- nowość
- W empik go
Jak poradzić sobie ze stresem w pracy? - ebook
Jak poradzić sobie ze stresem w pracy? - ebook
Książka przedstawia praktyczne sposoby radzenia sobie ze stresem w naszym miejscu pracy. Opisuje ona strategie, które należy wdrożyć, aby zmniejszyć stres w miejscu zatrudnienia oraz proste sposoby radzenia sobie ze stresem w pracy. Przedstawia praktyczne ich zastosowanie w pracy i w naszym życiu. Książka przeznaczona, dla osób które chcą zmniejszyć poziom stresu odczuwany w obecnym miejscu zatrudnienia oraz w codziennym życiu.
Kategoria: | Psychologia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8384-626-2 |
Rozmiar pliku: | 906 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Według Światowej Organizacji Zdrowia stres w pracy jest wynikiem nadmiernej presji związanej z pracą, która zwykle wynika z wymagań niedostosowanych do umiejętności pracownika, niewielkiego wsparcia ze strony przełożonych i współpracowników oraz niewielkiej kontroli nad obciążeniem pracą. Objawy krótkotrwałego stresu obejmują napięte mięśnie i zwiększone pocenie, tętno, częstość oddechów i ciśnienie krwi. Steven Pratt, MD, starszy dyrektor medyczny w Magellan Healthcare w Arizonie, dodaje, że możesz również odczuwać: jakbyś był na emocjonalnym rollercoasterze w pracy, panika związana z terminami w pracy, drażliwy lub apatyczny, utrata zainteresowania pracą, problemy z koncentracją, bóle głowy, migrena, Wycofanie społeczne. Długotrwały stres może powodować bóle głowy, problemy trawienne, zaburzenia snu, zaostrzenie astmy, depresję i lęk. Czy to moja praca, czy coś innego?
„Oznakami, które mogą świadczyć o stresie w miejscu pracy, są: mniejsze poczucie stresu przed i po dniu pracy, w weekendy, święta i dni wolne, a także odczuwanie stresu związanego z oczekiwaniem na kolejny tydzień pracy w niedzielne wieczory. Jeżeli objawy stresu nasilają się, gdy jesteś w pracy lub myślisz o pracy, najpewniej jest to stres związany z pracą, natomiast uczucia ogólnego niepokoju i depresji dotyczą większej liczby aspektów życia niż tylko praca. Typowe czynniki stresu w pracy
Każdy radzi sobie ze stresem inaczej, więc to, co może być stresujące dla Ciebie, może nie być stresujące dla Twojego kolegi. Jednak stres w pracy jest często powodowany przez:
Brak kontroli nad procesami pracy. Praca w długich godzinach i obowiązkowe nadgodziny. Mobbing w miejscu pracy. Niejasne lub zbyt wygórowane oczekiwania. Brak wsparcia, uznania i rekompensaty. Strach przed zwolnieniem. Niemożność robienia przerw w ciągu dnia pracy. Brak czasu na czynności niezwiązane z pracą (takie jak sen, ćwiczenia i wydarzenia towarzyskie). Agresja i ukryte uprzedzenia w miejscu pracy.Kiedy stres w pracy podąża za Tobą do domu
Stres w pracy może przeniknąć do innych aspektów życia, jeśli nie zostanie powstrzymany. niestety często nie potrafimy oddzielić życia zawodowego od domowego lub znaleźć równowagi między nimi. Zestresowani pracownicy mogą rozpamiętywać projekty, które nie poszły dobrze, „zamiast patrzeć na całość” i kończyć wyczerpani emocjonalnie i fizycznie nawet po zakończeniu dnia pracy. Mogą mieć negatywne, nieprzydatne, natrętne myśli lub potrzebę pracy, gdy nie są w pracy, co zakłóca ich życie osobiste. Nieleczony stres może również powodować dalsze objawy fizyczne, psychiczne i behawioralne. Badania powiązały stres w pracy z:
Chorobą serca, rakiem, obrażeniami ciała, wypaleniem zawodowym, lękami, depresją, nadużywaniem alkoholu i narkotyków, agresją i przemocą, częstszymi wypadkami w miejscu pracy, zaburzeniami adaptacyjnymi (charakteryzujące się upośledzeniem umiejętności radzenia sobie i funkcjonowania), apatią, drażliwość i depresja wywołana stresem mogą dodatkowo wpłynąć na zdolność danej osoby do utrzymywania zdrowych relacji, zdrowej diety i programu ćwiczeń. Wszystko to może prowadzić do pogorszenia zdrowia psychicznego i fizycznego.Wstęp
Stosowanie technik, aby zachować zdrowie fizyczne i psychiczne, może złagodzić stres i utrzymać go na dystans. Wypróbuj te wskazówki, aby zmniejszyć stres w miejscu pracy:
Zidentyfikuj swoje czynniki stresujące. Zapisz, co Cię stresuje w ciągu dnia pracy i jak na to reagujesz. Być może poranny ruch uliczny sprawia, że spóźniasz się i jesteś rozdrażniony od samego początku, albo spotkanie w południe sprawia, że zamiast tego rezygnujesz z lunchu na rzecz chipsów. Cokolwiek to jest, zapisz to wszystko, a następnie poświęć chwilę na zastanowienie się, jak możesz zareagować na każdą sytuację w zdrowszy sposób.
Praktykuj techniki relaksacyjne. Medytacja, uważność i techniki uziemienia, takie jak ćwiczenia głębokiego oddychania, mogą pomóc uspokoić umysł i ciało. Regularne praktykowanie tych technik relaksacyjnych pomaga, abyś mógł łatwiej z nich korzystać, gdy jesteś zestresowany.
Specjaliści zalecają posiadanie „skrzynki z narzędziami” do wykorzystania jej w chwilach stresu. Mogą to być słowa potwierdzające własne kompetencje, uspokajające lub radosne zdjęcia, a także dziennik, w którym można spisać wszelkie negatywne myśli.
Znajdź czas dla siebie. Znajdź czas na rzeczy, które lubisz, takie jak spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną oraz odkrywanie nowych lub istniejących hobby. Jednym z podstawowych błędów w walce ze stresem jest walka za pomocą fast foodów, alkoholu lub innych niezdrowych alternatyw, ponieważ one jedynie pogłębiają frustrację, a także mają negatywny wpływ na nasze zdrowie, co również przyczynia się do zwiększenia stresu.
Odejdź od pracy. Daj sobie przestrzeń do naładowania baterii, wyłączając powiadomienia i nie myśląc o pracy podczas urlopu. Jeśli pracujesz w domu, pierwszym krokiem w kierunku poprawy samopoczucia jest zamknięcie drzwi biura i wyłączenie laptopa, aby dać sobie i innym znać, że skończyłeś pracę na ten dzień.
Utrzymuj regularną rutynę ćwiczeń. Zalecana długość ćwiczeń to 30 do 45 minut na spaceru w ciągu dnia pracy. Kiedy wracamy do biura po spacerze, wracamy do projektu z nową energią i często z nowymi spostrzeżeniami.
Popraw swoje nawyki związane ze snem. Dorośli powinni spać od siedmiu do ośmiu godzin, zgodnie z National Heart, Lung and Blood Institute (NHLBI). Niedobór snu może powodować zaburzenia codziennego funkcjonowania, produktywności, koncentracji i osądu, a także frustrację, rozdrażnienie i zmartwienia, co może nasilać obciążenie w miejscu pracy. Specjaliści sugerują ograniczenie popołudniowego spożycia kofeiny i korzystania z ekranu komputera w nocy.
Rozmowa z terapeutą na temat Twojej konkretnej sytuacji zawodowej może pomóc w radzeniu sobie z wpływem stresu zawodowego na Twoje zdrowie psychiczne, zapewnić ujście dla Twoich frustracji i zapewnić produktywne i zdrowe mechanizmy radzenia sobie.