu świata.
Zdawać się może, że Grobbing jest książką pozbawioną sensu i logiki. Owszem, w pewnym stopniu to prawda. Jednak jeśli przyjrzysz się dokładniej, dostrzeżesz, że lustro nie jest tak krzywe, jak mogłoby się zdawać na pierwszy rzut oka. Być może jego krzywizna jest tylko lekko zarysowana, paradoksalnie pokazując więcej prawdy niż rzeczywistość?
Wydało mi się przewrotne, że to właśnie książka pełna absurdu nakierowała mnie na wątpliwość, której być może i Ty, Czytelniku, doświadczysz.
Czy my, ludzie, nie zabrnęliśmy już w naszym szaleństwie zbyt daleko?
Z tym pytaniem Cię teraz zostawię.
Życzę Ci serdecznie, byś znalazł odpowiedź, zaglądając poza krawędź lustra.
Michał Stonawski
ZASTĘPCA REDAKTORA PORTALU QFANT