I ty możesz zmienić świat - ebook
I ty możesz zmienić świat - ebook
Rodzice i nauczyciele często stawiają dzieciom za wzór osoby, które dokonały czegoś wielkiego. Ale czasem trudno jest wzorować się na kimś, kto jest tyle starszy! Książka przedstawia historie 42 bohaterów, którzy jeszcze będąc dziećmi sprawili, że świat stał się lepszy. Niektórzy mieli bezpieczne domy i szczęśliwe rodziny, inni żyli w trudnych warunkach – w ubóstwie, podczas wojny, lub byli ciężko chorzy. Wszyscy pokazali, że mimo przeciwności warto walczyć o swoje prawa i pomagać innym.
Dzięki tym historiom młodzi czytelnicy mogą poczuć, jak wielką dysponują mocą i nabrać odwagi, by ulepszać codzienność, walczyć o sprawiedliwość, inspirować do działania, po prostu… ratować świat!
Kategoria: | Lektury szkolne |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8008-636-4 |
Rozmiar pliku: | 7,6 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Dlatego chcemy zaproponować Ci tę książkę. Przedstawiamy w niej historię 42 bohaterów, którzy jeszcze będąc dziećmi, sprawili, że świat stał się lepszy. Niektórzy z nich żyli w trudnych warunkach – w ubóstwie lub podczas wojny, a niektórzy byli ciężko chorzy. Pokazali, że mimo wielu przeciwności warto walczyć o swoje prawa i pomagać innym.
Prezentujemy również historie dzieci, którym się poszczęściło – mają bezpieczne domy i szczęśliwe rodziny, mogą chodzić do szkoły, a ich prawa są przestrzegane. (Mamy wielką nadzieję, że Ty również należysz do tej grupy). Oni także mają wielkie serca!
Być może któraś z ich historii sprawi, że i Ty poczujesz, jak wielką dysponujesz mocą. Możesz:
* pomagać innym,
* ulepszać codzienność,
* walczyć o sprawiedliwość,
* inspirować innych do działania,
* ...
Jeśli masz odwagę, żeby ratować świat, zacznij choćby dziś!
Wydawnictwo Media RodzinaAbraham, zwany po prostu Keitą, dorasta w slumsach Monrowii, stolicy Liberii. Wszyscy są tam bardzo biedni, dlatego wiele osób choruje z powodu niedożywienia i braku higieny. W tej części miasta przemoc jest na porządku dziennym i nikt tu nie dba o prawa dzieci.
Ojciec Keity zostaje zabity przez buntowników, gdy chłopiec ma pięć lat. Od tego czasu Keita mieszka tylko z mamą i rodzeństwem. Nie chodzi do szkoły, bo musi się zająć zdobywaniem jedzenia. Zaczyna się uczyć dopiero w wieku dziewięciu lat. Dzieci nazywają go Dziadkiem Przedszkolnym, bo jest z nich najstarszy. Szybko nadrabia jednak zaległości i wkrótce ma najlepsze stopnie w szkole.
Gdy Keita ma dziewięć lat, słyszy o wstrząsającym wydarzeniu. Trzynastoletnia dziewczynka została zamordowana we własnym domu przez swoich przybranych rodziców. Ludzie organizują protest z tego powodu – żądają sprawiedliwości i surowej kary dla sprawców. Podczas protestu przemawia również Keita. Jego wystąpienie robi ogromne wrażenie na słuchaczach, dlatego zostaje zaproszony do przyłączenia się do Parlamentu Dzieci Liberyjskich. To organizacja, która jest kierowana przez dzieci i działa na ich rzecz – zapewnia im ochronę przed przemocą i wykorzystywaniem. Keita organizuje marsze pokojowe i nawołuje rząd do przestrzegania praw dziecka. W 2012 roku jego wysiłki zostają nagrodzone. Liberia podpisuje dokument chroniący prawa najmłodszych. Chłopiec walczy również o darmową szkołę podstawową i średnią dla wszystkich uczniów.
W 2014 roku w dzielnicy, w której mieszka Keita, dochodzi do tragedii – piętnastolatek, rówieśnik Abrahama, zostaje zastrzelony przez policję podczas pokojowego protestu. Keita organizuje drugi marsz. Chce, by rząd wziął na siebie odpowiedzialność za śmierć niewinnego chłopca. Wszyscy dyskutują na ten temat, a władze kraju są zmuszone do przyznania się do winy.
Chłopiec prowadzi cotygodniowy program radiowy, w którym mówi o aktualnych problemach dzieci i młodzieży w Liberii. Zachęca wszystkich słuchaczy do rozmowy i poruszania trudnych tematów.KAŻDE DZIECKO – NIEZALEŻNIE OD PŁCI,
NARODOWOŚCI I KOLORU SKÓRY –
MA PRAWO DO:
* życia,
* ochrony zdrowia,
* warunków zapewniających mu właściwy rozwój,
* nauki,
* odpoczynku i czasu wolnego,
* ochrony przed przemocą i zaniedbaniem,
* tożsamości: imienia, nazwiska, obywatelstwa, aktu urodzenia,
* wychowania w rodzinie,
* prywatności,
* własnego zdania,
* popełniania błędów,
* szacunku.
------------------------------------------------------------------------
Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki
------------------------------------------------------------------------