- promocja
- W empik go
Himmler. Zbrodniarz gotowy na wszystko. - ebook
Himmler. Zbrodniarz gotowy na wszystko. - ebook
Heinrich Himmler – szef SS i Gestapo oraz jeden z głównych realizatorów ludobójczego programu „ostatecznego rozwiązania” kwestii żydowskiej – należał do najpotężniejszych i budzących największą grozę ludzi w nazistowskich Niemczech. Autorzy tej klasycznej już biografii – w której wykorzystano między innymi zdobyte przez Amerykanów dokumenty przekazane po wojnie do Bundesarchiv (Niemieckich Archiwów Federalnych) oraz zapisy rozmów z krewnymi Himmlera i członkami jego personelu – pokusili się o wnikliwą analizę tego, jak z pozoru przeciętny młodzieniec wyrósł na ogarniętego obsesją i przesądnego człowieka, odpowiedzialnego za zgładzenie milionów ludzi.
Książka ta, pełna intrygujących informacji na temat życia osobistego Himmlera, jego poczynań i przekonań, zasługuje na miano głębokiego studium historycznego, poświęconego najbardziej mrocznej postaci spośród nazistowskich przywódców.
O autorach: ROGER MANVELL (1909–1987) i HEINRICH FRAENKEL (1897–1986) to uznani autorzy opracowań historycznych, którzy zasłynęli z publikacji książkowych poświęconych dziejom Trzeciej Rzeszy. Do ich najwybitniejszych dzieł należą klasyczne już biografie czołowych nazistów: oprócz Himmlera, także Josepha Goebbelsa, Hermanna Göringa i Rudolfa Hessa.
Spis treści
SPIS TREŚCI:
WPROWADZENIE
ROZDZIAŁ I NIEWINNY MŁODZIAN
ROZDZIAŁ II REICHSFÜHRER SS
ROZDZIAŁ III ELITA
ROZDZIAŁ IV POTAJEMNA RYWALIZACJA
ROZDZIAŁ V „OSTATECZNE ROZWIĄZANIE”
ROZDZIAŁ VI W KOJĄCYCH RĘKACH
ROZDZIAŁ VII NIEWOLNIK WŁADZY
ROZDZIAŁ VIII ZDRADA
DODATEK A. ZEZNANIA ADOLFA EICHMANNA DOTYCZĄCE HIMMLERA
DODATEK B. PROCESY OŚWIĘCIMSKIE (1964–1965)
PRZYPISY
WYBRANA BIBLIOGRAFIA
SPIS ILUSTRACJI
Kategoria: | Biografie |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8151-520-7 |
Rozmiar pliku: | 3,8 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Niniejsza książka historyczna o Heinrichu Himmlerze to jedna z trzech naszych biografii poświęconych głównym pomocnikom Hitlera w procesie przejmowania i sprawowania niepodzielnej władzy w III Rzeszy. Powszechne dążenie do zrozumienia prawdziwej natury reżimu nazistowskiego oraz jego twórców wzmogło się jeszcze w ostatnich latach – teraz, gdy Niemcy i reszta świata otrząsnęły się już w dużej mierze ze wstrząsu, jaki stanowił dla ludzkości nazizm; wstrząsu, który zaraz po wojnie paraliżował lub utrudniał obiektywną analizę tego tematu. Niemcy, jako społeczeństwo, pogodzili się z faktem, że niegdyś umożliwili Hitlerowi dojście do władzy w swoim państwie i ustanowili współczesną formy tyranii, która z czasem opanowała niemal całą Europę; z kolei inne kraje europejskie oraz Stany Zjednoczone musiały uczciwie zastanowić się nad tym, w jakim stopniu one same przyczyniły się do skonsolidowania rządów Hitlera.
Kiedy pisaliśmy te biografie, a także inną naszą książkę, The July Plot (wyd. polskie: Spisek przeciwko Hitlerowi, tłum. T. Rybkowski, Warszawa 1996), poświęconą niemieckiemu ruchowi oporu, jego słabościom i mocnym stronom, przyświecał nam cel odtworzenia prawdziwej natury ludzi, którzy wykreowali narodowy socjalizm, oraz przeanalizowania wszystkich znanych faktów na ich temat. Przeciwstawiamy się „sensacyjnym” interpretacjom, które uznają Hitlera, Göringa, Goebbelsa i Himmlera za „monstra” – prasa codzienna posługiwała się podobnymi określeniami, aby odseparować te znienawidzone osoby od reszty ludzi i nie drażnić swoich czytelników. Jednakże pozostaje faktem, że owe „monstra” i ich współpracownicy przez długi czas działali swobodnie zarówno w Niemczech, jak i w Europie. Lubiano ich lub nie lubiano, pogardzano nimi albo bano się ich, akceptowano w życiu towarzyskim bądź ich unikano – podobnie jak innych polityków, dyplomatów czy wojskowych. Tych nazistowskich przywódców nie sposób wyizolować z szerokiego kontekstu społecznego tylko dlatego, że przyjemniej czy też wygodniej uznawać ich teraz za „nieludzkich”. Te tysiące kobiet i mężczyzn, którzy pracowali z nimi lub dla nich, były najczęściej ich wielbicielami albo gorliwymi pomocnikami, natomiast wpływowi Europejczycy i Amerykanie, którzy czynnie ich popierali lub choćby tolerowali jako rodzaj zła koniecznego w europejskiej polityce, jakiemu nie należało się siłą przeciwstawiać, niewiele różnili się od tych, którzy wiwatowali na cześć nazistów na ulicach.
Partia nazistowska, jak wykazał Alan Bullock w słynnej biografii Hitlera, nie miała swojej filozofii politycznej; władzę traktowała wyłącznie jako coś do zdobycia wszelkimi środkami, także doraźnymi, bez oglądania się na kwestie moralne z tym powiązane. Skrajny brak skrupułów Hitlera w kontaktach z przywódcami politycznymi innych krajów polegał na żerowaniu na ich słabościach i cynicznym wykorzystywaniu ich przywiązania do tradycyjnych zasad dyplomacji. Takie nieprzebieranie w środkach bynajmniej nie jest nietypowe w wielu sferach ludzkiej działalności. W istocie amoralna błyskotliwość to właśnie ta cecha charakteru Hitlera, która wzbudzała powszechny podziw i poklask w latach 1933–1938 w Niemczech i poza nimi.
Natura nazistowskiego reżimu i reakcja mas na jego poczynania wiązały się bezpośrednio z charakterem twórców tego systemu. I choć odnosi się to do wszystkich reżimów, to żaden z nich w historii współczesnej nie został tak pospiesznie i doraźnie sklecony jak III Rzesza Hitlera. Zarówno jego polityka, jak i administracja w znacznym stopniu były rezultatem kaprysów różnych nazistowskich przywódców, a ważkie decyzje podejmowano intuicyjnie pod wpływem chwilowego nastroju czy pilnej potrzeby wymanewrowania któregoś z przeciwników i rywali. Źródłem cierpień Niemców i tych zadanych innym narodom przed dziesięcioleciami były głównie psychika Hitlera oraz trzech ludzi, których życie chcieliśmy zrekonstruować i zinterpretować.
W każdym z tych przypadków staraliśmy się napisać biografię, w miarę możliwości pozbawioną jakichkolwiek uprzedzeń. Opisaliśmy kolejno losy Goebbelsa, Göringa i Himmlera w latach dzieciństwa i dorastania; pokazaliśmy, co ich skłoniło do wstąpienia do partii nazistowskiej, i omówiliśmy wkład każdego z nich w kształtowanie tej formacji politycznej we wczesnym okresie jej istnienia. Trudno wyszukać trzech ludzi tak różnych pod względem temperamentu i pochodzenia społecznego; bardzo odmienną rolę odegrali też we wspieraniu Hitlera w latach jego rządów. Prześledzenie i ocenienie na nowo niby to znanej niemieckiej historii od 1923 do 1945 roku było doświadczeniem głębokim, a niekiedy też wstrząsającym, gdyż w znacznej mierze historię tę faktycznie ukształtowali ci trzej ludzie, z których każdy stworzył własną, mniejszą lub większą domenę w granicach większego imperium zbudowanego przez Hitlera.
Uznajemy, że dwanaście lat nazistowskich rządów w Europie stanowi dla nas wyraźne ostrzeżenie na przyszłość, w wymiarze ludzkim równie wymowne jak eksplozje bomb atomowych nad Hiroszimą i Nagasaki. To sami naziści zmusili nas w końcu do zbrojnego wystąpienia przeciwko nim, kiedy ich działania stały się tak zbrodnicze, że nie sposób było ich już dłużej znosić. Ale to, że bardzo wielu ludzi w swoim czasie popierało nazistów albo też nadal ciepło ich wspomina, musi stanowić przestrogę traktowaną przez cały świat nie tylko zdawkowo i pobieżnie. Z tej przyczyny wydało nam się konieczne przedstawienie życia tych trzech czołowych nazistów bez uprzedzeń czy nieobiektywnego kładzenia akcentu na różne kwestie po to, by pokazać tak wiernie, jak się da, co przywiodło tych przywódców potężnego kraju do czynów, których się dopuścili, a przede wszystkim, aby wykazać, w czym byli podobni do nas wszystkich, choć teraz tak gorliwie ich potępiamy.
Dla Heinricha Fraenkela katartycznym doświadczeniem było badanie w Niemczech charakteru i działań – albo często bierności – Himmlera, razem z osobami obojga płci, które blisko współpracowały z Himmlerem. Pracując nad tą biografią, tak jak nad książkami o Goebbelsie i Göringu, staraliśmy się w miarę możliwości korzystać z oryginalnych źródeł. Wielkiej pomocy udzielili nam też córka Himmlera, Gudrun, i jego brat Gebhard; oboje wspominali go ciepło. Wciąż bardzo trudno im było skonfrontować obraz kogoś, kogo znali tak blisko, z publicznym wizerunkiem Himmlera, powszechnie wzbudzającym lęk i nienawiść. Staraliśmy się pogodzić jedno z drugim i spróbować zrozumieć, jak ten prosty, skromny i bezpretensjonalny człowiek stał się zbrodniarzem na skalę masową, głęboko przeświadczonym o słuszności swoich poczynań.
Wkład Himmlera w teorię i praktykę nazizmu to wkład skrupulatnego pedanta, który zawsze pragnął być żołnierzem, lecz ostatecznie został policjantem. Jego krótka kariera w roli wojskowego wysokiej rangi pod koniec wojny okazała się całkowicie katastrofalna, choć on sam uważał inaczej, gdyż musiano go skłonić do ustąpienia z funkcji frontowego dowódcy. Z kolei kariera Himmlera jako szefa hitlerowskiej policji zasługuje – w pewnym sensie – na miano niezwykle udanej, skutecznej, i trudno zaprzeczyć, że nazizm znalazł swój najpełniejszy praktyczny wyraz w represyjnej działalności tajnych służb Himmlera. Podczas wojny SS i Gestapo były niewątpliwie najpewniejszym orężem hitlerowskiej tyranii. To właśnie przystąpienie do masowych akcji eksterminacyjnych z zamiarem ziszczenia chorych marzeń o czystości rasowej, będących obsesją Himmlera oraz jego mistrza i zwierzchnika, doprowadził do tego, że system nazistowski wymknął się spod kontroli. Uległ zniszczeniu za sprawą aktów ludobójstwa dokonywanych na bezpośrednie polecenie Himmlera. Nazizm zadławił się śmiertelnie masowym zabijaniem innych.
W osobliwej grupce ambitnych rywali, którzy stopniowo coraz ściślej otaczali i izolowali Hitlera w ostatnim, obłąkańczym okresie jego rządów, wpływy Himmlera miały najbardziej skryty charakter, te Göringa najbardziej rzucały się w oczy, a Goebbels nadawał swoim największy rozgłos. Goebbels działał jako hałaśliwy propagator, który chciał zostać uznany za jedynego zarządcę życia cywilnego w Niemczech, podczas gdy Hitler skupiał się na prowadzeniu wojny. Gwałtowna i zmienna, egocentryczna natura Goebbelsa wymagała nieustannych występów publicznych i ciągłego słuchania pochlebstw; Goebbels uwielbiał wokół siebie wir nieustających działań. Pragnął przede wszystkim zostać uznany przez Hitlera i naród niemiecki za drugiego człowieka w III Rzeszy, niezbędnego Hitlerowi zarządcę państwa.
Dla Göringa krach Luftwaffe oznaczał zmierzch jego osobistej sławy jako najpopularniejszej i najbarwniejszej postaci nazistowskiego reżimu, jowialnego asa lotnictwa. Naprzemiennie pobudzony i ospały z powodu swojej narkomanii, także chciał się czuć niezbędny i napawać się kolejnymi zaszczytnymi funkcjami nadawanymi mu przez Führera, dla którego żywił nabożny podziw, w końcu graniczący z panicznym lękiem. Przygnębiony klęską niemieckich sił powietrznych Göring coraz bardziej szukał ukojenia w kontemplowaniu swojej wielkiej kolekcji dzieł sztuki, zgromadzonych jako podarunki lub kupionych, najczęściej jednak zrabowanych, wartej pod koniec wojny około 30 milionów funtów. Mimo że stopniowo popadał w niełaskę u Hitlera, po ostatnie dni życia Führera pozostawał jego nominalnym następcą. Realne wpływy Göringa kurczyły się po 1943 roku, choć on sam tego nie dostrzegał, coraz bardziej skupiony na sobie i folgujący swoim zachciankom i w coraz mniejszym stopniu uczestniczący w kierowaniu wojną i zarządzaniu wojenną gospodarką.
I właśnie Himmler, idealista bez ideałów, zarazem najbardziej nieśmiały i najbardziej pedantyczny człowiek w nazistowskiej hierarchii, wciąż niepewny siebie, przy tym jednak wojowniczy i żądny władzy, po cichu i niejawnie przejmował kontrolę nad Niemcami. Z perspektywy Himmlera jego osobistą tragedię stanowiło to, że choć tak bardzo pragnął sprawować rządy, to okazał się całkowicie niezdolny do przynoszącego jakiekolwiek pozytywne efekty wykorzystania posiadanej władzy. Nieustannie mu ona ciążyła, będąc stałym źródłem chorobliwego niepokoju. Choć wspomnienie jego nazwiska budziło przestrach w sercach milionów ludzi, to on sam pozostał nerwowy, wręcz bojaźliwy i nie mógł wydobyć z siebie ani słowa, kiedy Hitler go krytykował. Kulił się ze strachu za okopami swojej władzy i tracił wszelką zdolność do działania w konfrontacji z silniejszymi i bardziej wytrwałymi osobistościami, zwłaszcza tymi ludźmi, bez których z biegiem czasu nie potrafił się obejść, takimi jak Heydrich, Schellenberg czy Felix Kersten – jego masażysta, jedyny człowiek, który umiał przynosić mu ulgę w chronicznych skurczach żołądka, nasilonych pod wpływem odczuwanego zaniepokojenia i zwątpienia. A jednak to Himmler z końcem wojny trzymał w rękach wszystkie karty atutowe, które jeszcze pozostawały nazistowskim Niemcom, i przez wielu był uważany za pewnego sukcesora Hitlera, jeśliby ten ostatni wypadł z gry.
Im więcej dowiadujemy się o charakterze i postępowaniu tych ludzi – Göringa, Goebbelsa i Himmlera – tym bardziej niezwykłe wydaje się, że zaledwie kilkadziesiąt lat temu wyrośli, pod skrzydłami Hitlera, na współzarządców Europy i trzymali w szachu większość ówczesnego świata. A jednak, jak wszystkim wiadomo, tak właśnie było. My teraz powinniśmy traktować tę mroczną historię jako przestrogę. W powojennym świecie wyłoniło się wiele państw, a licznym z tych istniejących od dawna krajów braknie naturalnej samodyscypliny, aby opierać się ludziom o charakterze podobnym do nazistowskich przywódców w dążeniach do władzy i próbach jej przejęcia, po cichu lub z użyciem przemocy. Ludzi takich nie zawsze łatwo rozpoznać, dopóki nie jest na to za późno. Z pewnością tak było w przypadku Himmlera. Hitler początkowo wydawał się szalonym fanatykiem, Goebbels pozerskim oratorem znajdującym posłuch u motłochu, Göring optymistycznym osłem, a Himmler miernotą, zerem. Jednakże w przypadku każdego z nich pozory myliły, gdyż w przeciwnym razie żadnemu nie udałoby się przejąć pełni władzy w potężnym kraju.
Nasz zamiar, jako autorów serii biografii, sprowadzał się zatem to przeanalizowania cech szczególnych owych ludzi oraz tych, którzy zdecydowali się im służyć. Ponadto przyczyny ich ostatecznego fiaska są równie ważkie i intrygujące, jak objaśnienie ich początkowych sukcesów. W ciągu zaledwie ośmiu lat wyrośli bowiem z osób mało znaczących i względnie ubogich na niepodzielnych panów Niemiec. A po dwunastu latach już nie żyli, powszechnie potępieni. Ich dzieje są dość niezwykłe na tle współczesnej historii, choć żyli przecież nie w jakimś okresie przeszłości, gdy panowało bezprawie, lecz w pierwszej połowie XX wieku.
Heinrich Fraenkel w czasie pracy nad tą książką wielokrotnie odwiedzał Niemcy. Rozmawiał wtedy z wieloma osobami, w tym z prominentnymi esesmanami i byłymi członkami sztabu Himmlera, którzy woleli pozostać anonimowi. Dzięki zapobiegliwości i skrupulatności samego Himmlera zachowało się mnóstwo jego prywatnych dokumentów, oficjalnych listów i tajnych notatek znajdujących się obecnie w państwowych archiwach. Wiele nowych faktów wyszło na jaw stosunkowo niedawno, po przekazaniu przez władze amerykańskie zdobycznych dokumentów z czasów wojny niemieckim archiwom federalnym w Koblencji. Te i inne akta stały się przedmiotem naszych badań, a to, co w nich odnaleźliśmy, pomogło nam w dopełnieniu biograficznego portretu Himmlera.
Mimo że niniejsza książka należy do pierwszych tak szczegółowych monografii poświęconych Himmlerowi, to musimy oddać należne dziełom Geralda Reitlingera, którego analizy działalności SS i eksterminacji europejskich Żydów, opublikowane w jego książkach The Final Solution i The S.S., okazały się dla nas bezcennym źródłem, gdyż rzuciły dużo światła na samą postać Himmlera. Poświęcone Himmlerowi studium Willego Frischauera także zawiera wiele cennych szczegółowych informacji, choć faktycznie dotyczy ono co najmniej w takim samym stopniu SS i dziejów tej organizacji, jak Himmlera – człowieka.
Cenną pomoc uzyskaliśmy od Fraulein Gudrun Himmler, córki Himmlera, oraz jego starszego brata, Gebharda, a także od byłego Obergruppenführera (generała) SS Karla Wolffa, sądzonego w Monachium, który w czasie swojego procesu wielokrotnie rozmawiał z Heinrichem Fraenkelem. Do innych osób, od których uzyskaliśmy wartościowe informacje, należą między innymi graf Schwerin von Krosigk, minister finansów w rządzie Hitlera, dr Otto Strasser, który zatrudnił Himmlera w roli swojego pomocnika w początkach swojej działalności w partii nazistowskiej, dr Werner Best, w latach wojennych pełnomocnik III Rzeszy w okupowanej Danii, Frau Lina Heydrich, wdowa po byłym szefie SD, ochroniarz Himmlera Josef Kiermaier, jedna z sekretarek Himmlera Fraulein Doris Mähner, szef sądu powiatowego w Erding dr Riss oraz pułkownik Saradeth – podobnie jak Riss kolega Himmlera z czasów nauki w Monachium – dr Otto John, Frau Irmgard Kersten, wdowa po masażyście Himmlera Feliksie Kerstenie, a także pułkownik L.M. Murphy i kapitan Tom Selvester – brytyjscy oficerowie sprawujący pieczę nad Himmlerem po jego aresztowaniu. Musimy również wyrazić swoją wdzięczność personelowi The Wiener Holocaust Library w Londynie, w szczególności Ilse Wolff, a także pracownikom następujących instytucji: Niemieckich Archiwów Federalnych w Koblencji (zwłaszcza dr. Boberachowi), Instytutu Historycznego w Monachium (dr. Hochowi), Centrum Dokumentacyjnego w Berlinie, Rijksinstituut vor Oorlog Documentatie w Amsterdamie (zwłaszcza dr. de Jongowi) oraz ośrodka poszukiwawczego Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Bad Arolsen (szczególnie dr. Burckhardtowi). Na koniec chciałbym podziękować pani M.H. Peters, która podjęła się żmudnego zadania maszynowego przepisania rękopisu niniejszej książki.
Roger ManvellPRZYPISY
Główne opublikowane źródła, z których wielokrotnie korzystaliśmy w trakcie prac nad niniejszą książką, to The Final Solution oraz The S.S.; Alibi of a Nation, 1922–1945 (wyd. polskie: Historia SS) Geralda Reitlingera, The Kersten Memoirs i Wspomnienia Schellenberga, a także stenogramy procesów głównych hitlerowskich zbrodniarzy wojennych w Norymberdze, opublikowane przez H.M.S.O. w Londynie w dwudziestu dwóch tomach (w przypisach określamy je skrótem I.M.T.). Wiele informacji zaczerpnęliśmy także z dokumentów wykorzystanych na wspomnianych procesach jako materiał dowodowy, opublikowanych po niemiecku w Norymberdze, a w edycji anglojęzycznej znanej pt. Nazi Conspiracy and Aggression (dalej jako N.C.A.). Do innych ważniejszych źródeł należały książki Himmler Willego Frischauera, Heydrich Charlesa Wightona, The Last Days of Hitler (wyd. polskie: Ostatnie dni Hitlera) H.R. Trevora-Ropera, Autobiografia Rudolfa Hössa, komendanta obozu oświęcimskiego, a także The Gestapo: Instrument of Tyranny (wyd. polskie: Gestapo) Edwarda Crankshawa oraz The Death Doctors Mitscherlicha i Mielkego.
W całej książce cytowaliśmy materiały z obszernych akt sztabów i kwater głównych Himmlera, obecnie znajdujących się w zbiorach Bundesarchiv w Koblencji, Instytutu Historycznego w Monachium, berlińskiego Ośrodka Dokumentacyjnego, Międzynarodowej Służby Poszukiwań w Bad Arolsen, Rijksinstituut voor Oorlog Documentatie w Amsterdamie oraz Wiener Library w Londynie.
W przypisach autorzy niniejszej książki są oznaczeni inicjałami: R.M. (Roger Manvell) i H.F. (Heinrich Fraenkel).
Rozdział I
Autorzy składają podziękowania Gebhardowi Himmlerowi, starszemu bratu Heinricha, który był głównym źródłem informacji o latach dzieciństwa i młodości Himmlera. Przestudiowaliśmy także mikrofilm z zachowanymi fragmentami wczesnych dzienników Himmlera, udostępniony nam przez bibliotekę Instytutu Hoovera w Stanford w Kalifornii, oraz skorzystaliśmy z bardzo cennej analizy tychże dzienników, przeprowadzonej przez Wernera T. Angressa i Bradleya F. Smitha, opublikowanej w „Journal of Modern History”, t. XXXI, nr 3 (wrzesień 1959). Cytaty z tych dzienników są sporadycznie zaczerpnięte z ich angielskiego przekładu, najczęściej jednak są oryginalne.
Do innych źródeł wiadomości o młodości Himmlera należą relacje czterech ludzi, którzy znali go w czasach uczniowskich, a w szczególności doktora Rissa, przewodniczącego sądu w Erding, oraz pułkownika Saradetha z Monachium.
W pierwszych latach życia Heinricha Himmlerowie często się przeprowadzali. Himmler urodził się w mieszkaniu na drugiej kondygnacji przy Hildestrasse 2 w Monachium. W marcu następnego roku jego rodzina przeniosła się do wygodnego mieszkania nad apteką przy Liebigstrasse, w uroczym zakątku miasta. Od marca 1902 do 1904 roku Himmlerowie mieszkali w Passau, miasteczku koło Monachium, po czym wrócili do Monachium i tam żyli znowu do 1913 roku przy Amalienstrasse 86. Tam właśnie Himmler spędził większość swojego dzieciństwa. W latach 1913–1919 jego rodzina mieszkała w Landshut, w latach 1919–1922 w Ingolstadt, następnie znowu w Monachium w latach 1922–1930, gdzie ojciec Himmlera odszedł na emeryturę w wieku 65 lat. Zmarł pięć lat później, w 1935 roku; matka Himmlera umarła w 1941 roku.
Tj. około 3,5 kg.
Prowadzenie dziennika nie było zbyt rozpowszechnione wśród chłopców w tamtym okresie, ale Himmlera niewątpliwie namówił do tego jego ojciec, skrupulatnie zapisujący wszystko w swoim diariuszu. Do przeczytanych przez Himmlera książek, o których wspominał w dzienniku w swoich ostatnich latach szkolnych, należały Czarodziejska góra Tomasza Manna oraz utwory Dintera i Bierbauma, zarówno krytycznie, jak i afirmująco traktujące germańskie ideały. O dziwo, Himmler nie skomentował w ogóle treści tych lektur – zapisał tylko ich tytuły.
Tak powiedział w rozmowie z hrabią Bernadotte’em; por. The Curtain Falls,s. 57.
Na podstawie wspomnień dra Rissa i płka Saradetha. Dr Riss był członkiem klubu Apollo.
Dr George W.F. Hallgarten miał później wyemigrować z Niemiec do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował jako historyk i socjolog. Opublikował broszurę w języku niemieckim ze wspomnieniami o Himmlerze w szkole w Monachium, gdzie uczył jego ojciec. Napisał, że Himmler był pilny, pruderyjny z natury i rozpaczliwie próbował osiągać sukcesy w sporcie i gimnastyce, mimo swojej fizycznej słabowitości: nie potrafił na przykład ani razu podciągnąć się na drążku. Ze wspomnianej szkoły na ogół przechodziło się do Pagerie – placówki szkolnej, przeznaczonej dla synów bawarskiej arystokracji, uprawnionych do służby w roli paziów na bawarskim dworze monarszym. Hallgarten twierdzi, że Himmler był bardzo rozżalony, iż z powodu pochodzenia nie kwalifikował się do Pagerie – czemu jednak zaprzeczyli w rozmowie z H.F. Herr von Manz i baron Waldenfels, którzy znali rodzinę Himmlerów i uczęszczali do Pagerie. Na temat innych wspomnień prof. Hallgartena, por. Mein Mitschüler Himmler (ze zbiorów Wiener Library).
Por. przypis 22, Angress i Smith, op. cit.
Każdy z krajów w Niemczech miał własny, prowincjonalny parlament, zajmujący się miejscowymi sprawami, a w jego skład wchodzili deputowani z poszczególnych partii, wybierani w lokalnych wyborach. Reichstag (a po wojnie, w Niemczech Zachodnich, Bundestag) to parlament federalny, obradujący w sprawach ogólnokrajowej polityki i legislacyjnych. Deputowani byli wybierani do Reichstagu jako reprezentacja partii, a ich liczba proporcjonalnie odpowiadała głosom uzyskanym w wyborach. Każda z partii sama wyznaczała swoich przedstawicieli na deputowanych i powierzała im uzyskane na podstawie wyborów mandaty.
Gebhard Himmler wspominał, że był to używany szwedzki motocykl, z którego Himmler był niezwykle dumny.
Doszliśmy do tego wniosku na podstawie rozmowy przeprowadzonej przez H.F. z Ottonem Strasserem do naszej książki o Goebbelsie.
Por. Kurt G.W. Lüdecke, I Knew Hitler, s. 267.
Por. J. Goebbels, Dzienniki, t. I.
Otto Strasser opowiedział H.F. o tym, że Himmler zjawił się w jego gabinecie na krótko przed swoim małżeństwem i uroczyście ujawnił, że stracił dziewictwo. Strasser mu pogratulował. Według Gebharda u Margi szczególnie pociągały Himmlera jej jasne włosy. Himmler poznał się z nią dość przypadkowo w Berchtesgaden, niezdarnie obsypując jej suknię topniejącym śniegiem ze swojego tyrolskiego kapelusza, którym machnął zamaszyście, wchodząc do hotelowego holu. Zaczął ją przepraszać, zawarł z nią znajomość, a potem przyszła pora na długie wspólne spacery i jeszcze dłuższe rozmowy.
Skrót SS (ściślej S.S.) oznacza po niemiecku także Saal-Schutz („ochronę sali”) – początkowo esesmani działali jako obstawa na politycznych wiecach.
Przypis dodatkowy: Pośród mnóstwa osobistych papierów, skrupulatnie gromadzonych przez Himmlera, a obecnie przechowywanych w zbiorach Bundesarchiv, znajduje się rodzaj eseju napisanego przez Himmlera za młodu, zawierający jego poglądy na ekonomiczne i ideologiczne aspekty rolnictwa. Dokładnej daty powstania tej rozprawki nie sposób ustalić, ale jej styl i treść świadczą, że najprawdopodobniej Himmler napisał ją w czasie nauki w Monachium, co potwierdził jego brat, Gebhard. Esej ten cechuje się naiwnym idealizmem i zawiera opis tego, co Himmler uważał wówczas za wzorcową społeczność rolniczą, całkowicie samowystarczalną, tj. żyjącą wyłącznie z tego, co rodzi ziemia, i z własnej pracy fizycznej, bez korzystania z pieniędzy. Pieniądze miały służyć wyłącznie na zakup maszyn rolniczych i inne początkowe inwestycje, a uzyskiwać je miano ze sprzedaży nadwyżek płodów rolnych. W tekście tym Himmler rozmyślnie używa archaizmów w rodzaju Meister, Geselle czy Lehrling w opisach hierarchii obowiązującej w tej społeczności. Zalecał życie w celibacie i rozwijanie silnego przywiązania do ziemi oraz odrodzenie dawnego folkloru, tańców ludowych, tradycyjnej muzyki itd. Ciekawe jest porównanie takiego modelu społeczności rolniczej ze współczesnymi kibucami w Izraelu.SPIS ILUSTRACJI
Rozdział 1
1. Himmler jako uczeń w Monachium, drugi od prawej w drugim rzędzie (fot. ze zbiorów Gebharda Himmlera).
2. Ojciec Himmlera, Gebhard Himmler (fot. ze zbiorów Gebharda Himmlera).
3. Landshut – miasto, w którym Himmler spędził większość lat młodzieńczych. Dom Himmlerów widoczny na pierwszym planie, drugi budynek od prawej. (fot. ze zbiorów Gebharda Himmlera).
4. Kamienica przy Amalienstrasse, w której rodzina Himmlerów mieszkała w latach 1904–1913 (fot. ze zbiorów Gebharda Himmlera).
5. Himmler jako gimnazjalista w Landshut, drugi od prawej w pierwszym rzędzie.
6. Himmler ze sztandarem w czasie puczu monachijskiego w listopadzie 1923 roku.