- W empik go
Kalwaria Zebrzydowska i jej okolice pod względem dziejowym i archeologicznym - ebook
Kalwaria Zebrzydowska i jej okolice pod względem dziejowym i archeologicznym - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 251 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Kraków, 1850.
W Wydawnictwie Dzieł Katolickich przy ulicy Floryańskiej L 503.
……..I na tle niebiosów.
Marya w ludów polskich zabłysła koronie.
Wszystkie góry tonęły w wonnym ofiar dymie
Mościł się lud potężny pod Jej boskie stopy:
Wojak na swym orężu rył Jej święte imie
I podniebne Jej gmachów łupem wieńczył stropy.
Gdziekolwiek Jej ołtarze sławą cidów wzrosły
Ciągnął w śpiewnych pielgrzymkach lud Chrystusa nowy.
Matki, Matce Niebieskiej drobnych Sławian niosły
I o progi Jej świątyń biły królów głowy.
Boga, Boga rodzica! w całem brzmiało państwie
Boga, Boga rodzica! lud i kościoł śpiewał,
A jak szumny nurt Wisły pędzi po Sławiaństwie
Tak się nad niem w powietrzu wielki hymn przelewał.
I tak długi czas było, i czas ten upłynął.
Bladła wiara i język nowe przybrał zmiany
Z znikłą czucia prostotą i ten hymn zaginął
W świątyniach nawet Pańskich wybrzmiał zapomniany..
F. Morawski.
Mimo, że zamknięci w sobie stanowimy doskonałą całość zdolną do stworzenia sobie celu, bytu i środków, w każdym zakątku świata, przecież czujemy jakiś tajemny węzeł, który nas łączy z ziemią, na której się zrodziliśmy, a nawet z miejscami gdzieśmy przepędzili miłe w życiu chwile. Któż z nas po długiem oddaleniu z dziecinną radością nie pobieży ku wsi, gdzie ujrzy zdala strzechę rodzinnej chaty, drzewa pod któremi się bawił, krzyż przydrożny, gdzie dziecięcemi usty odmawiał pacierze, a nawet groby i mogiły, w których schowano drogie jemu lub krajowi zwłoki? Jak więc każdy z nas ma miejsca, do których zdąża i z radością je wita, tak i narody miały i mają szczególne miejsca, gdzie się tysiące ludu zbiegają na modlitwę. Sąto jakby owa Jeruzalem w starym zakonie, do której każdy prawowierny Izraelita co rok na uroczyste święta się udawał.
Wspomnę tylko między wieloma o trzech podobnych miejscach, do których sie od wieków garnie lud sławiański; o trzech Polskich Jeruzalem;. Częstochowie, Ostrobramie i Kal – waryi. Opis ostatniej jest obecnie celem moim. Pragnę pielgrzymom kalwaryjskim i badaczom starożytności podać w ręce obraz tych miejsc pod względem ich pamiątek i dziejów. Chcę dla każdego przystępnym sposobem opowiedzieć przeszłość Kalwaryi i wskazać jej charakter religijny.
To było moją szczerą chęcią; jak celu tego słabe moje zdolności dopięły?…. światłe zdanie oceni. Ufny jednak, że książka niniejsza nie będzie bez pożytku, oddaję ją szczególniej w ręce tych, którzy z Kalwaryi wynieśli z sobą spokój wewnętrzny i drogie wspomnienia. Dla nich ta moja praca miłą zapewne będzie pamiątką!….
Pisałem w Brodach pod Kalwaryą dnia 1 czerwca 1850 r.